Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ποιές τροφές απαγορεύοντ κ ποιές βοηθούν ?


Recommended Posts

Καλησπέρα κ πάλι κορίτσια! Εχω άλλη μια απορία.. Η παιδΊατρος μου είπε οτι μπορώ να τρώω απο όλες τις τροφές τώρα που θηλάζω, εκτός απο κουκιά φυσικά. Θα ήθελα απο την εμπειρία σας να μου πείτε ποιές τροφές δεν προτείνοντε στον θηλασμό κ ποιές βοηθούν να εχω περισσότερο γάλα. Παράδειγμα οι ξηροί καρποί επιτρέποντε? Τα όσπρια? Προς το παρόν το μωράκι μου δεν δείχνει να ενοχλήται απο κάποια τροφη. Η γνώση σας μου είναι πολύτιμη :) . Σας ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

bourique1983 έγραψε:

τα παντα μπορεις να τρως....μονο αν δεις καποια ενοχλησει τοτε προσεχεις....

φαε που μπορεις,....γιατι εγω δεν μπορω

Γιατί καλέ δεν μπορείς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΡΟΦΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΡΩΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ

ΟΙ ΣΟΥΠΕΣ ΒΟΗΘΑΝΕ ΣΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΑΛΑ ΑΛΛΑ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΡΩΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΟΥΠΕΣ

Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΤΕΡΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΙ

ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ

ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eπιτρεπεται να τρως τα παντα στο πλαισιο μιας υγιεινης διατροφης. Και λεω υγιεινη γιατι πρεπει συνεχεια να τρωμε υγιεινα κι οχι επειδη θηλαζουμε. Αυτα που λεγανε καποτα οχι λαχανο, οσπρια και πολλες σουπες ειναι μυθος. θα τρως απ'ολα και ισοροπημενα. Βεβαια υπαρχει περιπτωση να παρουσιασει το μωρακι καποια αλεργια σε καποιο τροφιμο.Σε αυτη την περιπτωση κοβεις το τροφιμο που σε πειραζει.

Αν θες βεβαια υπαρχει κι ενα τσαι που βοηθαει στην αυξηση παραγωγης. Εχει h WEIEDA KAI ua to breis sta biologika.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα ας πουμε την πειραζε ο σιδηρος που επινα και της προκαλουσε δυσκοιλιοτητα, οταν σταματησα να το παιρνω ολα μια χαρα!!Ευτυχως μεχρι στιγμης ειναι καλος ο αιματοκριτης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sophiak έγραψε:

Εμενα ας πουμε την πειραζε ο σιδηρος που επινα και της προκαλουσε δυσκοιλιοτητα, οταν σταματησα να το παιρνω ολα μια χαρα!!Ευτυχως μεχρι στιγμης ειναι καλος ο αιματοκριτης.

etsi stamatisa k ego to sidiro k meta apo6 mines den katalaba pote moy epesan ta malia.

stis eksetasis ixa 40 ematokriti kalo sidiro alla ta apothemata sidiroy epesan sto 2

k pira pali sidiro gia 3 mines k moy ksanabgikan k imoyn olo fitres sto kefali :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αλήθεια είναι ότι στο πρώτο μωράκι κατά τη διάρκεια του θηλασμού όποτε έτρωγα σαλάτα λάχανο, κρεμμύδι ή κάτι που είχε σκόρδο η καημένη επηρεαζόταν. Επίσης για προληπτικούς λόγους δεν έτρωγα φυστίκια, φράουλες γιατί φοβόμουν για τις αλεργίες. Το καλύτερο αφέψημα - τσάι κατά τον θηλασμό που βοηθάει και στην παραγωγή σύμφωνα με την προ-γιαγιά μου είναι ο γλυκάνισος ( προσοχή όχι ο σταυροειδής, ο κανονικός) Κάνει υπέροχο τσάι, μου ηρεμούσε το στομάχι, ανανέωνα τα υγρά του σώματος μου και προφανώς έκανε καλό και στο baby μου. Την ίδια τακτική του γλυκάνισου ακολούθησε και η μαμά μου και θήλασε 4 παιδιά δικά της και 1 του αδελφούς της ( ταυτόχρονα με το ένα δικό της )

Φυσικά η ισορροπημένη διατροφή είναι το παν! Ποικιλία, όχι τηγανητά και προσοχή στα παχυντικά φαγητά παρόλου που ο θηλασμός καταναλώνει 500-700 θερμίδες παρακαλώ!!!! Σκεφτείτε παραγωγή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thena έγραψε:

sophiak έγραψε:

etsi stamatisa k ego to sidiro k meta apo6 mines den katalaba pote moy epesan ta malia.

stis eksetasis ixa 40 ematokriti kalo sidiro alla ta apothemata sidiroy epesan sto 2

k pira pali sidiro gia 3 mines k moy ksanabgikan k imoyn olo fitres sto kefali :laugh:[/quote:3n01jcjf]

.............ΤΙ??????Μη μου λες τετοια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φακες και φασολια να αλλαζεις το νερο 3 φορες,ετσι μου πε εμενα η παιδιατρος,επισης μου πε ολες τις τροφες (εκτος απο κουκια και σπανακι/παντζαρια γιατι χρωματιζουν τις κενωσεις κ τα ουρα του μωρου).Αλλα μου πε οτι σε καποιες ισως το μωρο να εχει αερια,κολικους τοτε αφου τις δοκιμασω 3-4 μερες για να σιγουρευτω οτι του προκαλουν κατι απλα δεν τις ξανατρωω.Μεχρι στιγμης στη σοκολατα εχει βγαλει σπυρακια,οποτε την εκοψα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bebadomama εγραψε...

φακες και φασολια να αλλαζεις το νερο 3 φορες,ετσι μου πε εμενα η παιδιατρος,επισης μου πε ολες τις τροφες (εκτος απο κουκια και σπανακι/παντζαρια γιατι χρωματιζουν τις κενωσεις κ τα ουρα του μωρου).Αλλα μου πε οτι σε καποιες ισως το μωρο να εχει αερια,κολικους τοτε αφου τις δοκιμασω 3-4 μερες για να σιγουρευτω οτι του προκαλουν κατι απλα δεν τις ξανατρωω.Μεχρι στιγμης στη σοκολατα εχει βγαλει σπυρακια,οποτε την εκοψα.

Αυτο επαθα και εγω εφαγα παντζαρια και για 3 ημερες βλεπαμε κοκκινα στα τσισακια του και παθαμε πλακα :( !!!!αυριο θα παμε με τα ουρα να κανουμε για καλο κ για κακο μια εξεταση ουρων... :(

Κοριτσια να ρωτησω κατι αλλο..το μωρο ειχε να κανει κακακια του 5 ημερες..ειναι φυσιολογικο??σημερα που εκανε επιτελους, ητανε διαρροια το κακομοιρο και οχι σαν την μουσταρδα το χρωμα τους αλλα μαυρα,μηπως ειναι απο το σιδηρο??...και κατι ακομα,συνεχεια αφηνει πορδουλες και φαινεται οτι ζοριζεται πααααρα πολυ,μηπως τρωω κατι που τον ενοχλει???..δεν ξερω τι μου γινεται.Εχουμε μολις 1 εβδομαδα το μωρακι σπιτι και νομιζω οτι ολα τα κανω λαθος :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

2 μερες λογω νηστειας εφαγα καλαμαρακια και χταποδι και η μικρη ειχε γκρινια και εδειχνε σαν να την ενοχλει η κοιλιτσα της. Το ειχα παρατηρησει και πριν 1 μηνα που ειχα φαει σουπιες, αρα τα μαλάκια κομμενα να δω τι θα φαω τις υπολοιπες 3 μερες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λαλα μου ευχαριστω για την απαντηση..

Το μωρουδι μας ειναι 12 ημερων,γεννηθηκε 2.940 και προχθες ηρθε ο γιατρουλης,τον ζυγισε και δυστυχως χασαμε 200 γρ :( .Βεβαια μου ειπε οτι απο την 11η ημερα θα αρχισει να βαζει κιλακια και να μην ανησυχουμε!! :) .Τα κακακια του ηταν πολυ σκουρα πρασινα και σε υγρη μορφη.Βεβαια παλι σημερα δεν εχει κανει τιποτα,στεναχωριεμαι παρα πολυ.Κλαιει και σφιγγεται απιστευτα..Ειναι που δεν κανει κακακια του συχνα,ειναι κατι που τον ενοχλει που τρωω εγω ή μηπως ειναι κολικοι????

Εχω αγχωθει τρελλα,δεν μπορω να τον βλεπω να κλαιει... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το μωράκι!! Γερό πάνω απ'όλα! Και μένα της μικρής μου όταν γεννήθηκε ήταν σκούρο πράσινο, κι ας έκανε πολλές φορές τη μέρα. Να το ταίζεις συχνά, κάθε 3 ώρες ή και λιγότερο. βάζε του ζεστά πανάκια στην κοιλίτσα(χλιαρά όχι καυτά!!!!) και πριν φάει με άδεια κοιλίτσα κάν'του απαλό-πολύ απαλό μασάζ. Γιατί του δίνεις σίδηρο, αφού θηλάζεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

michellangelo έγραψε:

bebadomama εγραψε...

Αυτο επαθα και εγω εφαγα παντζαρια και για 3 ημερες βλεπαμε κοκκινα στα τσισακια του και παθαμε πλακα :( !!!!αυριο θα παμε με τα ουρα να κανουμε για καλο κ για κακο μια εξεταση ουρων... :(

Κοριτσια να ρωτησω κατι αλλο..το μωρο ειχε να κανει κακακια του 5 ημερες..ειναι φυσιολογικο??σημερα που εκανε επιτελους, ητανε διαρροια το κακομοιρο και οχι σαν την μουσταρδα το χρωμα τους αλλα μαυρα,μηπως ειναι απο το σιδηρο??...και κατι ακομα,συνεχεια αφηνει πορδουλες και φαινεται οτι ζοριζεται πααααρα πολυ,μηπως τρωω κατι που τον ενοχλει???..δεν ξερω τι μου γινεται.Εχουμε μολις 1 εβδομαδα το μωρακι σπιτι και νομιζω οτι ολα τα κανω λαθος :([/quote:2ky6avt0]

ειμαι καινουρια στο θηλασμο οποτε δεν μπορω να σε συμβουλεψω αλλα ξερω οτι το να εχει αερια δεν ειναι κακο,λειτουργει το εντερακι του.Τωρα σε συνδυασμο με τα σκουρα κακα δεν γνωριζω τι μπορει να ειναι.Η Lala θα σε κατατοπισει σιγουρα :) .Και μενα ζοριζεται η μικρη μου,εχει κολικους σχετικα ηπιους αλλα εχει δυστυχως. Μηπως εφαγες σπανακι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

michellangelo έγραψε:

Λαλα μου ευχαριστω για την απαντηση..

Το μωρουδι μας ειναι 12 ημερων,γεννηθηκε 2.940 και προχθες ηρθε ο γιατρουλης,τον ζυγισε και δυστυχως χασαμε 200 γρ :( .Βεβαια μου ειπε οτι απο την 11η ημερα θα αρχισει να βαζει κιλακια και να μην ανησυχουμε!! :) .Τα κακακια του ηταν πολυ σκουρα πρασινα και σε υγρη μορφη.Βεβαια παλι σημερα δεν εχει κανει τιποτα,στεναχωριεμαι παρα πολυ.Κλαιει και σφιγγεται απιστευτα..Ειναι που δεν κανει κακακια του συχνα,ειναι κατι που τον ενοχλει που τρωω εγω ή μηπως ειναι κολικοι????

Εχω αγχωθει τρελλα,δεν μπορω να τον βλεπω να κλαιει... :(

Γραψε μου σε παρακαλω ποσους θηλασμους κανει το μωρο την ημερα , αν θηλαζει και απο τα δυο στηθη και ποση ωρα , το βαρο γεννησης -το βαρος εξοδου και το σμερινό βάρος , ποσες πανες βρέχει την ημέρα και οτι αλλο νομιζεις οτι χρειαζεται να μαθω .

Για αρχη κοψε τα γαλακτοκομικά και βλεπουμε ...

Απαντησε οσο το δυνατον πιο συντομα , εχω την αισθηση πως δεν φταιει το παντζάρι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anthropaki έγραψε:

bourique1983 έγραψε:

Γιατί καλέ δεν μπορείς?[/quote:223jeiiz]εχει αλλεργια σε παρα πολλες τροφες...οποτε φαε που μπορεις ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cinderella..ευχαριστω πολυ!Ηαληθεια ειναι οτι δεν τον ταιζω τοσο συχνα γιατι κοιμαται συνεχεια.Θα κανω τις κομπρεσουλες κ το μασαζακι!!!Το σιδηρο δεν το παιρνει ο μικρουλης αλλα εγω.

bebadomama...τωρα που το λες εφαγα μια δυο μπουκιες σπανακοπιτα...λες να φταιει αυτο???

Lala moy...Το μωρο ειδικα στην αρχη κοιμοταν συνεχεια και ο γιατρος (ο οποιος δεν μας εκανε καθολου καλη εντυπωση και αλλαξαμε :( )μας ειπε να μην τον ξυπναμε.Τωρα καθως περνανε οι ημερες ειναι ολο και πιο πολυ ξυπνιος και ετσι θηλαζω πολυ περισσοτερο

-Τον θηλαζω ανα 4-5 ωρες περιπου και το τελευταιο κατα τις 24:00.Το βραδυ παει σερι μεχρι το πρωι που τον θηλαζω ξανα κατα τις 08:00.O γιατρος μου ειπε να μην τον ξυπναω το βραδυ για να μην του χαλασω το προγραμμα του

-Σε καθε θηλασμο τον βαζω απο το ενα στηθος μονο και τον αφηνω μεχρι να το αφησει μονος του (περιπου 40 λεπτα)Μετα δεν του δινω το αλλο γιατι συνηθως τον παιρνει ο υπνος.Το κανω σωστα ή λαθος???

-Βαρος γεννησης(20-03): 2.940

Βαρος εξοδου(23-03): 2.950

Βαρος που μας μετρησε ο γιατρος στο σπιτι(29-03): 2.750

Σημερα δεν ξερω,δεν εχω ζυγαρια,θα ερθει να τον μετρησει ο γιατρος.

Λαλα ευτυχως απο εχθες εχει κοπει εντελως το αιματακι στα τσισακια του..οκ κοβω τελειως τα γαλακτοκομικα για να δουμε..Αποκλειεις να ειναι κολικοι??Τι λες εαν δεν εφταιγε το παντζαρι???αχ τρομαζω τωρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σκεφτομαι πως να σου πω αυτα που θελω και πρεπει να διαβασεις , χωρις να τρομοκρατηθεις αλλα να δραστηριοποιηθεις .

Καλη μου το μωρο σου , ευχομαι να ειμαι λαθος , υποσιτίζεται . Τα νεογεννητα πρεπει να θηλάζουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ καθε 3 ωρες απο την ωρα που αρχισε το προηγουμενο γευμα . Οπως μου τα περιγραφεις το μωρο κανει το πολυ 6 θηλασμους την ημερα . ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ !

Το μωρο πρεπει να θηλάζει τουλάχιστον 1 φορα στο διαστημ 12 το βραδυ με 8 το πρωι . Πρεπει στη διαρκεια της μερας να κανει τουλάχιστον 8 θηλασμους .

Σε ρωτησα για τις πανες , εχω την αισθηση οτι ειναι πολυ λιγοτερες απο 6-8 που ειναι το επιθυμητο . Το ροζ-καφε στα ουρα δειχνει οτι το μωρο δεν παιρνει αρκετο γαλα .

Πρεπει οπωσδηποτε να θηλάσεις το μωρο περισσοτερες φορες , τουλάχιστον ανα 3 ωρες . Αν το μωρο σε 3 μερες δεν θα εχει τις απαιτουμενες πανες με κακα και ουρα τοτε θα δωσεις συμπλήρωμα οπωσδηποτε !!!

Στο μαευτηριο φαντάζομαι ήπιε αρκετο ξένο γαλα γιατι δεν εχασε καθολου βαρος .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ απολύτως με τη Lala. Να το ξυπνάς οπωσδήποτε(αν και θα τρώει κοιμισμένο τη νύχτα). Ν'ακούς το γιατρό σου κι αν το βλέπεις νωχελικό, ωχρό και γενικώς άκεφο να του τηλεφωνήσεις. Αλλά μη φοβάσαι μωρέ.. οι κολικοί δεν ξεκινούν μόλις γεννιέται το μωρό, αλλά γύρω στη 15η με 20ή μέρα. Στείλε μας νέα σας!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θελω να βαλω τα κλαμματα κοριτσια..Σοβαρα υποσιτιζεται το μωρο μου??και ο γιατρος γιατι με καθυσηχασε???Δηλαδη με τα κακακια του που δεν τα κανει καθε ημερα?ειναι κακο σημαδι,σημαινει οτι δεν τρωει καλα??ποσες πανες θα πρεπει να κανει την ημερα??το κοκκινο σταματησε εντελως στα ουρα του.

Ναι στο μαιευτηριο του δινανε και ξενο.Μου λεγανε οτι δεν εχω καθολου...και η αληθεια ειναι οτι ειχα μονο κατι σταγονιτσες,ασε που ανεβασε ικτερο και φοβηθηκαμε.

Θα τον ξυπναω τωρα να τον ταιζω(ανα 3 ωρες)...πρεπει και το βραδυ δηλαδη..να παρω τον γιατρο να ερθει να τον ζυγισει??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...