Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΠΑΝΕ ΤΑ ΝΕΡΑ. ΜΕΤΑ ΤΙ?


Recommended Posts

καλημερα.κοντευω και γω σιγα σιγα να ερθει το μωρακι μου και ενω ημουν χαλαρη αγχωθηκα.οταν σπανε τα νερα που λεμε τι ακριβωσ ειναι?Υπαρχουν και πονοι μαζι? ειναι δυνατοι? πωσ θα καταλαβω τα πρωτα πονακια που λενε ωστα να πω γενναω και να παρω το γιατρο? τι περιθωριο υπαρχει μετα για να παω στο νοσοκομειο?.σορρυ για τις πολλες ερωτησεισ αλλα αρχιζει και με πιανει ενασ πανικος και φοβαμαι.μπορει καποια να μου πει?

:dry::unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αγχωμενο μαρακι...με το καλο σου ευχομαι και με εναν πονο!!!

δυστυχως εγω δεν ξερω γιατι δεν το προλαβα αλλα σε καταλαβαινω γιατι ειχα τις ιδιες αγωνιες..ελπιζω τα κοριτσια να σε χαλαρωσουν!!

ολα θα πανε καλα...με το καλο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι με το καλο!!!

Εγω πονουσα λες και θα με επιανε κοψιμο στην αρχη. Αφου αυτο νομιζα οτι ητανε! Αλλα μετα ειδα οτι σταματουσε και ξαναερχοτανε ο πονος ανα 5 λεπτα κ καταλαβα τι γινεται..

Συμμαζεψα το σπιτι, εκανα μπανιο, εφτιαξα το μαλλι(!), ετοιμασα τα πραγματα μου, ντυθηκα και ξυπνησα τον αντρα μου. Του εφτιαξα καφε, καπνισε καμμια δεκαρια τσιγαρα και φυγαμε για το νοσοκομειο κανενα 4ωρο αφου ενιωσα αυτη την ενοχληση. Δηλαδη δεν πονας πολυ στην αρχη. μπηκα στο μαιευτηριο περπατωντας ανετοτατα, με πονο σαν περιοδου. Με βαλανε στην αιθουσα αναμονης. Ο γιατρος μου εσπασε τα νερα, δεν ειχαν σπασει απο μονα τους και σε τεσσερις ωρες γεννησα. Πονο καταλαβα μονο την ωρα που κατεβηκε το κεφαλι της μικρης, για κανενα 20αλεπτο δηλαδη και αρκετο πονο οταν εβγαινε. Τιποτα σπουδαιο δηλαδη. Και δεν ειχα επισκληριδιο η παυσιπονα.Μην αγχωνεσαι, ολα θα πανε μια χαρα! φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με το καλό ευχομαι μαρακι μου να ερθει το μωρο σου και να σας γεμίσει χαρα. Λοιπόν όταν σπάνε τα νερά δεν πονάς,απλά νιώθεις τα υγρα που φευγουν σαν να κατουρας πανω σου. Επίσης εχω ακούσει οτι σε πολλές γυναικες εσπασαν τα νερα και δεν το καταλαβαν γτ απλά ειχαν λίγες σταγονίτσες να τρεχουν. Διαφέρει απο γυναικα σε γυναικα νομίζω. Επίσης δεν ειναι απαραίτητο οτι αν σου σπάσουν τα νερα θα γεννησεις κιόλας. γνωρίζω πολλές κοπέλες που εσπασαν τα νερα τους και γεννησαν αρκετα αργοτερα απλά μετα σε παρακολουθει ο γιατρός σου γτ κινδυνεύεις απο μολύνσεις. Κοινώς δεν πρέπει να αγχώνεσαι γτ οταν ερχεται εκεινη η στιγμη που πλησιαζει ο τοκετός το καταλαβαίνεις νομίζω. Τουλάχιστον εγώ το καταλαβαινα οτι πλησιάζει αρκετες μερες πριν γτ ειχα συσπάσεις κ πόνους πολύ συχνα.

Απο τις ιστορίες που εχω διαβάσει εδώ καμμια δεν μοιάζει με την αλλη οπότε θα σου ευχηθώ όλα να πάνε καλα, να γεννήσεις πραγματικά μεναν πόνο και αυτη η μέρα να ειναι η πιο ομορφη της ζωής σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΕΤΆ τα μαζεύεις καλέ!!!! Θα σε λενε και ανοικοκυρευτη μετα!!!

Μα δε σου κόβει καθοοοοοολουυυυυυ???

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Με το καλο ΜΑΡΑΚΙ!!!!

Με ενα πονο και να ειστε ΟΟΟΟΟΟΟΛΟΙ καλα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zaxarenia έγραψε:

ΜΕΤΆ τα μαζεύεις καλέ!!!! Θα σε λενε και ανοικοκυρευτη μετα!!!

Μα δε σου κόβει καθοοοοοολουυυυυυ???

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Με το καλο ΜΑΡΑΚΙ!!!!

Με ενα πονο και να ειστε ΟΟΟΟΟΟΟΛΟΙ καλα!!!!!

xaxaxaxaxaxaxa swsti i zaxarenia!!! me mia sfougaristra sto xeri gt i pethera meta tha griniazei k tha leei ouf auti i nifi mou :P

ante me to kalo na pane ola !!!!!!!!!

agoraki i koritsaki??

ygeia pan apola!!!! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν σπασουν τα νερα τον υδραυλικο πρεπει να καλεσει πρωτα ρε σεις!

αστα αγαπη μου θα τα σφουγγαρισουμε εμεις!!!μη μασας!

τεμπελες ουτε ενα χερακι δε θελετε να βαλετε!!!

με εναν πονο κουκλαρα μου και μηδεν αγχος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama_xina έγραψε:

αν σπασουν τα νερα τον υδραυλικο πρεπει να καλεσει πρωτα ρε σεις!

αστα αγαπη μου θα τα σφουγγαρισουμε εμεις!!!μη μασας!

τεμπελες ουτε ενα χερακι δε θελετε να βαλετε!!!

με εναν πονο κουκλαρα μου και μηδεν αγχος

:laugh: :laugh: :laugh:

οχι ρε μωροοοοοο τον υδραυλικό???Κι αν ειναι ωραιος και

αναστατωθει η κοπελα???

Μαρακι ΕΜΕΝΑ ΑΚΟΥ που ξερω...πατας ενα σφουγγαρισμα...μετά μπαίνεις

και μας λες ΕΔΩ πως πας...αν πονάς κλπ κλπ ( :woohoo: )

ε και μετά σιγά σιγά και ρομαντικά πας προς μαιευτήριο μεριά!

Θα σε περιμενει ο μπεμπης οταν εισαι έτοιμη!!!!

:woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μα αν ειναι ο αντρας της υδραυλικος?

χαχαχα

οντως μην κανεις βημα πριν μας ανακοινωσεις οτι σπασανε τα νερα!ειναι πολυ της μοδος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχα δεν παιζεστε με τιποτα να στε καλαρε κοριτσια.α και ο αντρασ μου ειναι περιπτερασ ετσι για να ξερετε

χαχαα φιλιααααααααααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωχ οποτε ακου τη σειρα...περνεις τηλ τον περιπτερα,παιρνεις τρεις αναπνοες και με ηρεμια και τερααααστιο χαμογελο αρχιζεις να ετοιμαζεσαι για το νοσοκομειο,παιρνεις τηλ τον γιατρο σου και του λες να βαλει τα καλα του....μπαινεις στο αμαξι και αρχιζεις να κορναρεις να φυγουν ολοι απο τη μεση....και πονους να μην εχεις εσυ θα κορναρεις ειναι οπως οταν πανε την νυφη στην εκκλησια...μη μου πεις οτι ολοι αυτοι κορναρουν γιαι καθυστερησαν στο γαμο! λοιποοοον οσο θα εισαι στο αυτοκινητο ριχνεις συρμα σε ολους οτι ηρθε η ωρα και απο μεσα σου γελας γιατι ξερεις οτι δε θα γεννησεις απευθειας χαχαχα φτανεις στο νοσοκομειο και εισαι η ντιβα της ημερας1ολοι κανουν οτι ζητησεις....χαζευεις λιγο την κιλιτσα σου και μετα οτι σου πει ο γιατρος! καλη επιτυχια και με εναν πονο ισα ισα για να πεις οτι πονεσες! καλες αγκαλιες να εχετε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama_xina έγραψε:

ωχ οποτε ακου τη σειρα...περνεις τηλ τον περιπτερα,παιρνεις τρεις αναπνοες και με ηρεμια και τερααααστιο χαμογελο αρχιζεις να ετοιμαζεσαι για το νοσοκομειο,παιρνεις τηλ τον γιατρο σου και του λες να βαλει τα καλα του....μπαινεις στο αμαξι και αρχιζεις να κορναρεις να φυγουν ολοι απο τη μεση....και πονους να μην εχεις εσυ θα κορναρεις ειναι οπως οταν πανε την νυφη στην εκκλησια...μη μου πεις οτι ολοι αυτοι κορναρουν γιαι καθυστερησαν στο γαμο! λοιποοοον οσο θα εισαι στο αυτοκινητο ριχνεις συρμα σε ολους οτι ηρθε η ωρα και απο μεσα σου γελας γιατι ξερεις οτι δε θα γεννησεις απευθειας χαχαχα φτανεις στο νοσοκομειο και εισαι η ντιβα της ημερας1ολοι κανουν οτι ζητησεις....χαζευεις λιγο την κιλιτσα σου και μετα οτι σου πει ο γιατρος! καλη επιτυχια και με εναν πονο ισα ισα για να πεις οτι πονεσες! καλες αγκαλιες να εχετε!!!
........xaxaxa xaxaxa :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: ΣΙΝΦΟΝΟ.....ΑΚΡΙΒΟΣ ΕΤΣΙ ΙΝΕ......ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΝΟ...
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ ρε κοριτσακι τι μου θυμισες τωρα..

Στον πρωτο μου κανακαρη, ανημερα του αγ πνευματος χαζευαμε το πρωι στην τηλεοραση στο κρεββατι με τον αντρα μου.Ε κατα τις 9 μου ηρθε να σηκωθουμε για να παμε για πρωινο κ μετα για καφε.Μολις σηκωθηκα απο το κρεββατι ετρεξε κατι, (μπα ειπα..στο τελος εχεις μπολικα υγρα)αλλα κανοντας ενα βημα αρχισαν κ ετρεχαν!!Εγω αμιλητη ακουνητη κοιταζομουν αμηχανα με τον αντρα μου..Αυτο ηταν, εκανα μπανακι, ντυθηκαμε κ πηγαμε στο μαιευτηριο..

Η δικια μου ιστορια θελω να σου πω οτι ειναι οτιδεν ειχε ουτε εναν πονο, γιατι οταν πηγα κ με ειδαν μου ειπαν οτι κανονικα κανεις διαστολη, πονας κ στο τελος σπανε τα νερα...

αναποδο παιδι απο τοτε!!!

Με το καλο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπραβο ρε κοριτσια μακαρι να ναι οπωσ τα λετε γιατι οσο πλησιαζει πανικοβαλομαι.ειμαι τελικα πολυ φοβητσιαρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σπάνε τα νερά. Μετά παίρνεις τηλεφωνάκι και ειδοποιείς το γιατρό και τη μαία σου, και στη συνέχεια το χαζομπαμπά για να παρατήσει ό, τι κάνει κα να σπεύσει. Κάνεις ένα ωραιότατο μπανάκι, φοράς σερβιετούλα για να κρατά τυχούσες..διαρροές, ντύνεσαι, στολίζεσαι, παίρνεις τη βαλιτσούλα σου για το μαιευτήριο, και μόλις έρθει ο αντρούλης σου επιβιβάζεστε στο τουτού και ξεκινάτε!! Με το καλό, μ' ένα πόνο, χωρίς άγχος! Αυτά θα έχεις να θυμάσαι με περίσσεια νοσταλγία, κοίτα να τα ζήσεις με ψυχραιμία! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Α ωραια Ευχαριστω κορίτσι μου! Θα δω κ εγω τι θα μου πει η γυναικολόγος μ την Δευτέρα! 
    • Κορίτσια μου μόλις βγήκα απ' το ραντεβού της αυχενικής!! ΟΛΑ ΚΑΛΑ ❤️ Το μωράκι βέβαια αυτή τη φορά κοιμόταν του καλού καιρού που λέμε 😂 😂 😂 😂 εννοειται @Kiddo εκεί εσένα σκέφτηκα, μου φύγε ο γελωτας, και λέω Παναγιά μου πες ότι απλά κοιμάται το μωρουλι μου 🙏🙏🙏 μου λέει ο εμβρυολογος γιατί δεν έφαγες κάνα γλυκό 30' πριν; Του λέω δε μου το ανεφερε κανείς όταν ρώτησα για προετοιμασία 🙄  Ε τελικά μου κουνούσε την κοιλιά με τον υπέρηχο, Μ έβαλε να κουνηθώ πάνω κάτω μπας και ξυπνήσει 😂😂 τελικά μας έκανε τη χάρη αλλά είχε σίγουρα τα νεύρα του και δεν γυρνούσε να δούνε όλες τις πλευρές. Ε κουτσά στραβά όμως ο γιατρός τα κατάφερε να δει αυτά που ήθελε, όλα μας είπε είναι φυσιολογικά, ακόμα και για τρισωμιες βγήκαν η 13 και 18, πιθανοτητες 1 στις 20000 και για σύνδρομο ντάουν 1 στις 10000.  Φύλο ούτε καν, το μωρό σου λεει εμ ξυπνήσατε εμ θέλετε και να σας κάνω νάζια;;; 🤣🤣🤣🤣 Δε μπορώ να πω, ο γιατρό προσπάθησε να το κάνει κουνηθεί μπας και έχουμε εικόνα ανάμεσα στα πόδια αλλά δεν ψήθηκε 😅 Τέλος πάντων, τα βρήκε όλα φυσιολογικά αυτό έχει σημασία εννοείται ❤️ μετά μας εξήγησε τις επιλογές μας για ΝΙΠΤ και αμνιοπαρακέντηση αν θέλουμε, αλλά ο ίδιος δε το κρίνει απαραίτητο. Αν το αποφασίσουμε πρότεινε το πιο βασικό πακέτο ΝΙΠΤ αλλά κορίτσια νομίζω είναι ανώφελο με τέτοια ποσοστά κι επιπλέον η ασφάλεια δε το καλύπτει εδώ. Είναι στα 370€ για τρισωμιες 13,18,21 + 30€ για φύλο προαιρετικά. Τώρα ρωτάω τις φίλες μου και τις κουνιάδες μου τι πιστεύουν κι αυτές και μέχρι στιγμής μου λένε ότι οι τιμές μας είναι σούπερ και δε θα έκαναν.  Αυτά από εμάς 😍  Αααα καλέ και ΠΗΤ έχω μαζί με @Kate1992 8/01/2025!!! Ε χέρι - χέρι απ' την αρχή πάμε βρε κορίτσι ❤️❤️❤️
    • Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας θα δω τι θα κάνω ίσως την παρω τηλ την Τετάρτη να τα στείλω να δει 
    • 2 φιλες μου π είχανε πάρει τις βόλεψε πολύ η φωλιά, εγώ τότε είχα πολλά έξοδα κ ζούσαμε σε ένα μικρό διαμέρισμα κ δεν είχαμε πολύ χώρο όποτε βολεύτηκα με το πορτ μπεμπέ κοιμόταν εκεί  για αυτό τώρα σκέφτομαι για την φωλιά αν κ μου είπανε να πάρω κάποια τύπου 40-50 ευρώ δε χρειάζεται κάτι ακριβό… καροτσι εννοώ κανονικό με 4 τροχούς γιατί ο δικός μου κοιμάται κιολας στο καρότσι αν πάμε κάπου όποτε ψάχνω κάποιο καλό… γιατί τώρα το άλλο μας καρότσι θα πάει στην μικρή… αυτό π λες έχουμε μας πήρανε δώρο οι νονοί του τον πάμε βόλτα κ σου αρέσει π είναι σαν ποδήλατο λες;    κρεβάτι θα του πάρω χαμηλό ναι από ικεα δε δινω πολλά λεφτά γιατί μετά από λίγα χρόνια θα ξανά αλλάξουμε κ τότε ναι να πάρω κάτι πιο ακριβό 
    • αχ κορίτσι μου, διαβάζω το μήνυμά σου και η καρδιά μου πονάει. Πρόσφατα βίωσα αποβολή στην αρχή της εγκυμοσύνης δεν μπορώ καν να φανταστώ πώς είναι να χάνεις το μωρό σου στις 35 εβδομάδες.  Είναι τόσο λογικό όλο αυτό που νιώθεις.. πάρε το χρόνο σου κάνε ό,τι καλύτερο μπορείς για την ψυχική σου ηρεμία και φυσικά είναι παρήγορο το ότι έχεις ήδη ένα κοριτσάκι αλλά σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστά το μωρό που έφυγε, το καταλαβαίνω. Ο πόνος θα μαλακώσει κάποια στιγμή, θέλει χρόνο, και είναι εντάξει να σου δώσεις αυτό τον χρόνο ενώ ταυτόχρονα φροντίζεις το παιδί σου. Τι σου είπαν οι γιατροί, γιατί μπορεί να έγινε αυτό; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...