Μετάβαση σε περιεχόμενο

Gripe water-χαμομήλι-κολικοί..


Recommended Posts

Κορίτσια, νέα μαμά ζήτά την εμπειρία σας..ο Δημήτρης μου είναι 7 εβδομάδων και τον θηλάζω αποκλειστικά. Χτές μας "επισκέφτηκε" ο πρώτος κολικός με αποτέλεσμα να πάθουμε τον απόλυτο πανικό, εγώ περισσότερο δηλαδή γιατί ο μπαμπάς ήταν πιό ψύχραιμος..Σήμερα είχε κολικούς μια ώρα το μεσημεράκι κι άλλο ένα μισάωρο το βραδάκι γύρω στις οχτώ, τώρα κοιμάται εξαντλημένος. Ο μπαμπάς είναι κατά των φαρμάκων, εγώ όχι. Μας συστήσανε να του δίνουμε λίγο χαμομηλάκι με το μπιμπερό και κάποιος άλλος ΄μας σύστησε το gripe water ως εντελώς φυσικό προιόν το οποίο ενδέχεται να βοηθήσει. Εχει καμία σας εμπειρία από το ένα ή το άλλο? Και μάλιστα, έχει καμία σας εμπειρία από συνδυασμό χαμομηλιού και gripe water??? Θα σας είμαι ευγνώμων για το χρόνο και τις συμβόυλές σας γιατί με έχει πιάσει πανικός..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει το αγορακι σου!!!

Εγω θα σου προτεινω να δωσεις μονο εξτρα αγκαλιες κ χαδακια!!! :)

Κρατα τον με μαζεμενα τα ποδαρακια κοντα στο στηθος ή στην κοιλια σου κ κανε βολτες τραγουδωντας!!!

Το χαμομηλι κλπ δεν προκειτε να βοηθησει παραπανω απο το γαλατακι σου!

Ασε που ισως γεμισει το στομαχακι του κ χασει γευμα...

Καλη συνεχεια μανουλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κι από εμένα και

να σου ζήσει ο μπέμπαρος.

εγώ στους κολικούς του έδινα λίγο φυσικό

χαμομήλι, όχι της milupa.

το gripe water του το έβαζα στο γαλατάκι του.

δε θήλασα όμως και γι αυτό το έβαλα.

δε μπορώ να πω ότι βοηθήκε απ το νεράκι αυτό.

το απαλό μασαζάκι στη κοιλίτσα του

είναι το καλύτερο. και αυτό που σου λέει η φίλη μας

Αναστασία είναι πολύ καλό.

επίσης μπορείς να τον βάλεις μπρούμυτα

επάνω στα γόνατά σου και να τον

κάνεις με ήρεμες κινήσεις

μπρος πίσω.

εύχομαι να ηρεμήσει το συντομότερο το μωράκι σου.

συμβουλεύσου όμως και τον παιδίατρό.

φιλιά πολλά :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ANDRIANI ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ ΣΟΥ.ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ GRIPE WATER.ΣΥΝΕΧΙΖΕ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙΣ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΔΑΚΙ ΤΗΣ WELEDA ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΙΛΟΠΟΝΟ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΣΤΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΑ ΖΟΡΙΑ ΟΜΩΣ,ΕΓΩ ΕΔΩΣΑ INFACOLIC ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ariadni να σου ζήσει το αγοράκι σου!

Εμένα δεν είχε κολοικούς - μόνο μία φορά που της έδωσα ξένο γάλα ενώ την θήλαζα αποκλειστικά - και η παιδίατρος μου είχε συστήσει το gripe water. Την βοήθησε πολύ, επειδή την θήλαζα αποκλειστικά δεν της το έβαλα σε γάλα αμυδρά θυμάμαι ότι της το έδωσα σκέτο με σύριγγα... Πάντως από ότι ξέρω τα μωρά που θηλάζουν δεν έχουν κολοικούς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ανδριανη μου καλο ειναι να μην δωσεις χαμομηλι....επειδη θηλαζεις....

τωρα για τους κολικους ξεκινα με την διατροφη σου...οσπρια,λαχανικα,γαλακτωκομικα και καρυκευματα κανουν χειροτερη την κατασταση....

εμενα ειχε παρα πολλους κολικους για ωρες και του εδινα και ινφακολικ και αυτο που λες εσυ...αλλα αυτο που βοηθησε παρα πολυ ηταν η διατροφη μου και το περπατημα και αγκαλια...ετσι ηρεμουσε καπως

ευχομαι να ηρεμησετε...και μην πανικοβαλεσαι... :)

φιλακια :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδω ειμαι , με φωναξε κανεις ? :P:)

Να σου ζησει το μωράκι σου !!!

Κοιτα το κακο με αυτα τα σκευασματα ειναι οτι δυστυχως δεν βοηθουν και ιδιαιτερα . Μπορει σε καποια μωρα να βοηθησαν αλλα απο οσες μαμαδες ξερω τα μωρα τους δεν βρηκαν ανακουφιση .

Αυτο που βοηθά ειναι αυτα που σου ειπαν τα κοριτσια . Ασκησεις ,μασαζ στην κοιλιτσα , ζεστα πανακια και αγκαλια στον ωμο σαν παπαγαλάκι .

Ο δικος μου αντρας ήταν σαν εσενα και γω σαν τον δικο σου . Μου φερνε οτι μπορεις να φανταστεις (στο φαρμακειο του χουν στησει χρυσο αγαλμα!). Οτι ακουγε οτι μπορει να βοηθήσει μου το φερνε (κρεμες φυτικες για μασαζ , λαδάκια για μασαζ , 3-4 μαξιλαρακια με σπορους για την κοιλιτσα , διαφορες σταγόνες, αφεψήματα διαφορα να πινω εγω - Ιουνιο μηνα με καυσωνα!- κλπ κλπ )

Ελατωσε ή κοψε αν μπορεις και τα γαλακτοκομικά και δες αν εχει διαφορα.

Το χαμομήλι ειναι τελειως αχρηστο δεν βοηθά πουθενα .

Θα περασει, μην απελπιζεσαι ! Ολες περασαμε λιγο πολυ απο αυτην την φαση !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γλυκια μου να σου ζησει το μωρακι σου!λοιπον εμεις ειχαμε κολικους για 3 μηνες.δεν φανταζεσαι τι περασα...γεννηθηκε προωρα κ ειχε πολλα αερια στην κοιλιτσα του.λοιπον εγω στην αρχη ειχα 2 παιδιατρους για να συγκρινω.ακου τι οδηγιες ειχα λαβει:αγκαλια κ να ακουμπαει η κοιλιτσα στον ωμο.χαμομηλι κανονικο οχι παιδικο.βαλε το κοντα σε λευκο θορυβο οπως πληντυριο,απορροφυτηρα,βραστηρα,ηλεκτρικη κλπ.εγω κ τωρα με τα δοντακια εχω σωθει με το πληντυριο.τοτε δε ο απορροφυτηρας σταματουσε οταν κοιμοταν.βολτες για να ξεχνιεται.μασαζ στην κοιλιτσα με λαδακι.ζεστο μπανακι.εγω 2 μηνες θυλαζα εκτος απο ενα διαστημα που ειχε υπερβολικα αερια κ εδινα κ εξιδικευμενο γαλα(σανιλακ ασ).ειχα ριλαξ για νεογεννητο κ τον ειχα εκει μπροστα στην πορτα οταν δεν μπορουσα να βγαινω εξω.με εσωσε)ειχε κ δονηση.α κ το πιο σημαντικο πηγαινε λητω κ παρε τα μπιμπερο του dr.brown.εγω το εμαθα αργα κ ταλαιπωρηθηκα.δεν περναει αερας κ δεν προκαλουνται κολικοι.τα ειχα εως κ τον 6 μηνα σε οτι κ αν του εδινα να πιει.για 1 μηνα παιρναμε κ σταγονιτσεσ αλλα κολησα τωρα με το ονομα.αν χρειστει θα στο πει παιδιατρος.κ σε εντονες κρισεις λιγο ντεπονακι.υπομονη χρειαζεται αγαπη μου.θα υπαρξουν κ δυσκολες μερες κ θα σε συμβουλευα να τον βγαζεις εξω εαν δεν ηρεμει με τπτ για να μην τα παιξεις κ εσυ...ευχομαι να μην εχει αλλα πονακια κ να το χαιρεστε κουκλα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα ..ποσο συμπασχω μαζι σου..η μπεμπα μου ειχε εντονους κολικους καθε βραδυ..της ειχα δωσει γκραιπ γουοτερ,της ειχα δωσει ινφακολικ κ μπιο γκαια,κοινως ο,τι υπαρχει για κολικους..τπτ δε μας βοηθησε..ουτε το χαμομηλι.υπομονη θα κανεις,θα τον εχεις αγκαλιτσα να ακουμπαει η κοιλια του πανω στην δικη σου ή στον ωμο σου,θα κανετε βολτες στο σπιτι η με το αυτοκινητο ή το καροτσι εξω..κ με τον απορροφητηρα η κορη μου σταματαγε κ ηρεμουσε λιγο..

κυριως υπομονη θα κανεις μεχρι τον 3ο μηνα δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξεχασα.κ οπωςδηποτε να προσεχεις τι τρως.εγω οσο θηλαζα δεν ετρωγα οσπρια,κουνουπιδι,πληρη γαλακτοκομικα.γενικα οτι προκαλει αερια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia έγραψε:

Να σου ζησει το αγορακι σου!!!

Εγω θα σου προτεινω να δωσεις μονο εξτρα αγκαλιες κ χαδακια!!! :)

Κρατα τον με μαζεμενα τα ποδαρακια κοντα στο στηθος ή στην κοιλια σου κ κανε βολτες τραγουδωντας!!!

Το χαμομηλι κλπ δεν προκειτε να βοηθησει παραπανω απο το γαλατακι σου!

Ασε που ισως γεμισει το στομαχακι του κ χασει γευμα...

Καλη συνεχεια μανουλα!

θα συμφωνησω με την αναστασια βολτες και αγκαλιες μονο ετσι ηρεμουσε η μικρη μου ειχα κοψει χιλιομετρα μεσα στο σπιτι :side:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις συμβουλές σας, ξέρω ότι με καταλαβαίνετε και..συμπάσχετε! Μια ερώτηση μόνο: επειδή πολλές αναφέρατε τα γαλακτομικά, πώς επηρρεάζουν? Πίνω ένα ποτήρι γάλα πρίν κοιμηθώ και ίσως και λίγο τυρί με το φαγητό μου, λέτε αυτά να τον ενοχλούν? Να μην ανησυχώ αν τα κόψω για το δικό μου γάλα? Ααα, και κάτι άλλο: το ότι είχε δυό μέρες πόνους σημαίνει οπωσδήποτε ότι θα συνεχίσουν μέχρι το τρίμηνο? Σας ευχαριστώ και πάλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα γαλακτοκομικα ισως προκαλουν τα αερια αν δεν κανω λαθος...

Γι'αυτο λενε πως καλο θα ειναι να αποφευγονται...

Στο δικο σου γαλα δεν εχουν καμια σχεση!

Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι "ελαφριες" περιπτωσεις κολικων οπως η δικη σας δεν χρειαζεται να κοψεις τπτ!Αυτο ομως το νομιζω εγω ;) !

Δε ειναι δεδομενο οτι θα εχετε για 3 μηνες κολικους!!Η δικια μου ειχε ελαχιστα απογευματα για πολυ λιγο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...