Μετάβαση σε περιεχόμενο

spithourakia sto prosopo tou morou!


Recommended Posts

empeires manoules boithiste ligo tin katastasi giati tha skaso apo ti stenaxoria :( to moraki mou emfanise edo kai2 meres tora kokkina spithourakia sto prosopo,pigame ston pediatro kai mou edose pepanthol alla den blepo na kanei douleia!exei kamia paromia empeiria?ki an nai pos to antimetopise?o giatros mas eipe oti mporei na ta ebgale apo tin koubertoula tis...perimeno tis dikes sas empeiries pano sto thema!eyxaristo ek ton proteron... filakia!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

k emena o mikros to ixe pathi 3-4 mhnon itan ixe sto koutelo olo sto kefalaki tou san drotsilia. mono ladaki evaza pediko den mporis na kanis kati alo tha figi mono toy an k ixe argisi thimame k ixa katastenaxorithi. kane ipomoni

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να μην στεναχωριεσαι θα φυγουν απο μονα τους.ειναι γενικα απο το περιβαλλον.εμενα η μικρη μου ειχε γεμισει το προσωπακι της απλα την πλεναμε με λιγο χαμομηλι και βαζαμε την κρεμουλα σωματος που βαζουν στα μωρακια μετα το μπανιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλε μην στεναχωριεσαι δεν ειναι τιποτα! Να σου ζησει καταρχην!!! :) Κι εμενα ειχε και τωρα βγαζει κατα διαστηματα! Δεν αξιζει τον κοπο να σε στεναχωρει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΙΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΩΡΩ ΛΙΓΟ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΠΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΑΛΗΘΗ

ΟΙ ΠΑΛΙΕΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΑΝ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΛΕΧΩΝΑΣ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΒΓΑΖΕΙ ΣΠΙΝΘΟΥΡΑΚΙΑ

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΙΣΧΥΕΙ

ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΗ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑ ΣΟΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκι μου..άστα..Κ εμένα η μπέμπα μου μέχρι κ 2 μηνών ήταν γεμάάάτη σπινθουράκια στα όμορφα μαγουλάκια της..Αλλα εμένα η γιατρός μας μου είπε οτι ήταν απο τον θηλασμό κ τον ιδρώτα..Ήταν κ καλοκαίρι-αλήθεια,θηλάζεις??Ίσως είναι απο αυτό..Οπότε κ μου δωσε μια ενυδατική κρεμούλα,την Ωplus της Froika κ σε συνδυασμό με την bepanthol,σε 3-4 μέρες ήταν περδίκι!!

Να μη στεναχωριέσαι(κ εσύ σαν κ εμένα),θα περάσει!!

Φιλάκια πολλά,κ να σου ζήσει το ανθρωπάκι σου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμένα η μπέμπα μου είχε σπιθουράκια με κάποια να έχουν λευκή "μυτούλα" πάνω. Ο γιατρός μου είπε ότι ήταν νεογνική ακμή. Αποβάλλεται το σμίγμα που έχουν τα μωράκια για να προστατεύονται μέσα στην κοιλίτσα μας ή κάπως έτσι.. Έχουν περάσει και 2,5 μήνες από τότε. Απλά την περνούσα ταμποναριστά με ένα βαμβάκι με φυσιολογικό ορό και τίποτα άλλο. Είναι άσχημο αισθητικά αλλά περνάει μόνο του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να χαιρεαι το μωρακι σου!!!Μην ανησυχεις!!Σχεδον ολα τα μωρακια βγαζουν παρομοια σπιθουρακια!!Ειχαμε βγαλει κ εμεις τον 1ο μηνα(ηταν κ καλοκαιρι)κ κρατησαν λιγες βδομαδες!Περνανε μονα τους συνηθως!Φουντωνουν,ξεφουντωνουν κ κανουν τον κυκλο τους!Εμας ηταν βρεφικη ακμη,ετσι μοιαζει κ εσας!Σε αλλα μωρακια μπορει να κρατησει λιγες μερες,σε αλλα μεχρι κ μηνες!Εβαζα κ εγω λιγη Bepanthol για τα συγκαματα!Αλλα ουσιαστικα φευγουν μονα τους σιγα σιγα,δεν κανουν κατι ιδιαιτερο οι κρεμες!

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gai μου γλυκειά και εμάς η Αθηνούλα έχει 2 σπιθουράκια στο δεξί μαγουλάκι! Είναι φυσιολογικό για τα μικράκια... Εγώ το απέδωσα και στα γένια του μπαμπά, χιχι!!

Της βάζουμε χαμομηλάκι και ενυδατική κρεμούλα μπεμπέ (από μικρά στις κρέμες, χαχα)! :kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΝΑ Η ΜΙΚΡΗ ΤΑ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥ.Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΤΑ ΕΙΧΕ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΜΙΑ ΚΡΕΜΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΑΝΑΜΕΙΚΤΗ ΜΕ ΕΝΥΔΑΤΙΚΗ ΦΙΣΑΝ.ΑΛΛΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΤΑ ΕΒΓΑΛΕ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΤΑ ΦΑΓΗΤΑ ΠΟΥ ΤΡΩΩ.ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΝΑ Η ΜΙΚΡΗ ΤΑ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥ.Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΤΑ ΕΙΧΕ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΜΙΑ ΚΡΕΜΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΑΝΑΜΕΙΚΤΗ ΜΕ ΕΝΥΔΑΤΙΚΗ ΦΙΣΑΝ.ΑΛΛΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΤΑ ΕΒΓΑΛΕ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΤΑ ΦΑΓΗΤΑ ΠΟΥ ΤΡΩΩ.ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Η ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΣΟΥ.ΚΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ!ΤΟ ΕΠΑΘΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ.ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΤΙ.ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ.ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΕΟΓΝΗΚΗ ΑΚΜΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΟΡΜΟΝΙΚΟ.ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει. Ηρέμισε δεν είναι τίποτα. Είναι νεογνική ακμή. Τα μωρά όταν είναι στην κοιλιά της μαμάς έχουν πολύ σμήγμα για να προστατεύονται. Τώρα τα αποβάλλει και γιαυτό κάνει σπιθουράκια. Μη τα σπας και κατά τη γνώμη μου άσε να κάνει τον κύκλο της. Σε 2 μήνες με 3 θα έχουν φύγει. Δημιουργούνται από τις ορμόνες της μαμάς κατά την εγκυμοσύνη και είναι μια απόλυτα φυσιολογική κατάσταση που δεν επιρρεάζει αρνητικά το μωρό όπως και αν μετέπειτα κάνει νινίδα στο κεφαλάκι του (κάτι σαν πυτιρίδα είναι). Ο δικός μου γιατρός δεν μου έδωσε ΤΙΠΟΤΑ γιατί λέει ότι θα περάσει από μόνο του και δε χρειάζεται να βάζω κρέμες του εμπορίου στο ευαίσθητο δερματάκι του. Πράγματι στους 3,5 μήνες έφυγε χωρίς να κάνω τίποτα. Μη βάζεις στο μωρό κρέμα δεν έχει νόημα γιατί αυτή θα κάνει τον κύκλο της βάλεις δε βάλεις κρέμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...