Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΥΣΗΜΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ, ΤΙ ΞΕΡΕΤΕ?


Recommended Posts

καλησπέρα κορίτσια, τι κάνετε? ξέρετε κάτι για το φύσημα στην καρδιά? είμαι 28 ετών και εγκυμονούσα 2,5 μηνών. η μαμά μου θυμήθηκε πως κάποτε ένας γιατρός μας είχε πεί ότι έχω φύσημα στην καρδιά αλλά τίποτα παραπάνω, ούτε το έχουμε ψάξει, ούτε έχω κάποιο πρόβλημα. καδριογραφήματα παλαιότερα έχω κάνει και ήταν φυσιολογικά. απλά τώρα που είμαι έγκυος και θυμήθηκε αυτό η μαμά μου με προβλημάτησε. αν ξέρετε κάτι θα το έκτιμούσα πολύ να μου απαντήσετε. ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φυσημα ξερω οτι εχουν τα περισσοτερα παιδακια σε ηλικια 12-15 ετων.εγω ειχα και ζω!ωχ κατσε ζω?εμ...μαλλον ζω!

οχι μην σε τρομαζει!εαν ο γιατρος τοτε δε σου ειπε τιποτα τοτε σημαινει οτι ηταν κατι της ηλικιας.το ακουνε οταν σου κανουν απλη εξεταση!

απο οτι ξερω δηλαδη μην νομιζεις οτι εχω και ντοκτορα!χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου!!Μην σε προβληματίζει..δεν είναι τίποτα το φύσημα! πάρα πολλοί άνθρωποι το έχουν κ πολλοί δεν το ξέρουν καν.Έχω κ εγώ κ ο άντρας μου κ το μωρό μας έχει..είναι συχνό φαινόμενο να έχουν κ τα μωρά αλλά πολλές φορές τους περνάει..Απλά αν θες πες το στο γιατρό σου την επόμενη φορά που θα πας απλά να το ξέρει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama_xina έγραψε:

φυσημα ξερω οτι εχουν τα περισσοτερα παιδακια σε ηλικια 12-15 ετων.εγω ειχα και ζω!ωχ κατσε ζω?εμ...μαλλον ζω!

οχι μην σε τρομαζει!εαν ο γιατρος τοτε δε σου ειπε τιποτα τοτε σημαινει οτι ηταν κατι της ηλικιας.το ακουνε οταν σου κανουν απλη εξεταση!

απο οτι ξερω δηλαδη μην νομιζεις οτι εχω και ντοκτορα!χαχαχα

και γω κάτι τέτοιο έχω ακούσει, ότι το έχουν πολλοί άνθρωποι εκ γεννητής αλλά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

αυτή σου η φωτό μου αρέσει πολύ :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου nana82!γιαυτο το φυσημα((ή αλλιως πρόπτωση το ανεφερε ο καρδιολογος οταν ειχα παει για ελεγχο) που λες τυχαινει να το εχω και εγω..τυχαια το ειχα ανακαλυψει οταν ημουνα μικρη και προσφατα μου το θυμησε και εμενα η μαμα μου.

δεν ειναι κατι το σοβαρο απ'οτι μου ειχανε πει πολλες γυναικες το εχουνε.. αλλα καλο ειναι να το ελεγχουμε και να το αναφερουμε στον γυναικολογο-αναισθησιολογο.

τωρα που εισαι εγκυος χρειαζεται να κανεις καποιο ελεγχο σε καρδιολογο(εγω ειχα κανει υπερυχο triplex αν το λεω σωστα -παντως στο καρδιογραφημα δεν φαινεται κατι).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasoula2 έγραψε:

Γειά σου!!Μην σε προβληματίζει..δεν είναι τίποτα το φύσημα! πάρα πολλοί άνθρωποι το έχουν κ πολλοί δεν το ξέρουν καν.Έχω κ εγώ κ ο άντρας μου κ το μωρό μας έχει..είναι συχνό φαινόμενο να έχουν κ τα μωρά αλλά πολλές φορές τους περνάει..Απλά αν θες πες το στο γιατρό σου την επόμενη φορά που θα πας απλά να το ξέρει.

σε ευχαριστώ ανακουφήστηκα. αν ξέρεις φένεται με καρδιογράφημα ή με υπέρηχο καρδιάς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nastazia έγραψε:

γεια σου nana82!γιαυτο το φυσημα((ή αλλιως πρόπτωση το ανεφερε ο καρδιολογος οταν ειχα παει για ελεγχο) που λες τυχαινει να το εχω και εγω..τυχαια το ειχα ανακαλυψει οταν ημουνα μικρη και προσφατα μου το θυμησε και εμενα η μαμα μου.

δεν ειναι κατι το σοβαρο απ'οτι μου ειχανε πει πολλες γυναικες το εχουνε.. αλλα καλο ειναι να το ελεγχουμε και να το αναφερουμε στον γυναικολογο-αναισθησιολογο.

τωρα που εισαι εγκυος χρειαζεται να κανεις καποιο ελεγχο σε καρδιολογο(εγω ειχα κανει υπερυχο triplex αν το λεω σωστα -παντως στο καρδιογραφημα δεν φαινεται κατι).

δηλαδή με υπέρηχο καρδιάς φένεται? είναι δηλαδή στις εξετάσεις της εγκυμοσύνης? και σε ποιόν μήνα την κάνεις? συγνώμη για τις ερωτήσεις, σε ευχαριστώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι δεν ειναι εξεταση εγκυμοσυνης.απο μονη μου απλα πηγα σε καρδιολογο για εξεταση και μου ειχε κανει τρισδιαστατο υπερυχο και μου ειχε πει οταν μεινω εγκυος καλο ειναι να ξαναπαω να με δει, πιο πολυ σα τσεκαπ και γενικως να μην το αμελω.

α!και στην εξωσωματικη οταν ειχα κανει ωοληψια το ειχα αναφερει στον αναισθησιολογο και μου ειχε βαλει διαφορετικη δοση ή άλλο φαρμακο-κατι τετοιο μου ειχε πει τουλαχιστον...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κι απο μενα!Εχω κι εγω χροοοοονια τωρα αλλα το ελεγχω καθε χρονο σχεδον μπορει και παραπανω και τωρα τελευταια το ακουνε με το ζορι....στο καρδιογραφημα ουτε φαινεται,μονο στον υπερηχο....παντως ουτε εγω το χα πει στον γυναικολογο μου και μια μερα που ειχα παει για υπερηχο ενας αλλος εκανε εντονη παρατηρηση σε μια αλλη εγκυο που δεν τον ειχε ενημερωσει....

Ο καρδιολογος μου μου ειπε οτι δεν υπαρχει πρβ αλλα για να ξερεις οτι φυσημα απο φυσημα διαφερει γι αυτο καλο θα ηταν να το αναφερεις στον γυναικολογο γιατι μπορει να θελησει να κανεις καποιον υπερηχο!

Καλη εγκυμοσυνη και με το καλο! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κορίτσια και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!! λέω να πάω να κάνω έναν υπέρηχο καρδιάς, δεν έχω να χάσω τίποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην ανησηχης.ο μικρος μου εχεικαι φυσημα και μεσοκολπικη επικινονια.η μεσο.επικηνονια σχεδων εκλησε και εμηνε σαν φυσιμα.με αποτελεσμα να εχει 2 τρηπες η αλλιος φυσιματα.δεν υπαρχη πρωβλημα.ενημεροσες τον γυναικολογο σου και πεστου το.για καλα και για κακω.η ανηψια μου εχει και τωρα που ειναι 14 δεν εχει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια

και γω εχω προπτωση μητροειδους βαλβιδας (φυσημα) και ειμαι καλα!! :laugh:

διαπυστωθηκε με υπερηχο λογω ταχυκαρδιων που ειχα αλλα ειχε να κανει καθαρα με το αγχος! οφείλεται σε εμβρυικη κατασκευη και δε παθαινεις τιποτα απολυτως, καλο ειναι καθαρα για τυπικους λογουςνα κανεις εναν υπερηχο που ουτως η αλλως θα στο ζητησει ο γυναικολογος σου κατα τα μεσα της εγκυμοσυνης.

ολα να σου πανε καλα -απολαυσε την εγκυμοσυνουλα σου που τοσο πολυ επιθυμουμε να χουμε και οι υπολοιπες!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KARKINAKI έγραψε:

καλησπερα κοριτσια

και γω εχω προπτωση μητροειδους βαλβιδας (φυσημα) και ειμαι καλα!! :laugh:

διαπυστωθηκε με υπερηχο λογω ταχυκαρδιων που ειχα αλλα ειχε να κανει καθαρα με το αγχος! οφείλεται σε εμβρυικη κατασκευη και δε παθαινεις τιποτα απολυτως, καλο ειναι καθαρα για τυπικους λογουςνα κανεις εναν υπερηχο που ουτως η αλλως θα στο ζητησει ο γυναικολογος σου κατα τα μεσα της εγκυμοσυνης.

ολα να σου πανε καλα -απολαυσε την εγκυμοσυνουλα σου που τοσο πολυ επιθυμουμε να χουμε και οι υπολοιπες!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

σε ευχαριστώ πολύ!!! και αν είσαι και συ μια απο αυτές που το επιθυμεί σου το εύχομαι σύντομα!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...