Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΕΡΙ ΤΟΚΕΤΟΥ.


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!!!! Θέλω τα φώτα σας όσες γνωρίζετε. Είμαι στην 14 βδομάδα της εγκυμοσύνης μου και θα γεννήσω τον Οκτώβριο. Εργάζομαι και μιάς και η δουλειά μου είναι πολύ απαιτητική σε ωράριο και υπερωρίες δεν θα μπορέσω να την συνεχίσω έχοντας ένα μωρό γιατί δεν έχω κάποια βοήθεια. Κάπου στον Αύγουστο - Σεπτέμβριο το πολύ, πιστεύω θα σταματήσω. Θα μπορώ να πάρω το επίδομα τοκετού ή πρέπει να εργάζομαι την στιγμή της γέννας για να το πάρω? έχω ένσημα και το βιβλιάριο μου είναι ανανεομένο μέχρι και το 2011. Όσες γνωρίζετε σχετικά πείτε μου σας παρακαλώ ή έστω που πρέπει να απευθυνθώ για να μάθω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από'μένα!

Nana82, για να πάρεις το επίδομα θα πρέπει να εργάζεσαι για ένα χρόνο στον εργοδότη μέχρι την ημέρα που είναι να σταματήσεις για τον τοκετό (53 ημέρες πριν), σε περίπτωση που είσαι λιγότερο από χρόνο στον εργοδότη, δυστυχώς δεν το δικαιούσαι!

Με το καλό και με έναν πόνο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!! Είμαι πάνω απο 1,5 χρόνο σε αυτή την δουλειά. Άρα να σταματήσω την δουλειά 53 ημέρες πριν την ΠΗΤ μου. Και τι χαρτιά χρειάζονται να έχω για να πάρω το επίδομα τοκετού και πότε το πέρνω? Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ετσι όπως τα είπαν οι κοπέλες πρέπει να είσαι σε ενεργή εργασιακή σχέση κατα την ώρα που θα ζητήσεις την άδεια μητρότητας(56 μ΄ρες πριν την ΠΗΤ).Αν δεν αντέχεις να μέινεις τόσο και από την στιγμή που έχεις αποφασίσει να φύγεις πάρε ότι μπορείς για να καθυστερήσεις.Παρε την κανονική σου άδεια(αναρρωτική απ οτι καταλαβαίνω από τις απαιτησεις της δουλειάς θα σου δώσουν πιο δύσκολα).Μετα μπορείς να πάρεις και το 6μηνο από τον ΟΑΕΔ(όσο και λίγα να είναι τα χρήματα-τα διακαιούσε).Αλλο ένα επιδοματάκι για ένα 6μηνο είναι και αυτό ευπρόσδεκτο πιστεύω!! ;)

Με το καλο το μωράκι σου.

(Διάβασε αυτο : http://www.ika.gr/gr/infopages/downloads/toketou.pdf )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

madrid05 έγραψε:

Ετσι όπως τα είπαν οι κοπέλες πρέπει να είσαι σε ενεργή εργασιακή σχέση κατα την ώρα που θα ζητήσεις την άδεια μητρότητας(56 μ΄ρες πριν την ΠΗΤ).Αν δεν αντέχεις να μέινεις τόσο και από την στιγμή που έχεις αποφασίσει να φύγεις πάρε ότι μπορείς για να καθυστερήσεις.Παρε την κανονική σου άδεια(αναρρωτική απ οτι καταλαβαίνω από τις απαιτησεις της δουλειάς θα σου δώσουν πιο δύσκολα).Μετα μπορείς να πάρεις και το 6μηνο από τον ΟΑΕΔ(όσο και λίγα να είναι τα χρήματα-τα διακαιούσε).Αλλο ένα επιδοματάκι για ένα 6μηνο είναι και αυτό ευπρόσδεκτο πιστεύω!! ;)

Με το καλο το μωράκι σου.

(Διάβασε αυτο : http://www.ika.gr/gr/infopages/downloads/toketou.pdf )

Γειά σου madrid05, για να τα πάρω όλα αυτά που μου λές θα πρέπει να είμαι κανονικά ακόμα σε πρόσληψη? Γιατί αυτό είναι λίγο δύσκολο στην περίπτωση μου, ο εργοδότης μου θα έχει προσλάβει ήδη άλλη κοπέλα για να κάνει την δουλειά αφού εγώ θα είμαι με τις άδειες και δεν μπορεί να δικαιολογεί 2 υπαλλήλους. Θα πρέπει να να σταματήσω εγώ και να μπεί αμέσως η νέα κοπέλα. Και δεν ξέρω ως πότε θα αντέξω, αν δηλαδή σταματήσω 5ο ή 6ο μήνα το χάνω το επίδομα τοκετού?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακι και με το καλο.να παρεισ αναρρωτικη αδεια απ'τον γιατρο σου,οτι δεν μπορεισ να εργαστεισ.μπορεισ και τωρα να την παρεισ και να συνεχιζεισ να παιρνεισ μεχρι που θα γεννησεισ,μονο που θα πληρωθησ για 1 μηνα κανονικα τον μησθο σου και για τουσ υπολοιπουσ μονο απ'το ικα κατι λιγα.και θα παρεισ κανονικα την αδεια μητρωτιτασ,αν βεβαια τα 2 τελευταια χρονια εχεισ 200 ενσημα.εγω απο τον 4 μηνα εγκυμοσυνησ ετσι εκανα και πηρα ολα τα λεφτα μητροτιτασ. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

olya έγραψε:

καλημερα κοριτσακι και με το καλο.να παρεισ αναρρωτικη αδεια απ'τον γιατρο σου,οτι δεν μπορεισ να εργαστεισ.μπορεισ και τωρα να την παρεισ και να συνεχιζεισ να παιρνεισ μεχρι που θα γεννησεισ,μονο που θα πληρωθησ για 1 μηνα κανονικα τον μησθο σου και για τουσ υπολοιπουσ μονο απ'το ικα κατι λιγα.και θα παρεισ κανονικα την αδεια μητρωτιτασ,αν βεβαια τα 2 τελευταια χρονια εχεισ 200 ενσημα.εγω απο τον 4 μηνα εγκυμοσυνησ ετσι εκανα και πηρα ολα τα λεφτα μητροτιτασ. :kiss:

Γειά σου olya και σε ευχαριστώ!!!! όπως είπα και παραπάνω δεν είναι εύκολο να πάρω άδειες γιατί δεν υπάρχει άλλο άτομο να κάνει τη δουλειά , θα πρέπει να γίνει άλλη πρόσληψη και ο εργοδότης μου δεν μπορεί να δικαιολογεί 2 προσλήψεις. Αν δεν μπορώ να συνεχίσω την δουλειά γιατί κουράζομαι και σταματήσω 6ο μήνα π.χ. θα το χάσω το επίδομα τοκετού?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι κρίμα να χάσεις τα επιδόματα μητρότητας(τοκετού και λοχείας), το εφάπαξ βοηθημα του ΙΚΑ αλλά και το 6μηνο του ΟΑΕΔ(περιπου 700€ το μήνα).Σκέψου οτι για το τελευταίο δεν επιβαρύνεται καθόλου ο εργοδότης σου είναι για αυτόν σαν άδεια άνευ αποδοχών.

Απ οτι κατάλαβα έχεις καλή σχέση με τον εργοδότη σου.Δεν μπορείτε να βρειτε μια μια λυση ωστε να φαίνεται οτι εργάζεσαι ακόμα μέχρι να φτάσεις στον 8ο που θα πάρεις την άδεια τοκετού??Θέλει ψαξιματάκι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

madrid05 έγραψε:

Είναι κρίμα να χάσεις τα επιδόματα μητρότητας(τοκετού και λοχείας), το εφάπαξ βοηθημα του ΙΚΑ αλλά και το 6μηνο του ΟΑΕΔ(περιπου 700€ το μήνα).Σκέψου οτι για το τελευταίο δεν επιβαρύνεται καθόλου ο εργοδότης σου είναι για αυτόν σαν άδεια άνευ αποδοχών.

Απ οτι κατάλαβα έχεις καλή σχέση με τον εργοδότη σου.Δεν μπορείτε να βρειτε μια μια λυση ωστε να φαίνεται οτι εργάζεσαι ακόμα μέχρι να φτάσεις στον 8ο που θα πάρεις την άδεια τοκετού??Θέλει ψαξιματάκι....

Καλή σχέση έχουμε και γενικότερα είναι άψογος σε όλα του, θα ήθελαν πολλοί να έχουν τέτοιον εργοδότη, αλλά και γω δεν θέλω να το εκμεταλευτώ αυτό και να του ζητήσω να κάνει πράγματα που δεν συμφέρουν εκείνον αλλά συμφέρουν εμένα. Το να είμαι σε άδεια σαν άνευ αποδοχών όπως λες, το ξέρω ότι δεν επιβαρύνετε γιατί πληρώνομαι απο ΙΚΑ και ΟΑΕΔ αλλά δεν θα πρέπει να με έχει σε πρόσληψη στο ΙΚΑ στο όνομα του και να πληρώνει το ΙΚΑ μου κάθε μήνα? Απο τα οικονομικά του στοιχεία δεν μπορεί να απασχολεί 2 υπαλλήλους, μόνο ένα δικαιολογεί. Και δεν μπορεί να δουλέιψει χωρίς άτομο, αν εγώ έχω τις άδειες μου δεν υπάρχει κανείς άλλος να κάνει την δουλειά και θα πρέπει να προσλάβει άλλον, 2 ΙΚΑ δηλδή να πληρώνει τον μήνα και το δικό μου και του νέου υπαλλήλου και τον μισθό εκείνου. Γιατί να το κάνει αυτό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νανα έχεις δίκιο...όταν η επιχείρηση είναι τόσο μικρή που έχεις προσωπική επαφή και καλή σχεση με τον εργοδότη σου είναι "λεπτά" τα πράγματα.Απ την άλλη είναι και κρίμα να πάνε χαμένα τα επιδοματα που δικαιούσε...

Αν κάποια κοπέλα ξέρει κάτι παραπάνω ή έχει καμιά ιδέα ας βοηθήσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

madrid05 έγραψε:

Νανα έχεις δίκιο...όταν η επιχείρηση είναι τόσο μικρή που έχεις προσωπική επαφή και καλή σχεση με τον εργοδότη σου είναι "λεπτά" τα πράγματα.Απ την άλλη είναι και κρίμα να πάνε χαμένα τα επιδοματα που δικαιούσε...

Αν κάποια κοπέλα ξέρει κάτι παραπάνω ή έχει καμιά ιδέα ας βοηθήσει...

Ναι έτσι είναι όπως τα λες, αν δούλευα σε κάποια μεγάλη εταιρεία ή σε σούπερ μάρκετ όπως πριν δεν θα τους χάριζα τίποτα, αλλά θα υπήρχαν και άλλοι υπάλληλοι και με κάποιες αλλαγές θα έγβαινε και η βάρδια μου, ενώ τώρα είμαι μόνη. Θα ήθελα πολύ και άλλες απαντήσεις κορίτσια. Σε ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση σου madrid05!!!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nana 82 epeidei ki emena i douleia mou einai poli diskoli stamatisa apo tin prwti stigmi pou emetha oti eimai egkuos...pigenw apo tote ston idiotiko giatro mou grafei oti exw kolpiki aimmopagia stin sinexeia pigenw to xarti ston giatro tou ika pou to ipografei kai amesws meta kleinw rantevou kai pernw epitropi kathe mina.to kalo einai oti kathese spitaki sou to kako einai oti xexnas ton kanoniko sou mistho.egw p.x plironomai apo to ika peripou 300e to mina.na fantasteis dwro pasxa pira mono apo to ika 130e.fysika plirwnese kati liga kai apo tin douleia sou.o ergodotis sou den exei dikaioma na se divxei apo tin stigmi pou eisai egkios pare til epitheorisi ergasias kai rwta...kai oso gia to epeidwma toketou kai loxeias to pernoume kanonika!me to kalo to mwraki sou!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xrisanthemo έγραψε:

nana 82 epeidei ki emena i douleia mou einai poli diskoli stamatisa apo tin prwti stigmi pou emetha oti eimai egkuos...pigenw apo tote ston idiotiko giatro mou grafei oti exw kolpiki aimmopagia stin sinexeia pigenw to xarti ston giatro tou ika pou to ipografei kai amesws meta kleinw rantevou kai pernw epitropi kathe mina.to kalo einai oti kathese spitaki sou to kako einai oti xexnas ton kanoniko sou mistho.egw p.x plironomai apo to ika peripou 300e to mina.na fantasteis dwro pasxa pira mono apo to ika 130e.fysika plirwnese kati liga kai apo tin douleia sou.o ergodotis sou den exei dikaioma na se divxei apo tin stigmi pou eisai egkios pare til epitheorisi ergasias kai rwta...kai oso gia to epeidwma toketou kai loxeias to pernoume kanonika!me to kalo to mwraki sou!

Δεν με διώχνει ο εργοδότης μου εγώ θα σταματήσω απο μόνη μου γιατί δεν έχω κάποιον να μου κρατάει το μωρό και να συνεχίσω να δουλεύω. Απλά επειδή θα σταματήσω δεν ξέρω αν μπορώ να πάρω το επίδομα τοκετού γιατί όταν γεννήσω δεν θα είμαι πια εργαζόμενη θα έχω αποχωρείσει απο την εργασία μου. Αυτό θέλω να μάθω. Σε ευχαριστώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρει κορίτσια καμία κάτι για την απορεία μου? Σας παρακαλώ!!! Αν σταματήσω απο την δουλειά μου και δεν είμαι πια εργαζόμενη όταν γεννήσω θα μπορώ να πάρω το επίδομα τοκετού? Ένσημα έχω και βιβλιάριο υγείας θεωρημένο μέχρι το 2011. Έχω Ι.Κ.Α. και είμαι σε αυτή τη δουλειά 1,5 χρόνο. Ευχαριστώ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Α ωραια Ευχαριστω κορίτσι μου! Θα δω κ εγω τι θα μου πει η γυναικολόγος μ την Δευτέρα! 
    • Κορίτσια μου μόλις βγήκα απ' το ραντεβού της αυχενικής!! ΟΛΑ ΚΑΛΑ ❤️ Το μωράκι βέβαια αυτή τη φορά κοιμόταν του καλού καιρού που λέμε 😂 😂 😂 😂 εννοειται @Kiddo εκεί εσένα σκέφτηκα, μου φύγε ο γελωτας, και λέω Παναγιά μου πες ότι απλά κοιμάται το μωρουλι μου 🙏🙏🙏 μου λέει ο εμβρυολογος γιατί δεν έφαγες κάνα γλυκό 30' πριν; Του λέω δε μου το ανεφερε κανείς όταν ρώτησα για προετοιμασία 🙄  Ε τελικά μου κουνούσε την κοιλιά με τον υπέρηχο, Μ έβαλε να κουνηθώ πάνω κάτω μπας και ξυπνήσει 😂😂 τελικά μας έκανε τη χάρη αλλά είχε σίγουρα τα νεύρα του και δεν γυρνούσε να δούνε όλες τις πλευρές. Ε κουτσά στραβά όμως ο γιατρός τα κατάφερε να δει αυτά που ήθελε, όλα μας είπε είναι φυσιολογικά, ακόμα και για τρισωμιες βγήκαν η 13 και 18, πιθανοτητες 1 στις 20000 και για σύνδρομο ντάουν 1 στις 10000.  Φύλο ούτε καν, το μωρό σου λεει εμ ξυπνήσατε εμ θέλετε και να σας κάνω νάζια;;; 🤣🤣🤣🤣 Δε μπορώ να πω, ο γιατρό προσπάθησε να το κάνει κουνηθεί μπας και έχουμε εικόνα ανάμεσα στα πόδια αλλά δεν ψήθηκε 😅 Τέλος πάντων, τα βρήκε όλα φυσιολογικά αυτό έχει σημασία εννοείται ❤️ μετά μας εξήγησε τις επιλογές μας για ΝΙΠΤ και αμνιοπαρακέντηση αν θέλουμε, αλλά ο ίδιος δε το κρίνει απαραίτητο. Αν το αποφασίσουμε πρότεινε το πιο βασικό πακέτο ΝΙΠΤ αλλά κορίτσια νομίζω είναι ανώφελο με τέτοια ποσοστά κι επιπλέον η ασφάλεια δε το καλύπτει εδώ. Είναι στα 370€ για τρισωμιες 13,18,21 + 30€ για φύλο προαιρετικά. Τώρα ρωτάω τις φίλες μου και τις κουνιάδες μου τι πιστεύουν κι αυτές και μέχρι στιγμής μου λένε ότι οι τιμές μας είναι σούπερ και δε θα έκαναν.  Αυτά από εμάς 😍  Αααα καλέ και ΠΗΤ έχω μαζί με @Kate1992 8/01/2025!!! Ε χέρι - χέρι απ' την αρχή πάμε βρε κορίτσι ❤️❤️❤️
    • Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας θα δω τι θα κάνω ίσως την παρω τηλ την Τετάρτη να τα στείλω να δει 
    • 2 φιλες μου π είχανε πάρει τις βόλεψε πολύ η φωλιά, εγώ τότε είχα πολλά έξοδα κ ζούσαμε σε ένα μικρό διαμέρισμα κ δεν είχαμε πολύ χώρο όποτε βολεύτηκα με το πορτ μπεμπέ κοιμόταν εκεί  για αυτό τώρα σκέφτομαι για την φωλιά αν κ μου είπανε να πάρω κάποια τύπου 40-50 ευρώ δε χρειάζεται κάτι ακριβό… καροτσι εννοώ κανονικό με 4 τροχούς γιατί ο δικός μου κοιμάται κιολας στο καρότσι αν πάμε κάπου όποτε ψάχνω κάποιο καλό… γιατί τώρα το άλλο μας καρότσι θα πάει στην μικρή… αυτό π λες έχουμε μας πήρανε δώρο οι νονοί του τον πάμε βόλτα κ σου αρέσει π είναι σαν ποδήλατο λες;    κρεβάτι θα του πάρω χαμηλό ναι από ικεα δε δινω πολλά λεφτά γιατί μετά από λίγα χρόνια θα ξανά αλλάξουμε κ τότε ναι να πάρω κάτι πιο ακριβό 
    • αχ κορίτσι μου, διαβάζω το μήνυμά σου και η καρδιά μου πονάει. Πρόσφατα βίωσα αποβολή στην αρχή της εγκυμοσύνης δεν μπορώ καν να φανταστώ πώς είναι να χάνεις το μωρό σου στις 35 εβδομάδες.  Είναι τόσο λογικό όλο αυτό που νιώθεις.. πάρε το χρόνο σου κάνε ό,τι καλύτερο μπορείς για την ψυχική σου ηρεμία και φυσικά είναι παρήγορο το ότι έχεις ήδη ένα κοριτσάκι αλλά σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστά το μωρό που έφυγε, το καταλαβαίνω. Ο πόνος θα μαλακώσει κάποια στιγμή, θέλει χρόνο, και είναι εντάξει να σου δώσεις αυτό τον χρόνο ενώ ταυτόχρονα φροντίζεις το παιδί σου. Τι σου είπαν οι γιατροί, γιατί μπορεί να έγινε αυτό; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...