Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ Η' ΜΕ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ;;;;


Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας!πρωτη φορα γραφω...ειμαι νεα στην παρεα σας.περιμενω το 2ο μωρακι μου το Σεπτεμβριο 2010...το πρωτο το γεννησα με καισαρικη με ολικη ναρκωση...με πηρε πολυ απο κατω μετα τη γεννα δεν ηθελα να γεννησω ετσι,τωρα το εχω ξεπερασει,με εχουν φοβησει με την επισκληριδιο,θα ηθελα ομως εστω να ακουσω το κλαμα του μωρου...τι να κανω...βοηθεια..... : :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βίκυ καλησπέρα,

είμαι η Άσπα και έχω κάνει 2 καισαρικές με επισκληρίδιο. :)

Είναι μια ιδιαίτερα δημοφιλή μέθοδος αναισθησίας και δεν διατρέχεις κανέναν κίνδυνο. Βέβαια όλα έχουν τον ρίσκο τους όπως επίσης και η γενική αναισθησία. Εγώ προσωπικά δεν μπήκα στο δίλημμα της επιλογής.

Άλλωστε ο εκάστοτε αναισθησιολόγος έχει τόση πείρα λόγω της καθημερινής του ρουτίνας, που θεωρώ ότι υπάρχει μικρή πιθανότητα για οποιοδήποτε λάθος. Η επιλογή είναι δική σου, μπορείς επίσης να ζητήσεις και την γνώμη του γυναικολόγου σου.

Καλή λευτερία σου εύχομαι... :);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω πολυ και να σου ζησουν τα παιδακια σου! :)

Ο γυναικολογος μου ειναι κατα της επισκληριδιου , βεβαια η επιλογη ειναι δικη μου , αλλα περα απο της παρενεργιες εχω ακουσει οτι ειναι και αηδιαστικο , οτι τα νιωθεις ολα χωρις πονο, :woohoo: για αυτο δεν μπορω να αποφασισω.Φυσικα καθε εμπειρια ειναι διαφορετικη,και ειμαι στο 80% για το κανω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βικουλίνι, είμαι και εγώ μία από τις πολλές που γέννησα πρόσφατα με καισαρική και με επισκληρίδιο. ΚΑΝΤO!!!Mη φοβάσαι τίποτα. Δεν είναι καθόλου αηδηαστικό, ίσα ίσα που βλέπεις το μωράκι σου αμέσως, δεν πονάς και μπορείς να συζητάς με τους χειρούργους και να σουθ εξηγούν τη διαδικασία βήμα βήμα. Δε συγκρίνεται με νάρκωση και ούτε να φοβάσαι κάτι. Η γιατρός γιατί είναι κατά; Υπάρχει τη σήμερον ημέρα γιατρός που δε θέλει την επισκληρίδιο;;;;; Για ποιο λόγο;;;; Μου φαίνεται απαράδεκτο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΙΚΟΥΛΙΝΙ έγραψε:

αλλα περα απο της παρενεργιες εχω ακουσει οτι ειναι και αηδιαστικο

Αηδιαστικό δεν θα έλεγα ότι είναι κάθε άλλο μάλιστα. Άλλωστε δεν θα νιώθεις τίποτα, πέρα από ένα τράβηγμα, και θα σε έχουν καλυμμένη με ένα σεντόνι οπότε δεν θα βλέπεις τίποτα ούτε και τον γιατρό καλά-καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δν ξερω γιατι ειναι κατα , στην πρωτη γεννα οταν το ζητησα μου ειπε οτι δεν προλαβαναμε να την κανουμε , ειμουνα πολυ φοβισμενη εκεινη τη στιγμη και δεν μπορουσα να πω τιποτα...αλλα μετα ειμουνα πολυ χαλια και σωματικα και ψυχολογικα αργησα πολυ να συνελθω... :( δεν θελω να περασω το ιδιο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην πρώτη γέννα πήγες για φυσιολογικό και προέκυψε η καισαρική; Γιατί αν σε έχουν πιάσει οι πόνοι όντως δεν προλαβαίνεις. Αλλά αφού στη 2η θα γέννησεις με καισαρική, άρα θα πας με ραντεβού ΚΑΙ ΑΡΑ δεν υπάρχει θέμα να μην προλαβάινετε......:) σε ποιο μαιευτήριο θα γεννήσεις; Αν είναι κάποιο από τα μεγάλα ιδιωτικά δεν υπάρχει κανένα θέμα φοβου. Εγώ πάντως το απήλαυσα την ώρα της γέννας, γιατί μετά πονούσα. Συζητούσα με το γιατρό, τις μαίες, κάναμε πλακίτσα, εν ώρα χειρουργείου, είδα το μπεμπεδάκι μου ότι είναι καλά...μια χαρά όλα!Και μετά από κάποιες ώρες πέρασε και η επίδραση και τα είδα όλα :)))))

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι γεια σου και καλη λευτερια.

Λοιπον ως προς τους κινδυνους της επισκληριδιου δεν εχω να σου πω κατι, μιας και λιγο ως πολυ ολες εχουμε ακουσει τα ιδια. Τωρα ως προς την αισθηση απλα νοιωθεις πολυ απαλα οτι κατι σου κανουν και οταν βγαζουν το μωρο νοιωθεις ενα "αδιασμα".

Μετα σου δινουν το μωρακι σου αγκαλια και το πιο σημαντικο ακους και το πρωτο κλαμα του. Οτι πιο σημαντικο νομιζω για αυτη την στιγμη.

Α! Ξεχασα να σου πω οτι αυτο που με σοκαρισε εμενα ηταν που δεν ενοιωθα τα ποδια μου και δεν μπορουσα να τα κουνησω. Αυτο πραγματικα ηταν σοκαριστικο για μενα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην πρωτη γεννα δεν ειχα πονους με εβαλαν με τεχνιτους γιατι δεν πηγενε αλλο,αλλα και με τους τεχνιτους, πονους δεν ειχα...η πληρη αναισθησια...και ετσι πηγαμε με καισαρικη...ολες στο δωματιο ηταν με επισκληριδιο (στο ΜΗΤΕΡΑ) και σηκωθηκαν την αλλη μερα μου εκανε εντυπωση δεν πονουσαν οπως εγω... ετρωγαν, σαν να μην ετρεχε τιποτα, εγω εφαγα και σηκωθηκα μετα απο μερες και μου βγαλαν ορους και τα λοιπα αφου παραπονεθηκα οτι δεν αντεχω αλλο...οταν συκωθηκα κοριτσια χωρις υπερβολη με ακουσε ολος ο οροφος απο τον πονο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ίδια περίπτωση ήμουν και εγώ. Γιατί σου είπε ότι δεν προλαβαίνατε να κάνετε επισκληρίδιο;;;;΄Μηπως να αλλάξεις γιατρό; Ξέρω ότι σου λέω κάτι που δύσκολα γίνεται,αλλά για κοίτα το. Όσον αφορά τους πόνους, και εγώ είχα. Δε νομίζω ότι έχει να κάνει με τη νάρκωση, απλά η νάρκωση φέρνει και άλλα προβλήματα όπως αδυναμία επαναφοράς, εμετούς και κάτι τέτοια έχω ακούσει. Εγώ σηκώθηκα χωρίς βοήθεια την τρίτη μέρα. Την επόμενη της γέννας μόνο αν με κρατούσε κάποιος και με παααααρα πολύ πόνο. Μου κοβόταν η αναπνοή. Αλλά πάλι λέω ότι δεν έχει να κάνει αυτό με την επισκληρήδιο. Αυτή την κάνεις για την ώρα της γέννας. Να επικοινωνείς και να μη χάσεις αυτή την καταπληκτική στιγμή που θα βγει το μωράκι σου και θα το ακούσεις να κλαίει. Είναι κρίμα να μην το ξαναζήσεις γιατί ο γιατρός σου είναι παλιομοδίτης ή δεν ξέρω και εγώ τι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχεις δικιο το σκεφτηκα να αλλαξω γιατρο , γιατι εχω ακουσει οτι μετα απο 2 χρονια υπαρχει περιπτωση να γεννησεις και φυσιολογικα ,αλλα εκεινος δεν το δεχτηκε,ο αντρας μου και γενικα οι δικοι μου δενσυμφωνουν να αλλαξω γιατρο,δεν θελω να ξαναχασω αυτη τη στιγμη...και εγω την 3η μερα σηκωθηκα με βοηθεια ομως ισως ειναι και αναλογως τον οργανισμο του καθε ανθρωπου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παντως ο πονος δεν εχει να κανει με την ναρκωση μιας και εγω που ειχα κανει επισκληριδιο πονουσα πολυ οταν μου εβγαλαν τα παυσιπονα την επομενη και με ποναγε τοσο πολυ η τομη που οταν γελαγα μετα εβαζα και τα κλαματα και πιστεψε με δεν ειμαι καθολου παραπονιαρα. Ισως να εχει να κανει και με το ποσο χασαπης ειναι ο γιατρος τελικα. Εχετε μεγαλη τομη; Εμενα ειναι πανω απο 10εκ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω χωρις υπερβολη μετα απο 3 μηνες σταματησα να ποναω εντελως.και μενα η τομη μου ειναι πανω απο 10εκ.παιζει ρολο αυτο;;;δεν το εχω ξανασυζητησει αυτο.ειναι περιπου 20 εκ. χαμηλα βεβαια ετσι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΑΛΛΑΖΑ ΜΕ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΙΔΙΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΟΛΙΚΗΣ ΝΑΡΚΩΣΗΣ ΕΦΟΣΩΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΙΑΤΡΙΚΟΙ ΛΟΓΟΙ.ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑΝ ΕΜΠΕΙΡΟ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟ.ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΥΠΟΦΕΡΤΟΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ.

ΕΠΙΣΤΗΜΗ Η ΤΟΜΗ ΜΟΥ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΕΙΝΑΙ 3 ΕΚ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου πω ουτε και εγω ξερω, μια σκεψη εκανα. Αλλα ακους αλλες που λενε οτι ειναι πολυ μικρη μιας και μαζευει μετα απο λιγο. Ναι χαμηλα ειναι πανω στο τριχωτο δηλαδη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να αυτο ενοουσα athena μου. Εμενα κοντευουν 8 μηνες και δεν εχω δει να αλλαζει κατι στο μηκος. Εμενα οι πολυ δυνατοι πονοι κρατησαν 4μερες και ενοω οταν προσπαθουσα να σηκωθω και οταν γελαγα. Μετα αρχησα να συνερχομαι πολυ γρηγορα οσο περνουσαν οι μερες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟ ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΑΧΝΗ Η ΤΟΜΗ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΕ ΣΧΕΔΟΝ...ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΛΕΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΦΟΒΟΣ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην φοβασε. Ουτε η πρωτη εισαι ουτε η τελευταια. Ολα καλα θα πανε.

Εξαλλου εχουμε ακουσει για κινδυνους αλλα δεν ξερουμε ευτυχως καποια τετοια περιπτωση. Ετοιμασου να ακουσεις το πρωτο κλαμα του μωρου σου και μην σε στεναχωρει τιποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ , ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ,ΓΕΝΝΑ ΧΩΡΙΣ ΠΟΝΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα! Πριν 12 μερες γεννησα με καισαρικη και επισκληριδιο οποτε ολα ειναι πολυ φρεσκα στην μνημη μου.

Μην φοβασαι τιποτα, να την κανεις οπωσδηποτε!!!

Τα ποδια μου δεν ειχαν μουδιασει εντελως και γενικα αισθανομουν χωρις να ποναω. Σιγουρα δεν ειναι καθολου αηδιαστικο και το καλυτερο ειναι οτι ακους το κλαμα του μωρου σου.

Εχω περασει πριν χρονια την ιδια διαδικασια λογω αφαιρεσης ινομυωματος αλλα με ολικη ναρκωση και ξερω καλα την διαφορα. Μετα την ολικη ξυπνησα , αρρωστη...σχεδον μισοπεθαμενη και χρειαστηκα περισσοτερο χρονο να συνελθω.

Δεν το συζητω...συνιστω ανεπιφυλακτα την επισκληριδιο.

Μαλιστα, σου την αφηνουν επανω σου για ενα 24ωρο και σου χορηγουν και αλλες δοσεις , οποτε το ζητησεις, για να μην πονας μεχρι την επομενη μερα, που θα σου βγαλουν τον ορο και τον καθετηρα και θα περπατησεις.

ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΞΥΠΝΗΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΛΙΚΗ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΗΛΙΣΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΗΜΟΥΝΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΟΣΜΟ...ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΕΤΣΙ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΞΥΠΝΗΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΛΙΚΗ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΗΛΙΣΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΗΜΟΥΝΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΟΣΜΟ...ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΕΤΣΙ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sas ki apo'mena koritsia. Kai ego me kaisariki kai episkliridio, prin 2,5 xronia. Eilikrina den exo kamia asximi anamnisi apo ti genna mou. Syniltha sxetika grigora. Thymamai xaraktiristika oti tin epomeni mera (gennisai 10 to vrady) zitisa na mou dosoun paysipono prin mou teleiosei i epidrasi tis episkliridiou, etsi oste na prolavo ton pono kai mou eipan oti i epidrasi tis episkliridiou eixe perasei arketi ora. Ola sto myalo mou itan. Episkliridio dagoto!! Me to kalo, kali leyteria!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου ΒΙΚΟΥΛΙΝΙ :)

Γέννησα με καισαρική και επισκληρίδιο πριν 4 μήνες. Δεν είναι καθόλου αηδιαστικό...ένα τράβηγμα νιώθεις και σα να σου φεύγει ένα βάρος (τι σα δηλαδή...3-4 κιλάκια μωρό σου φεύγει :P ). Νομίζω ότι είναι πολύ καλύτερα από το να κάνεις ολική νάρκωση! Πέρα από το ότι βλέπεις το μωράκι σου κατευθείαν έχεις και πιο γρήγορη ανάρρωση! Μπορείς αμέσως μετά να πάρεις το μωρό σου αγκαλιά και να το θηλάσεις - αυτό δε μπορείς να το κάνεις μετά από ολική που είσαι σαν κοτόπουλο στην καλύτερη περίπτωση :S

Εγώ πάντως αν άλλαζα γιατρό θα προσπαθούα να βρω κάποιον που να υποστηρίζει το φυσιολογικό τοκετό. Πλέον η έρευνα έχει δείξει ότι ένας φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική τομή δεν είναι πιο επικύνδινος από μια δεύτερη καισαρική (εφόσον πληρούνται κάποιες προυποθέσεις). Εμένα οι γιατροί που με χειρούργησαν εδώ (Νορβηγία) μου είπαν ότι το επόμενο θα μπορώ αν όλα πάνε καλά να το γεννήσω φυσιολογικά :)

Με το καλό το μωράκι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε ; εγώ ακόμα λοχία έχω κράτησαν πολύ αυτήν την φορά 🤷‍♀️ @nanouko εγώ από διάθεση μια έτσι και μια αλλιώς είμαι λίγο κυκλοθυμική 😂 αν είναι η περίοδος θέλει να προσέχετε λίγο με τον σύζυγό, σου είπαν μετά από πόσο καιρό μπορείς να ξανά μείνεις έγκυος από την καισαρική ;(νομίζω στο ξανά ρώτησα αλλά δεν θυμάμαι τι μου είχες πει 😅) υποτίθεται εμείς που θηλάζουμε δεν μένουμε πολύ εύκολα έγκυος αλλά εγώ είχα μείνει έγκυος ενώ θήλαζα άσχετα που δεν προχώρησε.. μετά που έμεινα στην μπέμπα το είχα κόψει  Μια άσπρη  πιπιλα που μου έδωσαν εμένα με καρδούλες πάνω από το μαιευτήριο είναι της nuk  εμένα κορίτσια η μεγάλη έχει πολύ γκρίνια αυτές τις μέρες έκανε και πυρετό  μάλλον φταίει το εμβόλιο.. το μωρό μπροστά της αγγελούδι πιο πολύ κλαίει η μεγάλη από το μωρό 😅  
    • Εμένα δεν την παίρνει καθόλου! Κι ούτε και θέλω...  Εγώ κορίτσι μου είμαι στον 7ο ουρανό οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό. Ούτε κουρασμένη νιώθω να πω την αλήθεια. Απλά κάποιες μέρες, αραιά ευτυχώς, νιώθω πως θα ήθελα να κοιμηθώ λίγο ακόμα. Εγώ ευτυχώς εδώ και 10 μέρες είμαι τελείως καθαρή επιτέλους. Σίγουρα θα πρέπει να προσέχετε. Δεν ξέρεις πότε θα ξανά γίνει ωορρηξία. 
    • Εγώ φοβόμουν μην καεί αλλά νομίζω ότι πια δύσκολα καίει ο ήλιος. Για κοιλίτσα μάλλον έχει ψύχρα, αλλά, χεράκια και ποδαράκια θα τ' αφήνω κι εγώ λίγο. 
    • Ελααα η εμπειρία, και εγώ 85 υπολόγισα από την ένταση της γραμμής. Απίστευτο 😂😂. Είπα τέλος, χτες το βράδυ έκλαιγα, έλεγα στον άντρα μου ότι τελείωσε και αυτή η εγκυμοσύνη. Σήμερα εννοείται με εκραξε χαχα Οπότε θα κάνω 1 τεστ έτσι για την τιμή των όπλων κάθε 2-3 μέρες. Σίγουρα όχι κάθε μέρα όμως (και έκανα και εγώ 2-3 τη μέρα, ψύχωση!!)   @ditaki κορίτσι μου γλυκό αν θελήσεις μπορείς να μου στείλεις μήνυμα. Είμαι σίγουρη ότι πέρασα και εγώ επιλοχειο. Τώρα ένα χρόνο μετά το αναγνωρίζω που επιτέλους αρχίζω να βγαίνω από αυτό το σκοτάδι. Με βοήθησε που άλλαξα σπίτι και περιοχή. Πλέον βγαίνω σχεδόν κάθε μέρα βόλτες με το κοριτσακι μου και κυρίως κάθε φορά που νιώθω να πέφτω και να πνιγομαι. Οπότε, σωστά ειπώθηκε παραπάνω να βγαίνεις. Μόνη σου, με φίλες, με άλλες μαμάδες, αλλά μην μένεις μέσα στους 4 τοίχους. Πάρε βοήθεια σε παρακαλώ, είναι πολύ δύσκολο αυτό που περνάς, το έζησα στο πετσί μου. Και ένιωθα και τύψεις που πάλεψα τόσο πολύ για αυτό το μωρό και αντί να το ζω στα άκρα και να πετάω στα σύννεφα, εγώ έκλαιγα συνέχεια. Ένιωθα απέραντη μοναξιά, χαμένη, δεν ήξερα ποια είμαι πλέον... Λάτρευα και λατρεύω το παιδάκι μου, αλλά δυστυχώς δεν ήταν αυτό αρκετό για να είμαι ευτυχισμένη, τουλάχιστον όχι όπως περίμενα να είμαι. Κανείς δεν μας προετοιμάζει για την περίοδο της λοχείας. Είναι μια περίοδος πάρα πολύ δύσκολη για τη νέα μαμά και για αυτό χρειαζόμαστε ένα υποστηρικτικό περιβάλλον γύρω μας. Θα στο ξαναγράψω και το εννοώ.. Μπορείς να μου στείλεις απλά για να τα πεις κάπου μια αν είσαι Αθήνα μετά χαράς να βγαίνουμε μαζί βόλτες ♥️ Δεν είσαι μόνη σου ♥️
    • Τώρα καλά είμαι! Είναι λίγο γκρινιάρης γιατί πεινάει διαρκώς...κ τον κρατάω στο στήθος μιάμιση με δύο ώρες, αλλά δεν έχω γάλα. Τον ακούω που καταπίνει, αλλά αν βγει θα ηρεμήσει για μισή ώρα το πολύ κ μετά ξανά κλάμα κ στήθος απευθείας. Κ με το θηλαστρο που προσπάθησα να βγάλω 10ml με το ζόρι κ από τα δύο. Τώρα θα έρθει τη Δευτέρα να τον δει κ θα συζητήσω μαζί του τι θα κανω με τον θηλασμό.  Εγώ ηρέμησα λίγο μέχρι χθες το πρωί. Ξεκίνησε πάλι να δαγκώνει ενώ είχε ηρεμήσει. Πιστεύω ότι φταίει κ η πεθερά μου σε αυτό. Ήρθε χθες για 3 ώρες για να αρχίσει να την μαθαίνει κ δεν τον άφησε στιγμή από την αγκαλιά της κι αυτός έκλαιγε γιατί πεινούσε κ της το έλεγα κ δεν μου τον έδινε. Μέχρι που αναγκάστηκα να κατεβάσω μπλούζα κ σουτιέν μπροστά της για να αναγκαστεί να μου τον δώσει. Εννοείται πως από τη νευρικότητα που είχε που τον πήγαινε βόλτες μέσα στο σπίτι κ καλά για να τον ηρεμήσει με δάγκωσε κ μου άνοιξε ξανά την πληγή. Την επόμενη φορά που θα έρθει δε θα είμαι ευγενική. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...