Μετάβαση σε περιεχόμενο

Περι γκαστρονομίας...!!!


Recommended Posts

Τι διατροφή κάνετε στη διάρκεια της εγκυμοσύνης;

Πως συγκρατείστε μπροστά από μια λαχαριστή σοκολατίνα; Πως θα αποφύγουμε τα περιττά κιλά;

Εχετε κανένα μενού να προτείνετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Αθηνά μου δυσκολες ερωτησεις κάνεις..!!!Και γω στην εγκυμοσυνη..οσο κι αν προσπαθουσα να μην βαλω πολλά κιλά τελικα έφτασα τα 20!!

Γνωμη μου ειναι να τρως οτι τραβαει η ορεξη σου αλλά προσοχη με τα γλυκά γιατι κανουν και κακο στο μωρο!!Εγω οταν ηθελα να φαω γλυκό ή μάλλον γλυκα έτρωγα αποξηραμενα βερίκοκα,χυμους και γαλα με hemo το οποιο έπινα λίτρα!!!Δυστηχως τα κιλα δεν μπορεις να τα αποφυγεις σε αυτη τη περιοδο της ζωης σου..Απλα να μην υπερβάλεις..ετσι και αλλιως μετα θα τα χασεις!!Εγω τα έχασα ολα πάντως!

φιλακια!!!και στην κοιλίτσα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ ενώ μέχρι τον 5ο μήνα πρόσεχα την διατροφή μου,μετά είδα οτι δεν φούσκωνε η κοιλίτσα και ξεθάρρεψα!!!

Από ποσότητες τρώω όσο και πριν, τώρα τελευταία λίγο μικρότερες μερίδες αλλά πιο πολλά γευματάκια(μεγάλωσε η κοιλιά και δεν μπορώ να χωνέψω της προκοπής!!).Το κακό είναι οτι από τον 5ο περίπου και μετά ξεκίνησα καφέ (1 γαλλικό ή ελληνικό) και γλυκά(σοκολάτα :blush: ).

Ούτε η καμπύλη ζαχάρου που θα κάνω το Σάββατο δεν με σταματά!!Αυτήν την στιγμή- μόλις γύρισα από την δουλειά-και τώω μια λευκή crunch!

Από κιλά έχω πάρει 6 ως τώρα αλλά έτσι όπως πάω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αααααααααα ωραίος ΤΙΤΛΟΣ.... :laugh: :laugh:

και εγώ νόμιζα απο την λαχτάρα μου για φαι και για παιδί

τα μάτια μου ΕΒΛΕΠΑΝ ΓΚΑΣΤΡΟΝΟΜΙΕΣ!!!!!!!!! :woohoo:

αααααααααααααααααχαχχα :laugh: :laugh: :laugh:

Γεια σου ρε Αθηνα!!!! Με το καλό το 3ο μωρακι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χεχε! Η εγκυμοσύνη μου ανοιγει την όρεξη (η οποία κατά έναν περίεργο τρόπο δεν κλείνει ποτέ) και τι αλλο να σκεφτώ;;;;

Δεν έχω βάλει βάρος ακόμα, αλλά χρωστούσα 4 κιλά από την προηγούμενη εγκυμοσύνη. Σε 3 μήνες παντρεύομαι και δεν θέλω να είμαι αγελαδίτσα... (λέμε τώρα γιατί το ρημάδι δεν κλείνει. Ελπίζω σε αγκύλωση, αλλά ούτε αυτό γίνεται. Μόνο η κοιλιά που χαλαρώνει, φουσκώνει, τα οπίσθια χαλαρώνουν και απλώνουν και... να πω και άλλα;

Χρειάζομαι επειγόντως μια σωστή διατροφή για γκαστρωμένες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

Χεχε! Η εγκυμοσύνη μου ανοιγει την όρεξη (η οποία κατά έναν περίεργο τρόπο δεν κλείνει ποτέ) και τι αλλο να σκεφτώ;;;;

Δεν έχω βάλει βάρος ακόμα, αλλά χρωστούσα 4 κιλά από την προηγούμενη εγκυμοσύνη. Σε 3 μήνες παντρεύομαι και δεν θέλω να είμαι αγελαδίτσα... (λέμε τώρα γιατί το ρημάδι δεν κλείνει. Ελπίζω σε αγκύλωση, αλλά ούτε αυτό γίνεται. Μόνο η κοιλιά που χαλαρώνει, φουσκώνει, τα οπίσθια χαλαρώνουν και απλώνουν και... να πω και άλλα;

Χρειάζομαι επειγόντως μια σωστή διατροφή για γκαστρωμένες!!!!

οχιιιιιιιιι ΦΤΑΝΕΙΙΙΙΙΙ μας χόρτασες αισιοδοξα μηνυματα...φτανειιιιιιι!!!

χαχαχαχαχα :laugh:

Εγω στην φωτο σε βλεπω...κοκαλακι και ΩΡΑΙΟΤΑΤΗ σουπα θα κανεις!!! :laugh: :laugh:

ΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑ και που θα παρεις κανα κιλο σουπερ θα εισαι ρε συ!!!

Τουλαχιστον εχετε δίφυλλες πόρτες??? Να ανοιγουν διαπλατα ξερεις???

:woohoo: :woohoo: :woohoo: χαχαχα

Παντρευεσαι ε??? ΩΡΑΙΟΤΑΤΑ!!! Με το καλο! Η ωρα η καλή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η φωτογραφία είναι πριν από 3,5 χρόνια. Στα κιλά αυτά ήθελα να είμαι το καλοκαίρι αλλά.... σιγά μη μου έκανε το χατήρι!!!! Με γκάστρωσε ο πιτσιρικάς και θα παω σαν βουβάλα! Αλλά έννοια σου και θα τον τιμωρήσω. Θα τον αναγκάσω να πάρει τη νύφη αγκαλιά!!! ΧΕΧΕΧΕ!!!!!

Ευτυχώς που δεν έχουμε δίπορτο ψυγείο γιατί αλλιώς.... δεν θα είχα στον ήλιο μοίρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τρωγε οτι θες οσο θες!!!!!!!! Εχεις αλλοθι!! ;) εκμεταλλευσου το... :laugh: :laugh: Εγω αυτο εκανα και πηρα 23 κιλα!! :blush: Αλλα ο θηλασμος σωτηριος! Εχασα τα 20!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ααααααχχχχχχ ατιμη κενωνια!!!! Γιατι και τα βουβαλια ειναι ωραιοτατα πολυ γλυκουλικα!!!!

Να σε παρει αγκαλια και να ανεβει και τα σκαλια κιολας!!!! :laugh:

Πες στους καλεσμενους να σου φερουν αντι δωρων ....υφασματα απο κουρτινες....να τυλιχτεις το καλοκαιρι γιατι απο νουμερακι θα χουμε προβλημα!!!

:laugh: :laugh: :laugh:

Ασε με ρεεεεεεεεεεε.......συυυυυυυυυ εισαι μια χαρααααααααααααααααα

απλα ρουφα την κοιλια θα φαινεσαι πιο αδύνατη....χαχαχαααα :laugh:

πανεξυπναδα ε????? :laugh: :laugh: :laugh: Αντε τοσες λυσεις σου βρηκα....αχαριστη!!!! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνούλα είσαι έγκυος στο τρίτι παιδάκι;;; Με το καλό κοπέλα μου!!! Έμαθες και φύλο;; Εύχομαι να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για take a look girl :

Διατροφικές απαιτήσεις κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης

Θερμίδες : Το θερμιδικό κόστος της κύησης ανέρχεται σε 80.000 kcal περίπου στο διάστημα των 40 εβδομάδων. Μπορούμε επομένως να αυξήσουμε το σιτηπίσιο της εγκύου κατά 150 kcal/ημέρα το δεύτερο και τρίτο τρίμηνο.

Μια φυσιολογική έγκυος πρέπει να βρει τον τύπο της διατροφής που της ταιριάζει μέσα στα όρια όμως των 1900 – 2400 kcal/ημέρα. Εάν δεν τρέφεται σωστά, αυτή πρώτη θα υποθέτει, διότι το έμβρυο προσλαμβάνει όλα τα θρεπτικά συστατικά που έχει ανάγκη εις βάρος της υγείας της μητέρας. Πρόκειται για ένα φυσικό μηχανισμό, ο οποίος προστατεύει το έμβρυο, εφόσον ο μητρικός οργανισμός είναι ήδη ώριμος και μπορεί να ανταπεξέλθει ευκολότερα σε μια επικίνδυνη κατάσταση.

Από την ενέργεια που προσλαμβάνει η έγκυος από τις τροφές χρησιμοποιείται ένα μέρος από το έμβρυο, ένα δεύτερο μέρος για την συντήρηση του οργανισμού της μητέρας και ένα τρίτο αποθηκεύεται στο μητρικό σώμα υπό μορφή λίπους για τις μετέπειτα ανάγκες (ενέργεια για τον τοκετό και τη γαλουχία)

Τα παχύσαρκα άτομα ανήκουν στην κατηγορία υψηλού κινδύνου και γι΄αυτό απαιτείται η εφαρμογή κατάλληλου διαιτολογίου από διαιτολόγο, σε συνεργασία πάντα με τον γυναικολόγο μαιευτήρα.

Ημερήσιες ενεργειακές ανάγκες κατά προσέγγιση.

Κατηγορία ατόμων Kcal / ημέρα

Φυσιολογική γυναίκα πριν την εγκυμοσύνη και κατά την διάρκεια των 3 πρώτων μηνών 1900 – 2100

Έγκυος κατά τους τελευταίους 6 μήνες 2000 – 2400

Έφηβος 2700

Γυναίκα σε γαλουχία > 2700

πρωτεΐνες : Είναι απαραίτητες , όχι τόσο για τις καύσεις όσο για να χτίσουμε τους ιστούς μας. Κατά την κύηση αυξάνουν ορισμένοι ιστοί όπως το έμβρυο, ο πλακούντας, το αμνιακό υγρό, η μήτρα, οι μαστοί και το μητρικό αίμα. Οι πρωτεΐνες επίσης εισέρχονται στη δομή βασικών οργάνων και ιστών του εμβρύου: Εγκέφαλος, καρδιά, πνεύμονες, νευρικό σύστημα, αίμα, ένζυμα κ.τ.λ. Η αύξηση της προτεϊνικής μάζας δεν γίνεται ομαλά αλλά κατά άνισα χρονικά διαστήματα. Οι μεγαλύτερες απαιτήσεις παρατηρούνται κατά το τρίτο τρίμηνο της κύησης οπότε η μάζα αυξάνει κατά 6 -7 gr / ημέρα. Προτείνεται γενικά μια ποσότητα 60 gr πρωτεΐνη την ημέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περιέχεται κυρίως στο κρέας, τα ψάρια, τα πουλερικά, το αυγό, τα γαλακτερά και σε φυτικά προϊόντα σε μικρότερη βέβαια ποσότητα.

Σίδηρος : Κατά την κύηση υπάρχει μια αύξηση του αριθμού των ερυθρών αιμοσφαιρίων της μητέρας κατά 30% που απαιτεί περίπου 500 mg σιδήρου, ενώ οι ανάγκες του εμβρύου και του πλακούντα ανέρχονται σε 300 mgr.

Για την κάλυψη των αναγκών αυτών χρησιμοποιούνται δύο πηγές . Η διαιτητική πρόσληψη και οι αποθήκες του σώματος. Πρέπει να τονίσουμε όμως ότι έχουμε μια αύξηση της απορρόφησης του σιδήρου από το έντερο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Η σιδηροπενική αναιμία θεωρείται η συχνότερη διατροφική ανεπάρκεια των εγκύων. Η ημερήσια πρόσληψη 30 – 60 mgr θεωρείται απαραίτητη.

Τροφές πλούσιες σε σίδηρο είναι το κρέας, το συκώτι, ο κρόκος αυγού, επίσης βρίσκεται στα όσπρια και στα πράσινα λαχανικά αλλά απορροφάται μικρό ποσοστό σε σχέση με τα ζωτικά τρόφιμα. Όταν η διατροφή είναι σωστή δεν χρειάζεται σίδηρος σαν φάρμακο. Χρειάζεται μόνον, όταν η αιμοσφαιρίνη είναι μικρότερη από 11%. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να γνωρίζουμε ότι:

Τα συμπληρώματα να λαμβάνονται μεταξύ των γευμάτων ή κατά τη βραδινή κατάκλιση, διότι μερικά συστατικά των τροφών εμποδίζουν την απορρόφηση του σιδήρου.

Τα συμπληρώματα να λαμβάνονται με υγρά, εκτός του γάλακτος, καφέ και τσάι, τα οποία αναστέλλουν την απορρόφηση του σιδήρου.

Ακόμα και όταν προσλαμβάνεται συμπλήρωμα, να συμπεριλαμβάνεται στην καθημερινή διατροφή καλές πηγές σιδήρου, όπως κρέας και ακόμα πηγές βιταμίνης C η οποία βοηθάει την απορρόφηση σιδήρου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ασβέστιο : Είναι απαραίτητο θρεπτικό συστατικό για τον σχηματισμό των οστών του εμβρύου αλλά και για την μητέρα. Σε έλλειψη τα οστά της γίνονται εύθραυστα και συνοδεύονται συχνά από απώλειες δοντιών. Οι ημερήσιες ανάγκες του οργανισμού σε ασβέστιο για τη φυσιολογική γυναίκα είναι 800 mgr και κατά την εγκυμοσύνη 1200 mgr. Τροφές πλούσιες σε ασβέστιο είναι τα γαλακτοκομικά προϊόντα. Προσοχή στα φάρμακα που είναι δυνατόν να μεταβάλλουν την απορρόφηση του ασβεστίου. Συμβουλευτείτε πάντα το γιατρό σας για οποιοδήποτε φάρμακο παίρνετε.

Φολικό οξύ : Η προτεινόμενη πρόσληψη φολικού οξέως αυξάνεται από 180 mgr, σε μη εγκυμονούσες, σε 400 mgr κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Ερευνητικά δεδομένα δείχνουν ότι οι γυναίκες με έλλειψη φολικού οξέως είναι πιθανότερο να γεννήσουν παιδιά με διπλάσιες του νωτιαίου μυελού. Τροφές πλούσιες σε στη βιταμίνη αυτή είναι: συκώτι, μαγιά μπίρας, κρόκος αυγού, παντζάρια, σπανάκι, κυτταρίνη, κουνουπίδι, ραδίκια, αντίδια, πορτοκάλι.

Προσοχή όμως γιατί τα χορταρικά σε παρατεταμένο βράσιμο χάνουν σημαντικό μέρος μέχρι και 80% της ποσότητας φολικού οξέως.

Ψευδάργυρος : Είναι ένα πολύ σημαντικό ιχνοστοιχείο και οι ανάγκες στην εγκυμοσύνη είναι 30% μεγαλύτερες. Η απορρόφηση του ψευδάργυρου αναστέλλεται από υπερβολική πρόσληψη σιδήρου και φολικού οξέως. Οι γυναίκες που λαμβάνουν συμπληρώματα διατροφής με σίδηρο και φολικό οξύ χρειάζονται να καταναλώνουν καθημερινά τροφές πλούσιες σε ψευδάργυρο. Δηλαδή στρείδια, κόκκινο κρέας, νεφρά, τυρί, κοτόπουλο, συκώτι, φιστίκια, χορταρικά.

Προσέξτε όμως την υπερβολική λήψη σιδήρου γιατί εμποδίζει την απορρόφηση του ψευγάργυρου.

ΠΗΓΗ www.fuego.xan.gr

Καλα θα τα ξερεις ολα αυτα αφου εχεις 2 παιδακια...αλλα για αρχη αυτα βρηκα

θα επανελθω δρυμιτρελη!!!!!!!!!! :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Α ωραια Ευχαριστω κορίτσι μου! Θα δω κ εγω τι θα μου πει η γυναικολόγος μ την Δευτέρα! 
    • Κορίτσια μου μόλις βγήκα απ' το ραντεβού της αυχενικής!! ΟΛΑ ΚΑΛΑ ❤️ Το μωράκι βέβαια αυτή τη φορά κοιμόταν του καλού καιρού που λέμε 😂 😂 😂 😂 εννοειται @Kiddo εκεί εσένα σκέφτηκα, μου φύγε ο γελωτας, και λέω Παναγιά μου πες ότι απλά κοιμάται το μωρουλι μου 🙏🙏🙏 μου λέει ο εμβρυολογος γιατί δεν έφαγες κάνα γλυκό 30' πριν; Του λέω δε μου το ανεφερε κανείς όταν ρώτησα για προετοιμασία 🙄  Ε τελικά μου κουνούσε την κοιλιά με τον υπέρηχο, Μ έβαλε να κουνηθώ πάνω κάτω μπας και ξυπνήσει 😂😂 τελικά μας έκανε τη χάρη αλλά είχε σίγουρα τα νεύρα του και δεν γυρνούσε να δούνε όλες τις πλευρές. Ε κουτσά στραβά όμως ο γιατρός τα κατάφερε να δει αυτά που ήθελε, όλα μας είπε είναι φυσιολογικά, ακόμα και για τρισωμιες βγήκαν η 13 και 18, πιθανοτητες 1 στις 20000 και για σύνδρομο ντάουν 1 στις 10000.  Φύλο ούτε καν, το μωρό σου λεει εμ ξυπνήσατε εμ θέλετε και να σας κάνω νάζια;;; 🤣🤣🤣🤣 Δε μπορώ να πω, ο γιατρό προσπάθησε να το κάνει κουνηθεί μπας και έχουμε εικόνα ανάμεσα στα πόδια αλλά δεν ψήθηκε 😅 Τέλος πάντων, τα βρήκε όλα φυσιολογικά αυτό έχει σημασία εννοείται ❤️ μετά μας εξήγησε τις επιλογές μας για ΝΙΠΤ και αμνιοπαρακέντηση αν θέλουμε, αλλά ο ίδιος δε το κρίνει απαραίτητο. Αν το αποφασίσουμε πρότεινε το πιο βασικό πακέτο ΝΙΠΤ αλλά κορίτσια νομίζω είναι ανώφελο με τέτοια ποσοστά κι επιπλέον η ασφάλεια δε το καλύπτει εδώ. Είναι στα 370€ για τρισωμιες 13,18,21 + 30€ για φύλο προαιρετικά. Τώρα ρωτάω τις φίλες μου και τις κουνιάδες μου τι πιστεύουν κι αυτές και μέχρι στιγμής μου λένε ότι οι τιμές μας είναι σούπερ και δε θα έκαναν.  Αυτά από εμάς 😍  Αααα καλέ και ΠΗΤ έχω μαζί με @Kate1992 8/01/2025!!! Ε χέρι - χέρι απ' την αρχή πάμε βρε κορίτσι ❤️❤️❤️
    • Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας θα δω τι θα κάνω ίσως την παρω τηλ την Τετάρτη να τα στείλω να δει 
    • 2 φιλες μου π είχανε πάρει τις βόλεψε πολύ η φωλιά, εγώ τότε είχα πολλά έξοδα κ ζούσαμε σε ένα μικρό διαμέρισμα κ δεν είχαμε πολύ χώρο όποτε βολεύτηκα με το πορτ μπεμπέ κοιμόταν εκεί  για αυτό τώρα σκέφτομαι για την φωλιά αν κ μου είπανε να πάρω κάποια τύπου 40-50 ευρώ δε χρειάζεται κάτι ακριβό… καροτσι εννοώ κανονικό με 4 τροχούς γιατί ο δικός μου κοιμάται κιολας στο καρότσι αν πάμε κάπου όποτε ψάχνω κάποιο καλό… γιατί τώρα το άλλο μας καρότσι θα πάει στην μικρή… αυτό π λες έχουμε μας πήρανε δώρο οι νονοί του τον πάμε βόλτα κ σου αρέσει π είναι σαν ποδήλατο λες;    κρεβάτι θα του πάρω χαμηλό ναι από ικεα δε δινω πολλά λεφτά γιατί μετά από λίγα χρόνια θα ξανά αλλάξουμε κ τότε ναι να πάρω κάτι πιο ακριβό 
    • αχ κορίτσι μου, διαβάζω το μήνυμά σου και η καρδιά μου πονάει. Πρόσφατα βίωσα αποβολή στην αρχή της εγκυμοσύνης δεν μπορώ καν να φανταστώ πώς είναι να χάνεις το μωρό σου στις 35 εβδομάδες.  Είναι τόσο λογικό όλο αυτό που νιώθεις.. πάρε το χρόνο σου κάνε ό,τι καλύτερο μπορείς για την ψυχική σου ηρεμία και φυσικά είναι παρήγορο το ότι έχεις ήδη ένα κοριτσάκι αλλά σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστά το μωρό που έφυγε, το καταλαβαίνω. Ο πόνος θα μαλακώσει κάποια στιγμή, θέλει χρόνο, και είναι εντάξει να σου δώσεις αυτό τον χρόνο ενώ ταυτόχρονα φροντίζεις το παιδί σου. Τι σου είπαν οι γιατροί, γιατί μπορεί να έγινε αυτό; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...