Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΜΑ ΠΩΣ ΗΡΘΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ??


Recommended Posts

Μια ερώτηση που όλοι οι γονεις έρχονται να απαντήσουν κάποια στιγμη... Σε μια από τις συναντήσεις με τη ψυχολόγο πέρσι στο προνήπιο ήταν το θέμα μας πως να ενημερώνουμε τα παιδιά μας για το πως ήρθαν στον κοσμο. Μας είπε λοιπόν ότι πλεον πρεπει απο πολύ νωρις να λεμε στα παιδιά μας την αλήθεια για το πως γεννιούνται και όχι τις ιστοριες περι πελαργου που μας έλεγαν οι γονείς μας. Η πιο κατάλληλη ηλικία είναι γυρω στα 4. Αν θέλετε και εσεις να μιλήσετε στα παιδια σας για αυτό το θέμα προτείνω ένα πολύ ωραίο βιβλιο το οποίο λέγεται "Πως ήρθα στον κόσμο?", των Mick Manning & Brita Granstrom εκδόσεις αγκυρα. εγω εδω στα Χανια δε μπορεσα να βρώ αλλα, αλλά σιγουρα στην Αθήνα θα υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία να διαλέξετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αντε καλε...ποια βιβλια και χαζα;;;;αμα σε ρωτησει, πες του το με απλα λογια..μη του βαλεισ και το dvd της τζουλιας..με λιγοτερες λεπτομερειες...χαχα..

μαρια αν θελεισ μπορεισ να το βρεις και απο ιντερνετ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σωσώ,δεν παίζεσαι...Χαχαχαχα!

Επειδή πλέον τα παιδιά καταλαβαίνουν τα πάντα,σκέφτηκα αν αργότερα με ρωτήσει η κόρη μου,να της πω κάτι του στυλ "Ήμασταν πολύ αγαπημένοι με τον μπαμπά σου,κάναμε αγκαλίτσες και φύτρωσες!".Λίγο ωμό,αλλά κρύβει τα σεξιστικά υπονοούμενα! :P Ε;;; :blush::blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σοβαρά τ'ωρα κάπως έτσι τα περιγράφει το βιβλίο, μόνο που χρησιμοποιεί τις λεξεις ωάριο και σπερματοζωάριο. ο γιος μου βεβαια θυμάται το "αυγουλάκι και το σποράκι" από το σχολείο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ θυμάμαι όταν ήμουν μικρή η μητέρα μου μου είχε πει πως όταν ένας άντρας και μια γυναίκα θέλουν να κάνουν παιδάκι, ο άντρας δίνει στη γυναίκα ένα σποράκι και η γυναίκα μένει έγκυος. εγώ βέβαια σαν έξυπνο παιδί που ήμουν όλο αυτό το παρερμήνευσα! :P και το "σποράκι" θεώρησα ότι ήταν πασατέμπο που το αγοράζει ο άντρας από το φαρμακείο και το δίνει στη γυναίκα να το φάει και μένει έγκυος! :laugh: :laugh:

πάντως για να απαντήσω και στο θέμα στα παιδιά πρέπει να λέμε την αλήθεια από μικρά χωρίς λεπτομέρειες όμως χρησιμοποιώντας τις λέξεις "αγκαλίτσα" και "φιλάκι".

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nai nomizo oi agkalitses kai ta filakia einai kati poy to kanei kai h mama sto paidi kai isos ekei na mperdepsei to pragma.......

prepei na tonistei oti to soma tou mpampa kai ths mamas enothike san puzzle kai mphke to sporaki sth folitsa kapos etsi to exo skeftei!!!!!!!!!!

mexri tote pou tha to ekshgoume sth dikia mou h tzoulia tha exei vgalei ki alla dvd pio poiotika!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είχα δει κάποτε ένα πολύ ωραίο βιβλίο αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι τον τίτλο.

Για κάθε ερώτηση που μπορεί να κάνει ένα παιδί είχε τι απάντηση θα του δώσεις ανάλογα με την ηλικία.Άλλη απάντηση στα 3,άλλη στα 5, άλλη στα 6 κλπ.

Θα προσπαθήσω να το βρω γιατί ο δικός μου άρχισε να ρωτάει.Προς το παρόν ρώτησε το πως βγήκε αυτός.Δεν ξέρω τι να του απαντήσω παρακάτω.

Φοβάμαι να του πω ότι ο μπαμπάς και η μαμά απλά αγκαλιάστηκαν και φιλήθηκαν και μετά γίνεται το παιδί.Δεν ξέρω μετά πως θα το πάρει αν θέλει να αγκαλιάσει και να φιλήσει ένα κοριτσάκι στο σχολείο.Πρέπει να ξέρεις πως ακριβώς να το πεις.Μιας φίλης μου το παιδί μετά από κάποιες εξηγήσεις που του είπε είχε μια φοβία να παίξει με κορίτσια μην τυχόν και κάνουν παιδί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νεφέλη να σου πω,

θα του πεις ότι οταν οταν ο μπαμπας και η μαμά μεγάλωσαν αγάπησαν ο ένας τον αλλον και παντρευτηκαν. και αποφάσισαν να κανουν ένα παιδακι. για να το κανουν αυτο αγκαλιαστηκαν με ένα ξεχωριστό τροπο, όχι οπως αγκαλιαζουμε τους φίλους μας.τώρα για το υπολοιπο πόσο χρονων ειναι ο γιος σου? αν ειναι πάνω απο τέσσερα να του τα εξηγήσεις όλα. δηλαδή ότι η μαμά εχει αυγουλάκια που τα λένε ωαρια και ο μπαμπας σπορακια που τα λενε σπερματοζωάρια. εδώ χρειάζεται η εικονογραφηση του βιβλιου γιατί δειχνει ενηλικες σε ζωγραφια να φιλιουνται και εξηγει τα παντα. Γιαυτό επιμενω στο βιβλίο θα σε βοηθήσει αφανταστα και το παιδί δεν μπερδευεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξέχασα να σας πω ότι λεει και πως γενναει η μαμά, απο που βγαινει το μωρό τι γινόταν σε όλη την εγκυμοσύνη... όχι σαν τις προηγουμενες γενιες που δεν ήξεραν τιποτα, μια θεια μου μου έλεγε ότι νομιζε πως τα μωρα΄γεννιουνται απο τη μασχάλη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο δικός μου είναι κοντά στα 4 τώρα και άρχισε να πονηρεύει.Πρέπει επειγόντως να ασχοληθώ με το βιβλίο που λέτε και θα ψάξω και γιαυτό που είδα εγώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι Ελένη2 αυτό ειναι! ειναι καλο και για τετράχρονο παιδάκι και εγώ στα τέσσερα του το αγόρασα. εγώ προσωπικά το βρήκα πολύ καλό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ναι ειμαι πολύ ευχαριστημένη. η εικονογράφηση είναι πολύ κατατοπιστική, δηλαδη περιγράφει το ωάριο και το σπερματοζωάριο, τα γεννητικά οργανα και των δυο φύλων, την πορεια του σπερματοζωαριου μεχρι το ωάριο και τη γονιμοποίσηση. λεει τι ειναι το κυτταρο, πως γινονται τα διδυμα, πως μεγαλώνει το εμβρυο μεσα στη μητρα. επισης για το υπερηχογράφημα, πως αναπνεει το εμβρυο, για την κοιλια της μαμας που μεγαλώνει, και μετά τους 9 μήνες για τη μαμα που παει να γεννησει και πως γεννάει με φυσιολογικό τρόπο. αναφερει και την καισαρική. το βιβλιο αυτό ηταν υποψήφιο για junior science book award, δε΄ν ξέρω βεβαια τι βραβεια ειναι αυτά απλως το αναφέρει στο οπισθοφυλλο. θα έλεγα να το παρεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα που ειναι τεσσερα και ημουν εγκυος του ελεγα οτι μεγαλωνει το μωρακι, του εδειξα που κλωτσα ειδαμε και λιγο απο birth stories και του εδειξα την τομη που μου καναν στο νοσοκομειο για να βγει η μικρη, ολα τα καταλαβε αλλα ποτε δεν με εχει ρωτησει πως μπαινει στην κοιλια το μωρο ρε κοριτσια, σαν να ξερει και να μην τον νοιαζει, δεν εχει αναρωτηθει ποτε αφου μου κανει εντυπωση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι ωραιο βιβλιο χρησιμο, βρε ελενη μου ετσι σκεφτηκα, αλλα επειδη ημουν εγκυος μου εκανε εντυπωση που δεν αναρωτηθηκε, γιατι μας ζητουσε αδελφακι και του ειπα ενταξει θα σου κανουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για την ερωτική πράξη λεει οτι καθώς αγκαλιαζονταν ο μπαμπας και η μαμά το πεος του μπαμπα μπηκε απαλα στον κολπο της μαμας και τασπερματοζωάρια βήκαν έξω και αρχισαν να κολυμπουν τρελα σαν να ήθελαν να βρουν εναν θησαυρο. και αμα το καλοσκεφτεις θησαυρο ψαχνουν :laugh: ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eleny δεν υπάρχει πρόβλημα... το δειχνει στη ζωγραφια οπότε ναι λεει τι ειναι. Δειχνει επίσης τη μήτρα τις ωοθήκες τους όρχεις τη σάλπιγγα. δηλαδή ειναι αρκετά εγκυκλοπαιδικό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...