Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δε θέλει το δεξί στήθος!


Recommended Posts

Σήμερα με τη μπουμπού μου ταλαιπωριόμαστε από το πρωί. ΄ξέρετε ότι θηλάζω αποκλειστικά. δεν δειχνει ενδιαφέρον από το δεξι μου στήθος και ενώ εχω γάλα, όποτε την βάζω από τη δεξιά πλευρά τεντώνεται και κλαίει γοερά. την έβαλα στο αριστερό και το έπιασε (μόλις ηρέμησε λιγάκι). αλλα από το δεξί μέχρι τώρα τίποτα..

και ειμαι μονη στο σπιτι. κι άλλη φορά η μπεμπα μου δεν ηθελε απο το δεξι στηθος... της ξαναδωσα απο το αριστερό σήμερα και περιμένω να αποστειρώσω μπιμπερό και τα του θήλαστρου για να βγάλω το γάλα μου απο το στήθος που άρχισε να γίνεται σαν μπάλλα.

τη μπέμπα την κοίμησα ευτυχώς. όταν ξυπνήσει δεν ξέρω τι κάνουμε βέβαια. θα της δωσω δεξί, αλλα κι αν δεν θελει παλι; μετα θα προσπαθησω να της κανω μπανιο αν και μονη μου. τι να κανω μπας και ηρεμησει και μετα πεινασει και θελησει..

σας εχει τυχει εσας ή άλλες μαμάδες καποιες φορες να μη θέλει το στήθος σας το ένα;

επισης θέλω να ρωτήσω. έχει τύχει να δώσει μπιμπερό κάποιος από την οικογένειά σας γιατι πχ έπρεπε εσείς να λείψετε;

άλλη μια ερώτηση. 'εχει τύχει να δώσετε εσείς η ίδια στο μωράκι σας από το μπιμπερό, δικό σας γάλα για οποιοδήποτε λόγο και αν ναι για ποιο λόγο;

έχω διαβάσει ότι δεν πρεπει να δίνει η μαμά στο μωράκι μπιμπερό αν θηλάζει, γιατί μπορεί να υπάρξει σύγτχυση στο παιδί, αλλα να του το δώσει κάποιος άλλος απο την οικογένεια. μιλάμε για δικό της γάλα και όχι ξένο, έτσι;

ο παιδίατρός μου λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αν του δώσω η ιδια μπιμπερό με το γάλα μου απο τη στιγμή που δεν δέχεται το ένα μου στήθος..

υ.γ. η μπέμπα ξύπνησε και έκλαψε και της έδωσα αριστερό στήθος. κάποια στιγμή που έκανε διάλειμμα τη γύρισα και της έδωσα κι από το δεξί και το δέχτηκε... τι να πω ... αγχώνομαι λίγο με αυτή την κατάσταση..

κι αλλη ερωτηση.

οταν απο μπιμπερο δωσει πχ η πεθερα μου γαλα στο μωρο γιατι εγω πρεπει να λειπω, και περισεψουν πχ 20 γραμμαρια απο το μπουκαλακι μπορει να το πιει λιγο πιο μετα το υπολοιπο η πρεπει να δωθει καινουργιο γαλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει το μωρακι...

το οτι δε θελει το στηθοσ δε γνωριζω το γιατι...

εμενα ενα διαστηαμ εκλειγε οταν θηλαζα απο το αριστερο κ αποδειχθηκε οτι πονουσε το αυτακι του,,εσενα ειναι πολλη μωρο οποτε δε νομιζω να παιζει τετοιι σεναριο..

το γαλα που δινεις αν δε το πινει το πετας..

αν ειναι να το δωσεις στα επομενα 10 λεπτα οκ..αλλα μετα απο μιση η μια ωρα οχι δε κανει...

κανονικα δε πρεπει αν δινει η μαμα απο μπουκαλι,,

εμενα εχει τυχει αν πιει το δικο μου απο μπουκαλι..

οσο ηταν μωρο,,μετα δε ξεγελιωταν εμ τιποτα,,,,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σκέφτομαι μήπως δεν το βολεύει η στάση στο δεξί. γιατί απο το αριστερό δεν κλαίει...

αυτό με το γάλα που περισεύει, θα το ξερω. η πεθερά μου μια φορά του έδωσε γάλα που περίσεψε απο τα 60 Ml που άνλτησα. δεν θα ξανασυμβει λοιπον αυτο.

οσο για το αν πρεπει να του δωσω εγω η ιδια μπιμπερο με δικο μου γαλα.. προβληματιζομαι πολυ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια ,επι ενα μηνα αντλουσα κ ταιζα με μπιμπερο κ οταν την εβαζα στο στηθος δεν εδειχνε να εχει προβλημα ,νομιζω οτι πρεπει να επιμεινεις λιγο αφου σου εδειξε οτι το δεχεται κ το δεξι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απλά φοβάμαι μήπως το μωρό συνδυάσει και τη μαμα με το μπιμπερό... και δεν ξαναθελήσει απο το στήθος... πάντως αποφεύγω ως τώρα να δώσω εγώ η ίδια μποιμπερό στο μωρό μου με το δικό μου γάλα -εννοειται αυτο-

οταν το βαζω στο δεξι και κλαιει και τεντωνεται και δε θελει το προσπαθω ακομα λιγο.. μετα ραγιζει η καρδια μου γιατι κλαιει πιο δυνατά και το σταματώ γιατί δεν θελω να νομιζει οτι παω να του κανω κακο... μετα νομιζω θαναι που δεν θα θελει απο το δεξι γιατι θα σκεφτεται μηπως το πιεσω παλι απο κει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Δίνω στον μπέμπη μου δικό μου γάλα από το μπιμπερό και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα απολύτως! Ειδικά το βράδυ επειδή η διαδικασία του θηλασμού από το στήθος είναι πολύωρη κι επίπονη και για τους δυό μας (πάσχω από αυχενικό σύνδρομο), με τη σύμφωνη γνώμη του παιδιάτρου μου τον θηλάζω μόνο 10 λεπτά από κάθε στήθος ή και λιγότερο και το υπόλοιπο του το δίνω με μπιμπερό αφού το έχω τραβήξει νωρίτερα με το θήλαστρο!Μη σε απασχολεί λοιπόν.

Όσο για το γάλα που περισσεύει όπως σου είπαν τα κορίτσια μη το ξαναδίνεις. Αν δεν είσαι σίγουρη για το πόσο θα πιει και δε θέλεις να το πετάξεις δίνε το με δόσεις ...πχ ανά 20ml. Αυτό κάνω κι εγώ...

Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μακαρι να ναι ετσι οπως τα λες και να μην μπορεδευεται το μωρο μεταξυ μπιμπερο και στηθος απο τα χερια της μαμας...

πχ σημερα δεν ειναι κανεις για να δωσει μπιμπερο, και θαναι κριμα ολη μεα ναναι νηστικο το καημενο επειδη δεν θελει το στηθος..

και για τις δοσεις στην αντληση, θα το κανω ετσι... ας υπάρχει ενα μικρο περισσευμα σε αλλο μπουκαλι και το παλιο θα πετιεεται..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνούλα μου καλησπέρα! Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω στα ερωτήματα σου... Σου γράφω για να σου θυμίσω ότι χρειαστείς μη δίστασεις να με πάρεις τηλ. Έχει έρθει η μαμά μου από χθες και έχω να αφήσω το μωρο αν θέλεις κάποια βοήθεια!

Τις προάλλες που μιλούσαμε με σμσ, το τελευταίο μήνυμα που σε έστειλα δείχνει να μην το έχεις πάρει.

Δεν σου γράφω πολλά τώρα γιατί μπήκα από το κινητό και δυσκολεύομαι με το γράψιμο. Φίλα μου την μπεμπουλα την κουκλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Iφιγένεια, σευχαριστω πολύ! και για την υποστηριξη και για την προθυμια.. να ξερεις πως κι εγω το ιδιο αισθανομαι και θα εκανα στη θεση σου... νασαι καλα. θα τηλεφωνηθουμε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απο Αλεξανδρούπολη ειμαι και μένα Αλεξανδρούπολη....

δεν ξερω ποιες αλλες απο σας ειναι στην περιοχη μου. νομιζω πως θα μπορουσαμε να εχουμε και επαφή εκτός φόρουμ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα για καποιο διαστημα δεν ηθελε το αριστερο και ετσι λοιπον τονειχα ξαπλωμενο στην αγκαλια μου οπως σαν θηλαζε απο το δεξι αλλα με το σωμα του ξαπλωμενο στον καναπε και με το κεφαλι ακουμπισμενο στο αριστερο ποδιμου ωστε να θηλαζει απο το αριστερο αφου το σωμα του δεν αλλαζε θεση νομιζε οτι εξακολουθει να ειναι στο δεξι και θηλαζε κανονικοτατα ;) .σε μπερδεψα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gλαύκη, ίσως με τη στάση που το βάζω στο δεξι στήθος παίζει κάτι...

δεν με μπέρδεψες.. πολύ.. στην πέμπτη ανάγνωση το εμπέδωσα... :P

θα το προσπαθήσω αν και δεν ξερω αν θα τα καταφερω με τη μπουμπου στα ακροβατικα...

μπελ.. απο το κουνια μπελ; πως λεμε.. μποντ.. απο το τζεημς μποντ;

:laugh: θα χαρω να τα λεμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνάκι μου γεια σου και να σου ζήσει το βλασταράκι σου το όμορφο! Ο Φοιβάκος μου ποτέ δεν έδειξε ιδιαίτερη προτίμηση σε ένα από τα 2 στήθη αλλά μια καλή μου φίλη το είχε το πρόβλημα που αναφέρεις κι, από ό,τι μου είπε ήταν επειδή το παιδί δεν βολευόταν από εκείνη την πλευρά. Αυτό που έκανε η φίλη μου ήταν να θηλάζει το μωρό από το στήθος που εκείνο δεν προτιμούσε, έχοντάς το ξαπλωμένο όπως θα ήταν αν το θήλαζε από το στήθος που προτιμούσε. Δηλαδή, δοκίμασε πως το κρατάς όταν θηλάζει από το αριστερό και απλά μετακίνησε το οριζόντια προς το δεξί, χωρίς να γυρίσεις τα πόδια της από την άλλη πλευρά. Έχε απλά 2 μαξιλάρια δίπλα σου για να ακουμπήσεις τα ποδαράκια του που θα περισσεύουν. Δοκίμασέ το, δεν έχεις κάτι να χάσεις!

Όσο για το μπιμπερό, μάλλον εγώ δεν είμαι η αρμόδια να σου απαντήσει μιας και ο δικός μου ο μπέμπης δεν ήθελε να το δει ούτε ζωγραφιστό, ούτε από μένα ούτε από κανέναν. Ούτε με δικό μου ούτε με ξένο γάλα.

Να είσαι πάντα καλά και να χαρείς κάθε στιγμή γλυκιά που σου προσφέρει ο θηλασμός!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MamaToBe

σευχαριστώ για την ανταπόκριση. θα το προσπαθήσω κι εγώ να το κάνω αυτό που λες... αχ η μπουμπού μου ψηλώνει και δεν ξερω πως θα καταφέρω να την συμμαζέψω και να την ξεγελάσω με αυτή τη στάση που λες...

ξύπνησε πριν λιγο και την ταισα απο το αριστερό. απο το δεξί άντλησα με το θήλαστρο αλλα φοβάμαι ειναι η αληθεια να της δωσω εγω η ιδια απο το μπιμπερό... μάλλον θα το βάλω κατάψυξη για αποθήκη ή αν χρειαστεί να λείψω ωστε να της το δώσει η πεθερά μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

glayki έγραψε:

εμενα για καποιο διαστημα δεν ηθελε το αριστερο και ετσι λοιπον τονειχα ξαπλωμενο στην αγκαλια μου οπως σαν θηλαζε απο το δεξι αλλα με το σωμα του ξαπλωμενο στον καναπε και με το κεφαλι ακουμπισμενο στο αριστερο ποδιμου ωστε να θηλαζει απο το αριστερο αφου το σωμα του δεν αλλαζε θεση νομιζε οτι εξακολουθει να ειναι στο δεξι και θηλαζε κανονικοτατα ;) .σε μπερδεψα?

Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα και δοκιμασα την συμβουλη σου και σωθηκα!!!! Γιατι ομως συμβαινει αυτο?Διαπιστωσες αν τον ενοχλει κατι? Μετα απο ποσο καιρο επανηλθε στην κανονικη σταση ή θηλαζει απο τοτε αναποδα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνούλα μου καλησπέρα! Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω στα ερωτήματα σου... Σου γράφω για να σου θυμίσω ότι χρειαστείς μη δίστασεις να με πάρεις τηλ. Έχει έρθει η μαμά μου από χθες και έχω να αφήσω το μωρο αν θέλεις κάποια βοήθεια!

Τις προάλλες που μιλούσαμε με σμσ, το τελευταίο μήνυμα που σε έστειλα δείχνει να μην το έχεις πάρει.

Δεν σου γράφω πολλά τώρα γιατί μπήκα από το κινητό και δυσκολεύομαι με το γράψιμο. Φίλα μου την μπεμπουλα την κουκλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...