Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ & ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΚΑ ΤΑΜΕΙΑ(?)


Recommended Posts

Καλο απογευμα σε ολες :kiss::kiss:

Εψαχνα ολη μερα στο mammy αλλα δεν βρηκα παλιοτερες απαντησεις!

Σκεφτηκα να ανοιξω αυτο το θεμα μπας κ βγαλω καποια ακρη σχετικα με ολη την διαδικασια που χρειαζεται, για να παρεις τα φαρμακα της εξωσωματικης (ή της σπερματεγχυσης) απο τα ασφαλιστηκα ταμεια.

Μπηκα στη σελιδα του ΙΚΑ αλλα δεν καταλαβα και πολλα! :unsure:

Τι δικαιολογιτηκα χρειαζονται για την περιβοητη επιτροπη?

Ποιες ειναι οι απαραιτητες εξετασεις που πρεπει να καταθεσεις?

Τι γινεται αν αποτυχει (φτου φτου φτου) η 1 προσπαθεια κ θες να περασεις στην επομενη?

Ποσες προσπαθειες μπορεις να κανεις?

????????

Γενικα,οτι πληροφορια εχετε θα ειναι σιγουρα χρησιμη κ για μενα κ ισως για αλλα κοριτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lollipop ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ :) .ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΙΚΑ.ΟΙ ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΜΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.ΣΑΝ ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΗΛ. ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΙΚΑ.

ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ : ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ, ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ, ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΑΜΟΥ, ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ, ΠΑΡΑΠΕΜΤΙΚΟ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΤΟΥ ΙΚΑ, ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΗΜΑ, ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ, ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΥΓΕΙΑΣ.

'' Εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις, κάθε γυναίκα δικαιούται να υποβληθεί στη μέθοδο, μέχρι τέσσερις φορές συνολικά και ανά τετράμηνο τουλάχιστον.

Η κρίση της επιτροπής θα αφορά δύο προσπάθειες οι οποίες δεν μπορούν να απέχουν μεταξύ τους λιγότερο από 4 μήνες ούτε περισσότερο από έτος. Εννοείται ότι η ασφαλισμένη θα ξαναπεράσει από επιτροπή για τις υπόλοιπες δύο προσπάθειες, καθώς επίσης και ότι περνάει κάθε φορά από επιτροπή όταν οι προσπάθειες γίνονται ανά έτος'' ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω παρα παρα πολυ για την απαντηση Φραουλιτσα!!

Πραγματικα τα εχω ολα τοοοσο μπερδεμενα στο μυαλο μου κ μου φαινονται βουνο!!!!Πιο πολυ το ΙΚΑ με τρομαζει και με αγχωνει παρα η ολην διαδικασια της εξωσωματικης!!!

Θα ξερουν απο το κεντρο εξωσωματικης να μου δωσουν κατευθυνσεις κ λεπτομεριες ή θα ψαχνω μονη μου να βρω ακρη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΗΝ ΣΕ ΑΝΥΣΗΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ 2' ΔΕΝ ΚΑΘΕΣΑΙ.ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΚΟΙΤΑΞΑΝ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΑΜΟΥ ΜΕ ΡΩΤΗΣΑΝ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΣΕ 1 ΛΕΠΤΟ ΕΙΧΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ. ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ.ΜΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ ΑΓΧΗ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ;):P ΠΑΝΤΩΣ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω πολυ κ για την ενημερωση κ για τις ευχες!!!!

Η γραφειοκρατεια με τρελλαινει.Και με την σπερματεγχυση (με gonal)που εκανα, το θεμα μου ηταν το ΙΚΑ :blink::blink: οι ενεσεις ηταν διασκεδαστικη εμπειρια :laugh: :laugh: :laugh: αφου ο αντρας μου με κοιταγε κ εκανε τον σταυρο του :lol: .Γενικα ειμαι λιγο αναισθητουλα :blush:

Να εισαι καλα κ οτι ποθει η ψυχουλα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Φραουλιτσα να σε ρωτησω και κατι ακομα (σε ζαλισα :blush::blush: )Οταν πηγα να παρω τα gonal μου τα εγραψε ο γυναικολογος του ΙΚΑ κ πηγα στο φαρμακειο του ΙΚΑ της περιοχης μου (οχι στην Θεσσαλονικη)κατεθεσα τα χαρτια που μου εγραψες κ εσυ εκτος απο την ληξιαρχικη πραξη γαμου κ τα πηρα.(αυτο εγινε Φεβρουαριο)

Η απορια μου ειναι η εξης: το παραπεμτικο απο τον γιατρο του ικα εγραφε

εξωσωμ.γονιμοποιηση ενω εκανα σπερματεγχυση...λες να εχω χρονικο προβλημα αυτη την φορα??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΙΣ GONAL ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΠΤ. ΚΑΝΩ ΚΑΙ ARVECAP ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΠΤ. Η ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΟΥΡΩΤΗΡΙ :P :silly: ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΘΑ ΤΟ ΥΠΟΣΤΟΥΜΕ.ΚΑΙ ΑΥΤΟ. :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ IVF. ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΚΟ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ.ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΕΙΕΣ ΕΧΕΙΣ ΜΗΝ ΔΙΣΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΕΤΡΕΧΑ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΝΕΘΕΣΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΟΥΝ ΕΠΕΡΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χιλια ευχαριστω!!!!!

Ηρεμισα καπως! Αυριο εχω ραντεβου στο κεντρο εξωσωματικης για μια πρωτη επαφη κ στο μυαλο μου εχουν μαζευτει πολες αποριες (τις πιο πολλες μου τις ελυσες) :)

Σε ευχαριστω για τον χρονο σου κ sorry για την ζαλαδα :blush::blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lollipop,

καλη μου φιλεναδιτσα οπως ξερεις δεν εχω ιδεα για το ικα και τα χαρτια αλλα το μονο που θελω να σου ευχηθω μεσα απο την καρδια μου ειναι να πανε ολα καλα και μεσα απο το μαμμυ να ζητωκραυγασουμε για τα ευχαριστα!ΜΑΖΙ περασαμε την πρωτη αποτυχια ....δεν μπορει μαζι θα περασουμε και την επιτυχια!Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ!Οτι χρειαστεις ειμαι εδω! ;);););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lolipop φαντάσου εγω τη τραβάω που είμαι απο Πάτρα, τα φάρμακα μου έχρχονται μετα απο 2 βδομάδες, στο τσακ είχα προλάβει την εξωσ/κη, απλά δεν πέρασα επιτροπή γιατί επικαλέστηκα διέγερση κ ζήτησα λίγα φάρμακα. Αφου δεν πέρασες απο επιτροπή θα ξέρουν ότι αφορα σπε/ση κ όχι εξωσω. ποσο μάλλον αφου πήρες το πολύ 2 κουτια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου, μολις γυρισα απο το κεντρο εξωσωματικης.Ευτυχως με βοηθησαν πολυ με το θεμα των φαρμακων κ ξεμπερδευτηκα εντελως (νομιζω :laugh: :laugh: )!!!!

Θα παρω τα φαρμακα,θα περιμενω (για 1η φορα με αγωνια )την περιοδο κ πρωτα ο Θεος θα ξεκινησουμε τελος του μηνα θα ξεκινησουμε!!!! :silly: :silly: :silly: :silly:

Εχω τοοοοοση καλη διαθεση κ ενεργεια που δεν με ριχνει τιποτα.

Ολοι στο κεντρο ηταν αψογοι,απο τα κοριτσια στην υποδοχη μεχρι τον γιατρο ο οποιος ηταν συμπαθεστατος,αναλυτικος και φιλικος.

Βεβαια θα ξαναχρειαστω τις συμβουλες σας σε γενικοτερο επιπεδο!!!

Για μια ακομα φορα 1000000 ευχαριστω για τις απαντησεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nikol. έγραψε:

lolipop φαντάσου εγω τη τραβάω που είμαι απο Πάτρα, τα φάρμακα μου έχρχονται μετα απο 2 βδομάδες, στο τσακ είχα προλάβει την εξωσ/κη, απλά δεν πέρασα επιτροπή γιατί επικαλέστηκα διέγερση κ ζήτησα λίγα φάρμακα. Αφου δεν πέρασες απο επιτροπή θα ξέρουν ότι αφορα σπε/ση κ όχι εξωσω. ποσο μάλλον αφου πήρες το πολύ 2 κουτια.

Εγω ειμαι απο Αθηνα αλλα μενω Β.Ελλαδα.Ουτε κι εγω θα περασω επιτροπη!!!ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ :silly: :lol: :silly: :lol:

Κατι τετοιο εγραψε κ σε μενα,ειχα και κατι stock ενεσεις στο σπιτι οποτε ολα καλα!!

Αντε να μας ερθουν ολα ετσι οπως θελουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

XARA35 έγραψε:

lollipop,

καλη μου φιλεναδιτσα οπως ξερεις δεν εχω ιδεα για το ικα και τα χαρτια αλλα το μονο που θελω να σου ευχηθω μεσα απο την καρδια μου ειναι να πανε ολα καλα και μεσα απο το μαμμυ να ζητωκραυγασουμε για τα ευχαριστα!ΜΑΖΙ περασαμε την πρωτη αποτυχια ....δεν μπορει μαζι θα περασουμε και την επιτυχια!Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ!Οτι χρειαστεις ειμαι εδω! ;);););)

Φιλεναδακι μου γλυκο

μαζι τα περασαμε ολα κ μαζι θα εχουμε happy end!!! Οπως λεει κ ο Ψινακης "ΕΝΩΜΕΝΕΣ ΘΑ ΝΙΚΗΣΟΥΜΕ" :silly: :lol: :silly: :lol: .

Κι εγω ειμαι ΠΑΝΤΑ ΕΔΩ για σενα!!! :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γω πηγα σημερα στο ικα αλλα ηθελε ενα ακομη σπερμοδιαγραμμα το οποιο θα ειχε 3 μηνες διαφορα απο αυτο που εχουμε τωρα.Οποτε πρεπει να περιμενουμε αλλους τρεις μηνες!εχει ακουσει καμια αν θα σταματησει το ικα να καλυπτει τα φαρμακα της εξωσωματικης?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολύ σπαστικό αυτό ...να πρέπει να περάσουν 3 μήνες κ γι αυτό, λες κ το 1ο σπε/μα δεν τους κάνει.

Αννα μου αυτό τους έλειπε...να γίνουν και άλλα υποκαταστήματα στις επαρχίες για να μην τρέχουμε για τις επιτροπές λένε...αλλα λένε....

με τετοια υπογεννητικότητα θα ήταν γελοίο να σταματήσουν έστω κ αυτη τη βοήθεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωχ Παναγιτσα μου!!!!! Παω στο ΙΚΑ.Καλη μου δυναμη!!!!!Ελπιζω να γινει η δουλεια μου κ να μην ειναι τα νευρα μου κροσσσια οταν γυρισω! :angry::angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οπως πηγα γυρισα :angry::S

Που να ξερω η αμοιρη οτι τις αιματολογικες που μας εδωσαν απο το κεντρο εξωσ/κης ΔΕΝ τις γραφει παθολογος????Ειπα : "αιματολογικες ειναι θα μπορει να τις γραψει" αλλα :(:(:( μου ειπε με υφος "κυρια μου δεν ασχολουμαστε εμεις με αυτα!!σε γυναικολογο"

Τι να κανουμε μεσα στο προγραμμα ειναι αυτα!!!!Ευτυχως εχω το απογευμα ραντεβου με γυναικολογο (αυτη τη φορα :P )για τις gonal,οποτε ελπιζω να γραψω κ τις αιματολογικες!!!!Πηρα ολους τους γιατρους σβαρνα!! :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το βρηκα κ ειπα να το ανεβασω κ εδω

Εξωσωματική Γονιμοποίηση: Μία Νέα Πραγματικότητα

Το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ στο πλαίσιο της προσπάθειας εκσυγχρονισμού του έχει θεσπίσει τη διαδικασία αναλυτικής πληροφόρησης των ασφαλισμένων του για θέματα που τους αφορούν, κρίνοντας ότι με τον τρόπο αυτό διευκολύνεται η εξυπηρέτησή τους και αναβαθμίζεται η παροχή των υπηρεσιών του Ιδρύματος προς αυτούς. Σ' αυτό το link, οι ενδιαφερόμενες, ασφαλισμένες στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, μπορούν να ενημερωθούν, για όλες τις πιθανές απορίες τους γύρω από την εξωσωματική γονιμοποίηση, η οποία αποτελεί πλέον μια νέα πραγματικότητα. Στο κείμενο που ακολουθεί, περιγράφονται αναλυτικά οι προϋποθέσεις που έχει θεσπίσει το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για την εξωσωματική γονιμοποίηση(IVF), τα δικαιολογητικά που απαιτούνται, τη συχνότητα με την οποία μπορεί να επαναληφθεί η διαδικασία, καθώς και τα δικαιολογητικά που χρειάζονται προκειμένου να συνταγογραφηθούν τα φάρμακα που απαιτούνται για την πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας.

Α. Προϋποθέσεις για εξωσωματική γονιμοποίηση

Στη συγκεκριμένη μέθοδο μπορούν να προσφύγουν προκειμένου να αποκτήσουν παιδί, έγγαμες γυναίκες, ηλικίας 23 έως 45 χρόνων.

Β. Διαδικασίες

H ασφαλισμένη θα πρέπει να προσφύγει σε γυναικολόγο του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για έλεγχο των προϋποθέσεων και σχηματισμό του σχετικού φακέλου για παραπομπή σε ειδική επιτροπή εξωσωματικής γονιμοποίησης. Η ειδική επιτροπή θα εγκρίνει τελικά την ένταξη της ασφαλισμένης σε πρόγραμμα εξωσωματικής Γονιμοποίησης.

Οι Επιτροπές εξωσωματικής Γονιμοποίησης είναι δύο για όλη την Ελλάδα.

1η Επιτροπή εξωσωματικής ΑΘΗΝΑΣ ( Πλ. Θεάτρου 18- Αθήνα τηλ.:210-3222923).

Καλύπτει όλες τις ασφαλισμένες εκτός εκείνων της Β. Ελλάδας.

2η Επιτροπή εξωσωματικής ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ(Ιατρεία Αγ.Δημητρίου:

Ίωνος Δραγούμη 61 Θεσσαλονίκη τηλ.:2310-235928).

Καλύπτει τις ασφαλισμένες της Β. Ελλάδας.

Γ. Δικαιολογητικά για την επιτροπή

Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται από την Επιτροπή εξωσωματικής γονιμοποίησης είναι:

Παραπεμπτικό (προς την επιτροπή) από γυναικολόγο του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και υποβολή του συνημμένου ειδικού εντύπου, αφού προηγηθεί έλεγχος των εξετάσεων που αναφέρονται σ' αυτό από τον γυναικολόγο του Υποκαταστήματος ΙΚΑ-ΕΤΑΜ στο οποίο υπάγεται η ασφαλισμένη.

Βιβλιάριο υγείας με ασφαλιστική ικανότητα και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.

Αστυνομική ταυτότητα.

Δύο πλήρη σπερμοδιαγράμματα του συζύγου που πρέπει να έχουν γίνει με μεσοδιάστημα 3 μηνών το ένα από το άλλο και το ένα τουλάχιστον να έχει γίνει στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και τα δύο σπερμοδιαγράμματα θα πρέπει να υπογράφονται από ιατρό μικροβιολόγο- βιοπαθολόγο ή και βιολόγο, αλλά όχι από ιατρό γυναικολόγο του κέντρου εξωσωματικής γονιμοποίησης.

Σε περίπτωση παθολογικού σπερμοδιαγράμματος, εκτός περιπτώσεων με σπέρμα κάτω του 1.000.000/ml έως και αζωοσπερμία, απαιτείται ιατρική γνωμάτευση ενδοκρινολόγου ή ουρολόγου για τα πιθανά αίτια της νόσου, η θεραπευτική προσπάθεια που έγινε και αν αυτή είχε και ποια αποτελέσματα.

Μία σαλπιγγογραφία, η οποία πρέπει να έχει γίνει μέσα στην τελευταία 5ετία, ή εναλλακτικά, γνωματευμένη λαπαροσκόπηση και υποβάλλεται μαζί με το εξιτήριο του νοσοκομείου ή της κλινικής που έγινε, ή με την ένδειξη της νοσοκομειακής περίθαλψης στο βιβλιάριο υγείας και γενικά σε έντυπο σφραγισμένο από κρατικό ή ιδιωτικό νοσηλευτήριο.

Χωρίς σαλπιγγογραφία, ή λαπαροσκοπική έκθεση δεν γίνεται δεκτή η αίτηση της ενδιαφερόμενης. Εννοείται ότι σε καμία περίπτωση δεν υποκαθιστά η υστεροσκόπηση την σαλπιγγογραφία η την λαπαροσκόπηση.

Εάν υπάρχει πλήρης απόφραξη σαλπίγγων, δεν απαιτείται σπερμοδιάγραμμα και βέβαια σε περίπτωση αποδεδειγμένης με νοσηλεία άμφω χειρουργικής εξαίρεσης σαλπίγγων, δεν απαιτείται ούτε σαλπιγγογραφία.

Υπερηχογράφημα τελευταίου εξαμήνου με έκθεση υπογεγραμμένη από γυναικολόγο ή ακτινολόγο.

Η επιτροπή έχει δικαίωμα να ζητήσει επιπλέον εξετάσεις στις εξής περιπτώσεις:

Σε περιπτώσεις ανωμαλιών ή ευρημάτων από την ενδομητρική κοιλότητα (βάσει της σαλπιγγογραφίας), οπότε απαιτείται υστεροσκόπηση ή θεραπεία και επανεξέταση του θέματος μετά από 6 μήνες, δηλαδή μετά την αποκατάσταση του προβλήματος.

Σε ενδομητριωσικές κύστες μεγαλύτερες των 3 εκ., οπότε απαιτείται να προηγηθεί της εξωσωματικής θεραπευτική αντιμετώπιση και επανεξέταση του θέματος μετά από 6 μήνες.

Απαραιτήτως, σε όλες τις ασφαλισμένες άνω των 39 ετών, απαιτείται έλεγχος FSH,E2,PRL 2ης - 6ης ημέρας κύκλου, που να έχει διενεργηθεί από εργαστήριο του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ ή Κρατικού Νοσοκομείου, ή ιδιωτικό εργαστήριο, υπογεγραμμένος από μικροβιολόγο.

Εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις, κάθε γυναίκα δικαιούται να υποβληθεί στη μέθοδο, μέχρι τέσσερις φορές συνολικά και ανά τετράμηνο τουλάχιστον.

Η κρίση της επιτροπής θα αφορά δύο προσπάθειες οι οποίες δεν μπορούν να απέχουν μεταξύ τους λιγότερο από 4 μήνες ούτε περισσότερο από έτος. Εννοείται ότι η ασφαλισμένη θα ξαναπεράσει από επιτροπή για τις υπόλοιπες δύο προσπάθειες, καθώς επίσης και ότι περνάει κάθε φορά από επιτροπή όταν οι προσπάθειες γίνονται ανά έτος.

Η ασφαλισμένη θα παρίσταται αυτοπροσώπως στην Επιτροπή και θα υποβάλλεται σε γυναικολογική εξέταση.

Μετά την έκδοση της γνωμάτευσης, η ασφαλισμένη θα πρέπει να προχωρήσει στη προσπάθεια μέσα σε τρεις (3) μήνες τουλάχιστον.

Εάν δεν χορηγηθεί παραπεμπτικό για την επιτροπή, λόγω αντίρρησης επιστημονικά τεκμηριωμένης και αναγραφόμενης στο βιβλίο ασθενών από τον γυναικολόγο, η ασφαλισμένη δικαιούται εντός 48ώρου να ζητήσει την επανεξέτασή της από την Α.Υ.Ε του Υποκαταστήματος στο οποίο υπάγεται (παρουσία γυναικολόγου), η οποία και θα κρίνει για την παραπομπή ή όχι της ασφαλισμένης στην επιτροπή εξωσωματικής γονιμοποίησης.

Μετά την γέννηση ακολουθεί υπεύθυνη δήλωση της ασθενούς όταν θα λαμβάνει το επίδομα τοκετού, εάν η σύλληψη ήταν IVF, σε ποιο κέντρο πραγματοποιήθηκε και αν χρησιμοποίησε όλα τα φάρμακα που της δόθηκαν.

Σε περίπτωση αρνητικής απόφασης της επιτροπής εξωσωματικής γονιμοποίησης, η ασφαλισμένη μπορεί να ζητήσει νέο ραντεβού μετά από 6 μήνες.

Εάν η επιτροπή εξωσωματικής κρίνει από την εξέταση των παραστατικών, ότι πρέπει να γίνει διέγερση ωοθηκών ή και ενδομητρική σπερματέγχυση, έχει το δικαίωμα να ζητήσει να γίνουν έως 4 προσπάθειες διέγερσης ωοθηκών ή και ενδομητριακής σπερματέγχυσης.

Δ. Πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας

Για να συνταγογραφηθούν από τον γυναικολόγο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ τα φάρμακα που απαιτούνται για την πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας, η ασφαλισμένη έχει την υποχρέωση να προσκομίσει τα εξής δικαιολογητικά:

υπερηχογράφημα

σπερμοδιάγραμμα από μικροβιολόγο και

γνωματευμένη σαλπιγγογραφία τελευταίας διετίας όπου θα φαίνεται ότι δεν υπάρχει σαλπιγγικός παράγων (Δεν νοείται πρόκληση και πιθανόν σπερματέγχυση με σπερμοδιάγραμμα κάτω των 1.000.000/ml ή με κλειστές σάλπιγγες).

Στην συνταγή επισυνάπτεται η έκθεση της σαλπιγγογραφίας και το υπερηχογράφημα, καθώς και η γνωμάτευση του ιατρού. Εάν υπάρχει άρνηση του γυναικολόγου να αναγράψει φάρμακα πρόκλησης ωοθυλακιορρηξίας, αυτή πρέπει να είναι στοιχειοθετημένη, εκτός εάν υπάρχει απόφαση της επιτροπής εξωσωματικής του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

Οι συνταγές θα ελέγχονται ως προς την τήρηση των ως άνω προϋποθέσεων και θα θεωρούνται από ελεγκτή γιατρό.

Ε. Παροχές ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για κάθε προσπάθεια εξωσωματικής - Χορήγηση φαρμάκων

Για κάθε προσπάθεια εξωσωματικής (τέσσερις (4) συνολικά) το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ καταβάλει το προβλεπόμενο από το ισχύον Προεδρικό Διάταγμα ποσό των 352,16 Ευρώ (120.000 δρχ).

Καλύπτονται όλες οι εξετάσεις που είναι αναγκαίο να προηγηθούν του σχηματισμού του φακέλου παραπομπής της ασφαλισμένης στην Επιτροπή.

Καλύπτονται πλέον και τα φάρμακα που χρησιμοποιούνται για την πραγματοποίηση της εξωσωματικής γονιμοποίησης, για την πραγματοποίηση σπερματέγχυσης και για την πρόκληση ωορρηξίας (πλην των ARVEKAP 0,1mg, PREGNYL, PROFASΙ, UTROGESTAN, DARONDA 2,8m1 SUPREFACT Amp 2Χ7 και Ναsα1 Spray).

Τα φάρμακα χορηγούνται από τα Φαρμακεία του Ιδρύματος και συγκεκριμένα:

Από το Κεντρικό Φαρμακείο (Αγ. Κων/νου 16-18, Αθήνα, τηλ.: 210-5200022, 5222605)

Από το Ογκολογικό Νοσοκομείο (Ασωπίου 4 & Παράσχου, Γκύζη, τηλ.: 210-6495236 & 210-6495237 - 6495246)

Από το Β΄ Νοσοκομείο Θεσσαλονίκης (Νικ.Πλαστήρα 22, Ν. Κρήνη, τηλ.:2310-465892 & 2310-451241 - 9 (τηλ.κέντρο), εσωτ. 1643)

ΣΤ. Δικαιολογητικά πληρωμής της ασφαλισμένης

Μετά το πέρας κάθε προσπάθειας εξωσωματικής γονιμοποίησης, για να εισπράξει η ασφαλισμένη το ποσό που προβλέπεται, πρέπει να υποβάλει σχετική αίτηση στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ της περιοχής της στην οποία θα επισυνάπτονται:

Γνωμάτευση της Επιτροπής Εξωσωματικής Γονιμοποίησης του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

Βεβαίωση του Κέντρου εξωσωματικής γονιμοποίησης, στην οποία θα αναφέρονται: η πραγματοποίηση της εξωσωματικής, καθώς και η ολοκλήρωση της προσπάθειας μέχρι και το στάδιο της εμβρυομεταφοράς, δεδομένου ότι σε περίπτωση μη πραγματοποίησης της εμβρυομεταφοράς και κατά συνέπεια μη ολοκλήρωσης της προσπάθειας αποδίδεται το ήμισυ του προβλεπομένου ποσού της Κρατικής διατίμησης.

Βιβλιάριο Ασθενείας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lollipop,

μπραβο κοριτσακι μου!σε πολλες κοπελες θα φανουν χρησιμα ολα αυτα που εγραψες για το ικα!οι περισσοτερες δεν εχουμε ιδεα με ολη αυτην την γραφειοκρατια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο...Γνωριζω απο προσωπικη πειρα πως ειναι να μην ξερεις πως να κινηθεις,να σου βγαζουν οτι χρειαζονται ολο κ περισσοτερα χαρτια κ να σε κανουν μπαλακι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lollipop έγραψε:

Το βρηκα κ ειπα να το ανεβασω κ εδω

Εξωσωματική Γονιμοποίηση: Μία Νέα Πραγματικότητα

Το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ στο πλαίσιο της προσπάθειας εκσυγχρονισμού του έχει θεσπίσει τη διαδικασία αναλυτικής πληροφόρησης των ασφαλισμένων του για θέματα που τους αφορούν, κρίνοντας ότι με τον τρόπο αυτό διευκολύνεται η εξυπηρέτησή τους και αναβαθμίζεται η παροχή των υπηρεσιών του Ιδρύματος προς αυτούς. Σ' αυτό το link, οι ενδιαφερόμενες, ασφαλισμένες στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, μπορούν να ενημερωθούν, για όλες τις πιθανές απορίες τους γύρω από την εξωσωματική γονιμοποίηση, η οποία αποτελεί πλέον μια νέα πραγματικότητα. Στο κείμενο που ακολουθεί, περιγράφονται αναλυτικά οι προϋποθέσεις που έχει θεσπίσει το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για την εξωσωματική γονιμοποίηση(IVF), τα δικαιολογητικά που απαιτούνται, τη συχνότητα με την οποία μπορεί να επαναληφθεί η διαδικασία, καθώς και τα δικαιολογητικά που χρειάζονται προκειμένου να συνταγογραφηθούν τα φάρμακα που απαιτούνται για την πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας.

Α. Προϋποθέσεις για εξωσωματική γονιμοποίηση

Στη συγκεκριμένη μέθοδο μπορούν να προσφύγουν προκειμένου να αποκτήσουν παιδί, έγγαμες γυναίκες, ηλικίας 23 έως 45 χρόνων.

Β. Διαδικασίες

H ασφαλισμένη θα πρέπει να προσφύγει σε γυναικολόγο του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για έλεγχο των προϋποθέσεων και σχηματισμό του σχετικού φακέλου για παραπομπή σε ειδική επιτροπή εξωσωματικής γονιμοποίησης. Η ειδική επιτροπή θα εγκρίνει τελικά την ένταξη της ασφαλισμένης σε πρόγραμμα εξωσωματικής Γονιμοποίησης.

Οι Επιτροπές εξωσωματικής Γονιμοποίησης είναι δύο για όλη την Ελλάδα.

1η Επιτροπή εξωσωματικής ΑΘΗΝΑΣ ( Πλ. Θεάτρου 18- Αθήνα τηλ.:210-3222923).

Καλύπτει όλες τις ασφαλισμένες εκτός εκείνων της Β. Ελλάδας.

2η Επιτροπή εξωσωματικής ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ(Ιατρεία Αγ.Δημητρίου:

Ίωνος Δραγούμη 61 Θεσσαλονίκη τηλ.:2310-235928).

Καλύπτει τις ασφαλισμένες της Β. Ελλάδας.

Γ. Δικαιολογητικά για την επιτροπή

Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται από την Επιτροπή εξωσωματικής γονιμοποίησης είναι:

Παραπεμπτικό (προς την επιτροπή) από γυναικολόγο του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και υποβολή του συνημμένου ειδικού εντύπου, αφού προηγηθεί έλεγχος των εξετάσεων που αναφέρονται σ' αυτό από τον γυναικολόγο του Υποκαταστήματος ΙΚΑ-ΕΤΑΜ στο οποίο υπάγεται η ασφαλισμένη.

Βιβλιάριο υγείας με ασφαλιστική ικανότητα και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.

Αστυνομική ταυτότητα.

Δύο πλήρη σπερμοδιαγράμματα του συζύγου που πρέπει να έχουν γίνει με μεσοδιάστημα 3 μηνών το ένα από το άλλο και το ένα τουλάχιστον να έχει γίνει στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και τα δύο σπερμοδιαγράμματα θα πρέπει να υπογράφονται από ιατρό μικροβιολόγο- βιοπαθολόγο ή και βιολόγο, αλλά όχι από ιατρό γυναικολόγο του κέντρου εξωσωματικής γονιμοποίησης.

Σε περίπτωση παθολογικού σπερμοδιαγράμματος, εκτός περιπτώσεων με σπέρμα κάτω του 1.000.000/ml έως και αζωοσπερμία, απαιτείται ιατρική γνωμάτευση ενδοκρινολόγου ή ουρολόγου για τα πιθανά αίτια της νόσου, η θεραπευτική προσπάθεια που έγινε και αν αυτή είχε και ποια αποτελέσματα.

Μία σαλπιγγογραφία, η οποία πρέπει να έχει γίνει μέσα στην τελευταία 5ετία, ή εναλλακτικά, γνωματευμένη λαπαροσκόπηση και υποβάλλεται μαζί με το εξιτήριο του νοσοκομείου ή της κλινικής που έγινε, ή με την ένδειξη της νοσοκομειακής περίθαλψης στο βιβλιάριο υγείας και γενικά σε έντυπο σφραγισμένο από κρατικό ή ιδιωτικό νοσηλευτήριο.

Χωρίς σαλπιγγογραφία, ή λαπαροσκοπική έκθεση δεν γίνεται δεκτή η αίτηση της ενδιαφερόμενης. Εννοείται ότι σε καμία περίπτωση δεν υποκαθιστά η υστεροσκόπηση την σαλπιγγογραφία η την λαπαροσκόπηση.

Εάν υπάρχει πλήρης απόφραξη σαλπίγγων, δεν απαιτείται σπερμοδιάγραμμα και βέβαια σε περίπτωση αποδεδειγμένης με νοσηλεία άμφω χειρουργικής εξαίρεσης σαλπίγγων, δεν απαιτείται ούτε σαλπιγγογραφία.

Υπερηχογράφημα τελευταίου εξαμήνου με έκθεση υπογεγραμμένη από γυναικολόγο ή ακτινολόγο.

Η επιτροπή έχει δικαίωμα να ζητήσει επιπλέον εξετάσεις στις εξής περιπτώσεις:

Σε περιπτώσεις ανωμαλιών ή ευρημάτων από την ενδομητρική κοιλότητα (βάσει της σαλπιγγογραφίας), οπότε απαιτείται υστεροσκόπηση ή θεραπεία και επανεξέταση του θέματος μετά από 6 μήνες, δηλαδή μετά την αποκατάσταση του προβλήματος.

Σε ενδομητριωσικές κύστες μεγαλύτερες των 3 εκ., οπότε απαιτείται να προηγηθεί της εξωσωματικής θεραπευτική αντιμετώπιση και επανεξέταση του θέματος μετά από 6 μήνες.

Απαραιτήτως, σε όλες τις ασφαλισμένες άνω των 39 ετών, απαιτείται έλεγχος FSH,E2,PRL 2ης - 6ης ημέρας κύκλου, που να έχει διενεργηθεί από εργαστήριο του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ ή Κρατικού Νοσοκομείου, ή ιδιωτικό εργαστήριο, υπογεγραμμένος από μικροβιολόγο.

Εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις, κάθε γυναίκα δικαιούται να υποβληθεί στη μέθοδο, μέχρι τέσσερις φορές συνολικά και ανά τετράμηνο τουλάχιστον.

Η κρίση της επιτροπής θα αφορά δύο προσπάθειες οι οποίες δεν μπορούν να απέχουν μεταξύ τους λιγότερο από 4 μήνες ούτε περισσότερο από έτος. Εννοείται ότι η ασφαλισμένη θα ξαναπεράσει από επιτροπή για τις υπόλοιπες δύο προσπάθειες, καθώς επίσης και ότι περνάει κάθε φορά από επιτροπή όταν οι προσπάθειες γίνονται ανά έτος.

Η ασφαλισμένη θα παρίσταται αυτοπροσώπως στην Επιτροπή και θα υποβάλλεται σε γυναικολογική εξέταση.

Μετά την έκδοση της γνωμάτευσης, η ασφαλισμένη θα πρέπει να προχωρήσει στη προσπάθεια μέσα σε τρεις (3) μήνες τουλάχιστον.

Εάν δεν χορηγηθεί παραπεμπτικό για την επιτροπή, λόγω αντίρρησης επιστημονικά τεκμηριωμένης και αναγραφόμενης στο βιβλίο ασθενών από τον γυναικολόγο, η ασφαλισμένη δικαιούται εντός 48ώρου να ζητήσει την επανεξέτασή της από την Α.Υ.Ε του Υποκαταστήματος στο οποίο υπάγεται (παρουσία γυναικολόγου), η οποία και θα κρίνει για την παραπομπή ή όχι της ασφαλισμένης στην επιτροπή εξωσωματικής γονιμοποίησης.

Μετά την γέννηση ακολουθεί υπεύθυνη δήλωση της ασθενούς όταν θα λαμβάνει το επίδομα τοκετού, εάν η σύλληψη ήταν IVF, σε ποιο κέντρο πραγματοποιήθηκε και αν χρησιμοποίησε όλα τα φάρμακα που της δόθηκαν.

Σε περίπτωση αρνητικής απόφασης της επιτροπής εξωσωματικής γονιμοποίησης, η ασφαλισμένη μπορεί να ζητήσει νέο ραντεβού μετά από 6 μήνες.

Εάν η επιτροπή εξωσωματικής κρίνει από την εξέταση των παραστατικών, ότι πρέπει να γίνει διέγερση ωοθηκών ή και ενδομητρική σπερματέγχυση, έχει το δικαίωμα να ζητήσει να γίνουν έως 4 προσπάθειες διέγερσης ωοθηκών ή και ενδομητριακής σπερματέγχυσης.

Δ. Πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας

Για να συνταγογραφηθούν από τον γυναικολόγο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ τα φάρμακα που απαιτούνται για την πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας, η ασφαλισμένη έχει την υποχρέωση να προσκομίσει τα εξής δικαιολογητικά:

υπερηχογράφημα

σπερμοδιάγραμμα από μικροβιολόγο και

γνωματευμένη σαλπιγγογραφία τελευταίας διετίας όπου θα φαίνεται ότι δεν υπάρχει σαλπιγγικός παράγων (Δεν νοείται πρόκληση και πιθανόν σπερματέγχυση με σπερμοδιάγραμμα κάτω των 1.000.000/ml ή με κλειστές σάλπιγγες).

Στην συνταγή επισυνάπτεται η έκθεση της σαλπιγγογραφίας και το υπερηχογράφημα, καθώς και η γνωμάτευση του ιατρού. Εάν υπάρχει άρνηση του γυναικολόγου να αναγράψει φάρμακα πρόκλησης ωοθυλακιορρηξίας, αυτή πρέπει να είναι στοιχειοθετημένη, εκτός εάν υπάρχει απόφαση της επιτροπής εξωσωματικής του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

Οι συνταγές θα ελέγχονται ως προς την τήρηση των ως άνω προϋποθέσεων και θα θεωρούνται από ελεγκτή γιατρό.

Ε. Παροχές ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για κάθε προσπάθεια εξωσωματικής - Χορήγηση φαρμάκων

Για κάθε προσπάθεια εξωσωματικής (τέσσερις (4) συνολικά) το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ καταβάλει το προβλεπόμενο από το ισχύον Προεδρικό Διάταγμα ποσό των 352,16 Ευρώ (120.000 δρχ).

Καλύπτονται όλες οι εξετάσεις που είναι αναγκαίο να προηγηθούν του σχηματισμού του φακέλου παραπομπής της ασφαλισμένης στην Επιτροπή.

Καλύπτονται πλέον και τα φάρμακα που χρησιμοποιούνται για την πραγματοποίηση της εξωσωματικής γονιμοποίησης, για την πραγματοποίηση σπερματέγχυσης και για την πρόκληση ωορρηξίας (πλην των ARVEKAP 0,1mg, PREGNYL, PROFASΙ, UTROGESTAN, DARONDA 2,8m1 SUPREFACT Amp 2Χ7 και Ναsα1 Spray).

Τα φάρμακα χορηγούνται από τα Φαρμακεία του Ιδρύματος και συγκεκριμένα:

Από το Κεντρικό Φαρμακείο (Αγ. Κων/νου 16-18, Αθήνα, τηλ.: 210-5200022, 5222605)

Από το Ογκολογικό Νοσοκομείο (Ασωπίου 4 & Παράσχου, Γκύζη, τηλ.: 210-6495236 & 210-6495237 - 6495246)

Από το Β΄ Νοσοκομείο Θεσσαλονίκης (Νικ.Πλαστήρα 22, Ν. Κρήνη, τηλ.:2310-465892 & 2310-451241 - 9 (τηλ.κέντρο), εσωτ. 1643)

ΣΤ. Δικαιολογητικά πληρωμής της ασφαλισμένης

Μετά το πέρας κάθε προσπάθειας εξωσωματικής γονιμοποίησης, για να εισπράξει η ασφαλισμένη το ποσό που προβλέπεται, πρέπει να υποβάλει σχετική αίτηση στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ της περιοχής της στην οποία θα επισυνάπτονται:

Γνωμάτευση της Επιτροπής Εξωσωματικής Γονιμοποίησης του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

Βεβαίωση του Κέντρου εξωσωματικής γονιμοποίησης, στην οποία θα αναφέρονται: η πραγματοποίηση της εξωσωματικής, καθώς και η ολοκλήρωση της προσπάθειας μέχρι και το στάδιο της εμβρυομεταφοράς, δεδομένου ότι σε περίπτωση μη πραγματοποίησης της εμβρυομεταφοράς και κατά συνέπεια μη ολοκλήρωσης της προσπάθειας αποδίδεται το ήμισυ του προβλεπομένου ποσού της Κρατικής διατίμησης.

Βιβλιάριο Ασθενείας

Αυτές είναι οι πληροφορίες που αναφέρονται και στην ιστοσελίδα του ΙΚΑ.

Επιπλέον, ζητάνε και μία ληξιαρχική πράξη γάμου. Τα φάρμακα για την Αθήνα δίνονται μόνο από το φαρμακείο του ΙΚΑ που βρίσκεται μέσα στο 6 Νοσοκομείο του ΙΚΑ (το Ογκολογικό, αν δεν κάνω λάθος) μόνο πρωινές ώρες. Εμένα μόνο εκεί μου είπαν να πάω να τα πάρω.

Προσοχή: το παραπεμπτικό του γιατρού του ΙΚΑ πρέπει στην αιτιολόγηση να αναφέρει "εξωσωματική γονιμοποίηση" αλλιώς δημιουργούν πρόβλημα. Εμένα έγραφε ολιγοσπερμία και παραλίγο να μη μου το δεχτούν.

Επίσης, όταν πάτε στην Επιτροπή να έχετε βγάλει τα πάντα φωτοτυπίες γιατί διαφορετικά θα σας κρατήσουν τα πρωτότυπα (εξετάσεις, δικαιολογητικά κ.λ.π.)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Marygeo απο την σελιδα του ΙΚΑ τα "εκλεψα".

Οσο για τα "ψιλα γραμματα" που ανεφερες, καποια απο αυτα δεν τα ηξερα (μαλλον κ αλλες κοπελες) κ θα ετρεχα τελευταια στιγμη :angry:

Να σαι καλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marygeo έγραψε:

Αυτές είναι οι πληροφορίες που αναφέρονται και στην ιστοσελίδα του ΙΚΑ.

Επιπλέον, ζητάνε και μία ληξιαρχική πράξη γάμου. Τα φάρμακα για την Αθήνα δίνονται μόνο από το φαρμακείο του ΙΚΑ που βρίσκεται μέσα στο 6 Νοσοκομείο του ΙΚΑ (το Ογκολογικό, αν δεν κάνω λάθος) μόνο πρωινές ώρες. Εμένα μόνο εκεί μου είπαν να πάω να τα πάρω.

Προσοχή: το παραπεμπτικό του γιατρού του ΙΚΑ πρέπει στην αιτιολόγηση να αναφέρει "εξωσωματική γονιμοποίηση" αλλιώς δημιουργούν πρόβλημα. Εμένα έγραφε ολιγοσπερμία και παραλίγο να μη μου το δεχτούν.

Επίσης, όταν πάτε στην Επιτροπή να έχετε βγάλει τα πάντα φωτοτυπίες γιατί διαφορετικά θα σας κρατήσουν τα πρωτότυπα (εξετάσεις, δικαιολογητικά κ.λ.π.)

Για το Νοσοκομείο για τα φάρμακα νομίζω πρέπει να είναι αυτό που αναφέρεται σαν Ογκολογικό. Δεν θυμάμαι ακριβώς τη διεύθυνση που είχα πάει. Πάντως δεν ήταν το Κεντρικό Φαρμακείο στην Αγ.Κωνσταντίνου. Όταν ρώτησα γι'αυτό μου είχαν πει μόνο από το φαρμακείο του Νοσοκομείου τα παίρνεις πρωί.

Και μία διόρθωση: στην αιτιολόγηση της συνταγής των ενέσεων που δίνει ο γιατρός του ΙΚΑ πρέπει να γράφει "εξωσωματική γονιμοποίηση". Με αυτή τη συνταγή παίρνεις τις ενέσεις δωρεάν από το ΙΚΑ. Εμένα μου είχε γράψει ολιγοσπερμία (άσχετο για τις ενέσεις) και δεν το δέχονταν, με στείλαν στην προϊσταμένη και ευτυχώς επειδή η συνταγή ήταν σφραγισμένη και από το διευθυντή του ΙΚΑ που υπάγομαι, μπήκε στη μέση η προϊσταμένη και τους είπε να το δεχτούν. Ευτυχώς γιατί θα έπρεπε να ξαναπάμε και είναι και μακριά.

Τα σπερμοδιαγράμματα του συζύγου πρέπει να είναι ή από το ΙΚΑ ή από δημόσιο νοσοκομείο. Η Επιτροπή σου κλείνει ραντεβού για 2-3 βδομάδες μετά (στην Αθήνα τουλάχιστον) αλλά η διαδικασία διαρκεί 5 λεπτά! Κοιτάνε τα χαρτιά και αν είναι εντάξει σου λένε να περάσεις σε 2-3 μέρες να πάρεις την απόφαση. Με αυτό μετά πας ξανά στο γυναικολόγο του ΙΚΑ και σου γράφει τη συνταγή για τις ενέσεις (του λες εσύ τι θέλεις ανάλογα με το τι σου έχουν πει από το κέντρο εξωσωματικής).

Αυτά θυμάμαι προς το παρόν! Ελπίζω να βοήθησα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
    • Εγώ κοριτσάκι μου είχα από την 5η βδομάδα αίμα και καφέ μέχρι τον 4ο μήνα.. Αποκολλησουλες ήταν κ όλα πήγανε καλά!! Ή που το έχασες κ έγινε κάπου εκεί ανάμεσα ή που άλλαξε ο κύκλος σου αυτό το μήνα. Εγώ πχ τους 4-5 τελευταίους μήνες είχα ωορρηξία 11η μέρα βάσει τεστ κ αυτό το μήνα είχα θετικό 14η..  Καλούς διπλασιασμούς κοριτσάρα μου!!! Με το καλοοοοοοο
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...