Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΤΟΥ ΑΛΕΡΓΙΚΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ


Recommended Posts

ΤΑ ΟΣΑ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ Β ΤΟΜΟ ΤΗΣ ΚΑ ΠΑΤΣΟΥΡΟΥ "θηλασμος μια υπέροχη σχέση".

Τα πιο κοινά αλεργιογόνα που μπορεί, μέσα από το γάλα της μητέρας του, να επηρεάσουν ένα μωρό που θηλάζει αποκλειστικά είναι : το γάλα αγελάδας και τα γαλακτοκομικά προϊόντα (βούτυρο, γιαούρτι,τυρί,κρέμα γάλακτος, παγωτό), το σιτάρι(ψωμί,μακαρόνια,πίτες, οτιδήποτε περιέχει αλεύρι από σιτάρι), τα αυγά, τα εσπεριδοειδή, οι ξηροί καρποί, τα ψάρια, τα οστρακοειδή, τα αλλαντικά, η σοκολάτα και γενικά οι πολύ επεξεργασμένες τροφές.

ΤΙ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ:

-Τα συμπτώματα των μωρών που έχουν κάποια τροφική αλεργία μπορεί να ανήκουν σε μια από τις 3 κατηγορίες.

Συμπτώματα από το δέρμα ('εκζεμα ξηρό ή με εκροή υγρού, με ή χωρίς φαγούρα)

Συμπτώματα από το γαστρεντερικό (εμετό, διάρροια, αίμα στα κόπρανα, κολικούς, δυσκοιλιότητα).

Συμπτώματα από το νευρικό σύστημα (ευερεθιστότα, αϋπνία, ανησυχία).

Τα συμπτώματα αυτά μπορεί να εμφανιστούν όταν μια μητέρα καταναλώνει επανειλλημένα κάποια τροφή στην οποία το μωρό έχει ευαισθητοποιηθεί κατά την ενδομήτρια ζωή μέσω του πλακούντα ή στο μαιευτήριο όταν πήρε ξένο γάλα. Πολλά μωρά εμφανίζουν συμπτώματα και από τις 3 κατηγορίες.

Εάν υπάρχει ιστορικό στην οικογένειά σας, μειώστε ή αποκλείστε από το διαιτολόγιό σας κατά τη διάρκεια της εγκύμοσύνης τις πολύ αλεργιογόνες τροφές που αναφέρονται πιο πάνω. Κάντε το ίδιο αν εμφανίσατε σημαντική ναυτία κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Εάν το μωρό γεννηθεί και εμφανίσει κάποιο πρόβλημα ακολουθήστε τη δίαιτα που προαναφέρθηκε. Όταν υπάρχει υποψία, ενδείξεις ή επιβεβαιωμένη διάγνωση αλλεργίας σε κάποια τροφή, πρέπει η μητέρα να σταματήσει να καταναλώνει οτιδήποτε την περιέχει. Αν για παράδειγμα ενοχοποιείται το γάλα, η μητέρα δεν πρέπει να καταναλώνει παγωτό (επιτρέπονται οι γρανίτες), κέικ, τσουρέκι, μουσακά κ.ο.κ.

Επίσης αποφύγετε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και του θηλασμού οδοντικές εργασίες, κατά τις οποιές θα προστεθεί ή θα αφαιρεθεί από το στόμα σας αμάγαλμα.

Ο θηλασμός είναι ο καλύτερος τρόπος να προλάβετε την εκδήλωση αλλεργίας σε ένα μωρό.

Επειδή στη δική μας οικογένεια υπήρχε ιστορικό αλλεργίας, προσωπικά σταμάτησα να πίνω γάλα 1 χρόνο πριν μείνω έγκυος και δεν ήπια καθόλου στην εγκυμοσύνη των διδύμων, ούτε στα χρόνια που θήλαζα. Η αποχή μου από την κατανάλωση γάλακτος δεν είχε καμία συνέπεια στην υγεία μου και τα παιδιά μου, ίσως ασχέτως, όμως ευτυχώς δεν έχουν εμφανίσει σημαντικές αλλεργίες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ!!!!!!!!!!!!!!!πονομενη ιστορια οι αλλεργιες...και οι δυο γιοι εχουν αλλεργιες...ο πρωτος το ξεπερασε πανω στο χρονο...και ο δευτερος εχει χειροτερη αλλεργια απο τον πρωτο.....θηλαζουμε αποκλειστικα και εχουμε κοψει ολες τις παραπανω τροφες και αρκετες ακομη....

πολυ δυσκολα τα πραγματα μιας και οι πιο πολλες τροφες περιεχουν γαλα....

ελπιζω απλα να το ξεπερασουμε συντομα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Σε ευχαριστούμε πολύ ☺️ υγεία να έχουν τα παιδάκια μας να τα καμαρώνουμε!  @Ersi85 χρόνια πολλά και στο δικό σου αγοράκι! Γερός να είναι πάντα!  Σε καταλαβαίνω... Κι εγώ στη βάπτιση του μικρού βασανίστηκα, σε μας ο μικρός δε σταματούσε το κλαμμα ούτε στο ντύσιμο... Σταμάτησε όταν τελείωσε η βάπτιση όπου στο τέλος αποκοιμήθηκε πάνω μου... Μεγάλη ταλαιπωρία!  Το Σάββατο θα του κάνουμε πάρτυ γενεθλίων στο μαγαζί του νονου του! Θα είναι οι γονείς, τα αδέρφια μας και καλοί μας φίλοι με τα παιδιά τους. Έχω πάρει υλικά και από Παρασκευή βράδυ θα φτιάξουμε με τη νονά του τη διακόσμηση του πάρτυ.  Ακόμα δε μπορώ να το πιστέψω ότι πέρασε ένας χρόνος..... Δύσκολος χρόνος, απαιτητικός αλλά ταυτόχρονα χαρούμενος. Όλο συγκινουμαι σήμερα... Συνέχεια σκέφτομαι τέτοια ώρα πέρσι έκανα αυτό, τέτοια ώρα πέρσι ήμουν στην ανάνηψη κτλ Σαν όνειρο μοιάζει...   
    • καλησπερα Ελισσαβετ μου!!❤️ η χοριακη της Δευτερας αυξηθηκε κατα 90% και αγχωθηκαμε με τον αντρα μου. ο γιατρος πολυ κουλ και ικανοποιημενος. φσκ εκανα και 3η μετρηση χοριακη την Τεταρτη και ευτυχως 2πλασιαστηκε οποτε μετα ηρεμησαμε.. εχω ενα παραπεμπτικο ακομη αλλα λεω να κατσω στα αυγα μου.. δε χρειαζεται να αγχωθω...  αλλωστε και περυσι οι χοριακες μου ηταν τελειες και 2πλασιαζονταν αλλα δεν υπηρχε εμβρυο... στον υπερηχο θα φανει τι γινεται.... εσυ τι κανεις κοριτσι μου;; εχετε σκεφτει αν θα κανετε αλλη ετ αμεσα; ο γιατρος τι προτεινει;
    • αχ Λευκη μου εχω κι εγω γαμοβαφτιση το Σαββατο πολυ καλης φιλης και εχω την ιδια απορια... φανταζομαι θα μου πει να κατσω στα αυγα μου!!!! 😂 ασε που θα εχω και τον αντρα μου κερβερο.... ολο λεει "στην κατασταση σου" και "στην κατασταση σου" λες και ειμαι αρρωστη.... δε λεω μου αρεσει που με εχει ματια χαδια 🥰 αλλα μην υπερβαλουμε κιολας!!! δεν θα κλειστω και σε γυαλα... επισης ρε κοριτσια, αυτο το να μην σηκωνουμε βαρη θεωρω οτι ο γιατρος εννοει γνκ μεγαλα βαρη... αλλα π.χ. μια τσαντα του σουπερ 3 κιλα δεν ειναι κατι... ενταξει δεν θα παρω και 6αδα νερα αλλα δε νομιζω οτι 3 κιλα ειναι κατι...
    • ναι εννοειταιιι!!!! θα ενημερωνουμε το πινακακι και για αυχενικη και για β επιπεδου και για ΠΗΤ και φυλο!!!! ας πανε ολα καλα και στα της οργανωσης αφηστε το πανω μου!!!! 😇🤓
    • Ευχαριστω κοριτσι μου για τις ευχες σου!!!! ❤️❤️ να χαιρεσαι το μπουμπουκι σου!!!!🤱❤️να ειναι γερο και καλοτυχο!!!!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...