Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κοριτσια μου, και εγω θελω βοηθεια...


Recommended Posts

Ειμαι στο 60% να αλλαξω γιατρο. Θελω εναν γιατρο Θεσσαλονικη, να ξεγενναει σε δημοσιο νοσοκομειο και οχι σε ιδιωτικο, ειτε Ιπποκράτειο ή οπου αλλου. Ευχαριστω για τον χρόνο σας. Επισης , πρεπει να σας πω οτι θα με αναλαβει μετα το β' επιπεδου που τον εχω στα μεσα του μηνα, πρωτα ο θεος.....δυσκολο αυτο ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Ευάκι....

Γιατί θέλεις να αλλάξεις γιατρό???

Και εγώ το σκέφτομαι... Είμαι 10000000% ευχαριστημένη από τον Γιατρό μου αλλά εξαιτίας της οικονομικής κατάστασης έχω φρικάρει και σκέφτομαι συνέχεια και το οικονομικό. Ο Γιατρός μου ξεγεννάει μόνο σε ιδιωτικό και η γέννα (φυσιολογικός τοκετός) θα μας βγει κοντά στα 4.000€. Πολλά λεφτά. Αλλά έχω ακούσει τόσα ασχημα πράγματα για τα δημόσια νοσοκομεία που φοβάμαι...

Γιατί σκέφτεσαι για Ιπποκράτειο και όχι Παπαγεωργίου?? Σόρρυ ρωτάω από περιέργια μπας και έχεις ακούσει κάτι.

:blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σασ συμπατριωτισσεσ...η γιατροσ μου ξεγενναει κ στο ιπποκρατειο αλλα ειναι περαια....αν σε βολευει στειλε μου να σου πω λεπτομερειες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Φωτούλα.

Γέννησες στο Ιπποκράτειο? Είσαι γενικά ευχαριστημένη με την γιατρό σου?

Σόρρυ για όλες τις ερωτησούλες αλλά είαμι λίγο μπερδεμένη και ζητάω γνώμες και απόψεις. Εγώ είμαι στην 24 εβδομάδα και ευτυχώς όλα πάνε καλά. Είναι το πρώτο μας και επειδή είμαι λόγο λιγόψυχη και σιχασιάρα φοβάμαι πως θα είναι η συνθήκες στο νοσοκομείο.

Ευτυχώς στην ζωή μου δεν χρειάστηκα ποτέ να νοσηλευτώ εγώ ή κάποιο μέλος της οικογενειάς μας και έτσι οι εμπειρίες μας από νοσοκομεία και κλινικές είναι ελάχιστες.

Κάθε πληροφορία χρήσιμη...

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω δεν ειμαι απολυτα ικανοποιημενη βλεπεις, πηγα σε κορυφαιο και δεν εχει οσο χρονο θα ηθελα να μου αφιερωσει, πανατ με αγχος κοπτειο ειναι αυτο δεν ειναι ιατρειο, βλεπεις εξειδικευονται στις εξωσωματικες κλπ και η φυσιολογικη συλληψη η δικη μου ειναι παιχνιδακι για αυτους αλλα δεν παυει για μενα να ειναι κατι πρωτογνωρο και θελω την απαιτουμενη προσοχη, επισης μου πηρε 200 ευρω για την αυχενικη και 85 ευρω για το τριπλο βιοχημικο και μια αιματος και τωρα για τον β' επιπεδου θελει 150, επισης η γεννα για διαβαλκανικο θελει κανα 3.500 για φυσιολογικο, φαντασου ω μη γενετω καμια επιπλοκη και να μεινεις λιγο παραπανω στο πηρανε το κεφαλι η καισαρικη αν χρειαστει, πολλα τα λεφτα και κανονικα και οι επισκεψεις καθε μηνα μου χρεωνονται εξτρα !!!!! Στην αρχη ημουν ικανοποιημενη τωρα το σκεφτομαι να αλλαξω γιατρο οπωσδηποτε. Οσο για το Παπαγεωργιου επειδη δεν ειμαι απο Θεσσαλονικη, αλλα απο Αθηνα, ( ο συζυγος ειναι απο Θεσ/νικη) δεν ηξερα οτι εχει μαιευτικη μοναδα, τωρα αρχιζουμε και το ψαχνουμε...πειτε μου αν εχετε καποιον καλο γιατρο σε αυτα τα δυο!!!! φιλια και σας ευχαριστω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ασε Ευάκι τα ίδια και σε μένα. Κάθε φορά χρεώνεται επισκεψη. Την αυχενική και την Β επιπέδου την έκανα στο κέντρο Εμβρύου 100 και 140€ αντίστοιχα. Ζεις Αθήνα αλλά θα γεννήσεις Θεσσαλονίκη???

Άσχετο σε βλέπω και στο άλλο ΠΟΣΤ "ΠΟΙΕΣ ΓΕΝΝΑΜΕ ΑΥΓΟΥΣΤΟ-ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ". Να τα λέμε και εκεί.

Το Παπαγεωργίου είναι πιο καλό από την άποψη ότι είναι καινούργιο και γενικά πιο περιποιημένο... Τώρα το τι γίνεται και εκεί ένας Θεός το ξέρει...

Ο Άνδρας μου με μαλώνει με το δίκιο του γιατί μου λέει ότι ακόμα δεν έχω καταλήξει στο που θα ήθελα να γεννήσω και έτσι παραμένουμε στον γιατρό μας και δεν κάνουμε κάποια κίνηση να βρούμε γιατρό δημοσίου. Δεν καταλαβαίνει πως "φυσικά προτιμάω ιδιωτικό" αλλά εδώ αρχίζουμε να στερούμαστε κάποια πράγματα που παλιά ήταν φυσιολογικά να τα αγοράζουμε και να τα κάνουμε αλλά τώρα είτε τα καταργήσαμε είτε το σκεφτόμαστε 5 φορές. Δεν είναι 1000€΄να πεις εντάξει μωρέ λίγη οικονομία και τα έβγαλα. ...

Σόρυ για το μεγάλο ποστ αλλά με βαραίνει το ζήτημα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου ο προσωπικος γιατρος ειναι καθαρα θεμα χημειας!!!

ενας γιατρος που σε εσας μπορει να αρεσει για εμενα μπορει να ειναι ακαταλληλος!

Πιασατε ομως το θεμα του δημοσιου νοσοκομειου..κατι που απο την αρχη το εχω παρει αποφαση και ειμαι σιγουρη οτι δεν προκεται να γεννησω σε ιδωτικο μαιευτηριο το θεωρω εκμεταλευση να δωσω για 4 μερες ενα υπερογκο ποσο ( για τα δικα μου δεδομενα )..

ο γιατρος μου ευτυχως ειναι και στο ιπποκρατειο και σε ιδιωτικη κλινικη αυτο ειναι σιγουρα θετικο,απο την αποψη οτι δεν σκεφτηκα ποτε να αλλαξω γιατρο ...Γιουλακι μου οτι πληροφοριες χρειστεις πες μου ..

Να ρωτησω κατι απο ποτε πρεπει ενημερωσω τον γιατρο μου οτι θελω να γεννησω στο ιπποκρατειο ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι κοριτσι μου, ειμαι απο αθηνα , αλλα η βαση μας πλεον λογω καταγωγης του συζυγου ειναι η θεσσαλονικη, εδω και ενα μιση χρονο ειμαι θεσσαλονικη και δεν γνωριζω καθολου απο νοσοκομεια ποσο μαλλον γιατρους....πραγματικα θελω να δωσω εναποσο και να με προσεξουν δεν ειπα οτι θα γινω γυφτος....τι θα λεγατε ολες οι συμπατριωτισες να βρισκομασταν και να τα λεγαμε απο κοντα εγω ανεβαινω στις 21 μαιου πρωτα ο θεος γιατι ειμαι σε νησι!!!οτι πληροφοριες εχετε πειτε μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κορίτσια.

Να σας βοηθησω λιγο?

Το Παπαγεωργιου ειναι πολυ καλο νοσοκομειο.

Καθαρο και οι κοπελες στη μαιευτικη ειναι πολυ εξυπηρετικες.

Επισης οι γιατροι ειναι ολοι πολυ καλοι

και υπαρχει και νεογνολογικη για παν ενδεχομενο.

Οσο για το Ιπποκρατειο,ειναι κι αυτο καλο

αλλα η ξενοδοχειακη υποστηριξη του δεν ειναι

σαν του Παπαγεωργιου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Βασούλα σε πέτυχα σε αυτό το ΠΟΣΤ.... Τι καλά. :cheer:

Δεν το γνώριζα ότι πας για δημόσιο..... Ο γιατρός σου σου είπε ξεκάθαρα ότι ξεγεννάει και στα δύο?? Ρωτάω επειδή αρκετοί γιατροί ενώ έχουν διοριστεί και δουλεύουν σε δημόσιο νοσοκομείο δεν ξεγεννάνε τις "ιδιωτικές πελάτισσες" στο δημόσιο αλλά μόνο στο Ιδιωτικό.

Μακάρι να κάνω λάθος...

Ευάκι εμείς λέμε να συναντηθούμε την άλλη Πέμπτη στο Cosmos. Φαντάζομαι ότι δυστυχώς δεν θα σε βολέψει... Κρίμα :(

Θεοδοσιάδου έχεις γιατρό που ξεγεννάει στο Παπαγεωργίου???

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Γέννησα με καισαρική πριν ενάμιση μήνα στο Ιπποκράτειο με τον γιατρό μου και να σας πω οτι έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη.

Ημουν αποφασισμένη από την αρχή της εγκυμοσύνης μου να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο και με αυτό το κριτηριο αναζήτησα και γιατρό.Ναι, τον γιατρό μου τον βρήκα κι αυτόν με το που έμεινα έγκυος(αυτός που είχα πριν βγήκε στη σύνταξη, οπότε και έπρεπε έτσι κι αλλιώς να βρω άλλον..).

Ημουν σε τρίκλινο δωμάτιο, το ένα κρεβάτι ήταν άδειο και είχαμε την άνεση μας.Θα μπορούσα να είχα και δίκλινο, το οποίο είχε εξασφαλίσει ήδη ο γιατρός μου από πριν, αλλά προτίμησα να μη δώσω επιπλέον χρήματα και γι αυτό.(Τα οποία παρεπιπτόντως δεν ΄είναι πολλά..περίπου 40ευρώ τη βραδιά).

Ολο το προσωπικό κατά την εκτίμηση μου ήταν άψογο.Δεν είχα βέβαια και τρελλές απαιτήσεις..Τουλάχιστον τα στοιχειώδη..Ο γιατρός μου και οι συνεργάτες του επίσης.Ισως να έπαιξε ρόλο και το γεγονός οτι ο γιατρός μου είναι καθηγητής στο Ιπποκράτειο και ήταν όλες οι νοσοκόμες και οι μαίες σούζα..!

Και για το Παπαγεωργίου έχω ακούσει καλά λόγια αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες.

Καλό είναι να αποφασίσεις έγκαιρα τι θα κάνεις και να το ανακοινώσεις στον γιατρό που θα διαλέξεις.Οπως ξέρεις στα δημόσια νοσοκομεία δεν πας αν δεν εφημερεύουν, οπότε και θα πρέπει να συζητήσετε πως θα το οργανώσετε το θέμα.

Καλη επιτυχία και με το καλό το μωράκι σου!

Αν θες να σου πω κάποια ονόματα πολύ ευχαρίστως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gioylaki μου σιγουρα κανει τοκετο στο ιπποκρατειο γιατι εκει ξεγεννησε την κολλητη μου και εμεινε απολυτα ευχαριστημενη ..θα τα πουμε σιγουρα αναλυτικα την αλλη πεμπτη η με πμ!

να ρωτησω ξανα το ιδιο πραγμα !!!!απο ποτε πρεπει να του πω οτι θελω να γεννησω ιπποκρατειο ???????????????????????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

WENDY έγραψε:

gioylaki μου σιγουρα κανει τοκετο στο ιπποκρατειο γιατι εκει ξεγεννησε την κολλητη μου και εμεινε απολυτα ευχαριστημενη ..θα τα πουμε σιγουρα αναλυτικα την αλλη πεμπτη η με πμ!

να ρωτησω ξανα το ιδιο πραγμα !!!!απο ποτε πρεπει να του πω οτι θελω να γεννησω ιπποκρατειο ???????????????????????????

καλο ειναι στην επομενη επισκεψη να του πεις οτι θες να γεννησεις στο δημοσιο νοσοκομειο....με το καλο :)
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευακι διαβασα τα μνμ σου αλλα αυτη την στιγμη δν εχω χρονο να σου γραψω λεπτομεριεσ....εγω γεννησα στην γενικη κλινικη αλλα μου ειπε οτι μπορουσα κ στο ιπποκρ....θα σου πω το βραδυ λεπτομρ.θα σου στειλω κ τηλ...ειμαι ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον οι γιατροσ μου ειχε πει πωσ αν γεννησω στο ιπποκρατειο απλα θα επρεπε να γινει με ραντεβου δηλαδη καισαρικη η προκλιση..κ υπηρχε περιπτωση να παρακολουθουν τν τοκετο φοιτητεσ...στην κλινικη οντωσ φυγαν πολλα κ το δευτερο θα το σκεφτω κ εγω για νοσοκομειο αφου ουτωσ η αλλοσ τωρα θα ναι καισαρικη γιατι ανεβασα πιεση στο πρωτο κ δν επαιρνε να γεννησω φυσιολογικα...μαζι με την πληρωμη τησ γιατρου στην κλινικη μασ φυγαν 3 και..κ αν υπολογισω κ ολα τα εξτρα μεσα στουσ 9 μηνεσ παμε πιο πανω...απλα εγω στην θεση σου θα πηγαινα να ελεξω πρωτα τν χωρο τησ μαιευτικησ στο ιπποκρατειο,δλδ εγω αυτο θα κανω στο 2ο...καποιοσ μου ειχε πει οτι υπαρχει καποιοσ οροφοσ που ειναι μια χαρα στο ιπποκρατειο...λοιπον σου στελνω τηλεφωνο τσ γιατρου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...