Μετάβαση σε περιεχόμενο

ποσο γαλα?καθε ποτε?


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια κ καλως σας βρηκα, ειμαι καινουρια στην παρεα σας κ θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας.Εχω μια κουκλιτσα 2 μηνων, δυστυχως ο θηλασμος για εμας ελαβε τελος απο πολυ νωρις λογω ενος δικου μου προβληματος.Η μπεμπα ζυγιζει 4800 κ γεννηθηκε 3100.Θα ηθελα να ρωτησω ποσα μλ πινουν σε αυτη την ηλικια-βαρος, ποσα γευματα?Εμενα πινει απο 600-700μλ ημερησιως.Το καθε γευμα μας ειναι διαφορετικο, καποιες φορες θα φαει 60 αλλες 120 αλλες 80 αλλα παντα με διακοπες κ προσπαθεια.Κανουμε 7 γευματα περιπου.Βαρος παιρνει αλλα εχω τρομερο αγχος με το φαγητο της.Κατι αλλο θερμος κανει να χρησιμοποιω η οχι?Α...και κατι τελευταιο, το ξενο γαλα ποση ωρα διατηρειται απο την ωρα που το φτιαχνουμε?Πολλα ρωτησα... :):):) Ευχαριστω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ Κ ΚΑΛΩΣ ΜΑΣ ΗΡΘΕΣ ;)

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ...ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΑΦΟΥ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΒΑΡΟΣ!!

ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΑΝΤΑΡΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ!ΩΣΤΟΣΟ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΕΤΡΩΓΕ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ΜΙΑΣ Κ ΕΓΩ ΔΕ ΘΗΛΑΣΑ ΠΟΛΥ Κ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ ΜΕ ΣΚΟΝΗ..

ΕΤΡΩΓΕ ΑΝΑ 2 ΩΡΕΣ Κ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΕΡΑ Κ ΤΟ ΒΡΑΔΥ..ΓΥΡΩ ΣΤΑ 80 ΜΕ 90 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ,ΥΠΗΡΞΑΝ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΤΡΩΓΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ Κ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ(ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΣΥΝΗΘΩΣ)ΛΙΓΟΤΕΡΟ..ΜΙΑ ΧΑΡΟΥΛΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕ Κ ΕΓΙΝΕ "ΑΝΤΡΑΚΛΑΣ" :P

ΘΕΡΜΟ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΩ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕ ΡΩΤΗΣΑ ΠΟΤΕ ΑΝ ΚΑΝΕΙ Η' ΟΧΙ :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν μπορω να το αποβαλλω το αγχος μου με τιποτα, γραφω οτι τρωει τα προσθετω...χαμος!Ασε που θελουμε ωρα να φαμε....σταματα ξεκινα...και παλι.Πιο μικρη ετρωγε πιο πολυ απο τωρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΚΑΤΑΡΧΑΣ.

ΚΟΙΤΑ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΧΕΤΙΚΗ , ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ , ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ , ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΓΑΛΑ (ΕΜΕΝΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΕ)

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ 8Α ΣΕ ΚΑΤΕΥ8ΕΙΝΕΙ , ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑ8ΕΤΩ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ...

Ο μέσος όρος του βάρους ενός φυσιολογικού μωρού κατά τον τοκετό μπορεί να κυμαίνεται από 2,5 έως 4,4 κιλά.

Πριν ακόμη βγείτε από το μαιευτήριο, μπορεί το μωρό να χάσει γύρω στο 5-10 % από το αρχικό του βάρος, αλλά σε λίγο κιόλας διάστημα θα το επανακτήσει.

Το πρώτο τρίμηνο της ζωής του πρέπει να παίρνει 500-800γρ το μήνα.

Το 2ο τρίμηνο, περίπου 600γρ.

Το 3ο τρίμηνο περίπου 500 γρ. και το τελευταίο τρίμηνο του πρώτου χρόνου περίπου 300 γρ./μήνα.

* Το βάρος είναι κάτι που θα ελέγχεται από τις επισκέψεις που θα κάνετε στον παιδίατρο και εκείνος θα βλέπει εάν η ανάπτυξη του παιδιού είναι φυσιολογική.

* Μην μπαίνετε σε διαδικασίες σύγκρισης του μωρού σας με άλλα μωρά.

Το κάθε παιδί είναι μοναδικό και χρειάζεται να συγκρίνουμε την ανάπτυξη του με τα δικά του δεδομένα. Μην ζυγίζετε το μωρό όλη την ώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΕΧΕ...Κ ΕΓΩ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΟ :silly: :whistle::whistle:

ΕΓΡΑΦΑ ΤΙΣ ΩΡΕΣ,ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ Κ ΤΤΗΝ ΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΓΕΥΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΠΕΡΔΕΥΤΩ.. B)

ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟΣΗ ΑΓΩΝΙΑ..ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΣΟΥ ΣΙΓΑ,ΣΙΓΑ..ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΔΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΕΙΝΑΣΕΙ :laugh:

Κ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΩ ΕΜΠΕΙΡΗ ΜΑΜΑ Η' ΞΕΡΟΛΑΣ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΖΑΜΠΑ ΚΟΥΡΑΖΑ ΤΟΣΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟΥΔΑΚΙ ΜΟΥ...ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ Κ ΕΣΕΝΑ??

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

juliax έγραψε:

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΚΑΤΑΡΧΑΣ.

ΚΟΙΤΑ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΧΕΤΙΚΗ , ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ , ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ , ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΓΑΛΑ (ΕΜΕΝΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΕ)

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ 8Α ΣΕ ΚΑΤΕΥ8ΕΙΝΕΙ , ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑ8ΕΤΩ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ...

Ο μέσος όρος του βάρους ενός φυσιολογικού μωρού κατά τον τοκετό μπορεί να κυμαίνεται από 2,5 έως 4,4 κιλά.

Πριν ακόμη βγείτε από το μαιευτήριο, μπορεί το μωρό να χάσει γύρω στο 5-10 % από το αρχικό του βάρος, αλλά σε λίγο κιόλας διάστημα θα το επανακτήσει.

Το πρώτο τρίμηνο της ζωής του πρέπει να παίρνει 500-800γρ το μήνα.

Το 2ο τρίμηνο, περίπου 600γρ.

Το 3ο τρίμηνο περίπου 500 γρ. και το τελευταίο τρίμηνο του πρώτου χρόνου περίπου 300 γρ./μήνα.

* Το βάρος είναι κάτι που θα ελέγχεται από τις επισκέψεις που θα κάνετε στον παιδίατρο και εκείνος θα βλέπει εάν η ανάπτυξη του παιδιού είναι φυσιολογική.

* Μην μπαίνετε σε διαδικασίες σύγκρισης του μωρού σας με άλλα μωρά.

Το κάθε παιδί είναι μοναδικό και χρειάζεται να συγκρίνουμε την ανάπτυξη του με τα δικά του δεδομένα. Μην ζυγίζετε το μωρό όλη την ώρα.

ΟΟΟΟΟ....ΩΡΑΙΑ ΤΑ ΕΙΠΕ Η JULIAX ;)

:kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω :):):) χαιρομαι που τα εχουν κανει κι αλλες αυτο,το σημειωματαριο, γιατι καποιες φορες νομιζω πως το παρακανω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

juliax έγραψε:

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΚΑΤΑΡΧΑΣ.

ΚΟΙΤΑ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΧΕΤΙΚΗ , ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ , ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ , ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΓΑΛΑ (ΕΜΕΝΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΕ)

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ 8Α ΣΕ ΚΑΤΕΥ8ΕΙΝΕΙ , ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑ8ΕΤΩ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ...

Ο μέσος όρος του βάρους ενός φυσιολογικού μωρού κατά τον τοκετό μπορεί να κυμαίνεται από 2,5 έως 4,4 κιλά.

Πριν ακόμη βγείτε από το μαιευτήριο, μπορεί το μωρό να χάσει γύρω στο 5-10 % από το αρχικό του βάρος, αλλά σε λίγο κιόλας διάστημα θα το επανακτήσει.

Το πρώτο τρίμηνο της ζωής του πρέπει να παίρνει 500-800γρ το μήνα.

Το 2ο τρίμηνο, περίπου 600γρ.

Το 3ο τρίμηνο περίπου 500 γρ. και το τελευταίο τρίμηνο του πρώτου χρόνου περίπου 300 γρ./μήνα.

* Το βάρος είναι κάτι που θα ελέγχεται από τις επισκέψεις που θα κάνετε στον παιδίατρο και εκείνος θα βλέπει εάν η ανάπτυξη του παιδιού είναι φυσιολογική.

* Μην μπαίνετε σε διαδικασίες σύγκρισης του μωρού σας με άλλα μωρά.

Το κάθε παιδί είναι μοναδικό και χρειάζεται να συγκρίνουμε την ανάπτυξη του με τα δικά του δεδομένα. Μην ζυγίζετε το μωρό όλη την ώρα.

ΤΗΝΧ!!!! :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα, παρε ενα τηλ στην εταιρια που βγαζει το γαλα θα σου πουν αυτοι σιγουρα!Αν θυμαμαι καλα απο τον αδερφο μου,ημουν 16 οταν γεννηθηκε, καπου τοσο ειναι αλλα ειχε παρει η μητερα μου τηλ και ειχε ρωτησει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

markella80 έγραψε:

Sorry κοριτσια...μηπως ξερετε τοση ωρα διατηρειται το γαλα?Μου ειπαν μια ωρα.

Ακριβως τοσο μου ειχαν πει και εμενα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς από την αρχή είχαμε κάποια θέματα και κάναμε μεικτή διατροφή με θηλασμό και ξένο. Στην ηλικία που είσαστε το μέγιστο που μας επέτρεπε ο γιατρός να πίνουμε ήταν 150 ml. Δεν σημαίνει ότι έτρωγε σε όλα τα γεύματα τόσο απλά κάποιες φορές έτρωγε μέχρι και τόσο. Με το ξένο γάλα προσπαθούσαμε σχεδόν πάντα να κλείνουμε το τρίωρο για να έχει χωνέψει καλά το μωράκι. Αν παίρνει πιπίλα προσπάθησε να την κρατάς. Κι εμένα στην αρχή μου φαινόταν αδύνατο να το κάνω αυτό αλλά τελικά είδα ότι κάθε φορά που την κρατούσα έτρωγε καλύτερα. Το γάλα 1 ώρα το μέγιστο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mpempoura έγραψε:

Εμείς από την αρχή είχαμε κάποια θέματα και κάναμε μεικτή διατροφή με θηλασμό και ξένο. Στην ηλικία που είσαστε το μέγιστο που μας επέτρεπε ο γιατρός να πίνουμε ήταν 150 ml. Δεν σημαίνει ότι έτρωγε σε όλα τα γεύματα τόσο απλά κάποιες φορές έτρωγε μέχρι και τόσο. Με το ξένο γάλα προσπαθούσαμε σχεδόν πάντα να κλείνουμε το τρίωρο για να έχει χωνέψει καλά το μωράκι. Αν παίρνει πιπίλα προσπάθησε να την κρατάς. Κι εμένα στην αρχή μου φαινόταν αδύνατο να το κάνω αυτό αλλά τελικά είδα ότι κάθε φορά που την κρατούσα έτρωγε καλύτερα. Το γάλα 1 ώρα το μέγιστο.

Χαζη ερωτηση οταν λες να την κραταω εννοεις αγκαλια?Γιατι αν εννοεις αυτο την κραταω παντα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θυμάμαι κι εγώ είχα πελαγώσει τόσο στην αρχή!! Λοιπόν, συνήθως οι συσκευασίες των γαλάτων γράφουν ανάλογα το μήνα πόσο πρέπει να πίνουν! Εγώ θήλαζα στην ηλικία σας, κι όταν το σταμάτησα το έκανα σταδιακά με ξένο και στήθος οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά! Κι είχαμε ήδη φτάσει σχεδόν στον 5ο μήνα! Είναι και θέμα μωρού! Αναλόγως! Μπορεί να θέλει να πίνει λίγα μλ και να κάνει περισσότερα γεύματα μες στην μέρα! Ακολούθα το μωράκι σου κι όλα θα πάνε καλά! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΣΑΡΑΝΤΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΤΗΝ ΜΙΑ ΘΑ ΠΙΕΙ 60,ΤΗΝ ΑΛΛΗ 90 ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ 120.ΧΤΕΣ ΗΡΘΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 5 ΚΙΛΑ.ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΔΗΛ.ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 15/2 3.920 ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΗΡΘΑΜΕ ΣΠΙΤΙ ΗΤΑΝ 3.680. ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΗΠΙΕ 150 ΓΙΑΤΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΤΑΙΣΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΒΑΛΕ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ!!!!ΕΜΕΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΓΟΥΛΙΤΣΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΙΝΑΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ.ΕΓΩ ΜΕΧΡΙ ΜΙΑ ΩΡΑ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΤΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΩΜΕΝΟ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ...ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΠΙΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΘΕΛΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ.ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΚΑΝΕΙΣ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΣΤΡΑΓΓΙΞΕΙ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ,ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΙΑΛΛΟ.ΚΑΝΤΗΣ ΑΛΛΑ 30 ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΑ ΠΙΕΙ.ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΙ....ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ!!!Α!!ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

markella80 έγραψε:

Χαζη ερωτηση οταν λες να την κραταω εννοεις αγκαλια?Γιατι αν εννοεις αυτο την κραταω παντα.

Εννοώ να προσπαθείς να μην την ταΐζεις πριν να περάσει το τρίωρο. Το έκανα κι εγώ αυτό το λάθος από το άγχος μου ότι κλαίει το μωρό γιατί πεινάει αλλά τελικά δεν ήταν ότι καλύτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...