Μετάβαση σε περιεχόμενο

χαζή ερώτηση για τη συντήρηση του γάλακτος


Recommended Posts

μαμάδες καλησπέρα!

όπως λέει και ο τίτλος έχω μια ερώτηση που μπορεί να σας φανεί λιγάκι χαζή... η κόρη μου Ναταλία είναι 15 μηνών και από όταν χρόνισε πίνει γάλα "φρέσκο" (Νουνου, Advance κτλ)

Το βράδυ πίνει άλλες φορές 300 ml ενώ άλλες το πολύ 150. Δεν έχει λογική αυτό, δεν μπορώ να το προβλέψω δηλαδή, οπότε αναγκαστικά κάθε βράδυ της ζεσταίνω 300... Και έτσι αρκετές φορές μου μένει ένα σχεδόν γεμάτο μπιμπερό με ζεσταμένο γάλα.

Πρέπει αναγκαστικά να το πετάω? Αν μου ξυπνήσει μέσα στις επόμενες 2-3 ώρες (που αν ξυπνήσει συνήθως θέλει γάλα) μπορώ να της το ξαναζεστάνω και να της το δώσω? Να το βάζω πάλι στο ψυγείο η καλύτερα σε θερμοκρασία δωματίου? Ως τώρα το πέταγα...

Μπορεί να ακούγεται λίγο χαζή ερώτηση αλλά ελπίζω να με διαφωτίσετε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ειναι καθολου χαζη..ειναι παρα πολυ καλη μαλιστα!

Σιγουρα δεν πρεπει να το ξαναβαλεις στο ψυγειο..

Δεν ξερω αν μπορεις να το διατηρησεις ζεστο σε θερμαντηρα για κανενα 2ωρο.

Οσο για το καλοκαιρι,δυσκολευουν τα πραγματα. Δεν ξερω ποσο μπορει να διατηρηθει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα Μαρία καλησπέρα!!!

Βρε το Ναταλάκι ορέξεις για γάλα...

Αχ, το 1/3 να έπινε και η δικιά μου θα ήμουν πολύυυυ ευχαριστημένη!

100-150 γρ το πρωί και να λέω κι ευχαριστώ! :P

Στη θέση σου θα έκανα 200 και αν της έφτανε και περίσσευε, το πολύ πολύ να πετούσα 50 ml.

Αν πάλι όχι, θα ήμουν σε ετοιμότητα (εγώ ή ο άντρας μου) να της ζεστάνω άλλα 50ml.

Έτσι και δε θα πετούσα τόόόόσο πολύ γάλα και δε θα είχα να σκεφτώ πόσο να το κρατήσω, κάνει, δεν κάνει, θα το πιει δε θα το πιει???

Κάθε πρωί εγώ της ζεσταίνω 150, πίνει με τα 1000 ζόρια τα 70 ml και μετά το αφήνω στο τραπεζάκι. Πάει, έρχεται και πίνει μόνη της άλλα τόσα στην καλύτερη περίπτωση. Μετά το μισάωρο όμως το πετάω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παντως πανω στο κουτι πρεπει να εχει τηλεφωνο εξυπηρετησης πελατων. Μπορεις να παρεις και να ρωτησεις για πιο σιγουρα. Εγω ειχα παρει να ρωτησω για το γαλα πρωτης βρεφικης ηλικιας και μου ειπαν μιση ωρα.(αλλα ηταν σε σκονη και υπηρχε και θεμα αποστειρωσης)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις... το συζητήσαμε και με τον άντρα μου... θα της φτιάχνουμε 200 και θα είναι ο ένας από τους δύο έτοιμος να ζεστάνει κι άλλο γαλατάκι αν χρειαστεί...

η πεθερά μου μου είπε αυτό που μένει άν είναι πολύ, να το φτιάχνω εκείνη την στιγμή ρυζόγαλο.... δεν παίζει αυτό, χα χα! εκείνη την ώρα το μάξιμουμ που μπορώ να κάνω είναι να βράσω κανά μακαρόνι για το σύζυγο, χε χε

πάντως θα πάρω και την γραμμή εξυπηρέτησης πελατών της δέλτα έτσι απο περιέργειά να δω τί θα μου πούνε...

φιλάκια σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...