Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ!!!!!!!


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!!!!!

σημερα ειχαμε παει στον γιατρο και μας ειπε οτι απο τον επομενο μηνα θα ξεκινησουμε κρεμες.του ειπα οτι δε θελω να δωσω εμποριου αλλα ειπε οτι ειναι απαραιτητες.... :S θα ηθελα λοιπον,τα φωτα σας επι του θεματος!!!αν δε δωσω κρεμες εμποριου με τι πρεπει να αρχισω και ποτε????να σημειωσω οτι θηλαζω αποκλειστικα και εχω σκοπο να θηλασω για πολυυυυυ ακομα!!!!οσο θελει η μικρη μου!!!!!

περιμενω τις απαντησεις σας!!!!!

φιλια!!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου και να χαιρεσαι το μωρακι σου

νωρις δεν ειναι απο τον 5 να αρχισετε κρεμες

δε νομιζω να ειναι απαραιτητες οι κρεμες εμποριου

εμεις δε φαγαμε καθολου

δεν μου εδωσε και η γιατρος

ξεκινησαμε μολις εκλεισε τον 6 ενω μεχρι τοτε θηλαζε αποκλειστικα

με φρουτο καθε 2 μερες προσθετα και ενα

δηλαδη 2 μερες μηλο μετα εβαλα το αχλαδι και μετα μπανανα

αυτο για 2 με 3 βδομαδες αν θυμαμαι καλα

μετα λαχανικα το μεσημερι

πατατα κολοκυθακι και καροτο

και στον 9 αν θυμαμαι καλα κρεας

και κρεμες δεν εφαγε ποτε

δεν ηθελα να της δωσω και ευτυχως και η γιατρος αυτη την αποψη ειχε

αλλα αφου θηλαζεις γνωμη μου ειναι ας παρει και τον 6 και μετα να ξεκινησεις στερεες τροφες και παλι οσο θελει αυτη μεχρι τον χρονο κυριο φαγητο τους ειναι το γαλα οσα θηλαζουν

βεβαια εσυ αποφασιζεις

φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θυμαμαι χαρακτηριστικα οταν κλεισαμε τον 6 και συζητουσαμε με την παιδιατρο τι θα τρωει μου ειπε για φρουτα και της λεω οτι δεν θελω κρεμες εμποριου και λεει οχι δεν θα σου πω να φαει

στην ουσια λεει αυτες μονο θερμιδες δινουν

αληθεια ποσα κιλα ειναι η δικια σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!!

Να σου πω την αλήθεια εγώ κρέμες εμπορίου δεν έδωσα ποτέ στο μωρό. Καταρχήν εμείς ξεκινήσαμε πρώτα με φρουτόκρεμα, μετά με φαγητό και την κρέμα-ρυζάλευρο ως απογευματινό ο παιδίατρός μας, μας την είχε βάλει λίγο αργότερα. Σαν απογευματινό λοιπόν εγώ του έδινα στην αρχή γάλα, πόσο μάλλον όταν θηλάζεις ακόμα, αυτό είναι που χρειάζεται το μωρό. Από τον 7-8 και μετά του έδινα βιολογικές κρεμούλες-ρυζάλευρα-δημητριακά, γιαουρτάκι κατσικίσιο με φρουτάκι και κρέμα από γλυκοπατάτα και κολοκύθα (το τελευταίο δεν το πολυέτρωγε). Επιλογές πάντως υπάρχουν για να αποφύγεις τις κρέμες εμπορίου που έχουν πολύ ζάχαρη...

Το καλύτερο όμως από την στιγμή που θηλάζεις είναι το γάλα σου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ετσι ακριβως θαλασσα!!!!!εχω ενημερωθει πολυ στο θεμα του θηλασμου και δεν εχω σκοπο να αποθηλασω συντομα!!!!! ;) οποτε ξεκιναω με λαχανικα στον 6ο????μεχρι τον χρονο δεν αντικαθηστω κανενα γευμα????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θαλασσα,η δικια μου ειναι 7200!!!πολυ καλα πιστευω!!!γεννηθηκε 3450,βγηκαμε απο το μαιευτηριο 3180 και τωρα εχει φτασει 7200!!!δε νομιζω λοιπον,οτι της ειναι απαραιτητες οι θερμιδες....

νινακι,βρισκεις ευκολα βιολογικες κρεμες????εγω που μενω σε νησι δεν εχει βιολογικα προιοντα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολυ καλη ειναι στα κιλα της

εγω στον 6 ξεκινησα πρωτα τα φρουτα και μετα απο 2 με 3 εβδομαδες τα λαχανικα

δηλαδη κατα τις 10 τα φρουτα

και μετα απο λιγες εβδομαδες προσθεσα και τα λαχανικα το μεσημερι

βεβαια δεν αντικαθιστουσα γευμα

καθε φορα θηλαζε κιολας και μεχρι τωρα αυτο κανει παλι

θηλαζει καμια 10 φορες τη μερα

και τη νυχτα αλλες τοσες!!!!

α και το απογευμα δεν της εδινα τιποτα

στον 11 ξεκινησα γιαουρτι και μη φανταστεις δεν της πολυαρεσει

και κροκο αυγου

τωρα της δινω τοστ η αυγο αλλα τωρα ειναι 12.5 μηνων

εσυ θηλαζε την δεν χρειαζεται ριζαλευρο και τετοια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γκρυσι αναλογως στο νησι..αν ειναι στην αμοργο,εχει βιολογικο μαγαζι..αν εισαι κρητη..και κει εχει..αν αρει εισα στη γαυδο,θα σε στελνω εγω απο κρητη...χαχα..ολο και καπου θα βρεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει η μπουμπουκα σου!!!!!!!μαλλον ετσι θα το κανω κι εγω!!!!

νινακι,ειδα στο τικερακι οτι εχετε γενεθλια!!!χρονια σας πολλα!!!!

να ρωτησω και κατι αλλο...υπαρχει περιπτωση αποθηλασμου με την εισοδο των στερεων τροφων???μπορω να δωσω κατευθειαν φρεσκο γαλατακι οταν χρονισει???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σωσω,θα μας τρελανεις εσυ!!!!!!!!!! :laugh: :laugh: :laugh: αμοργο ειμαι!!!!!!!που το εχει το βιολογικο μαγαζι???????????? :silly: :silly: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δε νομιζω να αποθηλασει

τωρα κρινοντας απο τη δικια μου σου λεω δεν ξερω αν συμβαινει αυτο

απο οτι εχω διαβασει απο αλλα κοριτσια μερικες πρωτα θηλαζουν και μετα δινουν τις στερεες

εγω εκανα το αντιθετο πρωτα δηλ εδινα το φρουτο και το φαγητο κα μετα τη θηλαζα αλλα επινε παλι αρκετο γαλα και ακομα πινει καθε φορα

τι να σου πω

απο οτι μου εχουν πει τακοριτσια εδω μπορεις να δωσεις φρεσκο γαλα μολις χρονισει

μεχρι ποτε σκεφτεσαι να θηλασεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πλακα κανεισ;;;εχετε καλε..ειναι 1 φιλη εκει...πλακα κανεις;;καλε τυχαια το ειπα..αποκλειεται καλε να μη ξερεις...1000 ατομα ειστε δεν ειστε/111..εγω ξερω οτι εχετε ενα...ολα απο ενα τα εχετε..χαχα..λεω να σας επισκεφτω φετος..αν αποφασισουν οι ελεεινοι και βαλουν πλοιο απο κρητη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δες τι θα σου πουν και οι υπολοιπες

εγω σου λεω με βαση τη δικια μου εμπειρια

και η καθε μια αποφασιζει μονη της για το παιδακι της

φιλακια

καληνυχτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θαλασσα,θελω να αποθηλασει μονη της!οποτε θελει αυτη!!!!

καληνυχτα!!!!σε ευχαριστω!!!!!φιλακια!!!!

σωσω μου,δεν κανω πλακα!!!!!! :woohoo: :laugh: :woohoo: για ρωτα τη φιλη σου που ειναι αυτο το μαγαζι?????????μερικα τα εχουμε και απο 0 φορες!!!!!χαχαχαχαχα!!!!! :P:P:P να ερθεις!!!!!ακουσα οτι θα βαλουν απο ηρακλειο!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aurore,σου απαντησα!!!!!

σωσω,θα βαλουν αργοτερα ελπιζω!!!!!πες μου και για το μαγαζι!!!!!!με ενδιαφερει γενικοτερα!!!!φιλια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευακι καλημερα κι απο δω :P

Εγω να σου πω δεν το εχω ψαξει ακομα αλλα και τον Μιχαλη στν 6ο ξεκινησαμε κρεμες.

ΠΑντως ξερω πολλες κοπελες που δεν δωσανε ποτε κρεμες τετοιες.

Πολλες ξεκινουν με φρουτακι η λαχανικα,πχ καροτο.

Τωρα αυτο ειναι δικο σου θεμα.

Αλλα δεν μπορω να καταλαβω αυτο που σου πε ο γιατρος σου!

Σε ολα υπαρχει εναλακτικη!!

Δηλαδη αν αρνηθει να φαει θα της δωσεις με το ζορι;

Δεν ξερω ας μιλησουν και οι πιο εμπειρες!

Φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευακι μου γλυκο γεια σου :)

αν επιχειρησεις να δωσεις στην νυφη μου απο 5 μηνων κρεμες ενω θηλαζει θα στην πεταξει στο κεφαλι :laugh: :laugh: :laugh:

προσωπικα πιστευω οτι πρεπει να ξεκινησετε με τροφες απο εχει κλεισει τον 6 η μπαινοντας στον 6 μηνα...αλλα οχι με κρεμες ....υπαρχουν τα φρουτακια και η χορτοσουπα...δεν καταλαβαινω το κολλημα του γιατρου σου....

επισης για να μην αποθηλασεις θα προσφερεις και στηθος με καθε γευμα η πριν η μετα...αλλιως θα φτασεις να θηλαζεις το πρωι και το βραδυ μονο...

φιλακια και να προσεχεις την νυφουλα μου :P :laugh: :) :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!

ΕΓΩ ΘΗΛΑΖΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ 7 ΜΗΝΩΝ!!ΣΤΟΝ 8ο ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑΚΙΑ ΠΟΥ ΠΑΛΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΕΥΜΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΑ ΓΙΑ ΛΙΓΑΚΙ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ!!ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΙΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΔΩΣΑ ΣΑΝ ΓΕΥΜΑ...ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΚΡΕΜΑΣ ΕΜΕΙΣ ΘΗΛΑΖΑΜΕ!!ΟΤΑΝ Η ΚΡΕΜΑ ΦΡΕΣΚΩΝ ΦΡΟΥΤΩΝ ΕΓΙΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑΝ ΚΑΙ ΦΡΟΥΤΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΡΕΥΣΤΗ ΤΟΤΕ ΠΡΟΣΘΕΤΑ 1-2 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΕΤΟΙΜΗΣ ΚΡΕΜΑΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΠΑΧΥΡΕΥΣΤΗ!!!

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΦΡΕΣΚΑ ΦΡΟΥΤΑ..ΕΠΙ 2 ΣΧΕΔΟΝ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΠΚΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΣΧΑΡΑΚΙ!!

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ..ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΗΝ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΡΕΜΕΣ ΕΤΟΙΜΕΣ...ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΟΝ 7ο ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑΚΙΑ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΩΣΩ,μενω στην αλλη πλευρα του νησιου γι αυτο δεν εχω δει οτι εχει η ουρσουλα κι ο μαλανδρακης βιολογικα!!!!!!

thanks,και σε περιμενουμε καλοκαιρακι!!!α,εχει εκδρομη απο κρητη του αγιου πνευματος!!!!δεν ερχεσαι τοτε????? :silly:

γιωτουλα μου,κι εγω ετσι νομιζω!!!!!θα μου την πεταξει στο κεφαλι!!!!!χαχα!!!! :laugh: στο γιατρο τι λενε ομως???? :dry:

βικυ,μεχρι τον 7ο ποσο βαρος επαιρνε ο μικρος σου????

χρυσα,εσυ τι λες να κανεις????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...