Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

ΛΟΙΠΟΝ.ΜΠΗΚΑ ΣΤΟΝ 8ο. εχω κανει αυχενικη διαφανεια ,β επιπεδου , καμπυλη ζαχαρου, και μια αλλη που την λενε εμμεσο κουμπσ.τι αλλο μενει απο εξεταση? υπαρχει και κατι αλλο που θα κανω? καποια εξεταση ντοπλερ καπωσ ετσι τι ειναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα κανεις ενα ή 2 ντοπλερ οπου βλεπουν αν εχει γερασει και ποσο ο ομφαλιος λωρος σου..και αν τρεφεται καλα το μωρακι σου. επισης 1-2 βδομαδες πριν τη γεννα θα κανεις μια εξεταση που λεγεται NST οπου σου βαζουν 2 σαν επιδεσμους γυρω απο την κοιλια με δυο στρογγυλα απανω και ακους την καρδουλα του μωρου σου που χτυπαει και σου δινουν ενα πραγματακι σα στυλο και κρατας και καθε φορα που κλωτσαει το μωρο πατας το κουμπακι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οπως ειπε κι η Κικιτσα22. το NST ονομαζεται αλλιως καρδιοτοκογραφημα...

επισης οταν μπεις στον 9ο μηνα (την 2η βδομαδα συνηθως του 9ου) ο γυναικολογος σου θα σου μετρησει το μηκος του τραχηλου σου!

μην ανησυχεις, ηρεμησε και ολα θα πανε καλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Κορίτσι μου χαίρομαι πολύ για τα νέα σας!! Είναι πολύ όμορφες στιγμές🫠 Ναι εμείς έχουμε ραντεβού αυτή την Παρασκευή που θα έχουν βγει και τα αποτελέσματα των πρώτων μας εξετάσεων!!! Ανυπομονώ να δω το μπουμπούκι μου❤️🙏
    • Αχ μπράβο!! Άντε με το καλό, ρίξε μια βουτιά και για εμάς που με βλέπω από Αύγουστο με την άδεια του συζύγου.. και αν δηλαδή γιατί έχουμε πολλά να φτιάξουμε στο σπίτι για να είναι ασφαλές για παιδί.. Καλέ!! Εσύ είσαι ήδη στην 14η!! Σε 3 μέρες μήπως εννοείς κλείνεις την 14η και μπαίνεις στην 15η;!!! Εδώ έχω μπει εγώ 14η που είμαι πιο πίσω από σένα.. με δείχνει 3μηνων και 3 ημερών ή 95 ημερών..!! Άρα έχω μπει στον 4ο μήνα και στο γράφει μάλιστα, το κοντέρ της εφαρμογής που έχει μηδενίσει για το δεύτερο τρίμηνο!! Μπες παιδί μου εδω στο αντίστροφο countdown που τα έχει όλα όμορφα και περιποιημένα ακριβώς!! https://www.babymed.com/tools/pregnancy-countdown-calculator Άδειασα όλη τη ντουλάπα!! 😭😭😭 Δεν μου κάνει τίποτα!!!! Και μάλιστα είχα ένα φορεματακι 20ετιας που δεν φοράω γιατί μου ήταν μεγάλο και το πήγα για μάζεμα στις τιράντες για να στέκεται.. κορίτσια μου, δεν μου πέρναγε από το στήθος!!!! 😭😭😭😭😭 Ότι έχω αυτή τη στιγμή δεν μου κάνει στο στήθος!!!! Έχω ωραιότατα αέρινα φορεματακια που δεν μου κάνουν!!! Είμαι να σκάσω..!!! Καλά για τα πρώην εφαρμοστά δεν κάνω ούτε καν τη προσπάθεια.. ούτε στα χέρια μου δεν θα περνάνε!! Ξέρω ότι παίρνω και κορτιζόνη.. αλλά βρε κορίτσια μόνο εγώ έχω πρηστεί έτσι;;;;;  Εγκυμοσύνης δεν πιστεύω ότι υπάρχει λόγος από τώρα να ξοδευομαι.. με απλά φορεματακια βγαίνει το καλοκαίρι άνετα και τα κρατάς και για άλλη χρονιά άσχετα εγκυμοσύνης.. από Σεπτέμβρη με το καλό.. Δεν το έχω πάρει ακόμα!!! 😩😩😩 Είμαστε λίγο στριμωγμένοι αυτό το διάστημα μέχρι να πληρωθώ και εγώ οπότε περιμένω.. 😖😖 θα το πάρω όμως!!! Δεν υπάρχει περίπτωση!!!! Χιχιχιχι!! 😁😁 Ναι πες μου τέτοια και εσύ να πάρουν ακόμα περισσότερο αέρα τα μυαλά μου!!! 🤣🤣🤣🤣🤣 Μαρή με φαντάζεσαι;;; Δεν φτάνει η τρέλα μου!!! 😂😂😂 Δώσε μου και θάρρος!!!! 😝🤣🤣  Αχ τώρα φουντωσες τις ελπίδες μου να το ψάχνω και από τώρα!!!! 😅😅😅 Μακάρι κοριτσάκι μου!!! Από το στόμα σου και σε όποιου ακούει το αυτί!!! 🙏🙏🙏🙏🙏 Και εσύ να χαίρεσαι το αρχοντόπουλο και ας είναι και αντάρτης το αγόρι!!! 😍😍😍😍😍😍 Όλες καταλαβαίνουμε κοριτσάκι μου την αγωνία και την αβεβαιότητα που βιώνεις.... Λογικά τώρα θα είσαι ήδη στο γιατρό.. ότι και αν έχει γίνει, είμαστε εδώ για εσένα! Σημαντικό να έχεις τον άνθρωπο σου μαζί..  P.S. Τα ultro δεν φέρνουν αναγουλες!!! Το να είναι από το σπορακι ούτε καν σα σκέψη;;; 😉😆😆 Περιμένω τα νέα σου!!! 🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏
    • Κορίτσια μου τελείωσα λοιπόν την αυχενική μου και είναι ΟΛΑ ΚΑΛΑ με το μωράκι μου ❤️❤️ Δε μπορώ να το πιστε΄ψω πως φτάσαμε μέχρι εδώ, είμαι τόσο συγκινημένη που δε μπορώ να το πιστέψω, σαν όνειρο μου φαίνεται ότι το διπλό ουράνιο τόξο μου μεγαλώνει μέσα μου κι έρχεται σε μερικούς μήνες στην αγκαλία μου 🌈🌈 Μακάρι να μπορούσα να επισκεφτώ τον εαυτό μου τότε που βρισκόμουν στην οδύνη των απωλειών και να μου δώσω μια αγκαλιά, να μου πω ότι οι καλύτερες μέρες έρχονται 🙏✨ Καθώς δε μπορώ να ταξιδέψω πίσω στο χρόνο λοιπόν, σας αγκαλιάζω όλες μαζί, όσες περιμένετε, όσες αγωνιάτε και όσες ακόμα πενθείτε απώλειες και σας ΦΩΝΑΖΩ, σας ΒΡΟΝΤΟΦΩΝΑΖΩ, ότι τα μωράκια σας θα έρθουν 💖💖 υπομονή και επιμονή!!  💖💖  💖💖  Μοιράζω μπεμπεδόσκονη σε όλες 💫💫💫💫💫💫💫 👶  👶   👶   👶   👶   👶   👶   👶   👶 
    • Α ωραια Ευχαριστω κορίτσι μου! Θα δω κ εγω τι θα μου πει η γυναικολόγος μ την Δευτέρα! 
    • Κορίτσια μου μόλις βγήκα απ' το ραντεβού της αυχενικής!! ΟΛΑ ΚΑΛΑ ❤️ Το μωράκι βέβαια αυτή τη φορά κοιμόταν του καλού καιρού που λέμε 😂 😂 😂 😂 εννοειται @Kiddo εκεί εσένα σκέφτηκα, μου φύγε ο γελωτας, και λέω Παναγιά μου πες ότι απλά κοιμάται το μωρουλι μου 🙏🙏🙏 μου λέει ο εμβρυολογος γιατί δεν έφαγες κάνα γλυκό 30' πριν; Του λέω δε μου το ανεφερε κανείς όταν ρώτησα για προετοιμασία 🙄  Ε τελικά μου κουνούσε την κοιλιά με τον υπέρηχο, Μ έβαλε να κουνηθώ πάνω κάτω μπας και ξυπνήσει 😂😂 τελικά μας έκανε τη χάρη αλλά είχε σίγουρα τα νεύρα του και δεν γυρνούσε να δούνε όλες τις πλευρές. Ε κουτσά στραβά όμως ο γιατρός τα κατάφερε να δει αυτά που ήθελε, όλα μας είπε είναι φυσιολογικά, ακόμα και για τρισωμιες βγήκαν η 13 και 18, πιθανοτητες 1 στις 20000 και για σύνδρομο ντάουν 1 στις 10000.  Φύλο ούτε καν, το μωρό σου λεει εμ ξυπνήσατε εμ θέλετε και να σας κάνω νάζια;;; 🤣🤣🤣🤣 Δε μπορώ να πω, ο γιατρό προσπάθησε να το κάνει κουνηθεί μπας και έχουμε εικόνα ανάμεσα στα πόδια αλλά δεν ψήθηκε 😅 Τέλος πάντων, τα βρήκε όλα φυσιολογικά αυτό έχει σημασία εννοείται ❤️ μετά μας εξήγησε τις επιλογές μας για ΝΙΠΤ και αμνιοπαρακέντηση αν θέλουμε, αλλά ο ίδιος δε το κρίνει απαραίτητο. Αν το αποφασίσουμε πρότεινε το πιο βασικό πακέτο ΝΙΠΤ αλλά κορίτσια νομίζω είναι ανώφελο με τέτοια ποσοστά κι επιπλέον η ασφάλεια δε το καλύπτει εδώ. Είναι στα 370€ για τρισωμιες 13,18,21 + 30€ για φύλο προαιρετικά. Τώρα ρωτάω τις φίλες μου και τις κουνιάδες μου τι πιστεύουν κι αυτές και μέχρι στιγμής μου λένε ότι οι τιμές μας είναι σούπερ και δε θα έκαναν.  Αυτά από εμάς 😍  Αααα καλέ και ΠΗΤ έχω μαζί με @Kate1992 8/01/2025!!! Ε χέρι - χέρι απ' την αρχή πάμε βρε κορίτσι ❤️❤️❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...