Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αλλεργικη και στο γαλα και στο αυγο :(


Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα!!!

εχω μια κορουλα 18 μηνων που απο 30 ημερων διαπιστωσαμε οτι εχει αλλεργια στο αγελαδινο γαλα με αποτελεσμα να πινουμε απο τοτε μεχρι και σημερα ειδικο υποαλλεργικο γαλατακι...

ενταξει πλεον το εχω συνηθισει και ελπιζω οτι καποια στιγμη θα περασει..πηγαμε λοιπον στο παιδων για να κανουμε τον ελεγχο μας και καναμε τεστ αλλεργιας και για καποια αλλα τροφιμα οπως αυγο και ψαρι...

οπου και βγηκε και θετικη και στο αυγο...

οποτε ουτε γαλα ουτε αυγο πλεον δεν δοκιμαζουμε και ευχομαστε οτι θα της περασει οσο μεγαλωνει...

ξερω οτι υπαρχουν πιο σοβαρα προβληματα υγειας αλλα εχω καταστεναχωρηθει....

ειναι σε μια φαση που καταλαβαινει απολυτα οτι κατι τρωνε οι τριγυρω της και δεν της δινουνε...με στεναχωρει τοσο πολυ που δεν μπορει να δοκιμασει πολλες τροφες...

καθε φορα κουβαλω μαζι μου ψωμι και κουλουρακια νηστισιμα για να τρωει κατι και αυτη και να μην ζηλευει

αλλα οσο παει και μεγαλωνει και καταλαβαινει οτι δεν της δινουμε το ιδιο με αυτο που τρωμε...

τελος παντων ηθελα να πω καπου την στεναχωρια μου δεν το περιμενα οτι θα ειναι και αλλου αλλεργικη και επεσα πολυ!!!!

:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MITSI μου να μη στεναχωριέσαι. Αυτά δεν είναι σοβαρά προβλήματα. Το παιδάκι σου είναι υγιέστατο και αυτό έχει σημασία. Το πιστεύω ακράδαντα αυτό που σου λέω..Να της δώσεις ένα φιλάκι από μένα και να μη στεναχωριέσαι καθόλου. Υπάρχουν τόσες άλλες τροφές που μπορεί να τρώει μια χαρά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δήμητρα τώρα το είδα..

Η αλήθεια είναι ζόρι να σκέφτεσαι κάθε φορά πριν δώσεις κάτι στο παιδί να φάει, ιδίως όταν το ζητάει, όταν ζηλεύει!

Αλλά όπως λέει και η Ανθή! Μακάρι όλα τα προβλήματα των παιδιών να ήταν οι διατροφικές αλλεργίες!

Ξεπερνιούνται με την πάροδο του χρόνου κι ελπίζω κι εσείς να το ξεπεράσετε σύντομα!!

Δώσε της ένα φιλί! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχετε δικιο και το ξερω...

και ειναι το μονο που λεω και στον ευατο μου,μακαρι να ειναι ολα τα προβληματα της σαν και αυτο...

απλα το παιδι σου δεν θελεις να εχει τιποτα... :dry:

ελπιζω πραγματικα να φυγει αυτη η αλλεργια οσο μεγαλωνει και να ειναι απλα μια δυσαρεστη αναμνηση...

εντωμεταξυ μου ηρθε πολυ αποτομα...

πριν απο καποιους μηνες που το ειχαμε ξανακανει το αυγο ειχε βγει αρνητικη και ημουν σιγουρη τωρα οτι θα εβγαινε παλι αρνητικη και θα τα αρχιζαμε...αλλα... :blush:

σας ευχαριστω! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν θυμαμαι , η μικρουλα σου ειναι αλλεργικη μονο στο γαλα ή και σε ολα τα παραγωγα του (γιαουρτι ,τυρι)?

Ανακαλύψαμε και μεις αλλεργια στο αγελαδινο γαλα οταν η μικρη ηταν 18 μηνων . Τρωει ομως ολα τα παραγωγα εκτος απο φετα :blink: που της κανει αλλεργια .

Μην στεναχωριεσαι θα περασει σιγα σιγα και θα συνεργαζεται και καλυτερα η μικρουλα . Εμενα οταν σπανια βλεπει γαλα στο σπιτι της εξηγω οτι δεν μπορει να πιει γιατι εχει αλλεργια και μου απαντα "ααα ναι!" :woohoo:

Οσο για το τι τρωνε τα αλλα παιδακια (σοκολατες , λουκανικα , πατατακια) αυτο ειναι ενα θεμα και εκτος αλλεργιων ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ!!!!!!!ποσο σε καταλαβαινω...εμενα και τα δυο μου ζουζουνια ειναι αλλεργικα!!!

ο μεγαλος ηταν αλλεργικος στο αγελαδινο γαλα και το ξεπερασε πανω στον χρονο...

ο μικρος τον οποιο θηλαζω ειναι αλλεργικος σε παρα πολλες τροφες...και φυσικα ειναι ακομα μικρος για να ξερω το ποτε θα φυγει....αλλα ελπιζω να μας αφησουν στην ησυχια μας νωρις :P

ειναι οντως δυσκολο να απαγορευεις σε ενα παιδακι να τρωει ολα αυτα που οι αλλοι τρωνε μπροστα της...και φανταζομαι το ποσο στεναχωριεσαι :( ομως οπως ειπε και η λαλα ισως αν της ελεγες οτι δεν κανει να φαει γιατι μετα θα ποναει η κοιλιτσα της να την κανει να το καταλαβει καπως...

ευχομαι συντομα να το ξεπερασετε :) ...το πολυ μεχρι 3 ετων ολες οι αλλεργιες υποχωρουν ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στα παραγωγα lala στο δερματικο τεστ αυτη την φοαρα ο ελεγχος βγηκε αρνητικος...μιλησα με την παιδιατρο την οποια και περιμενω την δευτερα και μου ειπε απο το τηλ οτι μπορει να δοκιμασουμε να της δωσουμε...δεν μου ειπε λεπτομερειες γιατι θα τα πουμε απο κοντα..

παντως ρε κοριτσια πολλα παιδακια εχουν αλλεργιες...τι πραγμα και αυτο ειναι στεναχωρο...

bourique1983 εσενα και τα 2 ε?

ειναι θεμα και τωρα τι κανεις δεν τρως και εσυ αυτες τις τροφες για να μην παιρναει στο γαλα?

περαστικα και σε σας...και συντομα!!

εγω της εχω πει οτι δεν κανει και ολα τα σχετικα αλλα ειναι μικρη ακομα δεν καταλαβαινει πολλα πραγματα και δειχνει και ζηταει...κυριως αν ειμαστε και καπου εξω και τρωνε αλλοι μαζι μας..

γιατι και εγω και ο αντρας μου δεν τρωμε διπλα της οτι απαγορευεται γιατι δεν αντεχουμε να μας κοιταει και να ζηταει και να μην μπορουμε να της δωσουμε....

αχ!!!!ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι οντως ειναι πολυ μικρουλα για να καταλαβει...και ειναι δυσκολο να πεις οχι σε ενα παιδακι...πο πο πολυ στεναχωριεμαι...ποσο σε καταλαβαινω...

οσο για μενα και τα 2 αλλεργια...και φυσικα τρωω πολυ λιγα πραγματα γιατι περνανε μεσα στο γαλα...υπομονηηηηηηηηηη......

:kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου και απο εμενα,τι ειδους αλλεργια ειχε στο γαλα,δηλαδη με τι συμπτωματα την εκδηλωσε???επισης να σε ρωτησω,αυγο μεχρι 18 μηνων, γιατι δεν δινατε????μηπως ειχε ατοπικη δερματιτιδα?ουτε σε κεικ δεν εχει φαει αυγο?στο γαλα κανατε προκληση?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΙΤΣΑΚΙ ΜΗ ΣΚΑΣ.

Ο ΘΟΔΩΡΑΣ ΕΧΕ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΕ ΜΠΑΝΑΝΑ-ΑΚΤΙΝΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ

ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΟΥΜΕ ΕΠΕΙΔΗ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΕΙ ΑΤΑΡΑΞ....ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΣΥΝΕΦΟ.

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ Μ ΤΗΝ ΕΔΙΝΕ ΣΤΑ ΝΕΥΡΑ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ,ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ.

ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΛΛΕΡΓΙΑΣ.

ΥΠΟΜΟΝΗ.

ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TEO COOL αχ αυτο το atarax αχ!!!!και εγω σε καθε δοκιμη σε καθε τι καινουργιο διπλα μου το εχω...περαστικα και σε σας!να το ξεπερασετε γρηγορα...

μαμα Παναη ειχε βγαλει πυωδη εξανθηματα σε προσωπο και σωμα...ευτυχως η παιδιατρος το καταλαβε νωρις και σταματησαμε πολυ γρηγορα το γαλα..καναμε εξετασεις και βγηκανε θετικες!ευτυχως εμενα δεν ειχε αιμα στα κακακια και τετοια πραγματα που εχω ακουσει απο αλλες μανουλες..

οσο για το αυγο (και για το ψαρι)δεν ηθελε η παιδιατρος λογω ιστορικου και ευσθησθησιας(ατοπικη δερματιτιδα)να φαει πιο μικρη..μου ειχε πει 18 μηνων θα δοκιμασουμε και αφου κανουμε πρωτα εξετασεις....

λες και το ηξερε και αυτη μεσα επεσε!!!

προκληση μαλλον θα κανουμε τωρα στο γαλα σημερα την περιμενω να δω τι θα μου πει...καλα εκει ειναι που θα παρω αγκαλια το atarax προεκταση του χεριου μου θα γινει το μπουκαλακι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...