Μετάβαση σε περιεχόμενο

κρεμα βανιλια...ποσο πρεπει να τρωει ενα μωρο???


Recommended Posts

καλησπερα σε ολες τις μανουλες..εχουμε ξεκινησει κρεμα βανιλια εδω κ μια εβδομαδα..ηθελα να ρωτησω ποση ποσοτητα πρεπει να τρωει η μικρη μου στην ηλικια των 5 1/2 μηνων..συμφωνα με τις οδηγιες της γιατρου,την 7η μερα πρεπει να της φτιαξω 200μλ νερο με 10 μεζουρες..ομως η μικρη δε μπορει να φαει ουτε το μισο...στα μισα αρχιζει κ συνανασχετει κ κλαιει..

απο την αλλη δεν ξερω μηπως πρεπει να τρωει αυτην την ποσοτητα εφοσον δε συμπληρωνω πια το απογευματινο της με γαλα...εχει καμια μανουλα προσφατη εμπειρια για να μου πει???φιλια σε ολες σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KALH AΡΧΗ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ !

ΚΟΙΤΑ 8ΕΛΕΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥ ΤΟ ΚΑ8Ε ΠΑΙΔΑΚΙ , ΕΓΩ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ Κ ΑΛΛΑΞΑ ΚΑΙ ΚΡΕΜΑ Κ ΤΗΝ ΕΤΡΩΓΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ .

ΜΗΝ ΠΙΕΖΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ , ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ , ΕΓΩ Π.Χ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΑΕΙ 1 ΠΙΑΤΟ (ΜΕ ΤΟ ΜΑΤΙ ΠΛΕΟΝ) ΕΔΙΝΑ Κ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ (ΝΕΡΟ ΔΕΝ ΕΠΙΝΕ ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΙΝΕΙ Κ ΑΥΤΟ ΕΛΑΦΡΩΣ ΧΛΙΑΡΟ) ΥΠΟΜΟΝΗ ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΥΨΟΥΛΑ ΜΟΥ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΕ 5 ΜΗΝΩΝ!!Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΜΕ 2 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΜΕΤΑ 4 ΚΛΠ !!!ΣΤΙΣ ΔΕΚΑ ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΜΟΥ ΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΙΣΗΣ 200 ΜΛ ΝΕΡΟ ΚΑΙ 8 ΜΕΖΟΥΡΕΣ!!!ΟΥΤΕ ΕΜΕΝΑ Τ ΕΤΡΩΓΕ ΟΛΟ !!ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΥΤΕ ΤΟ ΜΙΣΟ ΕΤΡΩΓΕ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΟ ΠΕΤΟΥΣΑ!!ΑΥΤΟ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ!!!ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ 6ΜΙΣΙ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΡΩΕΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 180 ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ!!!ΜΕΤΑ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΜΕ ΜΕΜΕΔΑΚΙ!!!ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ Η ΜΑΛΛΟΝ ΛΙΓΑ ΤΡΩΝΕ 200 ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΜΛ !!!ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΣΤΕ !!ΡΩΤΑΚΑΙ Τ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ!!!!ΕΠΙΣΗΣ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑΖΩ ΓΕΥΣΟΥΛΕΣ!!ΔΗΛΑΔΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΡΕΜΑ ΒΑΝΙΛΙΑ ΜΕΤΑ ΑΝΘΟΣ ΑΡΑΒΟΣΙΤΟΥ ΜΕΤΑ ΦΑΡΙΝ ΛΑΚΤΕ!!ΡΩΤΑ ΟΜΩΣ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ!!!ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ !!!ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΚΑΙ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΣ ΑΡΕΣΟΥΝ!!!ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕ ΤΡΩΕΙ ΠΟΛΥ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ!!!ΜΑΚΙΑΑΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανούλα καλυψό! Είχα κ εγώ το ίδιο πρόβλημα, κ την ίδια απορία. Οπότε ρώτησα τον γιατρό μου. η απάντηση του ήταν,ότι το μωρό τρώει από τρία έως κ δεκαπέντε κουταλάκια κρέμα τον πρώτο καιρό.Τώρα αν συνεχίσει να πεινάει θηλάζεις η συμπληρώνεις με γάλα! Να χαίρεσαι το μωράκι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΛΥΨΩ!!

Κ ΕΜΕΙΣ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΧΙΣΑΜΕ..ΑΝ Κ ΠΛΕΟΝ ΜΠΗΚΑΜΕ Κ ΣΕ ΦΑΓΑΚΙ!!

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΜΕ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ Κ ΤΕΤΟΙΑ Κ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΠΙΕΣΕΙΣ Κ ΠΑΡΕΙ ΜΕ ΣΤΡΑΒΟ ΜΑΤΙ ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΙ ΓΕΝΙΚΑ :blink:;)

Κ ΕΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΤΡΩΓΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ Κ ΤΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΑΛΛΑ Κ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ..ΠΛΕΟΝ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΤΑ ΤΣΑΚΙΖΕΙ Κ ΤΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΟΠΟΤΕ ΤΟΥ ΕΡΘΕΙ Η ΟΡΕΞΗ :dry: ΟΤΑΝ ΔΕ ΤΟ ΤΡΩΕΙ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΓΑΛΑΤΑΚΙ!! Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ ΤΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΦΑΡΙΝ ΛΑΚΤΕ..ΑΛΛΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ(ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΑΚΟΜΗ)

ΥΠΟΜΟΝΗ Κ ΚΑΛΕΣ ΜΑΣΕΣ ΕΥΧΟΜΑΙ :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τις προλαλήσασες...Απλά ήθελα να συμπληρώσω να δοκιμάσεις να δώσεις στο μωράκι σου κ κρεμουλα άλλης μάρκας μήπως κ δε του αρέσει η γεύση της συγκεκριμένης!

Κ κάτι ακόμη...Οι μεζούρες είναι λίγο μούφα!Αν έδινα στην κόρη μου κρέμα με την αναλογία που συστήνει το κουτάκι της κρέμας θα το έκανε όόόόλο εμετό!! :ohmy: Εξ αρχής η δική μας γιατρός είπε να της φτιάχνουμε τις κρέμες όπως φτιάχνουμε τον έτοιμο πουρέ!Ρίχνω δηλαδή σκονίτσα μέχρι να πήξει καλά-τα περισσότερα μωράκια αναγουλιάζουν όταν η κρεμούλα είναι νερουλή!!

Καλή συνέχεια,φιλάκι πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΣΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΝΑ ΦΑΕΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΝΧΟΝΕΣΑΙ.ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ 10 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΡΩΕΙ 6-8 ΜΕΖΟΥΡΕΣ.ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΤΙ.ΣΕ ΑΛΛΑ ΜΩΡΑ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΡΟΥΛΗ Η ΚΡΕΜΟΥΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΠΗΧΤΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμενα στην αρχη ζοριζοτανε και ετρωγε λιγο, στον 8ο συμληρωσε τα 200 μλ..μην αγχωνεσαι, τρωει οσο της χρειαζεται. κ μην την πιεζεις γιατι μετα δεν θα τρωει με τιποτα! Υπομονη, καθε αρχη και δυσκολη :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια...

ζουζουνιτσα δε θηλαζω.

απλα θα προσεξω να μην την πιεσω κ μετα δεν τρωει καθολου.προς το παρον μας ειπε η παιδιατρος μονο κρεμα βανιλια,φανταζομαι αργοτερα να παμε σε φαριν λακτε κλπ.αυριο ξεκιναμε κ φρουτοκρεμα..

κ εμενα μου φανηκε περιεργη η ποσοτητα των 200μλ να σας πω την αληθεια..αυτη ειναι κρεμα για ενα μεγαλο ανθρωπο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλυψώ πολύ κρέμα νομίζω ότι σου είπε ο παιδίατρος. Αν διαβάσεις και στο κουτί λέει 6 μεζούρες. Εμένα που οι δικοί μου είναι και τεράστιοι και πολύ φαγανοί μου είπε η απιδίατρος μόνο για αυτούς αν δεν χορταίνουν το πολύ μέχρι 8.

Άρα καλά κάνει η μικρή και σταματάει γιατί σε λίγο θα την ... σκάσεις :silly: .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΜΕ ΜΑΜΥΝΤΙ(ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΑΓΑΠΗ)!!! ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΜΕΣΑ Η ΠΟΛΥ ΠΗΧΤΗ ΘΑ ΒΓΕΙ ΟΠΩΣ ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΑΝΘΟΣ ΑΡΑΒΟΣΙΤΟΥ Η ΝΕΡΟΥΛΗ!!!ΟΠΟΤΕ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΝΑ ΚΡΝΕΙΣ!!!

ΕΠΕΙΣΗΣ Η ΦΑΡΙΝ ΛΕΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ 5 ΜΗΝΑ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ !!!ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ!!ΒΕΒΑΙΑ ΡΩΤΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΠΡΩΤΑ!!!! ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΣΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ!!!ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ !!ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΙΝΑΚΙ ΣΟΥ!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΠΣΗΣ ΟΝΤΩΣ ΤΑ 200 ΜΛ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΧΕ ΠΕΙ ΚΑΙ ΤΡΟΜΑΞΑ!!ΑΛΛΑ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΡΩΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΗ! ΤΑ ΝΙΝΑΚΙΑ ΜΑΣ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΣΟ ΘΑ ΦΑΝΕ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ!!! ΑΣ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ 200 ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΤΡΩΕΙ ΟΛΟ!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ZOUZOUNITSA2 έγραψε:

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΜΕ ΜΑΜΥΝΤΙ(ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΑΓΑΠΗ)!!! ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΜΕΣΑ Η ΠΟΛΥ ΠΗΧΤΗ ΘΑ ΒΓΕΙ ΟΠΩΣ ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΑΝΘΟΣ ΑΡΑΒΟΣΙΤΟΥ Η ΝΕΡΟΥΛΗ!!!ΟΠΟΤΕ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΝΑ ΚΡΝΕΙΣ!!!

ΕΠΕΙΣΗΣ Η ΦΑΡΙΝ ΛΕΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ 5 ΜΗΝΑ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ !!!ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ!!ΒΕΒΑΙΑ ΡΩΤΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΠΡΩΤΑ!!!! ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΣΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ!!!ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ !!ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΙΝΑΚΙ ΣΟΥ!!! :kiss:

Τι λες καλέ που λέει η φαρίν λακτέ απο τον 5ο μήνα...Σιγά σιγά θα μας πεις να δίνουμε στα μωρά κ....πτι μπερ απο τον 3ο!!!! :lol: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: Για να μη μιλήσω κ για την δόόόόλια τη μπανάνα!!!Χααχαχαχαχχαχαχαχαχχαα!!! :laugh: :laugh:

Κοριτσάκια συγνώμη για την παρεμβολή,ξέρει η ΖΟΥΖΟΥΝΙΤΣΑ σε τι αναφέρομαι.........!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σημερα εφαγε 5 μεζουρες κ την ηθελε νερουλη για να την ρουφαει...οποτε θα κανω 6 μεζουρες κ οσο φαει..

οσο για το...πτι μπερ,ειναι συμβουλη της πεθερας μου να της βαλω μεσα στη φρουτοκρεμα..μηπως να της βαλω κ κανα σουβλακι ???χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...