Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ???


Recommended Posts

Κοριτσακια γεια σας και παλι.

Ο γιατρος μου μου ειχε δωσει φυλλικο οξυ και μαγνησιο στην αρχη, αλλα τα παιρνω ακομα και τωρα και στον 4ο μηνα μου προσθεσε ασβεστιο και σιδηρο.

Τι συμπληρωματα παιρνετε οι εγκυουλες ή οι μαμαδες του φορουμ οταν ειχαν τις κοιλιτσες τους?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα μανουλα!

με το καλο το μπεμπακι σου! :cheer:

εγω παιρνω Fysiofol το οποιο ειναι σιδηρο και φυλλικο οξυ μαζι, Calcioral το οποιο ειναι ασβεστιο και Trofocard που ειναι το μαγνησιο. Το μαγνησιο ειναι για τις συσπασεις της μητρας ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου μανούλα

Τα ίδια περίπου συμπληρώματα παίρνω και εγώ: ασβέστιο, σίδηρο, φυλλικό και μου έδωσε και συμπληρώματα διατροφής. Μαγνήσιο δεν μου έχει δώσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nonigeorge έγραψε:

Γειά σου μανούλα

Τα ίδια περίπου συμπληρώματα παίρνω και εγώ: ασβέστιο, σίδηρο, φυλλικό και μου έδωσε και συμπληρώματα διατροφής. Μαγνήσιο δεν μου έχει δώσει...

Οταν λες ΄΄συμπληρωματα διατροφης'' τι ακριβως εννοεις? Αλλες βιταμινες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mαννούλα καλησπέρα κ απο εμένα..

Εγώ μετά τον 4ο ξεκίνησα σίδηρο κ ασβέστιο..Τίποτα άλλο..Αλλα αυτό είναι σχετικό κ αναλογικό με τα αποτελέσματα των αιματολογικών σου κ με τον γιατρό βέβαια!Η κουμπάρα μου παρόλο που είχε αρκετά χαμηλότερο αιματοκρίτη απο εμένα,δεν πήρε τίποτα καθ όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της μια που ο γιατρός της θεωρούσε οτι μπορεί να είναι οκ απλά κ μόνο με σωστή διατροφή..

Αυτό το είχα πει στον δικό μου γιατρό κ ήταν κάθετος.Συγκεκριμένα μου είπε οτι αν δε πάρω αυτά που πρέπει στην πρώτη μου εγκυμοσύνη,στη δεύτερη θα χρειαστώ μετάγγιση... :(

Οπότε τα Fero-folic κ τα Neo-Dicalets πήγαιναν σύννεφο!!! ;)

Φιλάκια,με το καλό το νινάκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΑΝΝΟΥΛΑ!ΕΓΩ ΕΠΕΡΝΑ ΦΟΛΛΙΚΟ ΟΞΥ ΚΑΙ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΜΑΖΙ ΣΕ ΕΝΑ ΧΑΠΑΚΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΜΠΟΥΛΕΣ ΜΕ ΣΙΔΗΡΟ.ΣΤΟΝ 8 ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΜΑΓΝΗΣΙΟ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΚΡΑΜΠΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ 9 ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟ ΜΑΓΝΗΣΙΟ.ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΠΙΝΑ ΚΑΙ ΒΙΤΑΜΙΝΗ C ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΜΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω απο τη ναρχη φολλικο οξυ, μετα τον 3-4ο δεν θυμαμαι αρχισα κια σιδηρο,μαγνησιο και ασβεστιο..αυτα!!!

επισης να τρως πολλα πρασινα(μαρουλι,σπανακι κτλ,μπροκολο κτλ)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Εγώ όταν είπα στο γιατρό μου ότι ξεκινήσαμε προσπάθειες μου είπε να αρχίσω να παίρνω φυλλικό οξύ Fillicine, ένα χαπάκι τη μέρα.

Όταν έμεινα έγκυος το συνέχισα και μετά τον 3ο σταμάτησα το Fillicine και άρχισα να παίρνω Feofol (σίδηρο - φυλλικό οξύ), Trofocard (μαγνήσιο) και Calcioral (ασβέστιο).

Επίσης, από την αρχή της εγκυμοσύνης παίρνω μία παιδική ασπιρίνη την ημέρα λόγω εξωσωματικής.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marygeo έγραψε:

Καλημέρα!

Επίσης, από την αρχή της εγκυμοσύνης παίρνω μία παιδική ασπιρίνη την ημέρα λόγω εξωσωματικής.

Καλημερα, να σε ρωτησω γιατι εχω απορια? Που βοηθαει η παιδικη ασπιρινη στην εξωσωματικη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξεκίνησα να την παίρνω κατά τη διάρκεια της εξωσωματικής και μου είπαν ότι θα τη συνεχίσω σχεδόν μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης.

Οι γιατροί που ρώτησα μου είπαν ότι συμβάλλει στην καλή αιμάτωση της περιοχής της μήτρας, ώστε να γίνει η εμφύτευση, και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, επίσης βοηθάει στην καλή αιμάτωση και μειώνει την πιθανότητα αποβολής ή προεκλαμψίας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από εμένα :) !! Λοιπόν εγώ όταν έκανα το τεστ και βγήκε θετικό, πήρα το γιατρό μου τηλέφωνο για ραντεβού και μου είπε να ξεκινήσω το φυλλικό οξύ (Fillicine) το οποίο και συνεχίσω μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης (ένα την ημέρα). Επίσης μετά μου έδωσε ασβέστιο (γιατί ματώνουν πολύ τα ούλα μου, αν και δεν πρέπει να είναι λόγω έλλειψης ασβεστίου αλλά λόγω ορμονών) το Calcioral δύο φορές την ημέρα και από τον 5ο και μετά σίδηρο gyno-tardyferon που έχει και φυλλικό μαζί, ένα την ημέρα. Αυτά από εμένα :) !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και απο'μένα!

Και εγώ (λόγω στίγματος και χαμηλού αιματοκρίτη) έπαιρνα από την αρχή φολλικό οξύ και σίδηρο και από τον τέταρτο μαγνήσιο και ασβέστιο. Ίσως τώρα που θα μπω στο μήνα μου μου κόψει το μαγνήσιο αλλά θα το συζητήσουμε σε 2 βδομάδες περίπου :).

Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΝΝΟΥΛΑ έγραψε:

nonigeorge έγραψε:

Οταν λες ΄΄συμπληρωματα διατροφης'' τι ακριβως εννοεις? Αλλες βιταμινες?[/quote:p3er53l9]

μου έδωσε και supradyn...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΑΝ ΕΝΩΘΟΥΜΕ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΑΝΕΤΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΕΕ??? :laugh: :laugh: :laugh: ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΞΥΠΑΝΩ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΙΝΟΝΤΑΣ ΦΟΛΙΚΟ ΟΞΥ ΜΑΓΝΗΣΙΟ ΚΑΙ ΣΙΔΗΡΟ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΕΝΑ ΧΑΠΑΚΙ ΣΑΛΟΣΠΙΡ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΜΑΓΝΗΣΙΟ...ΕΠΙΝΑ ΚΑΙ ΟΥΤΡΟΓΕΣΤΑΝ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ ΤΩΡΑ...ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΤΟ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΕΤΑΡΤΟ-ΠΕΜΠΤΟ...ΑΡΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΓΛΙΤΩΝΩ...ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΕΜΠΑΚΙΑ ΜΑΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΝΤΕΧΟΝΤΑΙ.... :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια μου τελείωσα λοιπόν την αυχενική μου και είναι ΟΛΑ ΚΑΛΑ με το μωράκι μου ❤️❤️ Δε μπορώ να το πιστε΄ψω πως φτάσαμε μέχρι εδώ, είμαι τόσο συγκινημένη που δε μπορώ να το πιστέψω, σαν όνειρο μου φαίνεται ότι το διπλό ουράνιο τόξο μου μεγαλώνει μέσα μου κι έρχεται σε μερικούς μήνες στην αγκαλία μου 🌈🌈 Μακάρι να μπορούσα να επισκεφτώ τον εαυτό μου τότε που βρισκόμουν στην οδύνη των απωλειών και να μου δώσω μια αγκαλιά, να μου πω ότι οι καλύτερες μέρες έρχονται 🙏✨ Καθώς δε μπορώ να ταξιδέψω πίσω στο χρόνο λοιπόν, σας αγκαλιάζω όλες μαζί, όσες περιμένετε, όσες αγωνιάτε και όσες ακόμα πενθείτε απώλειες και σας ΦΩΝΑΖΩ, σας ΒΡΟΝΤΟΦΩΝΑΖΩ, ότι τα μωράκια σας θα έρθουν 💖💖 υπομονή και επιμονή!!  💖💖  💖💖  Μοιράζω μπεμπεδόσκονη σε όλες 💫💫💫💫💫💫💫 👶  👶   👶   👶   👶   👶   👶   👶   👶 
    • Α ωραια Ευχαριστω κορίτσι μου! Θα δω κ εγω τι θα μου πει η γυναικολόγος μ την Δευτέρα! 
    • Κορίτσια μου μόλις βγήκα απ' το ραντεβού της αυχενικής!! ΟΛΑ ΚΑΛΑ ❤️ Το μωράκι βέβαια αυτή τη φορά κοιμόταν του καλού καιρού που λέμε 😂 😂 😂 😂 εννοειται @Kiddo εκεί εσένα σκέφτηκα, μου φύγε ο γελωτας, και λέω Παναγιά μου πες ότι απλά κοιμάται το μωρουλι μου 🙏🙏🙏 μου λέει ο εμβρυολογος γιατί δεν έφαγες κάνα γλυκό 30' πριν; Του λέω δε μου το ανεφερε κανείς όταν ρώτησα για προετοιμασία 🙄  Ε τελικά μου κουνούσε την κοιλιά με τον υπέρηχο, Μ έβαλε να κουνηθώ πάνω κάτω μπας και ξυπνήσει 😂😂 τελικά μας έκανε τη χάρη αλλά είχε σίγουρα τα νεύρα του και δεν γυρνούσε να δούνε όλες τις πλευρές. Ε κουτσά στραβά όμως ο γιατρός τα κατάφερε να δει αυτά που ήθελε, όλα μας είπε είναι φυσιολογικά, ακόμα και για τρισωμιες βγήκαν η 13 και 18, πιθανοτητες 1 στις 20000 και για σύνδρομο ντάουν 1 στις 10000.  Φύλο ούτε καν, το μωρό σου λεει εμ ξυπνήσατε εμ θέλετε και να σας κάνω νάζια;;; 🤣🤣🤣🤣 Δε μπορώ να πω, ο γιατρό προσπάθησε να το κάνει κουνηθεί μπας και έχουμε εικόνα ανάμεσα στα πόδια αλλά δεν ψήθηκε 😅 Τέλος πάντων, τα βρήκε όλα φυσιολογικά αυτό έχει σημασία εννοείται ❤️ μετά μας εξήγησε τις επιλογές μας για ΝΙΠΤ και αμνιοπαρακέντηση αν θέλουμε, αλλά ο ίδιος δε το κρίνει απαραίτητο. Αν το αποφασίσουμε πρότεινε το πιο βασικό πακέτο ΝΙΠΤ αλλά κορίτσια νομίζω είναι ανώφελο με τέτοια ποσοστά κι επιπλέον η ασφάλεια δε το καλύπτει εδώ. Είναι στα 370€ για τρισωμιες 13,18,21 + 30€ για φύλο προαιρετικά. Τώρα ρωτάω τις φίλες μου και τις κουνιάδες μου τι πιστεύουν κι αυτές και μέχρι στιγμής μου λένε ότι οι τιμές μας είναι σούπερ και δε θα έκαναν.  Αυτά από εμάς 😍  Αααα καλέ και ΠΗΤ έχω μαζί με @Kate1992 8/01/2025!!! Ε χέρι - χέρι απ' την αρχή πάμε βρε κορίτσι ❤️❤️❤️
    • Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας θα δω τι θα κάνω ίσως την παρω τηλ την Τετάρτη να τα στείλω να δει 
    • 2 φιλες μου π είχανε πάρει τις βόλεψε πολύ η φωλιά, εγώ τότε είχα πολλά έξοδα κ ζούσαμε σε ένα μικρό διαμέρισμα κ δεν είχαμε πολύ χώρο όποτε βολεύτηκα με το πορτ μπεμπέ κοιμόταν εκεί  για αυτό τώρα σκέφτομαι για την φωλιά αν κ μου είπανε να πάρω κάποια τύπου 40-50 ευρώ δε χρειάζεται κάτι ακριβό… καροτσι εννοώ κανονικό με 4 τροχούς γιατί ο δικός μου κοιμάται κιολας στο καρότσι αν πάμε κάπου όποτε ψάχνω κάποιο καλό… γιατί τώρα το άλλο μας καρότσι θα πάει στην μικρή… αυτό π λες έχουμε μας πήρανε δώρο οι νονοί του τον πάμε βόλτα κ σου αρέσει π είναι σαν ποδήλατο λες;    κρεβάτι θα του πάρω χαμηλό ναι από ικεα δε δινω πολλά λεφτά γιατί μετά από λίγα χρόνια θα ξανά αλλάξουμε κ τότε ναι να πάρω κάτι πιο ακριβό 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...