Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΥΤΤΑΡΟΜΕΓΑΛΟΙΟΣ ΚΑΙ ΘΗΛΑΣΜΟΣ


Recommended Posts

Θα ήθελα όποια κοπέλα γνωρίζει κάτι να απαντήσει γιατί με αγχώνει πολύ το θέμα αυτό.

Από την αρχή της εγκυμοσύνης έχω κυτταρομεγαλοιο τον οποίο όμως παρακολουθούμε καθε μήνα με εξετάσεις που κάνω στο Pasteur.

Aπό την αρχική εξέταση Avidity φάνηκε οτι η λοίμωξη προυπήρχε των 3 μηνών από την εγκυμοσύνη οπότε ο γιατρός μου θεωρεί οτι δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα στο μωρό,αρκεί βέβαια που το παρακολουθούμε.

Τώρα που μπήκα στον 8ο μήνα και σκέφτομαι πιο σοβαρά κάποια θέματα όπως ο θηλασμός προβληματίζομαι αν θα υπάρξει κάποια παρενέργεια στο μωρό.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

aeriko επειδή είσαι στο σύλλογο θηλασμού αν γνωρίζεις ΄κάτι θα το εκτιμούσα αν απαντούσες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα δεν γνωρίζω επί του θέματος, αλλά βρήκα αυτές τις πληροφορίες στη σελίδα του Εθνικού Συστήματος Υγείας της Μεγάλησ Βρετανίας (NHS)

CMV and breastfeeding

CMV can be passed from a mother to a child through breast milk. However, the benefits of breastfeeding your child far outweigh any risk that is posed by CMV.

The one exception to this is if a child is born prematurely. The immune systems of premature babies are often not strong enough to control a CMV infection. If your baby is born prematurely, your treatment team will be able to advise you about the best option for feeding your baby.

Φαντάζομαι ότι ο γιατρός σου μαζί με τον παιδίατρο θα σε κατευθύνουν αναλόγως.

Με το καλό το μωράκι σου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Αννα.

Κι εγω στην εγκυμοσυνη παρακολουθουσα τον ιο γιατι το ειχα καποια στιγμη αλλα γεννησα φυσιολογικα.

Αυτη την στιγμη θηλαζω κανονικα το μωρακι μου και να σου πω την αληθεια ουτε καν μου περασε απο το μυαλλο κατι αντιστοιχο οπως εσυ.

Αλλα και ο γυναικολογος μου ποτε δεν μου ανεφερε τιποτα.

Θα ρωτησω και το αερικο μιας και ειμαστε και γειτονισσες αλλα δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ανησυχεις.

Ευχομαι με το καλο να γεννησεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Αύριο θα πάω στον γιατρό και θα του συζητήσω το θέμα αλλά ήθελα να ακούσω και από εμπειρίες γυναικών στο mammyland.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...