Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

γεια σου μαριαννα!!!εγω στο πρωτο μου παιδακι ειχα σταματησει την αποστειρωση οταν ηταν 7 μηνων!!!το μωρακι σου ποσο ειναι?? :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα που το εχω προσφατο και το ξεχασα χαχαχα αλλα εκει πεντε μηνων μολις τρωνε την κρεμα τους σταματαει και η αποστηρωση, μονο το νερο που δινουμε παραμενει βρασμενο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω πριν 3 χρονια στο πρωτο μου μωρακι,ειχα ρωτησει την παιδιατρο κ μου ειχε πει οταν θα ειναι 7 μηνων να σταματησω!ομως καλυτερα να σου πουν κ αλλες κοπελες η' να συμβουλευτεις τον παιδιατρο! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοίτα εγώ παρόλο που η μικρή μου είναι 11,5 μηνών κάθε βράδυ κάνω μια μίνι αποστείρωση στα μπιμπερό, έτσι για προληπτικούς λόγους.

και να φανταστείς πως δεν είμαι καμιά κολλημένη με αυτά γιατί εμείς εδώ και 5 μήνες γλύφουμε ακόμα και τα πατώματα στα ξένα σπίτια....αλλά να, μου αρέσει η ιδέα να τα καθαρίζω καλύτερα μια φορά τη μέρα. Πότε θα σταματήσω? Όποτε βαρεθώ :woohoo:

Άλλωστε εμείς θηλάζαμε οπότε ουσιαστικά ξεκίνησε τα μπιμπερό εκεί γύρω στον 7ο.

Πάντως η αποστείρωση σταματάει εκεί γύρω στον 7ο μήνα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο παιδιατρος θα σου πει σιγουρα και εμενα αυτος μου ειπε ποτε, εμας παντως 5 μηνων μας ειπε, υπαρχει κοπελα τωρα που της ειπε απο τριων μηνων αλλα το θεωρω νωρις, ειναι θεμα του παιδιατρου σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από τη στιγμή που αρχίζεις τις στερεές τροφές, σταματάς και την αποστείρωση. άλλωστε το μπώλ που θα φάει το μωρο την κρέμα του ή ότι άλλο είναι η 1η του τρφή δεν ειναι αποστειρωμένο.

Το νερό όμως που θα πιεί να είναι βρασμένο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bell έγραψε:

Από τη στιγμή που αρχίζεις τις στερεές τροφές, σταματάς και την αποστείρωση. άλλωστε το μπώλ που θα φάει το μωρο την κρέμα του ή ότι άλλο είναι η 1η του τρφή δεν ειναι αποστειρωμένο.

Το νερό όμως που θα πιεί να είναι βρασμένο

ΣΥΜΦΩΝΩ !

ΣΥΝΗ8ΩΣ ΣΤΟΥΣ 6 ΜΗΝΕΣ (ΓΙΑ ΤΥΠΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ) ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ , ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ - ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΙΑΝΕΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ Κ ΒΑΖΕΙ Κ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ ΜΙΛΑΜΕ ?? :blink:

ΕΜΕΙΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΚΡΕΜΑ 5 ΜΗΝΩΝ ΑΛΛΑ ΚΟΨΑΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ 4 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΜΠΕΙ ΣΤΟΝ ΕΚΤΟ ΜΗΝΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΤΙ ΣΟΥ ΒΓΕΙ , ΑΠΛΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΕΙΣ (ΜΕΧΡΙ 7ο Κ ΕΡ8ΕΙΣ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΑΦΘΡΕΣ !

ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΝΕ ΤΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ Κ ΤΙΣ ΠΙΠΙΛΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 6 .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου κ απο μένα!

Η μικρούλα μου πιάνει πραγματάκια κ τα βάζει στο στόμα απο 3-4 μηνών...Η γιατρός μας όμως μου είπε να αποστειρώνω τα πιατάκια,τα μπιμπερό κ τις πιπίλες της μέχρι ν αρχίσει να μπουσουλάει,που ούτως ή άλλως θα πιάνει πατώματα,έπιπλα κτλ!Οπότε κ αποστειρώνω ακόμη,μια που ακόμη δε μπουσουλάει..σωστά!Κ ν σας πω την αλήθεια πιστεύω οτι μόνο κακό δεν της κάνει που τα πραγματάκια που έχουν άμεση σχέση μ το στομαχάκι κ το στόμα της είνα αποστειρωμένα!Κ δε μου είναι κ καθόλου κόπος..Ε,η κάθε μανούλα ξέρει τι είναι καλύτερο για το δικό της νινί!

Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΠΟ ΤΟ SITE ΠΑΙΔΙΑΤΡΩΝ

Εγκυμοσύνη

Νεογέννητο

Ανάπτυξη

Διατροφή

Προβλήματα συμπεριφοράς

Προβλήματα μάθησης

Σεξουαλική αγωγή

Λοιμώξεις

Εμβόλια

Συμπτώματα

Αλλεργίες

Ασθένειες Παιδικές

Ασθένειες Χρόνιες

Ασθένειες Συχνές

Ασθένειες Σπάνιες

Οδοντιατρική

Γενικά θέματα

Επείγοντα

Εγχειρήσεις

Καυτά επίκαιρα θέματα

Ιατρεία

Links

ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ

Δρ. Κέκκος Μάρκου, Παιδίατρος, 17/12/2008

Τέλειωσε η αποστείρωση; Τότε ας καλωσορίσουμε το μωράκι στον πραγματικό κόσμο!

Το μητρικό γάλα είναι αποστειρωμένο με την έννοια ότι βγαίνει κατευθείαν από το στήθος αποκλείοντας τον κίνδυνο μικροβιακής μόλυνσης ή αλλοίωσης. Αντίθετα, το τάισμα του μωρού με μπιμπερό είναι μια χρονοβόρα διαδικασία που απαιτεί σχολαστική αποστείρωση ειδικά τα πρώτο εξάμηνο. Πλησιάζοντας, ωστόσο, στο δεύτερο εξάμηνο τα δεδομένα αλλάζουν κι αυτό ισχύει και για την αποστείρωση. Το ανοσοποιητικό σύστημα του μωρού έχει ενισχυθεί, είτε θηλάζει είτε παίρνει ξένο γάλα. Τα πάντα δείχνουν ότι το μωρό είναι έτοιμο να έρθει σε επαφή με τον αληθινό κόσμο!

Πότε ακριβώς;

Ένας απλός κανόνας λέει: Με το κουτάλι έρχεται το τέλος στην αποστείρωση. Χοντρικά αυτό σημαίνει ότι από τη στιγμή που αρχίζετε να ταΐζετε το μωρό με το κουτάλι μπορείτε να σταματήσετε την αποστείρωση. Οι περισσότεροι παιδίατροι συστήνουν να ξεκινήσει ο απογαλακτισμός κάποια στιγμή γύρω στον 5ο μήνα όχι μόνο γιατί το πεπτικό σύστημα του μωρού είναι πιο ώριμο αλλά επειδή και το ανοσοποιητικό του σύστημα έχει ωριμάσει κι έχει αναπτύξει περισσότερη αντίσταση. Ο απογαλακτισμός, λοιπόν, σημαίνει στην ουσία και το τέλος της αποστείρωσης.

Παράλληλα, όμως, με την εισαγωγή τροφών τον 5ο με 6ο μήνα ξεκινά και η στοματική φάση. Το μωράκι πιάνει εύκολα αντικείμενα με τα χεράκια του και το πρώτο πράγμα που κάνει είναι να τα βάλει στο στόμα. Έτσι για τους επόμενους δύο με τρεις μήνες περίπου, εξερευνά τη φύση των αντικειμένων, κυρίως με το στόμα, καθώς προσπαθεί με αυτό τον τρόπο να εξερευνήσει τον κόσμο. Το μωρό δε θα εγκαταλείψει αυτό τον πρώιμο τρόπο εξερεύνησης των αντικειμένων μέχρι τον 8ο έως και 12ο μήνα, οπότε και θα αρχίσει να συντονίζει πιο ώριμα τις κινήσεις του, προκειμένου να περιεργαστεί τα πράγματα γύρω του. Πολλές μητέρες ανησυχούν και θεωρούν ότι το μωρό, λόγω αυτής της συνήθειας, είναι πιο επιρρεπές στα μικρόβια κι έτσι παρατείνουν την αποστείρωση. Συνεχίζουν να βράζουν ή να ζεματούν αντικείμενα ή παιχνίδια που δίνουν στο μωρό κι αυτό συνηθίζει να τα βάζει στο στοματάκι του. Στην πραγματικότητα, η αποστείρωση δε θα πρέπει να παρατείνεται παραπάνω από τους οκτώ μήνες, όχι τόσο γιατί έτσι μεγαλώνει η ευαισθησία του μωρού στα μικρόβια, αλλά γιατί δεν έχει πλέον κανένα νόημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

εμενα ο μπεμπακος μου ειναι 4 μηνων και απο την προηγουμενη βδομαδα εχουμε σταματησει την αποστειρωση με εντολη παιδιατρου παντα. η αληθεια ειναι οτι βαζει τα παντα στο στομα του. οτι παιχνιδακι του δινω το βαζει στο στομα και δυστυχως δεν καθαριζονται ολα( χνουδωτα). οποτε η αποστειρωση παει χαμενη. βεβαια πιπιλες και μπιμπερο να πλενω με πολυ ζεστο νερο για να εχω μια σιγουρια εστω απο εκει. ο καθε παιδιατρος εχει την τακτικη του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό-άσχετο με το θέμα σας?

Ο αποστειρωτής της Avent παίρνει μπιμπερό και άλλων εταιριών ή μόνο Avent? Αυτόν έχω παρει και η πωλήτρια μου είπε ότι παίρνει και άλλων εταιριών αλλά μετά διάβασα κάπου ότι παιρνει μόνο Avent. Τί ισχύει τελικά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kοριτσάκι μου διάβασε τις οδηγίες χρήσης,μόνο απο εκεί θ βγάλεις άκρη..έχω κάνει πωλήτρια κ ξέρω.. ;) Πάντως κ εγώ έχω ακούσει οτι της avent παίρνει μόνο της ίδιας εταιρείας,γι αυτό κ επέλεξα τελικά της chicco που παίρνει τα πάντα..

Φιλάκια κ με το καλό το νινάκι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν χωραει να παρει διαφορετικα μπιμπερο τοτε ειναι οκ παιρνει, αν ειναι ετσι φτιαγμενος που αλλα δεν χωρανε και δεν κλεινει καλα τοτε την πατησες οποτε αλαξετον

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marouli32 έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ mummydi!

Το φυλλάδιο δυστυχώς αναφέρει μπιμπερον Avent. Μάλλον θα πάω να το αλλάξω για να παρω chicco.

Της chicco ειναι μια χαρα, αν και δεν τον χρησιμοποιω πολυ γιατι θηλαζω, το μονο προβλημα που παρουσιαζει ειναι πως καποιες φορες αργει να ολοκληρωθει η αποστειρωση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marouli32 έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ mummydi!

Το φυλλάδιο δυστυχώς αναφέρει μπιμπερον Avent. Μάλλον θα πάω να το αλλάξω για να παρω chicco.

You are welcome κοριτσάκι μου..Όχι τίποτα άλλο,επειδή με έχουν βολέψει ιδιαίτερα τα μπιμπερό avent κ τα ξέρω,είναι κοντόφαρδα,οπότε λογικά κάπως έτσι θα είναι κ ο αποστειρωτής!Κ άντε να βάλεις μέσα μακρόστενο μπιμπερό...Καλά,εγώ στν αποστειρωτή έχω βάλει....κ της Παναγιάς τα μάτια!!!!Απο πιάτα μέχρι κουδυνίστρες(παστροθοδώρα γαρ) :laugh:

Φιλάκιαααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω παλι εχω την αισ8ηση οτι οι αποστειρωτες κανουν για ολα τα μπιμπερο κ μηπως γραφουν το αντι8ετο για να πουλανε προιοντα της εταιρειας τους!

αν αφαιρε8ει το πλαστικο ειναι ανοιχτος σαν κατσαρολα κ μπαινουν ολα , δεν ειναι κατι φοβερο...Της κικο παντως κ γω το χα κανει χυτρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...