Μετάβαση σε περιεχόμενο

Το αυγο..help


Recommended Posts

Κοριτσια πως δινετε στα παιδακια σας το αυγο? Ποση ωρα το βραζετε?

Η μικρη μου ειναι ενος ετους (τωρα της ξαναρχισαμε το αυγο, ειχε παρουσιασει αλλεργεια στην αρχη που δεν ειμασταν σιγουροι απο τι προκληθηκε) και τρωει ακομα αλεσμενα (εχει μονο 4 δοντακια).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα KATKAT! Να χαίρεσαι την μπουμπούκα σου!

Το αυγό το βράζω αρκετή ώρα, να γίνει πολύ πολύ σφιχτό.

Όταν το Μαράκι ήταν σαν την μικρούλα σου το έκοβα ψιλά ψιλά κομματάκια και πρόσθετα και κομματάκια ντομάτας με το ζουμάκι τους. Καθόλου αλάτι, 3 σταγόνες κυριολεκτικά λάδι και γινόταν μία νοστιμιά!!!!! :P

Το τρώει πολύ ευχάριστα το αυγό η δική μου κόρη, αρκεί να συνοδεύεται απαραίτητα από ντομάτα! Πλέον δεν το κόβω, το κρατάει στο χεράκι και με το άλλο χέρι τσιμπάει ντομάτα. Περιττό να σου πω πως γινόμαστε!

Ευτυχώς φτιάχνει ο καιρός και από δω και πέρα θα τρώμε στο μπαλκόνι! ;)

Το σκότωσα πάλι το θέμα! :P

mesthreadkilla1.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειχα διαβασει καπου εαν ενα παιδι εχει αλλεργεια στο αυγο πρεπει να δινεις καθε μερα λιγη ποσοτητα μεσα απο κεικ ή μπισκοτα και εχει αποδειχθει οτι σε λιγο καιρο εξαφανιζετε η αλλεργεια. Ψαξτο καπου στο ιντερνετ το ειχα διαβασει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia na rwthsw kati???

emena h theia mou otan edine augo sto ksaferfaki mou to mikro..ekane melata 2 auga kai tou ta xtipouse se ena potiri kai tou edine etsi na faei!!!!!giati omwS????to exw aporia twra pou to skeftome...

hmoun mikrh kai egw tote kai den katalavena giati! :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφιγενεια εμενα μικρα μικρα κομματακια δεν το θελει...της εβαλα κι εγω λαδι, ντοματα οχι..θα το δοκιμασω!

ετσι το εκανα κι εγω, σιγα σιγα με τροφιμα που περιειχαν αυγο...

Κι εμενα η γιαγια μου χτυπητο μου το εκανε το αυγο, εβαζε και ζαχαρη μεσα μαλιστα, και το χτυπουσε μεχρι να γινει σαν κρεμα...ε καποια στιγμη επαθα σαλμονελα, την οποια δεν υποψιαστηκε κανεις και γυρισε σε τυφο...περαν του οτι παραλιγο να τα τιναξω, εμεινα ενα μηνα στο νοσοκομειο! Γι αυτο φοβαμαι πολυ το αυγο! η πεθερα μου μου λεει να το βραζω 2 λεπτα! μα με τοσο λιγο δεν σκοτωνεται η σαλμονελα..Τι να κανω??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και μεις αρχισαμε αυγουλάκι..το οποιο δεν συμπαθει και καθόλου!!!!θελει πολύ σφιχτο να ειναι!!και αυτο για να αποφευχθει σαλμονέλα κ.τ.λ.Στην αρχη δινεις λιγο κροκο και μετα τη βδομαδα και το ασπράδι.Του δινεις ανα δυο μερες και ποτε την ιδια μερα με ψάρι!!

Εμενα επειδη δεν το ετρωγε και το εβγαζε με τη γλώσσα του δοκιμασα οπως ειπαν τα κοριτσια να τριψω και ντοματα με λιγο λαδακι αλλα πάλι..τιποτα!!Ετσι και γω το βαζω μεσα στη φρουτοκρεμα και τα αλέθω ολα μαζι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζουλιανακι χριστουλη μου...και το τρωει????

Δηλαδη βαζεις τα φρουτα κι ενα αυγο βραστο και τα κανεις πουρε στο μπλεντερ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι ναι!!!και δεν το καταλαβαινει και το τρώει!!Ειχα ρωτησει και τη παιδιατρο και μου ειχε πει κανενα προβλημα αρκει να παιρνει τις βιταμινες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Της εβαλα και ντοματα μεσα..τιποτα! δεν το θελει καθολου..

Τζουλιανα θα δοκιμασω αυτο με το φρουτο (αν και ουτε κι αυτο της αρεσει καθολου) και αν το φαει..θα σου αναψω λαμπαδα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΤΚΑΤ έγραψε:

Ιφιγενεια εμενα μικρα μικρα κομματακια δεν το θελει...της εβαλα κι εγω λαδι, ντοματα οχι..θα το δοκιμασω!

ετσι το εκανα κι εγω, σιγα σιγα με τροφιμα που περιειχαν αυγο...

Κι εμενα η γιαγια μου χτυπητο μου το εκανε το αυγο, εβαζε και ζαχαρη μεσα μαλιστα, και το χτυπουσε μεχρι να γινει σαν κρεμα...ε καποια στιγμη επαθα σαλμονελα, την οποια δεν υποψιαστηκε κανεις και γυρισε σε τυφο...περαν του οτι παραλιγο να τα τιναξω, εμεινα ενα μηνα στο νοσοκομειο! Γι αυτο φοβαμαι πολυ το αυγο! η πεθερα μου μου λεει να το βραζω 2 λεπτα! μα με τοσο λιγο δεν σκοτωνεται η σαλμονελα..Τι να κανω??

:ohmy::ohmy::ohmy::ohmy:

popopo!!tote prosexe!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΗ ΣΑΛΜΟΝΕΛΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ.ΕΓΩ ΤΟ ΚΑΝΩ ΣΦΥΧΤΟ ΚΑΙ ΒΑΖΩ ΛΙΓΟ ΖΟΥΜΑΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΩΕΙ.ΑΚΟΜΑ ΔΙΝΩ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΡΟΚΟ.ΜΕ ΤΟ ΑΣΠΡΑΔΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΤ ΚΑΤ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΘΡΕΣ ΤΟ ΝΕΡΟ ΘΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙ 10 ΛΕΠΤΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΓΙΑΤΡΟ.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΦΑΓΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΟ ΑΥΓΟ,ΕΓΩ ΤΙΣ ΤΟ ΔΙΝΩ ΣΚΕΤΟ ΑΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΟΧΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΤΚΑΤ έγραψε:

Ιφιγενεια εμενα μικρα μικρα κομματακια δεν το θελει...της εβαλα κι εγω λαδι, ντοματα οχι..θα το δοκιμασω!

ετσι το εκανα κι εγω, σιγα σιγα με τροφιμα που περιειχαν αυγο...

Κι εμενα η γιαγια μου χτυπητο μου το εκανε το αυγο, εβαζε και ζαχαρη μεσα μαλιστα, και το χτυπουσε μεχρι να γινει σαν κρεμα...ε καποια στιγμη επαθα σαλμονελα, την οποια δεν υποψιαστηκε κανεις και γυρισε σε τυφο...περαν του οτι παραλιγο να τα τιναξω, εμεινα ενα μηνα στο νοσοκομειο! Γι αυτο φοβαμαι πολυ το αυγο! η πεθερα μου μου λεει να το βραζω 2 λεπτα! μα με τοσο λιγο δεν σκοτωνεται η σαλμονελα..Τι να κανω??

Εγώ το βράζω 8-10 λεπτά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρασιμο πολυ καλο,γιατι υπαρχει περιπτωση σαλμονελας,και εγω του εβαζα και λιγουλακι νερακι,και το παταγα με το πιρουνι.Ειναι πολυ σφιχτο και πνιγονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...