Μετάβαση σε περιεχόμενο

GONAL /ARVECAP Eρώτηση..


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια γνωρίζει για την παραπάνω αγωγή και αν την έχει εφαρμόσει στην εξωσωματική. Σε τι πρωτόκολλο αντιστοιχεί, μακρύ?

και αν ναι, τι σημαίνει αυτό?

:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

EKO MOY Καλησπέρα , τον συνδυασμό που λες τον έκανα στην πρώτη προσπαθεια, εδώ να σου πώ ότι ο ίδιοσ συνδυασμοσ μπορεί να γίνει τόσο στο βραχύ όσο και στο μακρύ πρωτοκολλο. Τ ο μακρύ πρωτόκολλο ξεκινά 22η ή 23η ημέρα του κύκλου μόνο με ARVECAP και μετά άπό οκτώ περιπου ημέρες ξεκινάς ταυτόχρονα και την gonal. To βραχύ ξεκινά δεύτερη μέρα του κύκλου κάνοντας ταυτόχρονα και τά δύο και gonal & arvecap. προσωπικά πιστεύω ότι το μακρύ πρωτόκολλο ειναι καλύτερο γιατί συνήθως από ότι λένε οδηγεί σε καλύτερη ποιότητα ωαρίων . αυτό βέβαια δεν είναι πάντα απόλυτο και γιαυτό και μας δοκιμάζουν σε διαφορετικούς τρόπους ότν δεν έχουν την αναμενόμενη επιτυχία.

Πολλά φιλιά και χαιρετίσματα σε όλα τα κορίτρσια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 years later...

Κοριτσια ξεκινω βραχυ πρωτοκολλο γκοναλ 225, μενοπουρ 75 και αρβεκαπ. Το χει κανει καμια; Μεχρι τωρα έκανα βραχυ με ανταγωνιστές αλλά χωρις αποτέλεσμα ή μαλλον έπιασ την 1η φορά αλλά απέβαλλα.

Λετε αυτο να δωσει καλυτερα ωαρια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο βραχύ πρωτόκολλο δεν ξεκινάς ταυτόχρονα και τις δυο ενέσεις.

Την δεύτερη ημέρα κάνεις gonal και την έκτη arvecap.

Στο μακρύ πρωτόκολλο όμως επειδή είναι μεγάλο το διάστημα των ενέσεων ενδέχεται να δημιουργούν κύστες μικρές, οι οποίες είτε να απορροφούνται, οπότε όλα καλά, είτε όχι, οπότε σταματά η προσπάθεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελικα όχι. Στο βραχυ πρωτοκολλο με αγωνιστες ξεκινας 1-2η μερα αρεκαπ ή νταροντα και από 3η μερα γκοναλ ή πουρεγκον ή/και μενοπουρ/μεριοναλ. Ειναι σαν το βραχυ με ανταγωνιστες απλά κανεις με αγωνιστες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω στο μακρύ πρωτόκολλο ξεκινάς 21η μέρα και κάνεις την arvecap μέχρι να αδιαθετίσεις και μετα τις gonal.Στο βραχύ κάνεις μία arvecap την 2η μερα και μετά τις gonal ή όποιο αλλο φαρμακο είναι.

Εγω με το πρωτοκολλο του ανταγωνιστη δεν εκανα καθόλου arvecap, daronta κλπ.

Εμι δεν νομίζω οτι το μακρυ πρωτοκολλο σημαινει και καλυτερης ποιοτητας ωαρια.Εννοειται ομως οτι το δινουν σε κοπελες που ανταποκρινονται καλα στα φαρμακα και συλλεγουν περισσοτερα ωαρια.Λογικα και καλης ποιοτητας μιας και αμα καποια κανει 20 ωαρια πολλα απο αυτα θα εχουν καλη ποιοτητα + οτι ετσι κι αλλιως δεν εχουν προβλημα στην ποιοτητα των ωαριων τους εφοσον εχουν καλο αποθεμα.Εγώ πάντως που δεν ανταποκρινομαι στα φαρμακα δεν μου κανουν καθολου καταστολη υπαρχει και η περιπτωση να κοιμισει περισσοτερο τις ηδη κοιμισμενες μου ωοθηκες καθοτι τεμπελες βλεπεις ;) Επισης απο οτι ξερω το μακρυ πρωτοκολλο ηδη σε πολλες χωρες εχουν σταματησει πλεον να το χρησιμοποιουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Emena κοριτσια που ειμαι 41 δυο μεγαλα κεντρα μου δωσανε πρωτοκολλο βραχυ με νταροντα από 2η μερα και από 3η πουρεγκον με μενοπουρ. Το δινουν σε μεγαλες φαινεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Emena κοριτσια που ειμαι 41 δυο μεγαλα κεντρα μου δωσανε πρωτοκολλο βραχυ με νταροντα από 2η μερα και από 3η πουρεγκον με μενοπουρ. Το δινουν σε μεγαλες φαινεται.

Πιο πάνω λες οτι θα ξεκινήσεις το βραχύ πρωτόκολλο :-\ :-\ Γενικά δοκιμάζουν τι μπορεί να ταιριάζει στην καθε μια.Αν εχεις δοκιμασει του ανταγωνιστη θα σου δωσουν αλλο για να δουν μηπως σου ταιριαζει καλυτερα πχ.Και γενικά οχι το αντιθετο συμβαίνει.Το βραχύ ειτε με ανταγωνιστες ειτε οχι το δινουν σε μεγαλυτερες ή κακο ορμονικο προφιλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, δε θέλω να σας μπερδέψω, αλλά θα σας πω αυτό που ξέρω από προσωπική εμπειρία.

Κάνω βραχύ πρωτόκολλο όχι λόγω ηλικίας ή ορμονικών προβλημάτων και κάθε φορά ξεκινάω την δεύτερη ημέρα περιόδου gonal και την έκτη cetrotide ή arvecap ή orgalutran.

Επομένως Sweety μου δεν κάνω κάποιο λάθος... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ πιθανό Sweety μου, για αυτό υπάρχουν και τόσα είδη ενέσεων... βλέπουν σε ποιες ανταποκρίνεται ο οργανισμός μας καλύτερα και σε ποιον συνδυασμό...

αν και για να πω την αλήθεια, ποτέ δεν έκατσα να σκεφτώ όσα έγραψες, δηλαδή δεν ξέρω ποιες ενέσεις λέγονται ανταγωνιστές (ή αγωνιστές?), γιατί δυστυχώς δεν έχει σημασία αυτό, αλλά το να τα καταφέρουμε...

ίσως καμιά φορά όσα λιγότερα ξέρουμε, ίσως είναι καλύτερα...

η πολύ γνώση καμιά φορά προκαλεί περίσσιο άγχος...

:roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

" Η πολυ γνωση προκαλει περισσιο άγχος¨αλλά από την άλλη στον χωρο αυτο υπαρχει μεγαλη εκμεταλευση και μονο η γνωση ίσως μπορει να μας βοηθησει να προστατευτούμε καπως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ισως εχεις δικιο Sweety αλλα δε θα ηθελα, για μενα παντα μιλαω και μονο, να ξερω και παρα πολλα...οσα πρεπει...νομιζω οτι αν ξερω και παρα πολλα μετα χανεται η ολη μαγεια που εχει μια εγκυμοσυνη...

οσο για τους γιατρους συμφωνω, για αυτο και ειναι στο χερι μας να επιλεξουμε τον ΑΝΘΡΩΠΟ και ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην αγχωνεστε με αυτο βρε κοριτσια ειναι το τελευταιο που θα επρεπε να θεωρειτε εκμεταλευση.Χαλαρωστε και απολαυστε τις ενεσεις σας :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, δε θέλω να σας μπερδέψω, αλλά θα σας πω αυτό που ξέρω από προσωπική εμπειρία.

Κάνω βραχύ πρωτόκολλο όχι λόγω ηλικίας ή ορμονικών προβλημάτων και κάθε φορά ξεκινάω την δεύτερη ημέρα περιόδου gonal και την έκτη cetrotide ή arvecap ή orgalutran.

Επομένως Sweety μου δεν κάνω κάποιο λάθος... ;)

Τωρα το ειδα αυτο.Σορρυ για την παραπληροφορηση :oops:

Βραχυ με ανταγωνιστες πρεπει να ειναι αυτο εγω cetrotide εκανα.Αλλα τελικα μάλλον ολα αυτα παρωμοια πρπει να ειναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...