Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ποιές τροφές απαγορεύοντ κ ποιές βοηθούν ?


Recommended Posts

michellangelo και Lala συγνωμη που παρεμβαινω στη συζήτηση σας αλλά το ίδιο ακριβως γεγονος συνέβει και με τον γιο μου. όταν γεννηθηκε ήταν 3500 φυγαμε 3250 και μετα απο 20 μερες το παιδι ειχε παρει μονο 200 γραμμαρια. εγώ θηλαζα και του εδινα και συμπλήρωμα ταυτοχρονα το οποιο εκανε εμετο. για ένα μηνα γινοταν αυτο, το παλεψα και με το θηλασμο και με το ξενο γάλα και όταν δεν ειδαμε αποτελεσμα ο γιατρος συνεστησε υποαλλεργικο γάλα. πηραμε το nativa το υποαλλεργικο και ο εμετος κοπηκε μαχαιρι. εγω ειχα καταντησει φάντασμα για ένα μηνα δεν κοιμόνουν καθολου τα βραδυα, ο μικρος εκλαιγε συνεχως. το γάλα μου μειωθηκε αφου επινε και συμπλήρωμα και σταματησα τον θηλασμο. ειχα κουραστει παρα πολύ και περισσότερο δεν αντεχα να βλεπω το μωρο να κλαιει και να κανει εμετους. ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΥΠΟΑΛΛΕΡΓΙΚΟ ΓΑΛΑ ΣΗΜΕΡΑ, ΤΩΡΑ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Μην περιμενεις τον γιατρο να στο πει, ετσι κι αλλιως δεν θα παθει τιποτα γαλα ειναι και αυτο. το πολύ πολυ να μην σου κανει εμετο, και τοτε θα ξερεις. Τουλαχιστον να αρχισει να χορταινει το μωρο, και παλεψε το και με τον θηλασμο. εχει δικιο η λαλα ψιλοβλημα ακουγεται ο γιατρος σου, για να περασει αυτος αυτα που περνα εσυ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

michellangelo εγω συμβουλες για το θηλασμο δεν ξερω να σου δωσω παντως ενα ειναι σιγουρο πρεπει να βρεις ενα γιατρο για το παιδι σου τον οποιο να εμπιστευεσαι 100%, ο οποιος να σε βοηθαει και να ειναι σωστος επιστημονας.Με το να σου φωναζει σε τι ακριβως σε βοηθαει.Εγω οταν ειχα προβληματα με το θηλασμο και το μωρο δεν επαιρνε βαρος ειχα τρελαθει τον πηρα τηλ και ξερεις τι μου ειπε...????Μικρη ειναι θα μαθει!!!!Ακου απαντηση γιατρου...μετα μπηκα εδω και ζητησα βοηθεια..η LaLa που δεν ξερω καν ποια ειναι και τι δουλεια κανει μου εξηγησε ακριβως τι πρεπει να κανω...μια αγνωστη και οχι ο γιατρος που πληρωνα!!Σε πληροφορω οτι αν δεν ειχα τη μαια μου να ερχεται καθε μερα στο σπιτι και το πεισμα που με γεμισαν τα κοριτσια εδω θα ειχα ξεκινησει ξενο απο την 1η εβδομαδα!!!Αλλαξα γιατρο..κανε και εσυ το ιδιο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μη το βλέπεις σαν εγκλημα να δώσεις στο παιδί σου συμπλήρωμα. Πολλά παιδιά έχουν μεγαλώσει με αυτά τα γάλατα. Προσπάθησε να θηλάζεις όσο περισσότερο μπορείς και άκουσε το μωρό σου. Εφόσον δεν το θέλει και ζητάει στήθος, από το να ρεμβάζει με το μπουκάλι στο στόμα και να πίνει 50μλ, καλύτερα να είναι στο στήθος σου και να πίνει από εσένα. Αυτό θέλει και το ίδιο άλλωστε.

Από την προτελευταία μέτρηση μέχρι την χτεσινή πέρασαν 11 μέρες από ότι κατάλαβα. Δεν ξέρεις αν σε αυτές τις μέρες έχασε και άλλο και το κάλυψε στην πορεία από τη στιγμή που άρχισες να τον θηλάζεις περισσότερο. ΄

Μην αγχώνεσαι και το περνάς στο μικρό. Ξεκουράσου όσο περισσότερο γίνεται και θήλαζε όπως σου έχει πει η μαστερ-ΛαΛα. Θα το ξεπεράσετε σύντομα. Και αν δώσεις και λίγη σκόνη δεν χάθηκε ο κόσμος. Σημασία έχει το μωρό σου να είναι καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΓΙΑΤΡΟ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ .

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ Η ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΞΑΠΟΣΤΕΙΛΑ .

ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΜΠΟΥΚΑΛΙ .ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΧΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΔΙΩΞΑ ΓΡΗΓΟΡΑ (ΣΤΟΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ) ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΘΗΛΑΖΩ . :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!

Ειλικρινα σε καταλαβαινω και ξερω πως νιωθεις . Δυστυχως μερικες φορες δεν πανε τα πραγματα οπως θα θελαμε και δεν ειναι τοσο ροδινα. Αν ειχες απο την αρχη τη σωστη βοηθεια θα ηταν ολα πολυ καλυτερα τωρα .

Μην το βαζεις κατω , καμια μας δεν γεννηθηκε μητέρα , τα μωρα μας μας διδαξαν και μας εβαλαν στο πετσι του ρολου.Εισαι η καλυτερη μαμα του κοσμου , πιστεψε το ! Το μωρο σου το πιστευει και στηριζετε πανω σου !!!

Λαλα μου,να εισαι καλα..Πραγματικα καταλαβαινω τωρα γιατι ολα τα κοριτσια σε αναφερουν σε καθε ποστ..!! ;)

Λοιπον αποφασισα να μην με παρει απο κατω και να το παλεψω οσο τιποτα!Τα νεα μας..ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΟΟΟΟΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΝΕΤΑΙ.Τον εχω συνεχεια στο μεμε!!Τωρα σας γραφουμε παρεα με το νινι στο βυζακι(που βεβαια τον εχει παρει ο υπνος τωρα,ξυπναει ανα διαστηματα,ρουφαει λιγο και ξανα υπνος!!!! :lol: )Εχω την εντυπωση οτι θα μουλιασει η ρογα μου :blush: ...3 φορες την ημερα του δινω και το ξενο :( και το κανω αυτο για να νοιωσω λιγο πιο σιγουρη οτι τρωει.

Χθες ειχαμε βεβαια ενα ασχημο περιστατικο αλλα ελπιζω να το ξεπερασουμε κ αυτο!Στις 4 τα ξημερωματα που ξυπνησε ο μικρος για μαμ,εβαλα απο το πληγωμενο στηθος αυτες τις σκατοψευτοθηλες.Συγνωμη για την λεξη αλλα με διαλυσανε!Την βαζω και ο μικρος πιανει την θηλη και αρχιζει με μανια να ρουφαει..Εκει επρεπε να με βλεπατε τι στριγλιες εβαλα :woohoo: :woohoo: .Μαλλον δεν την εβαλα καλα κ μου εκοψε την θηλη,αιματα παντου.Για την ακριβεια μου εκοψε την μιση θηλη!!Τωρα η θηλη μου εμεινε μιση!!Τεσπα,ακομα δεν εχω θηλασει απο το αριστερο,σε λιγο θα δοκιμασω ν δω αν θ αντεξω τους πονους :(

Με τα κακακια τωρα το χρωμα τους εγιναν πιο μουσταρδι.Αυτο ειναι καλο σημαδι νομιζω.Βεβαια δεν κανει οσο συχνα θα επρεπε(2 φορες την ημερα)αλλα απο τσισακια σκιζουμε!!

Σημερα θα αγορασουμε επιτελους κ υποαλλεργικο γαλα για να ειμαστε σιγουροι!!Πραγματικα το κακομοιρο(ισως βεαια γιατι τον μπουκωνω κ με το δικο μου γαλατακι)μολις πιει πανω απο 60-70 μλ,τα βγαζει ολα!!

Αυτα τα νεακια μας..!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρησιμοποιεις ψευδοθηλές ? Αυτο δεν το χα προσέξει ή μηπως για πρωτη φορα τις εβαλες ?

Πρεπει να ξερεις οτι οι ψευδοθηλές δυσκολευουν την παραγωγή και το μωρο . Η σωστή σταση ειναι το Α και το Ω για να μην πληγωθεις και να θηλαζει σωστα το μωρο . Πρεπει να το βοηθας να ανοιγει καλα το στοματάκι του (δειξε του , κανε ΑΑΑΑ εσυ οταν πας να το βαλεις στο στηθος) και να παιρνει μεγαλο μερος απο την αλω . Αν το μωρο πιανει μονο τη θηλη τοτε δεν μπορει να θηλασει αποτελεσματικά .

Χαιρομαι που σε διαβάζω πιο ηρεμη και δυναμική :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για πρωτη φορα...και τελευταια!!!!Τις πεταξα το ιδιο δευτερολεπτο.Απλα επειδη ειχα ακουσει οτι υπαρχουν,ειπα να τις δοκιμασω.Μεγα λαθος!!

Αυτην την στιγμη θηλαζουμε απο το αριστερο.. ;)

Λαλα καλα κανω που τον εχω συνεχεια στο βυζι??παντως καταπινει συχνα,ασχετα αν κοιμαται συνεχεια.τρωει,δεν τρωει??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παρα πολυ καλα κανεις ! Ακομα και ο μη θρεπτικος θηλασμος (οταν το μωρο πιπιλά και δεν πινει γαλα) βοηθά την παραγωγη σου .

Πρεπει ομως , αν βλεπεις οτι κοιμαται περισσοτερο απο οσο "πρεπει" και δεν πινει αποτελεσματικα , να το βοηθάς και να το ξυπνάς .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lala δηλαδή μια γυναίκα που δεν μπορεί να θηλάσει χωρίς να χρησιμοποιησει ψευδοθηλές (για τους γνωστούς λόγους)δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρει να θηλασει αποτελεσματικά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποιοι ειναι οι γνωστοι λογοι που πρεπει να χρησιμοποιήσει ψευδοθηλές ?

Οι περισσοτερες γυναικες απο λαθος πληροφορηση (εδω κοντεψαν σε μενα να φορτωσουν στο μαευτηριο θηλες χωρις να υπαρχει λογος!) ξεκινουν με τις ψευδοθηλές .

Υπάρχουν παρα πολλες μητέρες που καταφεραν να θηλάσουν για αρκετο διαστημα με ψευδοθηλές . Μολις ομως τις πεταξαν , εφυγε ενα βαρος απο πανω τους και τα πραγματα πηγαν μια χαρα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Ποιοι ειναι οι γνωστοι λογοι που πρεπει να χρησιμοποιήσει ψευδοθηλές ?

Οι περισσοτερες γυναικες απο λαθος πληροφορηση (εδω κοντεψαν σε μενα να φορτωσουν στο μαευτηριο θηλες χωρις να υπαρχει λογος!) ξεκινουν με τις ψευδοθηλές .

Υπάρχουν παρα πολλες μητέρες που καταφεραν να θηλάσουν για αρκετο διαστημα με ψευδοθηλές . Μολις ομως τις πεταξαν , εφυγε ενα βαρος απο πανω τους και τα πραγματα πηγαν μια χαρα !

Oτι είναι ένα βάρος δεν το συζητώ..Γενικά και εγώ δυσκολεύτηκα πολύ με το θηλασμό, το πάλεψα πολύ κ ακόμα το παλεύω και οφείλω να ομολογήσω ότι διαπίστωσα καθημερινά ότι η ψυχολογία μου εξαρτάται πολύ από το πως πάει ο θηλασμός :( ... Γέννησα πριν ένα μήνα με καισαρική και δυστυχώς τις πρώτες μέρες είχα απίστευτους πόνους κ αυτό είχε σαν αποτέλεσμα μειωμένη λειτουργικότητα (αν και νόμιζα τα πράγματα θα είναι διαφορετικά). Ήθελα πάρα πολύ να θηλάσω κ είχα ξεκαθαρίσει στον γιατρό μου ότι αφού τελικά μας προέκυψε η καισαρική, να ξυπνήσω όσο το δυνατόν πιο γρήγορα κ να μου βάλουν την μικρή στο στήθος. Ναι καλά όταν ξύπνησα ήμουν τελείως αλλού γιατί πήρα απίστευτες ποσότητες αναισθητικό (ο αναισθησιολόγος είπε ότι έκαιγα το φάρμακο κατευθείαν κ γιαυτό παρόλο που μου έδωσαν πολύ μεγαλύτερες δόσεις κ πολλές φορές, εγώ πήγαινα συνέχεια να ξυπνήσω. Πήρα τόσο που έκανα 4 ώρες να σταματήσω να ψευδίζω. Παρόλα αυτά με ξύπνησαν σχεδόν αμέσως μετά την καισαρική ( γιατί είχαν φόβο με τόσο φάρμακο που μου έριξαν). Την επόμενη ημέρα που μου έφεραν το παιδί στο στήθος ( εγώ το ζητούσα να μου το βάλουν με το που ξύπνησα), δεν μπορούσα να κουνηθώ σχεδόν καθόλου ( δυστυχώς μάλλον μεταβόλιζα κ τα παυσίπονα γιατί δεν μπορούσα να κουνηθώ από τον πόνο, ούτε δεξιά ούτε αριστερά. όταν ξεκίνησα να περπατάω λιποθύμησα, αλλά ζοριζόμουν για να συνέλθω όσο το γρηγορότερο για την νεραιδούλα μου) κ φυσικά βασιζόμουν στις μαίες να μου δείξουν κ να βοηθήσουν... Μου έκαναν την ψυχολογία κομμάτια (ότι με αυτές τις θηλές αποκλείεται να θηλάσω) κ δωστού το ξένο..είχα πάρει θήλαστρο πριν γεννήσω *το swing της Medela) k άρχισα να αντλώ από την 3 ημέρα για να κατέβει το γάλα γιατί το παιδί δεν έπιανε της θηλές (ειδικά η μια είναι άστα να πάνε). Αλλά έβαζα όσο περισσότερο μπορούσα την μικρούλα στο βυζάκι μήπως κ το πιάσει κ πάρει το πρωτογαλάκι και τις έδινα όσο έβγαζα με το θήλαστρο. Την ίδια ημέρα αρρώστησα κ μια άλλη ηλίθια νοσοκόμα μου είπε να μην βάζω την μπέμπα στο στήθος γιατί θα την κολλήσω (άλλη βλακεία αυτή) ευτυχώς δεν την άκουσα για περισσότερο από μερικές ώρες, αλλά δεν μου έφταναν οι πόνοι ήμουν και χάλια από την ίωση, η οποία κράτησε για τις επόμενες μέρες... Αλλά το πάλευα, προσπαθούσαμε να πιάσει το στήθος και επειδή δεν τα καταφέρναμε αρμεγόμουν για να πίνει όσο περισσότερο αλατάκι από το δικό μου. Γυρίσαμε επιτέλους στο σπίτι (εγώ ακόμα πολύ χαλιά σωματικά) κ η μικρή έπινε αυτό που της έβγαζα με το θήλαστρο κ ξένο. Το θήλαστρο βελτίωσε με το ρουφα ρούφα την μια ρώγα, η οποία ήταν σαφέστατα καλύτερη από την αρχή, (η άλλη εξαφανίζεται ακόμα όταν πάει να την πιάσει η μικρουλίτσα μου) κ άρχισα να την βάζω στο στήθος (φώναξα όποια μανούλα θήλαζε καιρό να με βοηθήσει και πολλά άλλα..). Η μικρή άρχισε να πιάνει την ρόγα (έχει κ φανταστικό ανακλαστικό θηλασμού το μωρούλι μου) αλλά με πονούσε πολύ κυρίως το μέσα της ρόγας, η ρόγα έγινε χάλια κ ούτε νερό δεν μπορούσα να βάλω επάνω... Πήρα κρεμούλα έβαζα και γαλατάκι βελτιωνόταν αλλά όταν ξανα έβαζα την μικρή γινόταν πολύ χειρότερα. Δεν την ξεκόλλαγες από το βυζί, ήθελε κ με τις ώωωωωωωρες να τρώει, το βαμπιράκι μου :unsure: . Βρήκα αυτές τις ψευδοθηλές κ η μικρή πιάνει κ πίνει και από τα δυο βυζάκια! Χάρηκα πολύ, και πάνω που είπα ότι βρήκαμε μια άκρη έχω το εξής προβλημα.. Δεν χορταίνει από το βυζί γαμώτο :( μετά από π.χ 1 ή 2 συνεχόμενες ώρες στο βυζί, πεινάει κ κλαίει κ ηρεμεί μόνο όταν της δώσω συμπλήρωμα :( . Και ερωτώ: εγώ την βάζω στο βυζάκι, (τώρα που βρήκαμε μια άκρη) και ρουφάει με τις ώρες, αλλά είναι φυσιολογικό να μην χορταίνει???? Γιατί θέλει συμπλήρωμα? όταν βγάζει το στοματάκι της από το βυζάκι, τρέχουν γαλατάκια, άρα πίνει , αλλά τι πίνει 20 κ 30 μλ ενώ θηλάζει 1 ή κ 2 ώρες?????????????? ουφ ουφ ουφ .. Ο καθένας μου λεει το κοντό και το μακρύ του..και εγώ ψάχνω να βρω μια άκρη.. Τι λες να γίνεται, γιατί δεν τρέφεται αρκετά απο το στήθος ενώ την θηλάζω για τόσες ώρες κ θέλεις πάντα συμπλήρωμα και πολύ π.χ 100 μλ??? Με όλα αυτά που σου έγραψα νομίζω κατάλαβες γιατί ρώτησα με αγωνία για τις ψευδοθηλές. Εχουμε περίπου 5-6 ημέρες που κάνουμε δουλειά με αυτές τις ψευδοθηλές κ μπορεί να θηλάζει. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου, ελπίζω να μην σε ζάλισα τρέχω ξύπνησε.. :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηθελε το γαλατάκι της. 1 μιση ώρα στο στήθος κ μετά ύπιε 90 μλ συμπλήρωμα :( ..αυτό δεν είναι συμπλήρωμα αλλά κυρίως γεύμα (αντε τοση ώρα να υπιε 20-30 μλ απο το στήθος), απογοητεύομαι .. Θα δούμε..

Συγνώμη για το τεράστιο ποστ πριν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν με κουρασες καθολου με το μνμ σου . Μου φαινεται πραγματικά απιστευτο πως γινετε να ταλαιπωρουν και να πληροφορουν τοσο μα τοσο λαθος μια νεα μητέρα . Το χω ξαναπει και θα στο πω και σενα , μερικες μητέρες ειναι πραγματικά ηρωιδες που καταφέρνουν μεσα απο τοσο "σαμποταρισμα" που τους γινετε , να θηλάσουν .

Για να μου δωσεις καλυτερη εικονα και να μπορεσω να σου πω κατι θα πρεπει να ξερω τα παρακάτω :

α) Ημερομηνια γεννησης και βαρος μωρου

β) Εξοδος απο μαευτηριο , βαρος μωρου

γ) Σημερινό ή της πιο προσφατης ζυγισης , βαρος μωρου

δ) Ποσες πανες βρεχει και ποσες λερωνει το 24ωρο

ε) Ποσους θηλασμους κανει το 24ωρο και αν ξυπναει το βραδυ

ζ) Ποσο συμπλήρωμα παιρνει συνολικά το 24ωρο και σε ποσα γευματα μοιραζεται αυτο .

Οποια αλλη πληροφορια νομιζεις οτι χρειαζεται να μου πεις .

Συνεχιζεις με το θηλαστρο ? Αυτο που εχεις ειναι ακατάλληλο για σενα , μπορεσες να ανταποκριθεις ? Τι ποσοτητα εβγαζες?

Εχω την αισθηση οτι το μωρο δεν πιανει καλα το στηθος , γιαυτο και οι τραυματισμοι . Με τις θηλες αυτο γινετε ακομα πιο δυσκολο γιατι ναι μεν δεν σε τραυματίζει αλλα δεν μπορει να θηλάσει αποτελεσματικά .

Το οτι καθεται στο στηθος αρκετη ωρα ειναι καλο αλλα πρεπει να βλεπεις οτι θηλαζει αποτελεσματικά , καταπίνει καλα και δεν νανουριζεται .

Περιμενω τις απαντησεις σου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σήμερα είχαμε μια δύσκολη ημέρα μέχρι τώρα. Η μικρή μου έχει από εχτές άσπρα κομματάκια στην γλώσσα της που δεν ξέρω γιατί δεν φεύγουν και μοιάζει σαν κάτι να την ενοχλεί.. Σήμερα δεν θήλασε από το πρωί καθόλου καλά :(. Σαν κάτι να την ενοχλούσε κ πρώτη φορά έπιασε δύσκολα την ψευδοθηλη.. Όταν την έπιασε θήλαζε λίγο κ μετά κοιμόταν. Δεν ξυπνούσε μόνο αν πήγαινα να την βάλω στο κρεβάτι της και δεν μπορώ να πω ότι οι θηλαστικές κινήσεις της ήταν ιδιαίτερα ικανοποιητικές. Της έδωσα συμπλήρωμα μετά από 1 μίση ώρα που την προσπαθούσα. 120 μλ δικό μου. Ήπιε τα 110. Συνήθως πίνει 110-120 μλ, εκτός από το βράδυ που μπορεί να θέλει 130-150. Και κάπως έτσι ήταν και η συνέχεια. Σήμερα νιώθω ότι κάτι την ενοχλεί. Το βράδυ για να κοιμηθεί την έβαλα επάνω μου κ την χάιδευα την κοιλίτσα γιατί πρέπει να είχε κολικούς. Γενικά δεν είχαμε κολικούς κ τέτοια, μέχρι τώρα.

Λοιπόν αρχίζω…Γεννήθηκε στις 10 Μαρτίου, 3.550 κιλά και 51 εκ. όταν βγήκαμε, δεν θυμάμαι να μας είπε η παιδίατρος το βάρος της. Αλλά γενικά τις πρώτες ημέρες δεν είχα καλή μνήμη, οπότε μπορεί κ να το είπε κ να μην θυμάμαι, θα την ρωτήσω, (πως μου ξέφυγε?(??)//.

Μπήκε για μερικές ωρίτσες στην θερμοκοιτίδα, για να καθαρίσει από τα φλεματάκια (εφόσον γεννήθηκε με καισαρική δεν πέρασε από τον πυελογεννητικό σωλήνα για να έχει καθαρίσει), αλλά γενικά ήταν υγιέστατη. Στο μαιευτήριο έτρωγε 110-120 μλ κάθε 4 ώρες ακριβώς *ξυπνούσε λες κ είχε ρολόι).

Στις 24 Μαρτίου που ήρθε η παιδίατρος, ήταν 3.580 και 54 εκ. Η παιδίατρος θα ήθελε να είχε πάρει λίγο παραπάνω, αλλά γενικά μας είπε ότι όλα καλά κ δεν προβληματίστηκε. Στο σπίτι (επειδή κρατάω ημερολόγιο με τα γεύματα της, από την ημέρα που ήρθαμε) έπινε από 650+ μέχρι 700+ μλ. Τα 350+ - μλ. συνήθως ήταν δικό μου γαλατάκι (με το θήλαστρο). Τα γεύματα της ήταν κάθε 3 +- ώρες εξαρτάται, πότε ξυπνούσε κ πόσο είχε φάει πιο πριν. Στο στήθος καταφέρναμε κάποιες φορές να πιάνει την μια θηλή, μόλις βγήκαμε από το μαιευτήριο. Την έβαζα σε αυτή όταν τα καταφέρναμε και κα΄ναμε προσπάθειες να πιάσουμε κ την άλλη ( στην συνέχεια η θηλή τα έπαιξε, ). Όταν ένιωθα καλύτερα την έβαζα πάλι, μέχρι που δεν άντεχα άλλο από τον πόνο. Στις 1 Απριλίου η ΄θηλή μου βγήκε τελείως οff. Από τις 3 Απριλίου είμαστε με τις ψευδοθηλές και την θηλάζω 1 με 1 μίση ώρες κάθε φορά, πάντα μετά πεινάει κ πίνει, άλλα 80 μλ, άλλες φορές 90 και άλλες 110 μλ :( . Εχτές κ σήμερα, νανουρίζεται επάνω τους :( ...

Αύριο θα πάμε στην γιατρό και θα ξέρω το τωρινό της βάρος.

Κακάκια κάνει γύρω στις 3 φορές (+- μια φορά), είναι υδαρή και έχουν κιτρινωπό χρώμα με σποράκια. και από τσισάκια είμαστε σούπερ.. Συνέχεια είναι βρεγμένες οι πάνες της, όταν την αλλάζω. Την αλλάζω σε κάθε ταισμα.΄

Τώρα με τις ψευδοθηλές που την θηλάζω συνέχεια, κάνω μόνο μια με 2 αντλήσεις. Βγάζω γύρω στα 150-250 μλ. Νομίζω ότι εχει αυξηθεί η παραγωγή μου.. Άλλοι λένε ότι δεν πρέπει να αντλώ τώρα που θηλάζω με τις ψευδοθηλές και άλλοι ότι πρέπει :unsure: . Η αλήθεια είναι ότι δεν προλαβαίνω να αντλώ περισσότερο.. Που να βρω χρόνο να αντλώ περισσότερο :( . Οι δικοί μου άνθρωποι που βλέπουν τι γίνεται και πόσο ταλαιπωρούμε (και άκρη δεν βγαίνει) σε σχέση με τον θηλασμό, αγανάκτησαν κ μου λένε να αντλώ με το θήλαστρο κ όσο πάει (εκτός από την μια μου αδερφή μου θήλασε τα παιδιά της μέχρι 2 ετών, ζει στην Αγγλία κ ήρθε πριν 10 μέρες κ γενικά έχει φρικάρει με αυτά που πέρασα κ το πώς λειτουργεί το συστημα..). Μαζί της κατάφερα και πιάσαμε και την άλλη θηλή αλλά μετά είχαμε τον πόνο και γαμώτο.

Θηλασμούς κάνουμε γύρω στους 6 την ημέρα, εξαρτάται από την διάρκεια. Το βραδινό (γύρω στις 3 ) της το δίνει ο μπαμπάς της (το έχω βγάλει νωρίτερα με το θήλαστρο). Αυτά..σήμερα είμαι πολύ απογοητευμένη.

P.S Το μήνυμα στο έγραψα με δόσεις και ευτυχώς το αποθήκευσα, γιατί κόλλησε πάλι το mammy. Όταν με το καλό ξεκολήσει θα το ποστάρω.. και πάλι ευχαριστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειχαμε ραντεβού με τον παιδίατρο αύριο το πρωι, αλλά την πηγαμε σήμερα γιατί τελικά ακριβώς όπως το είχα φοβηθεί είχε στοματίτιδα η μικρή. Γιαυτό δεν ήθελε να θηλάσει και γενικά ήταν ανησυχη, υπέφερε η μικρούλα μου. Στο τσακ την προλάβαμε να μην χειροτερέψει περισσότερο. Θα της βάζω ενα gel για μια εβδομάδα. Κατά τα άλλα η παιδίατρο την βρήκε μια χαρούλα! Φτάσαμε τα 4.360 κ 56 εκ!!! Της εξήγησα τι κάνουμε με τον θηλασμό κ μου είπε οτι πολύ καλά κάνω κ της δίνω γάλα μετά γιατί το παιδί για να πίνει αυτές τις ποσότητες ΠΕΙΝΑΕΙ και δεν εχει πάρει την πσοσότητα που πρέπει..Οχι γιατί άκουγα κάτι χαζά οτι δεν πεινάει κ οσο του δώσεις θα φαει..και οτι σιγουρα τρώει σε μια ώρα που την εχω στο στήθος..Καλά λες κ δεν ήξερα πότε πεινάει το παιδάκι μου. :angry: . Τώρα με την στοματίτιδα τις επόμενες 3 ημέρες δεν θα θηλάσει. Θα της βγάζω γαλατάκι με το θήλαστρο.

Αυτά τα νέα μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διαβασα το μνμ σου το απογευμα αλλα δεν ειχα χρονο να σου απαντησω .

Πολυ σωστα εκανες και πηγες στη γιατρο , αυτο θα ελεγα και γω η μικρη σου εχει στοματίτιδα . Διαφωνω στην αποφαση να μην θηλάσει η μικρη . Για ποιο λογο να μην θηλάσει ? Βαζεις ντακταριν στη θηλή σου και θηλάζει κανονικά δεν διακοπτεται ο θηλασμος .

Την στοματίτιδα πιθανον την επαθε απο κακη αποστειρωση οποτε πρεπει να το προσεχεις ιδιαιτερα αυτο το θεμα .

Ακολουθεις τον πιο δυσκολο δρομο διατροφης ! Μικρη διατροφη με θηλαστρο και στηθος . Σιγουρα δεν εχεις ουτε λεπτο για σενα και ειναι κουραστικο ολο αυτο .

Θα επικεντρωθω στα βασικά και δεν θα σου γραψω πολλά για να μην σε μπερδευω .

Καταρχην υπάρχει προβλημα με αυτο το θηλαστρο . Ανταποκρινεσαι παρα πολυ καλα αλλα αυτο το θηλαστρο δεν ειναι για σενα . Πρεπει να παραγγειλεις νοσοκομειακο , να κανεις διπλες αντλήσεις . Θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα σε λιγοτερο χρονο και απο τα δυο στηθη .

Εγω θα σου προτεινω τι σκεφτομαι και η αποφαση ειναι δική σου .

Πρεπει να παραγγειλεις το θηλαστρο . Θα ξεκινησεις αντλησεις για να αυξηθει η παραγωγή σου και φυσικα θα βαζεις το μωρο στο στηθος . Ο πονος απο το στηθος σου θα φυγει , ειναι λογο της καντινα . Αν βαλεις σωστα τη μικρουλα οι θηλες δεν θα πονανε και σιγα σιγα θα επουλωθουν .

Με το νοσοκομειακο θηλαστρο θα μπορεις να θηλάζεις απο το ενα στηθος και να αντλεις απο το αλλο .

Σε πρωτη φαση θελουμε να μειωθει το συμπλήρωμα και ως συμπλήρωμα το μωρο να παιρνει το δικο σου γαλα .

Πες μου πως βλεπεις αυτα που σου γραφω ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα!!!

και εμεις ειχαμε στοματιτιδα απο την πιπιλα :angry: αλλα σε δεν σταματησα να θηλαζω ουτε ενα λεπτο...δεν εβαλα απολυτως τιποτα και μετα απο 20 μερες εφυγε μονη της...δεν βλεπω το λογο που πρεπει να σταματησεις τον θηλασμο...

και οπως ειπε και η λαλα αν δεν νοικιασεις νοσοκομειακο θηλαστρο ειδικα τωρα που λες οτι θα σταματησεις να βαζεις το μωρο στο στηθος το πιο πιθανο ειναι οτι θα μειωθει τραγικα η παραγωγη σου...

ΥΓ.εμενα δεν εδειξε ποτε να ποναει απο την στοματιτιδα(η οποια ηταν διαπιστωμενη απο 2 γιατρους) ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Διαβασα το μνμ σου το απογευμα αλλα δεν ειχα χρονο να σου απαντησω .

Πολυ σωστα εκανες και πηγες στη γιατρο , αυτο θα ελεγα και γω η μικρη σου εχει στοματίτιδα . Διαφωνω στην αποφαση να μην θηλάσει η μικρη . Για ποιο λογο να μην θηλάσει ? Βαζεις ντακταριν στη θηλή σου και θηλάζει κανονικά δεν διακοπτεται ο θηλασμος .

Την στοματίτιδα πιθανον την επαθε απο κακη αποστειρωση οποτε πρεπει να το προσεχεις ιδιαιτερα αυτο το θεμα .

Ακολουθεις τον πιο δυσκολο δρομο διατροφης ! Μικρη διατροφη με θηλαστρο και στηθος . Σιγουρα δεν εχεις ουτε λεπτο για σενα και ειναι κουραστικο ολο αυτο .

Θα επικεντρωθω στα βασικά και δεν θα σου γραψω πολλά για να μην σε μπερδευω .

Καταρχην υπάρχει προβλημα με αυτο το θηλαστρο . Ανταποκρινεσαι παρα πολυ καλα αλλα αυτο το θηλαστρο δεν ειναι για σενα . Πρεπει να παραγγειλεις νοσοκομειακο , να κανεις διπλες αντλήσεις . Θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα σε λιγοτερο χρονο και απο τα δυο στηθη .

Εγω θα σου προτεινω τι σκεφτομαι και η αποφαση ειναι δική σου .

Πρεπει να παραγγειλεις το θηλαστρο . Θα ξεκινησεις αντλησεις για να αυξηθει η παραγωγή σου και φυσικα θα βαζεις το μωρο στο στηθος . Ο πονος απο το στηθος σου θα φυγει , ειναι λογο της καντινα . Αν βαλεις σωστα τη μικρουλα οι θηλες δεν θα πονανε και σιγα σιγα θα επουλωθουν .

Με το νοσοκομειακο θηλαστρο θα μπορεις να θηλάζεις απο το ενα στηθος και να αντλεις απο το αλλο .

Σε πρωτη φαση θελουμε να μειωθει το συμπλήρωμα και ως συμπλήρωμα το μωρο να παιρνει το δικο σου γαλα .

Πες μου πως βλεπεις αυτα που σου γραφω ...

Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια κ τον χρόνο σου. Πριν δω το μήνυμα σου διάβαζα ακριβώς γιαυτό για την candida. Μάλλον αυτό συμβαίνει γιατί πληρούμε όλα τα κριτήρια διάγνωσης :dry:. Αλλά η απορία μου είναι η εξής. Πώς κολλήσαμε εγώ κ το μωρό μου? Για την αποστείρωση, δεν παίζει γιατί επειδή είμαι γενικά ψυχαναγκαστική τα αποστειρώνουμε όλα με ιδιαίτερη προσοχή και γενικά είμαστε σχετικά υπερβολική με τους κανόνες υγιεινής. Αυτό που διαβάζω είναι ότι μπορώ να συνεχίσω να θηλάζω και να αντλώ το γάλα, αλλά αναρωτιέμαι δεν θα μεταδίδουμε εγώ στο μωρό μου κ το μωρό σε εμένα την συγκεκριμένη μυκητίαση??? Γέλη ξεκίνησα να βάζω και εγώ, αλλά φοβάμαι πολύ γιατί η γλωσσούλα της μικρούλα μου έγινε πολύ χάλια και φοβάμαι ακόμα κ να της δώσω το γάλα που θα αντλήσω με το θηλαστρο τώρα, που σιγουρεύτηκα ότι έχω καντινίαση. Δεν θέλω με τίποτα να κάνω το μωρούλι μου να υποφέρει γαμώτο. Πραγματικά, στενοχωρήθηκα πολύ, αντί να κάνω καλό στο μωράκι μου το κόλλησα μύκητες κ αυτό τώρα υποφέρει. ΑΜΑΝ ΠΙΑ :( ... Σίγουρα δεν θα χειροτερέψω την στοματίτιδα οτυ μωρού μου αν του δώσω απο το γάλα μου ή το θηλάσω???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μένω στην Πάτρα. Απο που μπορώ να προμηθευτώ νοσοκομειακό θήλαστρο? Το Symphony της Medela διάβασα οτι είναι πολύ καλό..Αυτο προτείνεις κ εσυ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα !

Η καντιντα ειναι ενας μυκητας που ζει μεσα μας . Με τις 3 μερες αποχης απο το θηλασμο δεν προσφερεις τιποτα . Το γαλα σου δεν ειναι μολυσμένο!!! και φυσικά δεν κανεις κακο στο μωρο .

Παρα πολλες μητέρες παθαινουν καντιντα περισσοτερο απο μια φορα ,κατα τη διαρκεια του θηλασμου .

Τα τηλ για να νοικιάσεις το symphony :

klinikum (Καϊκονίδης) και τα στοιχεία τους είναι

Κεντρικό(Θεσσαλονίκη) : Νάτσινα 25, . Τηλ. & Fax: 2310 316011 2310 316011, 315200

Υποκατάστημα (Αθήνα): Αερ. Παπαναστασίου 6 (κοντά στο ΛΑΪΚΟ Νοσοκομείο), ώρες 8.00-16.00-Δε-Πα. Τηλ & Fax: 210 74.70.417, 74.85.752

(δεν θελω να με ευχαριστεις ! Αυτο με το χρονο το ειπα γιατι με τη μικρη δυσκολα να γραψω )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντηση και το ενδιαφέρον :) . Την αποχή για τρεις ημέρες την είχα αποφασίσει εγώ προληπτικά πριν διαβάσω για την καντιντίαση.. Σίγουρα είναι αυτό κ μάλιστα σε μεγάλη ένταση γιατί εκτός από την μπεμπούλα μου που ή γλωσσίτσα της είναι κάτασπρη, έχω κ εγώ σχετική φαγούρα στο στήθος και οι θηλές μου είναι ροζ και σε κάποια σημεία άσπρες. Επίσης πριν 3 ημέρες είχα διαπιστώσει ότι γύρω από στην άλω, είχε ψιλοξεφλουδίσει κ νόμιζα ότι είναι από το πλύσιμο σε σαπουνάκι που έκανα στις θηλές μου. Οι συμβουλές σου ήταν πολύτιμες. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι θα κάνω γιατί ψυχολογικά με ξετίναξε όλο αυτό με τον θηλασμό και ειδικά τώρα νιώθω πολύ άσχημα που κόλλησα το μωρό μου και πιστεύω ότι θα το κολλάω, θα με κολλάει, θα το κολλάω κ.τ.λ, διότι έτσι είναι οι μυκητιάσεις. Δεν εχω αποφασίσει την θα κάνω.. Αυτή την στιγμή νιώθω αρνητικά σε σχέση με τον θηλασμό. Νιώθω μεγάλη απογοήτευση. Παλέψαμε τόσο για να βρούμε τον τρόπο να θηλάσει. Τελικά θήλαζε αλλά παρόλο που θηλάζαμε με τις ώρες το γαλατάκι που έπινε από το στήθος ήταν ελάχιστο και τώρα που πιστεύαμε ότι θα πανε καλύτερα τα πράγματα, φοβάμαι ότι αν θηλάσω το μωρό μου θα του κάνω κακό.. Μέχρι κ το γάλα που εχω βγάλει με το θήλαστρο φοβάμαι να της το δώσω. θα δω τι θα κάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου και περαστικά :)

Candida είχα πάθει κι εγώ πριν μερικούς μήνες.

Το γάλα σου φυσικά και δεν είναι μολυσμένο

Εννοείται ότι μπορείς να θηλάζεις κανονικά

Όπως λέει και η Lala candida είναι μύκητας που

υπάρχει μέσα μας. Εγώ ακολούθησα την candida δίαιτα

και σε 2 βδομάδες ο πόνος πέρασε τελείως

Βάζε την κρέμα στο στήθος και θήλαζε, έτσι θα περάσει

και η στοματίτιδα της μικρής

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lala μου και πάλι σε ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια σου, γιατί αν και οι συμβουλές σου ήταν απλές με βοηθησαν πολύ και δεν με αγχωσες καθόλου. Η γλωσσίτσα της μπεμπούλας μου εχει καθαρίσει τελείως απο εχτές και σιγά σιγά και εγω νιώθω καλύτερα!. Δεν την βάζω στο στήθος επειδή είναι μυκητίαση δεν θέλω μέχρι να αποθεραπευτώ κ εγω. Σήμερα παράγγειλα το symfony και αύριο θα είναι εδω. Θα κάνω οσες περισσότερες αντλήσεις μπορώ για να αυξήσω την παραγωγή και στην συνέχεια μετά απο καμια 10αρια μέρες θα προσπαθήσω να βάλω την μικρούλα μου στο βυζάκι. Η αλήθεια είναι οτι γενικά σωματικά κ ψυχολογικά τα εχω παίξει γιατί δεν εχω καθόλου βοηθεια (ο αντρούλης μου φεύγει το πρωι για δουλεια και μόλις τελειώνει παει απευθείας στην σχολή και γυρίζει γύρω στις 8:30 το βράδυ). Σε ενα μήνα θα είμαστε σούπερ γιατί θα τελειώσει με την σχολή και θα γυρίζει στο σπίτι μετά την δουλεια. Είναι ξετρελαμένος με την κόρη του και γενικά όσο καιρό είχε παρει αδεια μετά την γέννα και ήταν απίστευτα βοηθητικός ! Αλλά, θα το παλεψω οσο αντέξω, γιατί...η αντληση καθε τρείς ώρες δεν είναι καθόλου ευκολο... η μπέμπα θέλεις μια ώρα να φαει και να αλλαχτεί ( αποστειρώσεις, ετοιμασία γαλακτος, αργεί να ρευτεί, αλλαγματάκι, και συνήθως πίνει 60 και μετά τραγουδάει ή σφίγγετε να κάνει κακάκια :laugh: -κάνει ενα διαλειμματακι κανα δεκαλεπτο και μετά πίνει το υπόλοιπο κ.τ.λ), η αντληση μου πέρνει γύρω στα 40 λεπτά και κάποιος πρέπει να κάνει και τις δουλίτσες του σπιτιου...Δεν θα φτιάξω φαγάκι, τι θα φάμε τα δακτυλά μας??..και τουαλέτα με το ζόρι πάω χωρίς υπερβολή..γιαυτό όσες αντλήσεις μπορώ περισσότερες χωρίς να κλατάρω τελείως. Πήρα το symfony me διπλή αντληση και ελπίζω να δω διαφορά σε σχέσει με το swing και στον χρόνο και στην παραγωγή. Πάω να κάνω ενα ντουζάκι τώρα που κοιμάται η νεραιδούλα μου, θα σε ενημερώσω για το πως θα τα πάμε και αν θα τα καταφέρουμε τελικά και παλί σε ευχαριστώ πολύ πολύ. Σου βάζω μια αστεία φώτο της Νεφελίτσα μου που σου στέλνει φιλάκια, που ενδιαφέρθηκε να συμβουλέψεις την μανούλα της για το γαλατάκι :laugh: .

DSC00823.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...