Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωμήτριο.. πότε ξανά??


Recommended Posts

Κορίτσια μου γειά σας.. Είχα να ανοίξω θέμα κ να εμφανιστώ μέρες.. Τώρα είπα να επανέλθω για να σας πρήξω λίγο.. Ξέρετε οι περισσότερες την ιστοριούλα μου. Ήθελα να ρωτήσω κοπέλες που πέρασαν το ίδιο με εμένα πότε ξαναπροσπάθησαν για παιδάκι κ μετά απο πόσο καιρό έμεινα έγγυος...

Ελπίζω να μην σας σπάω τα νεύρα.. αλλα έχω αρχίσει να αγχώνομαι πάλι... ξέρω οτι το άγχος είναι το χειρότερο... μάλλον το καλύτερο αντισυλληπτικό αλλα γι' αυτό είμαι εδώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα Νενεκα...

Περαστικα να εχεις κοριτσαρα μου...

Ανηκω κ εγω σε αυτην την κατηγορια, με τη διαφορα οτι εγω πλεον ειμαι μονοσαλπιγγη...το σπορακι μου ηταν σφηνωμενο στη δεξια μου σαλπιγγα, οποτε κ αφαιρεθηκε μαζι του....Τελοσπαντων, ας μην το σκεφτομαι...

Εγω επειδη εκανα λαπαροτομια, επρεπε να περιμενω κοντα στους 6 μηνες για να βαλω παλι μπρος...ετσι μου ειχε πει ο γιατρος αρχικα...

Στις τακτικες ομως επισκεψεις μου σε αυτον, μου εδωσε το οκ στους 4 κ ετσι ξεκινησα απο τον προηγουμενο...

Δεν ξερω ποτε θα καταφερω να μεινω εγκυος παλι...δεν ειναι κατι που με αγχωνει ιδιαιτερα...(την πρωτη φορα ξεκινησα Αυγ κ εμεινα Οκτ) αυτο που σκεφτομαι κ που ευχομαι ειναι... να ειναι στη θεση του...στη μητρα δηλαδη... κ να ειναι γερο....τιποτα αλλο...

Φοβαμαι πολυ...μην ξανασυμβει το ιδιο απο την απομενουσα σαλπιγγα μου...αλλα η επιθυμια μου να βιωσω τη μητροτητα με τον ανθρωπο που εχω διπλα μου...ειναι τοσο μεγαλη...που θα το παλεψω μεχρι τελους...

ΥΠΟΜΟΝΗ ΠΙΣΤΗ ΑΓΑΠΗ κ ΘΕΛΗΣΗ....κ για ολους εχει ο Θεος...

Νενεκα μου, σου ευχομαι με το καλο να μεινεις εγκυουλα παλι...κ να ειναι γερο.....

Εδω θα ειμαστε κ θα τα λεμε :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Konstans μου σε ευχαριστώ πολύ για την απ΄σντηση. Λυπάμαι πολύ γι'αυτό που σου συνέβη.

Εγώ ξεκίνησα Ιούλιο κ έμεινα αρχές Φλεβάρη. Τώρα φοβάμαι μήπως ξανασυμβεί το ίδιο. Εγώ έκανα λαπαροσκόπηση κ μέσα στην ατυχία μου ήμουν πολύ τυχερή κ δεν πειράχτηκε η σάλπιγγα γιατί το μωρό μου ήταν έξω απο αυτήν. Έτσι την γλυτώσε. Ο γιατρός μου είπε να ξεκινήσω κ απο τώρα αν θέλω. Όμως αγχώνομαι αν θα τα καταφέρω ξανά σύντομα, αν θα είναι όλα καλά... Εννοείται οτι όταν θα ξανάρθει το σποράκι μου εύχομαι να είναι μέσα στη μήτρα..

Μακάρι να πάνε όλα καλά κ να ξανάρθει σύντομα..

Εύχομαι να πάνε όλα καλά κ σε εσένα κοπέλα μου κ σύντομα να έχουμε ευχάριστα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου πω κατι...οταν ημουν στο κρεβατι του πονου (στην αναρρωση) μιας κ δεν ειχα τιποτα αλλο να κανω, σερφαρα στο διαδικτυο... Ολη μερα εψαχνα....εψαχνα να βρω απαντησεις...πως γιατι...θα ξανατυχει...αν ...ισως..........δεν υπηρχε ομως κατι, ουτε να απαλυνει τον πονο μου, ουτε να μου πει το γιατι...κ εννοειται...ουτε να με διαψευσει οτι δε θα μου ξανασυμβει...

Στη ζωη ομως παντα εχουμε επιλογες! Το τι θα διαλεξουμε ειναι δικη μας αποφαση...εγω αποφασισα να προχωρησω...

Μην καθεσαι να το σκεφτεσαι κ να αναρωτιεσαι...ασε το φοβο στην ακρη...πιστεψε το κ θα γινει!!!

Κρατα το θετικο της ιστοριας...οτι μπορεις να τεκνοποιησεις...απλα...ειχες μια ατυχια...

Κανε αγκαλιτσες με τον αντρουλη σου, απολαυσε την καθημερινοτητα...κ ασε τη φυση να κανει τη δουλεια της....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειρηνακι μου,ουτε εγω εχω παρομοια εμπειρια οπως ηδη ξερεις για να σου πω κατι σε αυτο που ρωτας.Απλα σου γραφω για να σου πω οτι εισαι πολυ γλυκια κοπελα κ απ'οτι βλεπω πολυ δυνατη,οποτε δεν υπαρχει λογος να αφησεις μια ατυχια να σε καταβαλλει.Εισαι τοσο νεα κ υγιης!Βαλε μπρος κ δωσ'του να καταλαβει!!!!Και οπως λενε κ τα κοριτσια στο "ποιες (δεν) περιμενουμε"...βουρ στο ΝΤΟΙΝ,ΝΤΟΙΝ!!!!!!!!!!!! :P:P

Να δεις που θα πανε οοοοοοοοολα καλα!!!!!!!!!!! :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειρηνακι μου εγω θα σου ελεγα να ξεκινησεις παλι τις προσπαθειες και οποτε ειναι να ερθει θα ερθει...

θεωρω οτι ειναι το μονο που θα σε κανει να αισθανεις πιο ομορφα και να ανακουφισεις λιγο τον πονο σου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νενέκα θα σε συμβούλευα πριν ξεκινήσεις τις προσπάθειες να συζητήσετε με το γιατρό σου, (να πάρεις όμως και δεύτερη γνώμη),γιατί στο έχω ξαναγράψει ότι εγώ μετά το πρώτο εξωμήτριο έμεινα γρήγορα πάλι έγγυος, αν και με μία σάλπιγγα, αλλά δυστυχώς ήταν πάλι εξωμήτριο!!Και έιχα κάνει και σαλπιγγογραφία μετά το πρώτο όπου το υγρό πέρασε κανονικότατα!

Άλλη μια φιλη μου μετά από εξωμήτρια κύηση της είπε ο γιατρός να προχωρήσει σε εξωσωματική γιατί μπορούσε να το ξαναπάθει,πράγμα που έκανε.Τώρα έχει 2 αγοράκια.

Υπάρχουν όμως και πολλές περιπτώσεις γυναικών που τα κατάφεραν τη 2η φορά.Απλά ψάξε το πάρα πολύ και μη μείνεις σε μία γνώμη, γιατί αν δεν πάνε καλά τα πράγματα η δεύτερη φορά πονάει πιο πολύ και τα χειρουργεία δημιουργούν συμφήσεις μέσα μας, οι οποίες εμένα με οδήγησαν σε 3ο χειρουργείο ένα μήνα μετά το τελευταίο εξωμήτριο.

Συγνώμη αν σε απογοητεύω αλλά είμαι "καμένη" από αυτό και προσπαθώ να ενημερώνω πάνω στο θέμα.

Σου εύχομαι τα καλύτερα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις σας.

Πετρόυλα μου σε ευχαριστώ κ εσένα πολύ.. θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου κ το ίδιο να κάνεις κ εσύ κ να ξαναείμαστε εγγυούλες πάλι μαζι την επόμενη φορά...κ να μου φιλήσεις την Ειρηνούλα..

Bourique μου σε ευχαριστώ κ εσένα πάρα πολύ... ελπίζω όντως να αισθανθώ καλύτερα.. Να χαίρεσαι να νινάκια σου!!

Αν και σήμερα συνέβη κάτι δυσάρεστο.. Ήμουν σε μια κηδεία ενος ανθρώπου πολύ δικού μου που τον είχα σαν παππού μου... επιπλέον δέχτηκα ένα τηλεφώνημα κ έμαθα πως μια κοπέλα που ήταν κ αυτή έγγυος μια εβδομάδα λιγότερο απο εμένα εχασε το νινάκι της. Γιατί γίνονται συνεχως τέτοια πράγματα βρε κορίτσια? Πολύ στεναχωρέθηκα... πάρα πολύ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νενεκα μου εμεις εχουμε ξαναμιλησει γιατι το παθαμε σχεδων ταυτοχρονα, μονο που εγω το επαθα απο εξωσωματικη και μου αφαιρεσαν την δεξια σαλπιγγα με λαπαροσκοπηση, στο μονο που ημουν τυχερη ηταν οτι δεν προλαβα να ποσεσω, το αφαιρεσαμε πριν μου δημιουργησει προβλημα. και οι δυο γιατροι μου και της εξωσωματικης και ο γυναικολογος μου μου ειπαν οτι μπορω να ξανακανω εξωσωματικη αφου περασουν δυο μηνες και φυσιολογικες προσπαθειες αφου περασει ενας μηνας. Παρολο ομως που μου ηρθε περιοδος μια εδβομαδα μετα την επεμβαση, εκανα προχθες μια χοριακη και βγηκε 143 εχει πεσει παρα πολυ βεβαια αφου πριν την επεμβαση που εγινε πριν δυο εβδομαδες ηταν πανω απο 11000, αλλα σημαινει οτι ο οργανισμος ειναι ακομη σε κατασταση εγκυοσυνης και δεν παραγει ακομη ωαρια. Ελπιζω να μην σε μπερδεψα.

Λυδια να σε ρωτησω κατι? Αφου η σαλπιγγα σου ηταν διαβατη, οι γιατροι που το απεδωσαν το εξωμητριο? Σε ρωταω γιατι κι εγω ειχα ελεγξει τις σαλπιγγες μου με σαλπιγγογραφια, υστεροσκοπηση και λαπαροσκοπηση και σε ολες τις εξετασεις οι σαλπιγγες φαινοταν μια χαρα. Τωρα οι γιατροι μου λενε οτι ηταν ατυχια. Κι εγω ψαχνω μονη μου προκειμενου να αποφυγω να μου ξανασυμβει.

Φιλακια :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άβα μου στο πρώτο εξωμήτριο έπαθα ρήξη και το απέδωσαν σε τυχαίο γεγονός από τη στιγμή που και η εξέταση μυκόλασμα-χλαμύδια και η σαλπιγγογραφία ήταν καλά.

Στο δεύτερο που έγινε λαπαροσκοπική αφαίρεση της σάλπιγγας,διαπίστωσαν ότι η κατασκευή ήταν κακή.Ήταν πολύ μακριά και στενή η σάλπιγγα και δεν επέτρεπε στο έμβρυο να φτάσει στη μήτρα.

Στη δική σου περίπτωση το πιο πιθανό είναι να μην έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα, αλλά δυστυχώς στην εξωσωματική έχουμε πολύ περισσότερες πιθανότητες για εξωμήτρια.

Ελπίζω όλα να πάνε καλά για όλες μας.Φτάνει πια η ταλαιπωρία μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λυδία Κ έγραψε:

Άβα μου στο πρώτο εξωμήτριο έπαθα ρήξη και το απέδωσαν σε τυχαίο γεγονός από τη στιγμή που και η εξέταση μυκόλασμα-χλαμύδια και η σαλπιγγογραφία ήταν καλά.

Στο δεύτερο που έγινε λαπαροσκοπική αφαίρεση της σάλπιγγας,διαπίστωσαν ότι η κατασκευή ήταν κακή.Ήταν πολύ μακριά και στενή η σάλπιγγα και δεν επέτρεπε στο έμβρυο να φτάσει στη μήτρα.

Στη δική σου περίπτωση το πιο πιθανό είναι να μην έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα, αλλά δυστυχώς στην εξωσωματική έχουμε πολύ περισσότερες πιθανότητες για εξωμήτρια.

Ελπίζω όλα να πάνε καλά για όλες μας.Φτάνει πια η ταλαιπωρία μας...

Εχεις απολυτο δικιο Λυδια, μακαρι να μην ταλαιπορηθουμε αλλο, μας αξιζει να τα καταφερουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
    • Εγώ κοριτσάκι μου είχα από την 5η βδομάδα αίμα και καφέ μέχρι τον 4ο μήνα.. Αποκολλησουλες ήταν κ όλα πήγανε καλά!! Ή που το έχασες κ έγινε κάπου εκεί ανάμεσα ή που άλλαξε ο κύκλος σου αυτό το μήνα. Εγώ πχ τους 4-5 τελευταίους μήνες είχα ωορρηξία 11η μέρα βάσει τεστ κ αυτό το μήνα είχα θετικό 14η..  Καλούς διπλασιασμούς κοριτσάρα μου!!! Με το καλοοοοοοο
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...