Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Recommended Posts

Αγαπητη ΕΦΣ, τα εχω γραψει αρκετες φορες για μενα, δεν ξερω αν εχεις διαβασει καποια δημοσιευση μου που εχω απαντησει και σε αλλες κοπελες με το ιδιο προβλημα, αλλα αν ειναι να βοηθησω ακομα ενα κοριτσι θα στα ξαναγραψω.

Ειχε και ο δικος μου ο αντρουλης παρομοιο προβλημα, και μαλιστα μεγαλυτερο απο το δικο σας, κιρσοκηλη και στους 2 ορχεις, καναμε την επεμβαση και τωρα ειμαι μανουλα ενος αγοριου 2,5 ετων και τον Αυγουστο θα γεννησω με το καλο το 2ο ζουζουνι μου...

Μεσα στην ατυχια μας ειμαστε και τυχερες γιατι εχουμε συζυγους που μπορουμε και επικοινωνουμε, εχουμε κοινους στοχους και ονειρα και ειναι πολυ σημαντικο που και ο δικος σου ο συζυγος δεχεται να κανει επεμβαση, γιατι μιλαμε για χειρουργειο, ετσι?

Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο και να πηρες κατι καλο απο την ιστορια μου. Καλη επιτυχια σου ευχομαι και συντομα να φουσκωσει και η δικη σου κοιλιτσα.

Οτι αλλο με χρειαστεις, εδω ειμαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΝΝΟΥΛΑ έγραψε:

Αγαπητη ΕΦΣ, τα εχω γραψει αρκετες φορες για μενα, δεν ξερω αν εχεις διαβασει καποια δημοσιευση μου που εχω απαντησει και σε αλλες κοπελες με το ιδιο προβλημα, αλλα αν ειναι να βοηθησω ακομα ενα κοριτσι θα στα ξαναγραψω.

Ειχε και ο δικος μου ο αντρουλης παρομοιο προβλημα, και μαλιστα μεγαλυτερο απο το δικο σας, κιρσοκηλη και στους 2 ορχεις, καναμε την επεμβαση και τωρα ειμαι μανουλα ενος αγοριου 2,5 ετων και τον Αυγουστο θα γεννησω με το καλο το 2ο ζουζουνι μου...

Μεσα στην ατυχια μας ειμαστε και τυχερες γιατι εχουμε συζυγους που μπορουμε και επικοινωνουμε, εχουμε κοινους στοχους και ονειρα και ειναι πολυ σημαντικο που και ο δικος σου ο συζυγος δεχεται να κανει επεμβαση, γιατι μιλαμε για χειρουργειο, ετσι?

Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο και να πηρες κατι καλο απο την ιστορια μου. Καλη επιτυχια σου ευχομαι και συντομα να φουσκωσει και η δικη σου κοιλιτσα.

Οτι αλλο με χρειαστεις, εδω ειμαι!

σε ευχαριστώ πραγματικά μου έδωσες ελπίδα....να ζήσουν τα μωράκια σου και με το καλό να έρθει και το δεύτερο.....

ήθελα να σε ρωτησώ μετά την επέμβαση σταματήσατε τις προσπάθειες ή συνεχίσατε κανονικά....???????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, κατι αλλο, ξεχασα να σου πω, και ισως σου δωσω περισσοτερο κουραγιο, οτι και τις δυο φορες που εμεινα εγκυος, εμεινα με φυσιολογικη συλληψη και οχι με εξωσωματικη!!!

Μην μου πεις οτι δεν ειναι ευχαριστα νεα αυτα !!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΝΝΟΥΛΑ έγραψε:

Α, κατι αλλο, ξεχασα να σου πω, και ισως σου δωσω περισσοτερο κουραγιο, οτι και τις δυο φορες που εμεινα εγκυος, εμεινα με φυσιολογικη συλληψη και οχι με εξωσωματικη!!!

Μην μου πεις οτι δεν ειναι ευχαριστα νεα αυτα !!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

ΜΑΝΟΥΛΑ μακάρι να έχουμε την δική σας τύχη...να είσαστε παντα καλά και ευτυχισμένοι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφου συνηλθε ο καλος μου απο το χειρουργειο, βουυυυυρ στο ψητο. Στο 6μηνο πανω εσκασε μυτη το αγορακι μου! :laugh:

Βεβαια πρεπει να σου πω οτι παραλληλα εκανε και θεραπεια με χαπακια απο το στομα, με την ορμονη τεστοστερονη.

Πραγματικα οτι απορια εχεις, μπορεις να με ρωτησεις, ειμαι ειδικος πλεον επι του θεματος και θα χαρω πολυ να σε βοηθησω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΝΟΥΛΑ έχω πολλές ερωτήσεις και θα σε κουράσω.....βελτίωση είδατε αμέσως το πρώτο τρίμηνο στο σπερμοδιάγραμμα?????????????εμάς μας είπε να πάρει αντιβίωση για 45 μέρες για την προστατιτιδα, να κάνουμε το σπερμοδιαγραμμα στο τρίμηνο και θα δούμε αν θα κάνει στο διάστημα αυτό και το χειρουργείου.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφόσον εντοπίσατε δύο σημαντικά προβλήματα (προστατίτιδα και κυρσοκήλη) υποθέτω πρώτα θα πρέπει να γίνει θεραπεία γι'αυτά και μετά να προχωρήσετε σε σπερματέγχυση ή εξωσωματική. Το σπέρμα όσο και να βελτιωθεί κέρδος είναι, ακόμη και αν πάτε για εξωσωματική.

Κι εμείς στο σπερμοδιάγραμμα είχαμε σχεδόν τα ίδια αποτελέσματα με εσάς, αλλά χωρίς να βρεθεί η αιτία του προβλήματος (ούτε κυρσοκήλη, ούτε ορμονολογικό πρόβλημα, ούτε κάτι άλλο). Οπότε μετά από μία 3μηνη θεραπεία με χάπια που βελτίωσε ελάχιστα το σπέρμα, κάναμε εξωσωματική. Η δική μας περίπτωση είναι όμως διαφορετική.

Πάντως μην απογοητεύεσαι. Είναι πολύ καλό που εντοπίσατε τόσο νωρίς το πρόβλημα και που είστε σε τόσο μικρή ηλικία γιατί έχετε το χρόνο με το μέρος σας. Όλα θα πάνε καλά! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΦΣ δεν με κουραζεις καθολου... Ισα ισα χαρα μου. Λοιπον, στο 3μηνο και εμεις επαναλαβαμε το σπερμοδιαγραμμα και οντως ειδαμε βελτιωση! Βεβαια καναμε και τη θεραπεια, ετσι?Ο δικος μου ο αντρας δεν ειχε προστατιτιδα, ειχε παρει ομως αντιβιωση πριν το χειρουργειο γιατι ειχε καποια μικροβια στο σπερμα (E. Coli)τα οποια βεβαια του εφυγαν αμεσως μετα την αντιβιωση.

Επισης, αντιβιωση πηρε και μετα το χειρουργειο (λογω χειρουργειου) οπως επισης και αντιφλεγμονωδη για 10 μερες. Η ναρκωση ηταν ολικη, μειναμε στην κλινικη για ενα μονο βραδυ, πονο δεν ειχε ιδιαιτερα γιατι εκαναν καλη δουλεια τα παυσιπονα, πιο πολυ ειχε ενοχληση γιατι τον τραβουσαν τα ραμματα απο τις τομες, και τα ραμματα τα εβγαλε 10 μερες μετα το χειρουργειο.

Ελπιζω να καλυψα καποιες αποριες σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΦΣ κορίτσι μου καλό, να ξέρεις ότι η αρχή είναι το ήμισυ του παντός. Θέλω να πω, αφού εντοπίσατε τα προβλήματα, θα προχωρήσετε και στη λύση τους. Είστε τόσο νέα παιδιά, είναι μεγάλο πλεονέκτημα να έχεις το χρόνο σύμμαχό σου. Ξεκινήστε με την αντιβίωση, συνεχίστε με την επέμβαση και βλέπετε. Λύσεις υπάρχουν πολλές στην εποχή μας και αν, πράγμα που απεύχομαι, καταλήξετε στην εξωσωματική, και πάλι όλη η αγωγή που θα έχετε ακολουθήσει κέρδος θα είναι στην ποιότητα του σπέρματος, συνεπώς και στην ποιότητα των εμβρύων που θα προκύψουν.

Χρόνια προστατίτιδα είχε και ο άντρας μου (το πιστεύεις ότι ακόμα κ τώρα δεν το παραδέχεται;), αριθμός καλός αλλά κινητικότητα χάλια, δεν ακολούθησε καμία θεραπεία και προχωρήσαμε κατευθείαν σε εξωσωματική. Θέλω να σου πω μ' αυτά ότι και μόνο που ο άντρας σου συνεργάζεται στην προσπάθεια αυτή είναι μεγάλο θετικό. Μη σε κουράζω, ολόψυχα εύχομαι να πάνε όλα καλά και σύντομα με το παιδάκι σου αγκαλιά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΦΣ,οπως σου ειπαν και τα κοριτσια ειστε και οι δυο ακομα πολυ μικροι και εχετε χρονο μπροστα σας..

Ακου τις αποψεις των κοριτσιων που αντιμετωπισαν το ιδιο προβλημα και πορευσου αναλογα-παντα σε συννενοηση με τον γιατρο σου βαβαια..

Καλη επιτυχια να εχεις..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου ξεχνα την εξωσωματικη απο τωρα και στο λεω αυτο απο προσωπικη μου πειρα...τα ιδιο προβλημα και μεις εχουμε και εγω σκεφτομουν την εξωσωματικη απο την αρχη για σιγουρα αποταλεσματα.

αφου περασαν 3 μηνες ομως μετα το αρχικο σοκ ολα αλλαξαν μεσα μου..

εξαλλου δεν εγγυαται κανεις οτι θα πιασουμε απο την πρωτη προσπαθεια.

εψαξα και βρηκα παρα πολλα ζευγαρια πολλα ομως,με το ιδιο προβλημα και το αποτελεσμα ξερεις ποιο ηταν?

μετα την επεμβαση κιρσοκηλης κανανε μωρακι φυσιολογικοτατα μετα το τριμηνο και εξαμηνο.

ειναι νεος ο αντρας σου και αυτο βοηθαει ακομη περισσοτερο.

επισης οι γυναικολογοι λενε οτι δεν βλεπεις διαφορα μετα την επεμβαση γιατι εχουν οφελος να το πουνε αυτο για να μας βαζουν σε εξωσωματικη,οι ουρολογοι ομως εχουν διαφορετικοι αποψη με παραδειγματα.

χαλαρωστε και βρειτε εναν καλο ουρολογο-ανδρολογο και ολα θα πανε καλα!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!

Ηθελα να σου ευχηθω ολα να πανε καλα κ σε λιγο καιρο να μας ανακοινωνεις την εγκυμοσυνη σου!

Ακομα...

Καποια στιγμη που εκανε ο δικος μου αντρας σπερμοδιαγραμμα οταν ειδε τον αριθμο σπερματοζωαριων...Του φανηκε μικρος....!!! :P(βεβαια επαιρνε αντιβιωση κ δεν ξεραμε οτι η εξεταση δε δειχνει πραγματικο αποτελεσμα!)

Του ειπα λοιπον πως....Εγω απο τα εκ. σπερματοζωαρια σου χρειαζομαι ΜΟΝΟ 1!!!!!!!! Μου αρκει 1 τσαχπινικο για να το γονιμοποιησω!!!! :laugh:

Ετσι να σκεφτεσαι κ εσυ!!!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σας ευχαριστώ όλες για τις συμβουλές και το κουράγιο που μου δίνεται!!!!!!!!!!!αύριο θα πάμε πάλι στον ουρολόγο-ανδρολόγο με όλες τις εξετάσεις να δούμε τι θα μας προτείνει....

έχω ηρεμήσει πάρα πολύ και μετά από συζήτηση με τον αντρα μου αποφασίσαμε να απολαύσουμε την σχέση μας και ότι χρειαστεί θα το κάνουμε.....δεν θέλουμε να μας γίνει αυτοσκοπός και εμμονή γιατί πιστεύουμε ότι θα χαλάσουμε αυτήν την υπέροχη σχέση που έχουμε...

με σύμμαχο την αγάπη μας πιστεύω ότι θα μας πάνε όλα καλά!!!!!!!!!

και όταν έρθει και το μωράκι μας, θα συμπληρώσει την ευτυχία μας....

ΜΩΡΑΚΙ ΜΑΣ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!!!!!!!ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ!!!!!!!!!!!

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ!!!!!!!!ΕΥΧΟΜΑΙ ΥΓΕΙΑ, ΕΥΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΑΓΑΠΗ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ναι ναι...έχω κάτι μικρές ενοχλήσεις πολύ χαμηλά από το κεφαλάκι θεωρώ και πιο πάνω γίνεται πάρτυ με τα ποδαράκια να χτυπάνε όπου βρουν 😁😁🧿🧿
    • Μακάρι μακάρι μακάρι...αν κ δύσκολο!! Είχαμε δύο επαφές μόνο 😭 που να φανταστώ ότι αποφάσισε να κάνει στην ώρα του ωορρηξία 🤣🤣🤣 ήταν κ λίγο άκυρες!! Δλδ  φαντάσου 8η και 11η ημέρα κύκλου...πφφφφ
    • Ναι μακάρι γτ όντως είναι πολύ δύσκολο... Χμμμμμ δεν ξέρω κατά πόσο ήταν καλές οι επαφές γτ λόγω δουλειάς καταφέραμε μόνο δύο και ίσως άκυρες μέρες!! Με λίγη βοήθεια όμως 🙏🏼 και ελπίδα....αυτή πεθαίνει τελευταία δεν λένε;; Χαχα  Μου είπε η γυναικολόγος πως λογικά σε 10 με 12 ημέρες θα πρέπει να έρθω περίοδο αν όντως έγινε η ωορρηξία!!   Για να δούμε;;!!!!
    • Αγαπη μου καλη επιτυχια ευχομαι κ το μικρακι σας να φωλιασει στην κοιλιτσα σου για 9 μηνες!!! 🙏🙏 Εγω δν ειχα καθολου συμπτωματα... ισως μια καποια συχνοουρια αλλα δν ξερω αν ηταν απ την εμφυτευση ή λογω του νερου π επινα... λιγο τα φατμακα, λιγο υο οτι πινω αρκετο νερο κ με τοση ζεστη επινα τλχ 2-3 λιτρα νερο τη μερα. Κ νομιζω καπου ειχα διαβασει οτι συστηνεται μετα την ετ αρκετο νερο γ να ενυδατωνεται η μητρα... Αλλα ουτε στηθος, ουτε κτ αλλο... α! Κι 1-2 βραδια ειχα εξαψεις.. εκει κοντα στη χοριακη... αλλα ισως φταινε κ τα φαρμακα.. μ τοση προγεστερονη.. Κι εγω προτεινω ν μεινεις σπιτι ν ξεκουραστεις!! Κι εγω πηρα την αδεια ειδικου σκοπου κ ξρκουραστηκα!! Βεβαια ολο ξυπνητηρια ειχα το πρωι γ τα φαρμακα αλλα τλχ ημουν ηρεμη...
    • Κοίτα η μπανάνα μυρίζει και "περίεργα". Η δικιά μου τους πρώτους μήνες της σιχαινόταν 😅 Νομίζω το ψωμί και τα μπισκότα τα λατρεύουν. Τουλάχιστον η δικιά μου τρελένεται. Οπότε αν θες άσε της ένα κομμάτι ψωμί κόρα ή ένα μπισκότο και άσε να δεις αν θα το φάει. Επίσης φροντίσε να πεινάει λίγο όταν θα της τα δώσεις. Να δεις αν θες δείξει περισσότερο ενδιαφέρον ετσι.  Μπράβο για την υπομονή και την ψυχραιμία 💪💪💪 Έτσι θέλει! Το χεις μανούλα!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...