Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!

χαθηκα αυτή την εβδομαδα γιατί ήμασταν σε διαδικασία εξετάσεων με τον αντρα μου και τελικά τα αποτελέσματα δεν ήταν καλά....

όσο αναφορά εμένα (ηλικία μου 24,5)...εκανα ορμόνες,εξέταση θυροειδή pap, σαλπιγγογραφία όλα καλά μέχρι στιγμής γιατί περιμένω και την καλλιεργεια....

ο άντρας μου τώρα(ηλικία 28,5)...σπερμοδιάγραμμα χάλια...ολιγοασθενοσπερμία 2.500.000 στον αριθμό και 30% κινητικότητα, μορφολογία φυσιολογική, άφθονη βλέννη και πυοσφαίρια...

μετά από καλλιεργεια διαπιστώθηκε χρόνια προστατίτιδα και ήδη έχει ξεκινήσει αντιβίωση και βιταμίνες...

μετά από υπέρηχο βρήκαμε και κιρσοκήλη στον αριστερό όρχη...

περιμένουμε τα αποτελέσματα και από κάτι ορμόνες που έκανε....

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

ο ουρολόγος είπε ότι πρέπει να χειρουργηθεί.....

ο γυναικολόγος δεν πιστεύει πως θα υπάρξει μεγάλη βελτίωση...

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ?????????????????????????????????????????

Εγω ήδη έχω ξεκινήσει να σκέφτομαι την εξωσωματική σε αντίθεση με τον άντρα μου που πιστεύει ότι θα κάνουμε φυσιολογικά παιδάκι αν χειρουργηθεί, περάσει και η προστατήτιδα...

ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!Σκέφτομαι με τέτοιο σπερμοδιαγρμμα πόσο μπορεί να βελτιωθεί η κατασταση?????????????????το πολύ πολύ να διπλασιαστεί ο αριθμός και η κινητικότητα...αλλά και πάλι δεν θα είναι φυσιολογικό..... :(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είσαστε πάααρα πολύ μικροί και οι δύο!

Εχετε χρόνο μπροστά σας για εξωσωματική!!!!

Να κάνετε την επέμβαση...και μετά βλέπουμε...

Φιλιά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω με την Ειρήνη μη μπείτε ακόμα σε αυτη τη διαδικασία. Μετά απο την επέμβαση μπορεί να αλλάξουν όλα και σε συνδιασμό με τις βιταμίνες.

Δωστε λίγο χρόνο να λειτουργήσει φυσιολόγικά ο οργανισμός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ για τις ευχες σας να είσαστε όλες καλά και ευτυχισμένες.... αλλά πιστεύω ότι άδικα θα μπούμε σε αυτή την διαδικασία (εγχείρσης και θεραπείας)....πόσο μπορεί να βελτιωθεί αυτή η κατάσταση....σε διάφορα site που διάβασα μετά την εγχείρηση υπάρχει 70% βελτίωση του σπερμοδιαγράμματος...δηλ. τα 2.500.0000 να γίνουν 4.000.000???????????και????????πάλι υπογόνιμοι είμαστε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο που ρωτας το εχουμε συζητησει τοοοοσες φορες στο mammy.Τι να σου απαντησω τωρα;Ξερεις η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη κ ο μονος που μπορει να σε βοηθησει ειναι ο γιατρος.Εμεις καναμε την επεμβαση για την κυρσοκηλη,ο αντρας μου εχει ενα μετριο σπερμοδιαγραμμα,ουτε καλο ουτε κακο...στη μεση.Καναμε λοιπον την επεμβαση κ οταν εκανε επαναληπτικη εξεταση τα αποτελεσματα ηταν ιδια με πριν.... :(

Ομως παρόλα αυτα τον Φεβρουαριο εμεινα εγγυος φυσιολογικα,βεβαια η εγκυμοσυνη δεν προχωρησε αλλα αυτο δεν εχει τοσο σημασια...

Εχω διαβασει κ εχω ακουσει διαφορες ιστοριες,αντρες που εκαναν την επεμβαση κ το σπερμα εφτιαξε,αλλοι που ηταν σαν κ εμας,χωρις αποτελεσμα.

Εγω θα σου πω μονο ψυχραιμια κ οχι πανικο,οχι αγχος.Παρεα με το γιατρο σας θα καταληξετε στο τι πρεπει να κανετε κ κατι αλλο...

Αν ο αντρας σου επειμενει να κανει την επεμβαση αστον να την κανει,δεν εχει να χασει τιποτα,θα νοιωθει καλυτερα μετα με τον εαυτο του,εξαλλου ηλικιακα σας περνει να κανετε πολλα πραγματα πριν καταφυγετε στην εξωσωματικη.

Καλη επιτυχια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΦΣ,

και εμεις ειχαμε το ιδιο προβλημα!περιπου ιδιο σπερματοδιαγραμμα!καναμε αμεσως επεμβαση!μετα απο ενα 6μηνο φτασαμε στα 5εκ ανα ml και κινητικοτητα 40%μετα επεσε αρκετα λογω μικροβιων(1εκ)και μετα απο θεραπεια και 16μηνο ακομα ανεβηκε σταδιακα στα 10εκ μετα στα 18εκ και επειδη ειμαστε μεγαλητεροι καναμε σπερματεχυση.τωρα ειμαι σε φαση που περιμενω να κανω τεστ!μην απελπιζεσαι!οταν πηγαμε για σπερματεχυση ο αριθμος σπερματοζωαριων ηταν 18εκ ανα ml και η κινητικοτητα εφτασε 80%!

αυτο που προεχει ειναι να κανετε την επεμβαση ωστε να μην μειωθουν κι αλλο!σου ευχομαι ολα να πανε καλα!και οτι χριαστεις....εδω ειμαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΦΣ έγραψε:

ευχαριστώ για τις ευχες σας να είσαστε όλες καλά και ευτυχισμένες.... αλλά πιστεύω ότι άδικα θα μπούμε σε αυτή την διαδικασία (εγχείρσης και θεραπείας)....πόσο μπορεί να βελτιωθεί αυτή η κατάσταση....σε διάφορα site που διάβασα μετά την εγχείρηση υπάρχει 70% βελτίωση του σπερμοδιαγράμματος...δηλ. τα 2.500.0000 να γίνουν 4.000.000???????????και????????πάλι υπογόνιμοι είμαστε....

Να ξερεις πως οι γιατροι θελουν το καλυτερο που θα μπορουν να εχουν οσον αφορα στο γεννετικο υλικο.Ναι μεν στην εξωσωματικη εμπλουτιζουν το σπερμα,αλλα οσο καλυτερη ποιοτητα εχουν τοσο το καλυτερο.Για αυτο μην λες "θα παει 4.000.000,και τι εγινε...;"Εγινε....η εστω κ λιιιιγη καλυτερευση στο σπερμα βοηθα παρα πολυ στην εξωσωματικη.

Να ξερεις πως το κακο σπερμα ευθηνεται κ για αποβολες,παλλινδρομες κ.τ.λ.Ετυχε σε εμενα....στα ειπα πριν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλη επιτυχια να εχει η επεμβαση του αντρα σου!!!εισαστε νεοι οπως τα κοριτσια λενε,δωστε λιgο χρονο και μετα δειτε gια εξωσωματικη

ευχομαι να ερθει gρηgορα το μωρακι σας ολα να σας πανε καλα :kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οπως σου ειπαν τα κοριτσια ειστε μικροι κ εχετε συμμαχο τον χρονο.

Το ξερω οτι δεν ειναι ευκολο να μην στεναχωριεσαι, αλλα πρεπει να στο κ εγω.

Σου επεσαν ολα τα αποτελεσματα μαζεμενα κ πανικοβληθηκες.Μιληστε με τον γιατρο ,θα ξεδιαλυνθει το τοπιο κ θα δεις τα πραγματα πιο ψυχραιμα.

Ολα θα πανε καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΖΟΥΜΠΙ μου,

δίκιο έχεις αλλά με έχει απογοητεύσει αυτή η κατάσταση ξερεις αυτά τα ερωτηματικά που μπαίνουν...γιατί σε εμάς?????...προσπαθώ να μην το δείχνω στον άντρα μου και τον ρίχνω....του λέω όλα θα φτιάξουν, θα πάνε όλα καλά....μόνο εσάς έχω να μιλάω ανοιχτα και να σας λέω τους προβληματισμούς μου...μου είναι όλα τοσο "φρέσκα" και έχω απογοητευθεί...πιστεύω θα το συνηδητοποιήσω και θα ηρεμήσω....

ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας και εύχομαι ολόψυχα σε όλες που δεν έχουμε ακόμα, ένα μπεμπάκι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΦΣ μου το καλο ειναι οτι το ψαξατε και ξερετε τι γινεται.Επισης ειστε μικροι οποτε μπορειτε να το παλεψετε. Τωρα οσο αναφορα την κυρσοκηλκ, τι να σου πω...ειναι οπως λεει η ζουμπι.σε αλλους υπαρχει αποτελεσμα και σε αλλους οχι...υπομονη, επιμονη και ολα θα γινουν.επειδη εχω και αλτσχαιμερ...ποσο καιρο προσπαθουσες και πηγες για εξετασεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ti aghos vre efs..den eheis omos alli epilogi..prepei na to antimetopisete kai poli thetika..einai o monos tropos..min apogoiteuesai..eiste kai poli mikroi..vre paidia auti i kirsokili kai ola auta ehoun simptomata?fainetai pouthena?kapnizoun oi antres autoi?fainetai stous orxeis?einai mikroi..megaloi?mazemenoi..ehoun provlimata stisis..telos panton iparxei kapoio sipmtoma i mono an kaneis exetasi spermatos to anakalipteis?tha kanoume ki emeis exetasi spermatos..alla de moiazei na iparxei provlima an exaireseis tin kathisterisi na sillavo..

ax efs..th deis oti sintoma tha einai ola ena asximo oneiro..pare mia vatheia anasa kai proxora..den mporeis na kaneis kati allo...kai veltioste parallila diatrofes kai fisiki katastasi..einai poli vasiko.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tinkerbel25 έγραψε:

ΕΦΣ μου το καλο ειναι οτι το ψαξατε και ξερετε τι γινεται.Επισης ειστε μικροι οποτε μπορειτε να το παλεψετε. Τωρα οσο αναφορα την κυρσοκηλκ, τι να σου πω...ειναι οπως λεει η ζουμπι.σε αλλους υπαρχει αποτελεσμα και σε αλλους οχι...υπομονη, επιμονη και ολα θα γινουν.επειδη εχω και αλτσχαιμερ...ποσο καιρο προσπαθουσες και πηγες για εξετασεις?

απο τον Ιούλιο...αλλά ήξερα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά γιατί κάναμε προσπάθειες και με τα τεστάκια ωορηξίας....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

cuando έγραψε:

ti aghos vre efs..den eheis omos alli epilogi..prepei na to antimetopisete kai poli thetika..einai o monos tropos..min apogoiteuesai..eiste kai poli mikroi..vre paidia auti i kirsokili kai ola auta ehoun simptomata?fainetai pouthena?kapnizoun oi antres autoi?fainetai stous orxeis?einai mikroi..megaloi?mazemenoi..ehoun provlimata stisis..telos panton iparxei kapoio sipmtoma i mono an kaneis exetasi spermatos to anakalipteis?tha kanoume ki emeis exetasi spermatos..alla de moiazei na iparxei provlima an exaireseis tin kathisterisi na sillavo..

ax efs..th deis oti sintoma tha einai ola ena asximo oneiro..pare mia vatheia anasa kai proxora..den mporeis na kaneis kati allo...kai veltioste parallila diatrofes kai fisiki katastasi..einai poli vasiko.

με τις εξετασεις σπερματος βλεπεις την κινητικοτητα και αν ολα βαινουν καλα. την κυρσοκηλη νομιζω την βλεπεις μονο με υπερηχο στους ορχεις... :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταλαβαίνω την στενοχώρια σου βρε κορίτσι μου, αλλά μην το παίρνεις τόσο βαριά. Όλα καλά θα πάνε! Μικρουλάκια είστε ακόμη και έχετε χρόνο να τα φτιάξετε όλα αυτά που προέκυψαν..Το ξέρω ότι το θες πολύ το μωράκι αλλά μην αγχώνεσαι.

Σκέψου μόνο πως νιώθει ο αντρούλης σου αυτή τη στιγμή με όλα αυτά τα θεματάκια που έχει να ξεπεράσει..

Θα φτιάξουν όλα και θα έρθει και το μωράκι!!

Εύχομαι ολόψυχα να ξεπεραστούν τα πάντα και γρήγορα!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

cuando έγραψε:

vre paidia auti i kirsokili kai ola auta ehoun simptomata?fainetai pouthena?kapnizoun oi antres autoi?fainetai stous orxeis?einai mikroi..megaloi?mazemenoi..ehoun provlimata stisis..telos panton iparxei kapoio sipmtoma i mono an kaneis exetasi spermatos to anakalipteis?.

Δυστηχως η κιρσοκιλη δεν εχει συμπτωματα και δεν φαινεται με γυμνο ματι.

Συνηθως αν τα αποτελεσματα του σπερμοδιαγραμματος δεν ειναι καλα, το 1ο που υποπτευονται ειναι η κιρσοκιλη κ σε παραπεμπουν για υπερηχο οπου εκει ξεκαθαριζουν τα πραγματα.

Δεν εχει σχεση ουτε η ηλικια του αντρα αλλα ουτε κ αν ειναι καπνιστης

Αυτα γνωριζω απο την δικη μας περιπτωση. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

cuando έγραψε:

ki emeis vre efs gia uto aghonomai ligo..alla ipotithetai pos kai stis gonimes na kaneis eheis 25% pithanotites..tora aghothika..

έγραψα και πριν αλλά χαθηκε το μήνυμα....το ότι έχουμε εμείς πρόβλημα δεν σημαίνει ότι έχει όλος ό κόσμος βρε cuando μου....

πάντως για την κιρσοκήλη εμείς δεν είχαμε κανένα σύμπτωμα...ούτε πόνο....και στύση τέλεια έχουμε, και οι όρχεις φυσιολογικοί είναι και σεξ συχνοτατα κάνουμε...να φανταστείς ο ουρολόγος δεν την ψιλάφισε μόνο με τον υπέρυχο-triplex την είδαμε....αφού κάναμε το σπερμοδιάγραμμα και είδαμε ότι είχαμε προβλημα τότε καταφύγαμε και στις υπόλοιπες εξετάσεις....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:dry::unsure::dry: ....ευχαριστω για τις απαντησεις..καλη επιτυχια σε ολες..εφσ ολα καλα θα πανε..θα δεις..εδω θα μαστε και θα μας ανακοινωνεις οτι εισαι εγκυος
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ για όλα!!!!!!!!!

με μόνο σύμμαχο την υπομονή, τα ωάρια και αυτά τα λίγα σπερματοζωάρια που έχουμε συνεχίζουμε τις προσπάθειες....ελπίζω να πάνε όλα καλά και να ξεπεράσουμε τα προβλήματα μας....θέλω τόσο πολύ ένα μωράκι....ελπίζω να έρθει έστω και με καθυστέρηση.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου γλυκο θα ερθει και το μπεμπακι....γνωμη αν και δεν γνωριζω πολλα απο αυτα...ειναι να προσπαθησετε να φτιαξετε το σπερμα για αρχη και μετα βλεπετε...

κανε αυτην την παραχωρηση στον αντρα σου...γιατι τωρα αισθανεται αχρηστρος...δηλαδη εχει θιγει ο αντρισμος του...να εισαι διπλα του και προσπαθησε να τον εμψυχωνεις....και εμεις θα εμψυχωνομαι εσενα :)

ευχομαι πολυ πολυ γρηγορα με ενα μπεμπακι!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΠΡΩΤΟΝ ΘΑ ΣΤΗΡΙΞΕΙΣ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΔΥΟ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΟΤΙ ΣΑΣ ΠΕΙ Ο ΟΥΡΟΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΟ ΔΙΩΡΘΩΣΕΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΡΘΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΤΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ......ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ναι ναι...έχω κάτι μικρές ενοχλήσεις πολύ χαμηλά από το κεφαλάκι θεωρώ και πιο πάνω γίνεται πάρτυ με τα ποδαράκια να χτυπάνε όπου βρουν 😁😁🧿🧿
    • Μακάρι μακάρι μακάρι...αν κ δύσκολο!! Είχαμε δύο επαφές μόνο 😭 που να φανταστώ ότι αποφάσισε να κάνει στην ώρα του ωορρηξία 🤣🤣🤣 ήταν κ λίγο άκυρες!! Δλδ  φαντάσου 8η και 11η ημέρα κύκλου...πφφφφ
    • Ναι μακάρι γτ όντως είναι πολύ δύσκολο... Χμμμμμ δεν ξέρω κατά πόσο ήταν καλές οι επαφές γτ λόγω δουλειάς καταφέραμε μόνο δύο και ίσως άκυρες μέρες!! Με λίγη βοήθεια όμως 🙏🏼 και ελπίδα....αυτή πεθαίνει τελευταία δεν λένε;; Χαχα  Μου είπε η γυναικολόγος πως λογικά σε 10 με 12 ημέρες θα πρέπει να έρθω περίοδο αν όντως έγινε η ωορρηξία!!   Για να δούμε;;!!!!
    • Αγαπη μου καλη επιτυχια ευχομαι κ το μικρακι σας να φωλιασει στην κοιλιτσα σου για 9 μηνες!!! 🙏🙏 Εγω δν ειχα καθολου συμπτωματα... ισως μια καποια συχνοουρια αλλα δν ξερω αν ηταν απ την εμφυτευση ή λογω του νερου π επινα... λιγο τα φατμακα, λιγο υο οτι πινω αρκετο νερο κ με τοση ζεστη επινα τλχ 2-3 λιτρα νερο τη μερα. Κ νομιζω καπου ειχα διαβασει οτι συστηνεται μετα την ετ αρκετο νερο γ να ενυδατωνεται η μητρα... Αλλα ουτε στηθος, ουτε κτ αλλο... α! Κι 1-2 βραδια ειχα εξαψεις.. εκει κοντα στη χοριακη... αλλα ισως φταινε κ τα φαρμακα.. μ τοση προγεστερονη.. Κι εγω προτεινω ν μεινεις σπιτι ν ξεκουραστεις!! Κι εγω πηρα την αδεια ειδικου σκοπου κ ξρκουραστηκα!! Βεβαια ολο ξυπνητηρια ειχα το πρωι γ τα φαρμακα αλλα τλχ ημουν ηρεμη...
    • Κοίτα η μπανάνα μυρίζει και "περίεργα". Η δικιά μου τους πρώτους μήνες της σιχαινόταν 😅 Νομίζω το ψωμί και τα μπισκότα τα λατρεύουν. Τουλάχιστον η δικιά μου τρελένεται. Οπότε αν θες άσε της ένα κομμάτι ψωμί κόρα ή ένα μπισκότο και άσε να δεις αν θα το φάει. Επίσης φροντίσε να πεινάει λίγο όταν θα της τα δώσεις. Να δεις αν θες δείξει περισσότερο ενδιαφέρον ετσι.  Μπράβο για την υπομονή και την ψυχραιμία 💪💪💪 Έτσι θέλει! Το χεις μανούλα!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...