Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΑΣ!!


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!

ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΦΡΟΥΤΑ(ΜΠΑΝΑΝΑ-ΑΧΛΑΔΙ-ΜΗΛΟ) Κ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ..

ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ ΕΠΙΣΗΜΑ ΠΛΕΟΝ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ :woohoo:

ΠΑΤΑΤΑ-ΚΑΡΟΤΟ-ΚΟΛΟΚΥΘΑΚΙ Κ ΕΓΩ ΠΡΟΣΘΕΣΑ 3 ΦΥΛΛΑ ΣΠΑΝΑΚΙ(ΣΥΝΤΑΓΗ ΑΔΕΡΦΗΣ ;) )ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΡΧΙΚΑ ΖΩΜΟ ΑΠΟ ΚΡΕΑΣ Κ ΜΕΤΑ ΚΡΕΑΤΑΚΙ(ΜΟΣΧΑΡΙ -ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ)

ΣΕ 10 ΗΜΕΡΕΣ ΛΕΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΤΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΜΕ ΦΑΡΙΝ ΛΑΚΤΕ Κ ΛΙΓΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΤΡΑΧΑΝΑ ΣΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ..

ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΣΑΣ ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ??!! :huh:

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΡΧΙΚΑ Η ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΕΣ ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΙΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ,ΔΕΥΤΕΡΟΝ Η ΦΑΡΙΝ ΛΑΚΤΕ..ΤΙ ΕΙΝΑΙ??ΜΠΙΣΚΟΤΟ??ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΟ?? :dry::blink:

Κ ΕΝΑ ΤΡΙΤΟ..ΝΕΡΑΚΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΤΗ ΜΕΡΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΦΑΓΑΚΙ??

ΑΑΑΑ...Κ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΑΧΑΝΑ!!ΕΣΕΙΣ ΔΩΣΑΤΕ??ΠΟΤΕ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα.

Με το φαγητο ξεκινησαμε μια εβδομαδα χορταρικα(καροτο, πατατα, κολοκυθι,σελινο) την δευτερη εβδομαδα κοτοπουλο (το εβρασα και στο ζουμι προσθεσα τα λαχανικα) και την τριτη εβδομαδα μοσχαρι(το ιδιο με το κοτοπουλο).

Μετα εναλαξ ανα 2 ημερες.

Η φαριν λακτε ειναι δημιτριακα(απ'οτι ξερω).

Εγω αν και μου την συνεστησε ο γιατρος, προτειμουσα να της ξαναδινω φαγακι και το απογευμα μιας και ηταν ελαχιστο αυτο που ετρωγε το μεσιμερι.

Σπανακι εδωσα ποιο μετα.

Καπου ακουσα πως δεν κανει κατω του χρονου(αλλα εγω ειχα δωσει).

Νερακι θα της δινεις μετα τα γευματα.

Στην αρχη δεν πινουν πολυ.

Τραχανα, της ειχα δωσει και εγω, μετα τον εβδομο νομιζω.

Ειναι ζυμαρικο και τα ζυμαρικα καλυτερα να δινονται μετα.

"τι καλο θα φαμε μανουλα" ειναι ενα θεμα της lovie και εχει εναλακτηκες λυσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΛΕΝΗ :kiss:

Η ΦΑΡΙΝ ΛΑΚΤΕ ΟΥΤΕ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΓΕΜΙΣΕ ΤΟ ΜΑΤΙ ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΤΗ ΔΩΣΩ..ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΠΑΛΙΟΣΚΟΝΗ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ??!!ΟΥΤΕ Κ ΤΑ ΠΑΛΙΟΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΑΡΓΟΤΕΡΑ!!(ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΣΥΝΤΗΡΙΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ)ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΜΕ ΤΙ ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ :huh:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΚΑΤΑΧΡΑΣΤΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ??!! :dry::blush:

ΑΠΟ ΕΧΘΕΣ ΔΕ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΚΑΚΙΑ...ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΥ??ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΟ ΕΝΤΕΡΑΚΙ?ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΤΩΡΑ ΒΑΖΩ ΠΑΤΑΤΑ-ΚΑΡΟΤΟ-ΚΟΛΟΚΥΘΙ-ΣΠΑΝΑΚΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ntina μου γεια σου σπανακι δε νομιζω να κανει στο μωρο πριν το ετος ...εμενα μου χε πει σπανακι παντζαρι και τα φυλλα απο το σελινο θα τα φαμε αργοτερα αλλα το σπανακι στο χρονο...ρωτησε το αυτο σε παρακαλω

γιατι το σπανάκι, τα φυλλα απο το σελινο είναι πιθανό να έχουν μεγάλη περιεκτικότητα σε νιτρικά άλατα, κάτι που ίσως προκαλέσει αναιμία (χαμηλό αιματοκρίτη) στα μωρά

εχει παρα πολλα πραγματα που μπορεις να του δωσεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!δεν διαβασα τα ποστ,μαλλον στον εγραψαν κι αλλα κοριτσια,σπανακι ειναι πολυ νωρις για να δωσεις.Υπαρχει λογος που ξεκινουν με αυτα τα λαχανικα και σιγα σιγα (μεχρι να συνηθισει το στομαχι τους στις στερεες τροφες),μη βιαζεσαι,μπορεις να βαλεις λιγο πιο μετα μπροκολο ή κουνουπιδι ή μαρουλακι (βραστα εννοω) και αλλα πιο ελαφρια λαχανικα.Θα βγαινουν πρασινα τα κακα του και δεν θα σαι σιγουρη αν ειναι απο το σπανακι ή τιποτα αλλο,απεφυγε το.Ρωτα και τον γιατρο του παιδιου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΝ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ!!Κ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΛΕΤΕ ΟΛΕΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΞΕΡΕΤΕ ;)

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕΙ??ΤΑ ΧΟΡΤΑ-ΠΡΑΣΙΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΤΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΩΜΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΨΥΧΟΥΜΕ Η ΧΑΝΟΥΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΡΕΠΤΙΚΕΣ ΟΥΣΙΕΣ ΤΟΥΣ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν λές χόρτα ποιά εννοείς?

Εγώ καταψύχω μόνο μαϊντανό σέλινο και άνιθο.

Επίσης τον αρακά και φασολάκια που δεν τα βρίσκω εύκολα τα καθαρίζω τα νεροβράζω λίγο και τα καταψύχω.

Καρότο κολοκύθι και τα υπόλοιπα τα δίνω φρέσκα.

Καλύτερα φρέσκα και φυσικά εντός εποχής.

Με τα κακά τί έγινε ?

Ενεργείται?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΟΡΤΑ ΤΑ ΛΕΕΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΓΕΝΙΚΑ..ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΖΕΥΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΒΑΔΙΑ Κ ΤΑ ΠΟΥΛΟΥΝ ΣΤΙΣ ΛΑΙΚΕΣ!!ΤΩΡΑ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΝΑ ΤΑ ΠΩ :blush:

ΧΟΡΤΑ ΛΕΕΙ Η ΜΑΜΑ,ΧΟΡΤΑ ΛΕΩ Κ ΕΓΩ :P :silly: :woohoo:

ΚΑΤΙ ΖΟΧΑΚΙΑ ΚΤΛ!!ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΕΝΝΟΟΥΣΑ Κ ΑΛΛΑ "ΠΡΑΣΙΝΑ"ΣΕΛΙΝΟ-ΜΑΙΝΤΑΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΗΔΗ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.. ;):kiss:

ΤΑ ΚΑΚΑΚΙΑ ΜΑΣ ΜΑΛΑΚΩΣΑΝΕ ΛΙΓΟ..ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΜΠΑΓΗ..ΣΑΝ ΠΟΛΥΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΠΛΑΣΤΕΛΙΝΗ :dry::blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω αυτά καλύτερα φρέσκα...

Ίσως μπορείς αν τα νεροβράζεις λίγο πρώτα γιατι και το σπανάκι τώρα που το σκεύτομαι πωλείται συσκευασμένο για κατάψυξη.

Τα κακά αν δεν ζορίζεται να τα κάνει δεν έχεις πρόβλημα.

Βοηθά πολύ το κολοκύθι και το μπρόκολο.

Εμένα θυμάμαι είχε μεγάλο πρόβλημα στα κακά όταν αρχίσαμε στέρεες!

Πρόσθετα το κάθετι με ρυθμούς χελώνας :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...