Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσα ml (μητρικό γάλα) πίνουν τα μωράκια;


Recommended Posts

το μωράκι μου σήμερα έγινε 2 μηνών.

φυσικά και σαν άπειρες μανούλες που θηλάζουμε δεν γνωρίζουμε πόσα ml παίρνει το μωρό μας από το στήθος.

από το μπιμπερό όμως μπορείς να ξέρεις.

όταν πρωτοάφησα στην πεθερά μου δικό μου γάλα με το μπιμπερό γιατι έπρεπε να λείψω, στην τύχη΄έβγαλα 60 Ml. μου είπε οτι είχε πιει τα 50 και 10 αφησε. αλλη φορά είχε πιει και τα 60 μια που από κει και πέρα άφηνα όταν ήταν και μονο τοτε να βγω στην πεθερά μου για το μωράκι μου 60 Ml στο μπιμπερό.

απο τοτε που πρωτοβγήκα έχω βάλει κάποιες δόσεις γάλα και στην κατάψυξη για αποθήκευση.

αύριο θα βγω. θαναι η πεθερά μου εδώ και θα ταίσει τη μπέμπα όσο θα λείπω. έβγαλα με το χέρι μου 60 Ml και είδα ότι έβγαζα ακόμη. έβγαλα λοιπον κι άλλο μέχρι που το έκανα στο μπουκαλάκι του μπιμπερό 120 τα ml. θα αφήσω δύο δόσεις στην πεθερά μου από 60 ml.

υπάρχει πρόβλημα αν βγάλω από το στήθος τόσα Ml; μήπως τώρα που είμαι στις αρχές ακόμη πρεπει να βγάζω λιγότερα; μήπως θα προκαλέσω υπερπαραγωγή;

και με το χέρι δεν περίμενα να τα καταφέρω. είναι καλύτερα έτσι ή να χρησιμοποιώ το θήλαστρο για την άντληση;

πόσο φυσιολογικά πίνουν γάλα τα μωράκια 2 μηνών; υπάρχει κάποια έρευνα πχ κάποια μέτρηση για να πάρω μια ιδέα;

καλά αντλώ τόσα ml;

να αφήνω στ σακουλάκι από 60 ml κάθε φορά;

σαυτο ειμαι καπως μπερδεμενη..

προκαλείται υτπερπαραγωγή με την άντληση; βγάζω από το δεξί στήθος μόνο - με το χέρι βέβαια - γιατι απο το αριστερό δεν πατιέται καλά η θηλή και δεν βολεύει. από το αριστερό μόνο θηλάζω. απο το δεξί αφήνω γάλα στο μπιμπερό όταν πρεπει να λείψω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αρχικα σταματα να συγκρινεις τα μλ ενος μπιμπερο με φορμουλα και θα σου πω γτ ,το μητρικο γαλα αναλογα με τις αναγκες ενος παιδιου αλλαζει την συσταση σου κ γινεται πιο λιπαρο ή οχι ,πιο παχυντικο να το πω λαικα,γιαυτο κ πρεπει να θηλαζουν τα μωρα και οχι τα θηλαστρα,το πρωτο γαλα παντα ξεδιψαει το μωρο ,το μετεπειτα ειναι αυτο που το "πιανει" και το παχαινει ,η φορμουλα ειναι στανταρ,τα 100 μλ 60κατι θερμιδες,ασε εσυ δυο μπουκαλακια απο 60 γ να εισαι καλυμενη,θα λειψεις πολυ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σκονη 60 μλ πινει συνηθως ενα νεογεννητο,νομιζω οτι αμα δεν θηλαζεις απο το δεξι καθολου θα αρχισει να σου κοβεται σε εκεινο το στηθος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θηλάζω και απο τα δύο στήθη. εννοώ όταν βγάζω γάλα για το μπιμπερό όταν πρόκειται να λείψω, βγάζω από το δεξί γιατί βγαίνει καλύτερα το γάλα. απο το αριστερό δυσκολεύομαι με το χέρι.

θα της αφήνω 60 και 60 σε διαφορετικά μπουκαλάκια. (2 γεύματα)

σήμερα της άφησα 60 και 40 σε διαφορετικά.

στα 40 όταν τέλειωσε το γάλα απο το μπουκαλάκι το καημενούλι μου έκλαιγε. μάλλον πεινούσε κι άλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι παιδιατροι λενε πως τα παιδια πινουν σε ενα 24 75ml γαλακτος για καθε μισο κιλο βαρους!

Εγω τις λιγες φορες που λειπω αφηνω παντα 2 μπουκαλακια γιατι ποτε δεν ξερεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...