Μετάβαση σε περιεχόμενο

γιατι οχι σ'εκεινη?


Recommended Posts

Καταλαβαινω την ψυχολογικη της κατασταση (οσο μπορω) και νομιζω οτι το θεμα ειναι να συνειδητοποιησει το προβλημα της κ να βρει λυσεις.Εσεις απο οτι καταλαβα λετε την γνωμη σας κ βρισκετε το μπελα σας :(

Και η πεθερα η καημενη τι προσπαθει να την καλοπιασει...?Η μονη λυση ισως να ειναι αυτη και να τα καταφερει!Ο αντρας της τι λεει?

ρουλα 3 γιατι δεν της λες να κανει μια τσαρκα στο μαμμυ,να δει οτι δεν ειναι η μονοι που προσπαθουν κ δεν ερχεται???

Η κατασταση θελει υπομονη,αγαπη και κατανοηση απο τη μερια σας (αλλα ως ποτε? :unsure: )

Καλη τυχη ευχομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αφού είσαι μανούλα τοτε καταλαβαίνεις τον πόνο της και την λαχτάρα της για παιδί...επίσης δεν μπορει κανεις να ξερει τι γινεται μεσα σενα ζευγάρι. Μπορεί να το ψαχνουν και απο μονοι τους και να μην θελουν να το πούν. Είναι λογικό να αισθανθεί άσχημα. Κι εσυ να ήσουν ετσι θα αισθανόσουν. Δεν νομίζω οτι αυτο που ειπε γτ σαυτην και οχι σε μενα να το είπε τοσο απο κακια για σενα αλλά περισσότερο σαν παραπονο για την δική της κατάσταση. Καταλάβετε την μονο γτ κάτι που για σενα ειναι πολύ ευκολο και ισως και δεδομενο ή αυτονόητο για εκείνην ειναι ακοτορθωτο για τόσα χρόνια. Εύχομαι να μιλήσετε κάποια στιγμή ανοιχτά και να τα βρείτε γτ κι αυτη χρειάζεται συμπαράσταση σαυτο που περνάει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά λέει η Lollipop, ας κάνει μια βόλτα από το mammyland να δει τι γίνεται...

"Συν Αθηνά και χείρα κίνει"..

Όσο και να θέλουμε κάτι, αν δεν κάνουμε αυτά που πρέπει, δεν πρόκειται να γίνει ποτέ!

Ο κουνιάδος σου τι στάση κρατάει σ' όλο αυτό;; Ο άντρας σου του'χει κάνει κουβέντα;

Μήπως ήδη προσπαθούν με εξωσωματική αλλά δεν το λένε σε κανένα;;

Συμβαίνει και αυτό ξέρεις...

Μακάρι η κοπέλα σύντομα να τα καταφέρει... κυρίως για εκείνη, που'ναι δυστυχισμενη... αλλά και για όλους εσάς γύρω της, που στεναχωριέστε και έρχεστε σε τόσο δύσκολη θέση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αντε μωρε την κοπέλα...το έχει πάρει πολύ στραβά το όλο θέμα,βέβαια δεν θέλει και πολύ να το πάθεις, αλλά δεν θέλει και πολύ για να 'ξεκολλήσεις' ενα 'τσακ' είναι και να το δεις με άλλο μάτι- πιό θετικά πιό αισιόδοξα.

τωρα βέβαια δεν είναι και πολλά αυτά που μπορεί ο περίγυρός της να κάνει.

εννοώ ότι μόνη της πρέπει να το καταλαβει -αλλά χρειάζεται προφανώς ψυχολογική υποστήριξη - πάνω απ' ολα απτον άντρα της..

τι να πω..κατανόηση κορίτσια...μην παρεξηγούμε τέτοιες περιπτώσεις ειναι ανθρώπινο να συμβαίνει- απλά όπως έρχεται εκείνη σε δύσκολη θέση έτσι φέρνει και τους άλλους σε τέτοια κατάσταση απέναντι της...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρουλα 3 έγραψε:

φυσικα και εχουν κουβεντιασει τα αδερφια ,αλλα δεν ξερω λεπτομερειες για τις συζητησεις τους . και για το μαμμυλαντ της εχω αναφερει μια φορα αλλα δεν μου εδωσε σημασια . ο κουνιαδος τι να κανει και αυτος , την κανακευει της κανει ολα τα χατηρια . τωρα μακαρι να εχετε δικιο και να κανει προσπαθειες και να μη το λεει αλλα απο οσο ξερω φοβαται την διαδικασια της εξωσωματικης . εχει παρει φοβια απο την επεμβαση που εκανε για τις κυστες και τις ενεσεις που την εκαναν να ειναι σαν να περναει εμμηνοπαυση και φοβαται οτι και η εξωσωματικη ειναι μια παρομοια διαδικασια που τρελαινει τις ορμονες . τι να πω .ας τους φωτισει ο Θεος . παντως τωρα που θα μαθει και για την κουνιαδα μου ή που θα κλειστει παλι στον εαυτο της ή θα ειναι μια καλη ευκαιρια να γινει μια συζητηση.[/quote

ειναι πολυ δυσκολη η θεση της...αυτο το καταλαβαινεις μονο αν το ζησεις :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και ποιος δεν την καταλαβαίνει την κοπέλα? όποια απο εμάς έχει περάσει απο ανάλογη θέση ξέρει καλά τι αισθάνεται η ίδια. Θα συμφωνήσω και γω πως το ζευγάρι μπορεί να το ψάχνει με τη διαδικασία της εξωσωματικής και απλά να μην θέλει να το αναφέρει και στους υπόλοιπους.

Απλά δωστε της χρόνο και αφήστε της το χώρο να μπορεί να εκφραστεί, όπως και όταν η ίδια θέλει.

Σκέψου γι αυτήν πόσο δύσκολο είναι να έχει να αντιμετωπίσει τον πόνο της αλλά και το οικογενειακό της περιβάλλον. Δυστυχώς το να μη μπορεί μια γυναίκα να κάνει παιδια, αποτελεί ακόμα και για το 2010 ένα μεγάλο ταμπου εδώ στην Ελλάδα.

Να είσαι δίπλα της και να δείχνεις κατανόηση, εγώ αυτό θα έκανα στη θέση σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κριμα πολυ για την κοπελα, δυστυχως και εγω, οπως και πολλες αλλες κοπελες εχουμε βρεθει στην ιδια δυσαρεστη θεση. Την καταλαβαινω απολυτα και θελω να εκφρασω την συμπαρασταση μου. Ειναι απολυτως φυσιολογικη και αναμενομενη η αντιδραση της, εσεις προσπαθειστε να τη στηριξετε οσο μπορειτε, αν και ειναι λιγο δυσκολη και η δικη σας θεση.

Ευχομαι συντομα με ενα μωρακι η κοπελα, μακαρι να αξιωθει να γινει μανουλα, αλλωστε το θελει τοοοοοσο πολυ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω ομως παρομοιο περιστατικο στην οικογενεια μου. καταλαβαινω απολυτα η συγγενης σου ( δε θυμαμαι τι συγγενεια εχετε) να αισθανεται θλιψη ισως και θυμο αλλα κοριτσια δεν μπορω να δικαιολογησω το γεγονος ότι λεει λογια πισω απο την πλατη σου τυπου γιατι εκεινη και οχι εγω. και μετα να μην σου μιλαει κιολας. συγνωμη αλλα αυτο κατανταει κακία. υστερα αυτο το ταμπου με την εξωσωματικη τι σου λεει παλι? η δικη μου συγγενης εχει κανει εξωσωματικη για την οποια μας ειπε η πεθερα της. αυτη ουτε κουβεντα! Όταν εμεινα εγκυος δεν ξεραμε και εμεις πως να της το πουμε. ουτε η πεθερα της δεν της το ειπε και οταν με ειδε με την κοιλια η δυσαρεσκεια της ηταν φανερη τοσο που ενιωσα ασχημα . οταν γεννησα την κορη μου δεν ηρθε στο μαιευτηριο, ηρθε μονο ο αντρας της. και στην ξαδερφη μας που εμεινε εγκυος μετα απο αρκετα χρονια γαμου και εκεινη, της εστειλε μηνυμα!! Πρωτον δεν κανουν ετσι οι στενοι συγγενεις και δευτερο τοσες κοπελες αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα, και αρκετες εδω στο μαμμυ αλλα δεν κανουν ετσι. Και μαλιστα δεν μπορουμε να την στηριξουμε γιατι μας εχει κλεισει εξω απο το προβλημα. Πως να της μιλησω αν δεν μου ανοιχτει πρωτα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariagl έγραψε:

. υστερα αυτο το ταμπου με την εξωσωματικη τι σου λεει παλι? η δικη μου συγγενης εχει κανει εξωσωματικη για την οποια μας ειπε η πεθερα της. αυτη ουτε κουβεντα

Καλη μου απομονωσα αυτο το κομματι της δημοσιευσης σου γιατι με τα υπολοιπα που εγραψες συμφωνω.

Ειμαι κ εγω απο την "μερια" των κοριτσιων που βιωνουν την εξωσωματικη(εστω και για 1η φορα).

Δεν θεωρω οτι ειναι ταμπου η ολη διαδικασια αλλα εκτος απο την οικογενεια μου,την οικογενεια του αντρα μου κ 1 φιλη μου δεν το ξερει κανεις αλλος...

γιατι δεν μου ειναι ευκολο να εξηγω στον καθενα τι γινεται,δεν αντεχω να ακουσω το "αθωο" ποιος εχει προβλημα? κ πολυ περισσοτερο δεν θα αντεξω την "παρηγορια" τους σε περιπτωση αποτυχιας (φτου φτου).Δεν ξερω αν συμβαινει κ σε αλλες κοπελες αλλα η δικη μου ψυχολογια αυτη την περιοδο ειναι λιγο περιεργη...

Αν ολα πανε καλα δεν εχω κανενα προβλημα να το γραψω κ στις εφημεριδες οτι εκανα εξωσωματικη.

Ζητω συγγνωμη αν σας κουρασα :blush::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βιώνω την ίδια κατάσταση. Δεν είναι κακία. Είναι παράπονο. Αν δεν ζήσεις την ''αποτυχία΄΄ δεν μπορείς να καταλαβεις. Εξω απο το χορό πολλά μπορείς να πεις. Δεν έχει κάτι με εσάς η κοπέλα με τον εαυτό της τα έχει. Είναι πολύ λεπτό το θέμα. Βοηθήστε την κοπέλα. Καλύτερα να την προσσεγγίσετε με τρόπο που να σας ανοιχτεί εκείνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariagl έγραψε:

Εχω ομως παρομοιο περιστατικο στην οικογενεια μου. καταλαβαινω απολυτα η συγγενης σου ( δε θυμαμαι τι συγγενεια εχετε) να αισθανεται θλιψη ισως και θυμο αλλα κοριτσια δεν μπορω να δικαιολογησω το γεγονος ότι λεει λογια πισω απο την πλατη σου τυπου γιατι εκεινη και οχι εγω. και μετα να μην σου μιλαει κιολας. συγνωμη αλλα αυτο κατανταει κακία. υστερα αυτο το ταμπου με την εξωσωματικη τι σου λεει παλι? η δικη μου συγγενης εχει κανει εξωσωματικη για την οποια μας ειπε η πεθερα της. αυτη ουτε κουβεντα! Όταν εμεινα εγκυος δεν ξεραμε και εμεις πως να της το πουμε. ουτε η πεθερα της δεν της το ειπε και οταν με ειδε με την κοιλια η δυσαρεσκεια της ηταν φανερη τοσο που ενιωσα ασχημα . οταν γεννησα την κορη μου δεν ηρθε στο μαιευτηριο, ηρθε μονο ο αντρας της. και στην ξαδερφη μας που εμεινε εγκυος μετα απο αρκετα χρονια γαμου και εκεινη, της εστειλε μηνυμα!! Πρωτον δεν κανουν ετσι οι στενοι συγγενεις και δευτερο τοσες κοπελες αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα, και αρκετες εδω στο μαμμυ αλλα δεν κανουν ετσι. Και μαλιστα δεν μπορουμε να την στηριξουμε γιατι μας εχει κλεισει εξω απο το προβλημα. Πως να της μιλησω αν δεν μου ανοιχτει πρωτα?
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ημασταν σε γαμο πριν απο 3 χρονια κ την ωρα που παρακολουθουσαμε το μυστηριο μου λεει ο αντρας μου η ταδε ειναι εγγυος ,μου ηρθε να κλαψω εκεινη τη στιγμη ,το μονο που σκεφτηκα ηταν οτι εμεις παντρευτηκαμε πριν απο αυτους,την καταλαβαινω,ειναι αλατι στην πληγη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρουλα 3 έγραψε:

mariagl έγραψε:

συννυφαδα μου ειναι η κοπελα . οταν εμαθε για την τριτη μου εγκυμοσυνη απο εκτος οικογενειας ανθρωπο( η πεθερα μου το αμπιστευτηκε στην δικη της αδερφη της και αυτη δεν κρατησε το στομμα της) θυμωσε που δεν το εμαθε απο εμας ( εμεις ήμασταν μακρια με μεταθεση και ειχα κρεβατωθει με αποκολληση πλακουντα ) και δηλωσε οτι δεν θα ερθει στα βαπτισια . η πεθερα μου της εξηγησε αλλα τελικα στα βαπτισια δεν ηρθε εναμιση χρονο μετα . ηρθε μονος του ο κουνιαδος μου . τελοσπαντων αλλη στη θεση μου θα το κραταγε αλλα εγω ολο το διαστημα που ειχε κλειστει στο σπιτι της ( μολις εβλεπε ανθρωπο απο το μπαλκονι κρυβοταν , δεν πηγαινε πουθενα απολυτως) συζητουσα με τον κουνιαδο μου και προσπαθουσαμε να βρουμε πως μπορει να τη βοηθησει να συνελθει .αρχισε να βγαινει απο το σπιτι περσι το καλοκαιρι ....[/quote:1eyi0q1p]

φαντασου πως αισθανεται η κοπελα...εχει συνεχεια στο μυαλο της ,εκτος απο το προβλημα της,και τις παπαριες που λεει ο κοσμος πισω απο την πλατη της...γι'αυτο και δεν ηθελε να βλεπει κανεναν...σου λενε ''γεια''και βλεπεις στο βλεμμα τους αυτα που σκεφτονται και την ''δηθεν''λυπη τους..αυτο ειναι το χειροτερο η ''λυπη''τους..ο καθενας να λυπατε τον εαυτο του :angry: ,και επιμενω ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΖΗΣΕΙς ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙς...αφηστε την να ηρεμησει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο κοσμος κακια δεν λες τιποτα !! μια μερα μια ηλιθια κουτσομπολα γειτονισσα μας ειδε με τον αντρα μου στον δρομο και αρχισε τις αδιακριτες ερωτησεις " ο αδερφος σου κανα παιδακι , δεν εκανε?" Οχι.

και απανταει γελωντας ειρωνικα "δεν πειραζει θα τον κληρονομησετε εσεις!!!! . :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρουλα 3 έγραψε:

ο κοσμος κακια δεν λες τιποτα !! μια μερα μια ηλιθια κουτσομπολα γειτονισσα μας ειδε με τον αντρα μου στον δρομο και αρχισε τις αδιακριτες ερωτησεις " ο αδερφος σου κανα παιδακι , δεν εκανε?" Οχι.

και απανταει γελωντας ειρωνικα "δεν πειραζει θα τον κληρονομησετε εσεις!!!! . :angry:

οι ξενοι οτι μαλ....α τους ερθει την λενε και με μεγαλη ευχαριστηση,αισθανθηκες ασχημα εσυ,σκεψου πως αισθανεται η συνυφαδα σου...και αυτα τα λενε και μπροστα σας ,σκεψου τρισχειροτερα λενε απο πισω :angry: ,πιο πολυ βεβαια πονανε τα λογια των δικων μας ανθρωπων :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και'γω στην 1η εξωσωμ. που έκανα το είχα πει παντού.

ωστόσο , κουράστηκα τόσο πολυ απο τις ερωτήσεις κα ιτις ανοησίες του καθένα, που αποφάσισα ξανά να μην πω τπτ.

μεσα στην άγνοιά του ο κόσμος πετάει πολλές κοτσάνες, και εσυ θα πρέπει να χαμογελάσεις και να κάνεις την πάπια....

not again...

ασε που αρχίζω και πιστεύω στο κακό το μάτι.... :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...