Μετάβαση σε περιεχόμενο

χορτόσουπα μπλιαχ!


Recommended Posts

καλησπέρα κοριτσάκια τι μου κάνετε;προχθές αρχίσαμε τις χορτοσουπες με καροτάκι, πατατούλα και κολοκυθάκι και λίγο σέλινο για την γεύση, αλλά όχι άλεσμα μετά. την πρώτη μέρα έφαγε πολύ λίγο, την δεύτερη σχεδόν καθόλου. λέω δεν θα της αρέσει η γεύση του σέλινο γιατί έβαλα μάλλον πολύ και πήρε πολύ γεύση. σήμερα πάλι άλλαξα και έβαλα λίγο μαιντανό και πάλι έφαγε πολύ λίγο με το ζόρι. το είπα στην παιδίατρο και μου πε να αρχίσουμε κρεατάκι ή κοτόπουλο μια που θα αρχίζαμε την άλλη βδομάδα. εσάς τρώγανε την χορτόσουπα τα μωράκια σας;κάνει κάθε μέρα κρέας ή κοτόπουλο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοίτα θα σε συμβούλευα να κάνεις λίγο υπομονή!

Εμένα ο δικός μου έκανε ένα μήνα να συνηθίσει τις

καινούργιες γευσείς!

Δε θα συμφωνήσω με τη γιατρό σου.....

Καλύτερα να δίνεις τη χορτόσουπα με κάποιες μικρές παραλλαγές

κάθε φορά μέχρι να τη συνηθίσει και μέτα να προσθέσεις νέες γευσεις!

Μη το μπερδεύεις το παιδί κάθε μέρα με καινούργια πράγματα!!!

Αλήθεια,γιατί όχι αλεσμένη τη σουπίτσα?

Δηλαδή πώς τη δίνεις,πατημένη με το πιρούνι?

Δοκίμασες να βάλεις μετά το ψήσιμο εκτός από μια κουταλιά λάδι

και λίγο λεμόνι?

Εμείς ξεκινήσαμε φρούτα 6 μηνών και 6.5 σούπες και επί ένα μήνα

μαγείρευα και πέταγα φαγητά!Αλλά κάποια μέρα χωρίς εγώ ν αλλάξω

κάτι,ο μικρός μου έφαγε κανονικά τη μερίδα του! ;)

Υπομονή θέλει και...επιμονή!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα κάνω υπομονή να δω πως θα πάει, τι να κάνω;θα το παλέψω.ίχι άλεσμα εννοούσα μαιντανό ή σέλινο. τα άλλα εννοείται αλεσμένα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω θα σου ελεγα να κανεις υπομονη. Δοκιμασε να μη βαλεις σελινο μια μερα, μηπως της φαινεται εντονη η γευση.. Και να προσπαθησεις να μην την πιεζεις ουτε να αγχωνεσαι για το αν φαει η οχι, πολλες φορες εχει αντιθετα αποτελεσματα... Την εχω πατησει!

Καλες μασες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Του δικού μου δεν του αρέσει καθόλου το κολοκυθάκι!

Δοκίμασε πατατα καροτο κ λιγο σελινο όλα αλεσμενα!

κ ένα κουταλάκι λαδακι κ 3 σταγονες λεμονακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δωσ'της χρόνο και εναλλάκτικες....

Είναι μικρούλα ακόμη....

Δοκίμασε διάφορους συνδυασμούς για να δεις τι της αρέσει. Αν πάλι επιμένει να μην τρώει εσύ προσέφερε κάθε μέρα και κάποια στιγμή θα το θελήσει μόνη της.

Καλή συνέχεια να έχετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλα κοριτσάκι μου με πέταξε έξω-τι πρωτότυπο!!!!

Τρόμαξα έτσι όπως το πες "'οχι αλεσμένο".. :ohmy: Χαχααχχαχα..Μην ανησυχείς καθόλου,η Ολίνα όταν ξεκίνησε τη χορτόσουπα,έτρωγε μεν,είχε τρομερή ανατριχίλα δε!!!! :blink: Λες κ της έδινα ένα πιάτο στιμμένο λεμόνι..Δε ξέρω γιτι,αλλα απ ότι μου δωσε να καταλάβω,δε μπορεί κ πολύ-πολύ τα χορταρικά!!(ίδια η μάνα της!!!)Οπότε κ εγώ βάζω πολύ λίγο σέλινο-3-4 φυλλαράκια,ίσα να παίρνει τις βιταμίνες,κ προσθέτω πολύ πράμμα-αρακά,φασολάκια,κολοκυθάκι,καλαμπόκι,λάχανο...(όλα με μέτρο εννοείται)κ τώρα να δεις..Ενα στόμα τέέέέρμα ανοιχτό για μαμ!!!!! :laugh:

Εννοείται βέβαια πως ακόμη πιο πολύ μας αρέσουν τα ζυμαρικά κ το κρεατάκι αλλά..... ;)

Φιλάκια πολλά...Θα τα ξαναπούμε σε κανέναν μήνα που θα τρώει με λαχτάρα!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα το παλέψω τι να κάνω και θα δοκιμάσω αύριο να της βάλω λιγάκι λεμονάκι. λαδάκι της είχα βάλει οπότε δεν είναι αυτό. μπορεί να φταίει την πρώτη μέρα η έντονη γεύση του σέλινο γιατί και γω ως ανίδεη από αυτά της έβαλα πολύ της ζουζούνας μου. ούτε εγώ θα το έτρωγα έτσι να πω την αλήθεια και ούτε και γω είμαι των λαχανικών οπότε και μένα είναι παιδί της μαμάς της χαχαχαχα!!!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mummydi έγραψε:

Έλα κοριτσάκι μου με πέταξε έξω-τι πρωτότυπο!!!!

Τρόμαξα έτσι όπως το πες "'οχι αλεσμένο".. :ohmy: Χαχααχχαχα..Μην ανησυχείς καθόλου,η Ολίνα όταν ξεκίνησε τη χορτόσουπα,έτρωγε μεν,είχε τρομερή ανατριχίλα δε!!!! :blink: Λες κ της έδινα ένα πιάτο στιμμένο λεμόνι..:

:woohoo: :woohoo: ΕΜΕΙΣ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΕΧΘΕΣ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΕΒΑΛΑ ΜΟΝΟ ΠΑΤΑΤΑ ΚΑΡΟΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΑΛΗ Η ΓΕΥΣΗ(ΣΑΝ ΠΡΩΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ)

ΕΚΑΝΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ!!!ΣΑ ΝΑ ΤΟΥ ΕΔΙΝΑ ΛΕΜΟΝΙ..ΞΕΡΑΘΙΚΑ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ Η ΓΟΥΜΑΡΑ ΜΑΜΑ :P:lol:

ΑΝΤΕ ΚΑΛΕΣ ΜΑΣΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ Κ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΝ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΥΠΟΜΟΝΗ,ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΝΕΝΑ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΚΙ ΔΕ ΤΡΕΛΑΙΝΕΤΑΙ ;) !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομιζω πως ολα σχεδον τα μωρακια τρωνε λιγο στην αρχη..

και εμενα παντως το κολοκυθακι τον χαλαγε.Εγω του εδινα 2-3 κουταλιτσες

και μετα γαλα...ε και μερα με την μερα αρχισε να τρωει πιο πολυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

γιατι δεν δοκιμαζεις να τα μαγειρεψεις με σελινο ή μαιντανο αλλα να τα αφαιρεις πρωτου να της τα δωσεις?

εγω ετσι εκανα στον μεγαλο.παιρνει το φαγητο την γευση αλλα οχι πολυ εντονη μιας και τα βγαζεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aλέκa έγραψε:

καλησπερα

γιατι δεν δοκιμαζεις να τα μαγειρεψεις με σελινο ή μαιντανο αλλα να τα αφαιρεις πρωτου να της τα δωσεις?

εγω ετσι εκανα στον μεγαλο.παιρνει το φαγητο την γευση αλλα οχι πολυ εντονη μιας και τα βγαζεις.

Έβαλα μαιντανό αλλά δεν της το έδωσα μετά να το φάει δεν το έβαλα καν, απλά την γεύση πήρε μόνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ntina.ef. έγραψε:

mummydi έγραψε:

:woohoo: :woohoo: ΕΜΕΙΣ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΕΧΘΕΣ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΕΒΑΛΑ ΜΟΝΟ ΠΑΤΑΤΑ ΚΑΡΟΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΑΛΗ Η ΓΕΥΣΗ(ΣΑΝ ΠΡΩΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ)

ΕΚΑΝΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ!!!ΣΑ ΝΑ ΤΟΥ ΕΔΙΝΑ ΛΕΜΟΝΙ..ΞΕΡΑΘΙΚΑ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ Η ΓΟΥΜΑΡΑ ΜΑΜΑ :P:lol:

ΑΝΤΕ ΚΑΛΕΣ ΜΑΣΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ Κ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΝ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΥΠΟΜΟΝΗ,ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΝΕΝΑ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΚΙ ΔΕ ΤΡΕΛΑΙΝΕΤΑΙ ;) !!![/quote:1xtwuy8f]

Όπως βλέπω όλα τα ζουζούνια δεν έχουν και την καλύτερη εμπειρία από τα λαχανικά ε;Οπότε θα το παλέψω ακόμα και θα της δίνω και γαλατάκι μετά αν είναι και δεν τρώει πολύ. Αν μπει και το κρεατάκι ελπίζω να μην έχω πρόβλημα μεγάλο. θα δειξει..... :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα Λενακι κ απο μενα, κ γω τα ιδια θα σου πω με τα κοριτσια.....Κ εμνα ο μικρος μου εκανε αρκετες μερες να συνηθισει την χορτοσουπα κ ομολογω οτι ειχα πανικοβληθει αδικως βεβαια....

Δεν το καταπινε καν το κρατουσε στο στομα κ εκλαιγε καθε μερα τα ιδια...

Περιπου 10 μερες εκανε να φαει καποιες κουταλιες κανονικα,μην ανυσηχεις θα συνηθισει..

Οσο για το κρεας που ρωτησες,ο παιδιατρος μου λεει οτι μεχει 1 ετους πρεπει να τρωει κρεας καθε μερα...Μοσχαρι κοτοπουλο εναλλαξ...

Υπομονη κ να χαιρεσαι το ζουζουνι σου.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

barbie έγραψε:

Καλησπερα Λενακι κ απο μενα, κ γω τα ιδια θα σου πω με τα κοριτσια.....Κ εμνα ο μικρος μου εκανε αρκετες μερες να συνηθισει την χορτοσουπα κ ομολογω οτι ειχα πανικοβληθει αδικως βεβαια....

Δεν το καταπινε καν το κρατουσε στο στομα κ εκλαιγε καθε μερα τα ιδια...

Περιπου 10 μερες εκανε να φαει καποιες κουταλιες κανονικα,μην ανυσηχεις θα συνηθισει..

Οσο για το κρεας που ρωτησες,ο παιδιατρος μου λεει οτι μεχει 1 ετους πρεπει να τρωει κρεας καθε μερα...Μοσχαρι κοτοπουλο εναλλαξ...

Υπομονη κ να χαιρεσαι το ζουζουνι σου.....

Αχ σας ευχαριστώ μωρέ κοριτσάκια μου δώσατε λιγάκι κουράγιο γιατί έχω απογοητευθεί. Θα κάνω υπομονή και θα της δίνω όσο τρώει μέχρι να συνηθίσει. Η αλήθεια είναι ότι η τρίτη μέρα είναι σήμερα που έδωσα δεν της έχω δώσει πολλές μέρες. Από βδομάδα θα αρχίσουμε και το κρετάκι και βλέπουμε. και μετά από κοτόπουλο και κρέας εναλλάξ όλα κάθε 2 μέρες. Θα σας πω και εντυπώσεις και αύριο εννοείται!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

jovanna έγραψε:

kai egw tromaksa me to oxi alesmeno!!!!!!!!e entaksei prwti meres einai min agxwnesai tha faei...ante kali arxi

Ναι σας τρόμαξα όλες είναι η αλήθεια έτσι που το έγραψα,χαχαχαχα.

Εννοούσα ότι βγάζω μετά τον μαιντανό ή το σέλινο.

Μακάρι να το συνηθίσει και το φαγάκι σιγά σιγά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...