Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κοψαμε τον νυχτερινο θηλασμο


Recommended Posts

Δεν ξυπναμε πια τα βραδια. Τρωμε το τελευταιο γευμα κατα τις 10 μετα απο καμια ωρα κοιμομαστε και ξυπναμε το πρωι 8 με 8:30. Μπορει το οτι δεν ξυπναμε την νυχτα για θηλασμο να μας δημιουργησει προβληματα στον θηλασμο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο σας! Είσαι τυχερή. Το στήθος σου θα συνηθίσει και θα κοιμάσαι μια χαρά το βράδυ! Μην ανησυχείς καθόλου. Απόλαυσε τις νύχτες σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι δεν δημιουργει κανενα προβλημα....εμενα τον εχει κοψει απο 2 μηνων...κοιμαται στις 9 και ξυπναει στις 7 το πρωι....

απλα μπορει να ερθει πιο νωρις η περιοδος γιατι οταν δεν κανουμε νυχτερινους θηλασμους επιστρεφει πιο νωρις η γονιμοτητα ;) οποτε προσοχη :)

αντε και καλους υπνους :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique1983 έγραψε:

απλα μπορει να ερθει πιο νωρις η περιοδος γιατι οταν δεν κανουμε νυχτερινους θηλασμους επιστρεφει πιο νωρις η γονιμοτητα ;) οποτε προσοχη :)

αντε και καλους υπνους :P

Καλημέρα!!!!

Εμένα ο μπέμπης απ' οταν γεννήθηκε ξυπνούσε μόνο μια φορά το βράδυ και εδώ και περίπου 10 μέρες, δηαλαδή λίγο πριν γίνει 2 μηνών, δεν ξυπνάει καθόλου!!!

Τελευταίο θηλασμό κάνει στις 11 - 11:30 και ξυπνάει κατά τις 7 - 7:30 !!!

Αυτό πάντως για την περίοδο και την γονιμότητα δεν το γνώριζα ... :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ντροπη σας που ανοιγεται τετοια θεματα ! Σα δε ντρεπεστε να λετε τετοια πράγματα χρονιαρες μερες :P

Εσυ Αθηνα παιδι μου τι δουλεια εχεις εδω ??? :P Περιμενεις να διαβασεις το μυστικο του υπνου για το 3ο μωρακι σου ?

Καλη Ανασταση κοριτσια , με ΥΓΕΙΑ !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν τα ρωτανε αυτα!! :angry: Στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλανε για σκοινι! :P Περα απο την πλακα δεν παθαινεις τιποτα! Αλλα πες μας πως το καταφερες.... :huh: ΝΥΣΤΑΑΑΑΑΑΖΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!!!!! Καλη ανασταση. :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λαλα μου θα ηθελα την συμβουλη σου. Ξυπναμε το πρωικαι θηλαζουμε 8-8:30

11 αχλαδι 2-2:30 θηλασμος 6 ρυζαλευρο και 9 θηλασμος και κατα τις 10 με 10:30 υπνος μεχρι το πρωι. Με το θηλασμο θα τα παω καλα μονο με 3 φορες την ημερα ή θα εχω προβλημα; Δεν θελω να σταματησω ακομα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ααα και κατι ακομα η μικρη εφαγε στις 9 απο το ενα στηθος και τωρα κοιμαται το αλλο στηθος εχει αρχισει να πρηζεται μεχρι το πρωι τι θα κανω; Να κανω αντηση; ή να το αφησω να συνηθιζει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κυρία κυρία να πω;;;;;;;;

3 θηλασμοί για μωράκι 5 μηνών είναι πολύ λίγοι....

Καλό είναι να προσφέρεις πάντα στήθος πριν το φαγητό. Επιπλέον τα 2 γεύματα στερεών τροφών είναι υπέραρκετα για τον πρώτο χρόνο.

Γιατί βιάστικες να εισάγεις της στέρεες και μάλιστα 2 γεύματα;

Αν προσφέρεις πάντως στήθος πριν το φαγητό δε θα έχεις πρόβλημα με την παραγωγή. Για το βράδυ μπορείς να αδειάζεις το στήθος με μαλάξεις ίσα ίσα για να ανακουφιστείς.

Εγώ κάποιες φορές έκανα καμία άντληση για να έχω τράπεζα γάλακτος είτε έβαζα την μικρή κοιμησμένη στο στήθος να φάει για να με ανακουφίσει. Μου πήρε αρκετόν καιρό για να ρυθμιστεί η κατάσταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τις στερεες τροφες της ξεκινησα 1ον γιατι ετσι μου ειπε ο παιδιατρος και 2ον επειδει δουλευω απο οταν η μικρη μου εγινε 16 ημερων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α μάλιστα.

Εγώ θα έκανα το εξής.

Κατά τις ώρες που θα λείπεις από το σπίτι μπορεί το μωρό να τρώει τα 2 γεύματα στερεών και το απόγευμα εφόσον είστε μαζί να συνεχίζεις μόνο με το στήθος. Πχ το πρωί φρούτα μεσημέρι χορτοκρεατόσουπα και απόγευμα μόνο θηλασμοι.

Τώρα δηλαδή τρώει ικανοποιητικές ποσότητες φρουτόκρεμας ωστέ να μη ζητάει γάλα έπειτα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρυζαλευρο τρωει 200 με 220 και εχθες πρωτη μερα αχλαδι 180

Σημερα την ξυπνησα μιση ωρα νωριτερα για τον 1ο θηλασμο μηπως μεχρι το βραδυ μας βγουν 4

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα !

Για να καταλαβουμε καλυτερα , δηλ δουλευεις απο το πρωι ως το μεσημέρι? Το απογευμα εισαι σπιτι ? Πριν τις στερεες ποσα γευματα με γαλα εκανε το μωρο ?

Το ρυζαλευρο οπως και να χουν τα πραγματα γνωμη μου ειναι να το σταματήσεις . Να ξεκινησεις λαχανικά (πατατα -καροτο) να τρωει το μωρο.

Οι 3-4 θηλασμοι ειναι λιγοι αλλα πολλα μωρα καταφερνουν για καιρο να διατηρουν αυτη την παραγωγή . Το θεμα ομως δεν ειναι μονο η παραγωγή αλλα αν το μωρο παιρνει αρκετο μητρικο γαλα που ειναι η κυρια τροφή γιαυτη την ηλικια .

Το μωρο σου δειχνει μεγαλο ενδιαφέρον για τις στερεες και νομιζω πως πρεπει να επιμεινεις λιγο με τον θηλασμο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δουλευω περιεργες ωρες και πρωι και απογευμα το μεσημερι ειμαι σπιτι. Μεχρι τωρα πηγαινα 2-3 ωρες για δουλεια και επεστρεφα για να ταισω την μικρη και μολις ετρωγε εφευγα παλι για 2-3 ωρες. Το απογευμα ετρωγε ενα γευμα που αντλουσα κα ετσι δεν χρειαζοταν να επιστρεψω.

Μεχρι πριν 3 εβδομαδες ξυπνουσε το βραδυ 1 φορα και ετρωγε 6 φορες μπορει καποιες φορες και 7.Τις τελευταιες μερες δεν ξυπνα τα βραδυα και τρωει 8:30, 11,2:30,5,8 με 9 και υπνο μεχρι το πρωι.

Τωρα με τις στερεες που τρωμε εδω και 1 εβδομαδα στις 11 τρωει το ρυζαλευρο και τα υπολοιπα τα ιδια με θηλασμους

Απο εχθες τρωμε και αχλαδι ως εξης 8:30 θηλασμος, 11 αχλαδι 2:30 θηλασμος 6 ρυζαλευρο 9 θηλασμος και υπνος μεχρι το πρωι

Σημερα την θηλασα κοιμησμενη 8 παρα μηπως καταφερω και κανω 4 θηλασμους.

Δεν θελω να αποθηλασω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μικρη ειναι 62 ποντους και 6500 και ολοι την λενε χοντρουλα γιατι εχει πολλα μαγουλακια. Τρωει 200 με 220 ρυζαλευρο και εχθες που εφαγε αχλαδι για πρωτη φορα εφαγε 180

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

200-220;;;;;;

Εμένα ούτε τώρα δεν τρώει τόσο!!!!!

Ζητάει επιπλέον γάλα μετά το γεύμα; Μπορείς να αντλέις έστω ένα γεύμα;

Θα συμφωνήσω και με τη LaLa για το ρυζάλευρο. Τα λαχανικά είναι καλύτερη λύση. Εναλλακτικά δίνε ένα γεύμα 12-1 και ένα 6-7 το απόγευμα που βολεύει σύμφωνα με το πρόγραμμά σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολυ σωστα εκανες και θηλασες λιγο πιο νωρις . Κατα τη γνωμη μου πρεπει να ακολουθησετε το εξης προγραμμα . Πρωι θηλασμος , μετα φρουτα , μεσημερι θηλασμος ,πριν φυγεις θηλασμος , οταν λειπεις ΜΙΣΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ φαγητου και μολις γυρισεις θηλασμος οσες φορες θελει το μωρο.

Κανονικα συστηνεται να αφηνουμε τα μωρα να τρωνε οσο θέλουν και αυτο ειναι το σωστο . Επειδη ομως μ την αλεσμενη τροφη μερικά μωρα δεν τρωνε οσο θέλουν αλλα πολυ περισσοτερο (γιατι απλα καταπινουν )καλο ειναι να προσφερουμε φυσικά στερεες αλλα οχι μεγάλες ποσοτητες.

Το ρυζαλευρο που εδινες επεφτε πολυ βαρυ στο μωρο . Θελουμε τα μωρα μας να τρωνε σωστες τροφες που τα δυναμωνουν και τα βοηθουν να αναπτυχτουν σωστά .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχθες το απογευμα εφαγε 6 παρα 200 ρυζαλευρο. Εγω κανονικα επιστρεφω απο την δουλεια 9 και 15 . Απο τις 8:30 ειχε πεινασει αμα την κραταγαν στα χερια ολα καλα οταν την αφηνα και καταλαβαινε οτι δεν θα φαει πανικος. Γενικα κλαιει μονο οταν πειναει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γυριζεις αρκετα αργα . Τι ωρα φευγεις ? Γινετε να θηλάσεις πριν φυγεις?

Προσπαθω να σκεφτω λυσεις που να μην σε κανουν να αντλεις γιατι ειναι κουραστικο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε μια χαρα τοτε ! Θα θηλάζεις πριν φυγεις και μολις το μωρο δειξει δειγματα πεινας (οχι μετα τις 8) θα του δινουν ΛΙΓΟ φαγητακι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα μωρα προσαρμοζονται πιο ευκολα απο οσο νομιζουμε . Μην ανησυχεις το μωρο θα καταλαβει οτι οταν λειπει η μαμα τρωω στερεες και οταν ειναι σπιτι θηλάζω .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...