Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποκλειστικός θηλασμός και.. πρασινωπά κακάκια??


Recommended Posts

Καλησπέρα φίλες μου και μανούλες του μάμυ.

Πολύ πιθανόν να το έχετε χιλιοαπαντήσει το θέμα αλλά όπως καταλαβαίνετε ο χρόνος λίγος και πολύτιμος για να το ψάξω! :blush:

Ο μπεμπούλης μου είναι 26 ημερών και θηλάζουμε αποκλειστικά.Εχει λίγες μερες που ζορίζεται ανάμεσα στα γεύματα κυρίως, με αποτέλεσμα κάποιες απο αυτές να χάνει και τον ύπνο του(..που ευτυχώς σ΄αυτό δεν είχαμε πρόβλημα!).

Πριν απο λίγο τον αλλάξαμε πάνα και τα κακάκια του ήταν μία μίξη απο μουσταρδί και αρκετό πράσινο(σόρυ για την λεπτομερή περιγραφή..!)

Αναρωτιέμαι αν φταίει η διατροφή μου ή έχει κάτι άλλο το παιδί..

Τι άλλο πια να κόψω??Υποτίθεται οτι τρώμε ό,τι θέλουμε και ήδη έχω κόψει τα γαλακτοκομικά, τις σοκολάτες, τα όσπρια, τα αναψυκτικά και τα τηγανιτά...

Σας ευχαριστώ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Anastacia!

Σ΄ευχαριστώ πολύ!

Τον ταίζω αναλόγως..Δεν ξέρω αν κάνω καλά..Πολλές φορές τρώει 20 λεπτά από το ένα και 20 από το άλλο.Μπορεί όμως να φάει και 45 λεπτά από το ένα και να μην θέλει άλλο ή να θέλει και να του προσφέρω και το δεύτερο..Γενικώς αν δείχνει οτι πεινάει του προσφέρω βυζί, δεν τον αφήνω!

Επίσης κοιμόμαστε καναδύο 3ωρα κατά την διάρκεια της μέρας και 2 2ωρα σίγουρα το βράδυ.

Γαλακτοκομικά έκοψα γιατί την δεύτερη εβδομάδα τα κακάκια του ήταν πολύ νερουλά και συχνά.Μου το είπε η παιδίατρος και το έκανα.

Κκαι πάλι δεν ξέρω αν είναι σωστό..

Οπως κατάλαβες είμαι λίγο ..ψαρωμένη ακόμα!

Σ΄ευχαριστώ πάντως που μου απάντησες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην ψαρώνεις :P :laugh:

Σ΄αυτη την κενωση που εκανε μαλλον εκανες εναλαγή στηθους ετσι ?

Καλα κανεις και ακολουθεις το ρυθμο του μωρου αλλα γενικα προσπαθησε να δινεις ενα στηθος ανα γευμα για να τρωει αποτελεσματικά . Αν το μωρο ομως σου δωσει σημαδια οτι θελει και αλλο τοτε φυσικά το βαζεις και στο αλλο στηθος .

Δεν φταιει η διατροφή σου , δεν χρειαζεται να κοψεις κατι . Τα υδαρη κακα ειναι φυσιολογικα για τα μωρα που θηλαζουν . Τα πρασινα κακα τωρα , ειναι αποτελεσμα οτι το μωρο πηρε απο το δευτερο στηθος το ελαφρύ γαλα και εγινε η κενωση πρασινη .

Μην αγχωνεσαι ολα καλα πανε !!!

Να σου ζησει το μωρακι σου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο μπεμπουλης σου ειναι πολυ μικρος ακομη οποτε...ολα παιζουν!!!

Θελω να πω πως τα πρασινα κακακια μπορει να μη σημαινουν τπτ απολυτως ή κ να δειχνουν κατι!

Ομως μην αγχωνεσαι καθολου!!!

Δεν ειναι κατι τρομακτικο!

Εγω προτεινω να τον ταιζεις 1 στηθος τη φορα οσο χρονο θελει!Ακομα κ μεεεερες!

Οταν αφησει μονος του τη θηλη(κ αν δεν κοιμαται) αν θελεις προσφερεις κ το αλλο!

Αυτο προτεινουν οι γνωστες!(εγω παντα εδινα παλι το ιδιο!)

Για να μην σου πω πληροφοριες που μονο θα σε μπερδεψουν...Συνεχισε κανονικα το θηλασμο με ενα στηθος ανα γευμα(ή αν θελεις ενα στηθος ανα 2ωρο αν τρωει συχνα!) κ παρακολουθησε το!

Υγ.Παντως τα 2 χρωματακια κακα-κιων στο ιδιο παμπερς εμενα μου δινει να καταλαβω πως σε ενα γευματακι του ηπιε μονο το πρωτο "ελαφρυ" γαλατακι!Δεν εγινε κ τπτ ομως! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Λαλακι μου γλυκο!!!! :)

Α!Ναι!

Αυτο με τα υδαρη κακακια....Δεν καταλαβαινω γτ το σχετιζουν οι γιατροι με τη διατροφη της μαμας!!! :blink:

καμια σχεση δεν εχει!!

Η δικια μου μια ζωη "υδαρη" μουσταρδοθυελες προκαλουσε!!! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

joana μην ανοισηχεις τα μωρακια που ειναι στη ηλικια που ειναι ο μικρουλης σου εχουν τετοιο χρομα τα κακακια τους συνηθως απο οτι ξερω ειναι πρασινοπα μονο στην αρχη αλλα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα μην ανχονεσαι.Θα ειναι ετσι γιατι προσπαθει το εντερακι του να προσαρμοστη,αλλα ειπες του δεινης μονο δικο σου γαλα ετσι;;;;

Εγω το θεωρο φυσιολογικο,απο οσα ξερω,μην ανχονεσε. ;):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να είσαι καλά LaLa μου!Με ..ξεψάρωσες και με ξεάγχωσες!

Σπάνια ευχαριστιέται μόνο από το ένα, αλλά οταν συμβαίνει αυτό κι εγώ καταλαβαίνω οτι το μωρό έχει φάει καλύτερα και πιο σωστά(συνήθως κοιμάται μετά βαθιά).

Είναι και λίγο χαδιάρης και θέλει αγκαλίτσες και πιπίλισμα..οπότε καταλαβαίνεις!

Σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα αν ειναι ελαφρος παρσυνοπα..δεν ειναι τιποτα απολυτως. Οσο για τα υδαρη...εμενα ακομα και τωρα που τρωει στερεες ειναι μαλακα πολυ και πριν αρχισουμε στερεες ηταν παντα μα παντα υδαρη..το πολυ πολυ γινοταν σαν μαλακο ταχινι...και δεν υπηρχε ποτε προβλημα.

Γεννικα τα μουσταρδι με σπορακια κακα ειναι φυσιολογικα

Αν ελαφρος πρασινηζουν ειναι αυτο που λενε η Λαλα και η Αναστασια, απλα πηρε το "ελαυρι"γαλα.

Δεν ειναι τιποτα σηνεχησε και μην κοβεις τιποτα απολυτως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μπουμπού μου στις 26 κλείνει 3 μήνες και την θηλαζω αποκλειστικά. Απο φαγητα δεν έχω κόψει τίποτα και ιδιαίτερα τα γαλακτοκομικά. Απλά όλα με μέτρο.Τυχαίνει να κάνει πρασινωπα κακακια αλλα η παιδίατρος μου είπε να μην ανυσηχώ. Το κάθε γεύμα της είναι απο το ένα στήθος μεχρι να το νιώθω να "αδειάζει" γιατί ετσι πίνει και το πιο θρεπτικό (ετσι μου είχε πεί η μαία μου),για όσο χρόνο θέλει.Όταν χορτάσει αφήνει την θηλή μόνη της.Και το βάρος της το παίρνει κανονικά.Ελπίζω να βοήθησα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...