Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κοριτσια Help


Recommended Posts

Κοριτσακια την βοηθεια σας παρακαλω.. Την περασμενη Παρασκευη εμεθα οτι ειμαι εγκυος απο εξωσωματικη. Ο γιατρος μου εδωσε και παιδικη ασπιρινη και υπαρινη λογω θρομβοφιλιας. Η ασπιρινη ειχε αρχισει να μου προκαλει ροζ υγρα, την Τριτη πηγα σε αιματολογο και μου ειπε να την κοψω για δυο μερες και την Πεμπτη το πρωι θα μου ελεγε το αποτελεσμα των εξετασεων και αν πρεπει ή οχι να την αλλαξω με κατι αλλο. Την Παμπτη πηγα για χοριακη η οποια πηγε καλα και ο γιατρος της εξωσωματικης μου ειπε να την συνεχισω. Δεν μπορουσα να βρω τον αιματολογο κι ετσι την πηρα την παλιοασπιρινη το μεσημερι. Σε δυο ωρες ειχα αιμοραγια, οχι πολυ αλλα ειχα. Πηρα στο κεντρο και μου ειπαν να μεινω ξαπλωμενη, ακινητη , να κοψω υτην ασπιρινη και να κανω μια ενεση proluton το συντομοτερο δυνατο. Ετσι κι εκανα. Το αιμα σταματησε εντελως. Απο το κεντρο μου ειπαν να παω Δευτερα για χοριακη , οιστραδιολη, προγεστερονη και υπερηχο. Εγω εχω σκασει θελω να παω αυριο στον Βιοτυπο και να κανω χοριακη αλλα φοβαμαι μην μπερδευτω επειδη τις αλλες χοριακες τις εκανα στο Γεννεσις. Τι λετε να παω? Λετε το μωρακι να ειναι καλα? Εχει καμια παρομοια εμπειρια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ γλυκιά μου θα σε απογοητεύσω :( .....δεν έχω εμπειρία στο θέμα σου αλλά επειδή με άγχωσες με το μήνυμά σου θέλησα να σου δώσω λίγο θάρρος ότι όλα καλά θα πάνε!!! ;)

Σου εύχομαι το καλύτερο αν και δεν πιστεύω τίποτα αρνητικό!!!!! ;)

Φιλάκια! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ψηφιζω....να πας αυριο να κανεις αυτο που θες...αλλα να τους πεις τι σου ειπαν οι αλλοι !

ψηφιζω να πας για να σου φυγει το αγχος...οχι γιατι ξερω κατι παραπανω!

αβα...ηρεμισε...κανε θετικες σκεψεις για να τις μεταδωσεις και στο μωρο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

prota apo ola mi fovase den exis emoragia ara to mvro sou ine kala k ego pistevo na kanis ti xoriaki

exo akousi oti h aspirini aeroni to ema k kani emoragies mipos denexis to problima me thrombofilias telika?

ipomoni eyxome na sou pane ola kala

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ava mou kalispera!pragmatika einai mperdema i istoria sou!ksanaprospathises na vreis ton aimatologo,esto kai tora to apogeuma?pare to kentro sou mipos mporoun na se dextoun simera gia tis exetaseis kai oxi tin deutera,kapoia kentra leitourgoun kai apogeumata.....matia mou min anoisixeis,ola teleia tha pane,apla mas pedeuoun ligo!!!!!

ego eimai stin 12 mera apo tin emvriometafora kai exo skouro aima!!!!!asta!

molis exeis kanena neo min mas ksexaseis!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις και το κουραγιο που μου δινετε. Δαφνη μου τον αιματολογο τον βρηκα χθες το απογευμα και μου ειπε οτι η αιμοραγια ειναι απο την ασπιρινη, να την κοψω και να μην φοβαμαι. Εγω ομως φοβαμαι. Να ξερεις οτι πολλες κοπελες εχουν αιμα πριν την χοριακη και ολα πανε καλα. Ποτε πας για χοριακη? utrogestan παιρνεις? Ο γιατρος δεν σου ειπε να τα αυξησεις? Στο κεντρο δεν μπορω να παω σημερα, δυστυχως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ εγω δ γνωριζω να σου απαντησω

αλλα ευχομαι οοοολα να σου πανε καλα

κ η παναγιτσα να ειναι διπλα σου

φιλακια κ μην αγχωνεσε ηρεμησε κ μιλα με τον γιατρο σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tin deutera pao gia xoriaki.pairno 8 xapia utrogestan kai prospatho olo to apogeuma na ton vro mpas kai mou dosei parapano alla den ton vrisko!!!!xereis ti fovamai an pas se allo kentro mipos einai diaforetikes oi monades.apo tin alloi pigaine gia na eisai pio iremi kai pes tous gia ta alla apotelesmata pou exeis!!!!auto mporei na se kathisixasei gia ligo

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αβα μου και εγω θρομβοφιλικη αλλα ποτε δε πηρα και τα δυο μαζι μονο ενεσεις ηπαρινης κανω,απότι ξερω και γραφει το χαρτι απο τις ενεσεις η υπερδοσολογια οδειγει σε αιμμοραγια και πρεπει να κανεις μια ενεση ως αντιδοτο για να σταματησει,πραγμα που εκανες,υπευθυνος παντα ειναι ο αιματολογος σου για τετοια θεματα και οχι ο γυναικολογος σου οσον αφορα για το ποση δοση πρεπει να παιρνεις και κανοντας ειδικες εξετασεις!!!μην ανυσηχεις παντως το νινακι σου καλα θα ειναι απλα αραιωθηκε παραπανω το αιμα σου απ οτι επρεπε,παντως απαραδεκτοι οι γιατροι που επιτρεπουν να γινονται τετοια πραγματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απο οσο γνωριζω εξαρτατε το ειδος θρομβοφιλιας,ηπαρινη μονο ή και μαζι με ασπιρινι,κανε οτι σου λεει ο αιματολογος,και μη στεναχωριεσαι φυσικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αβα μου εφοσον κανεις ενεσεις δεν υπαρχει λογω να παρεις και την ασπιρινη...δεν θα παθει κατι το μωρακι σου....επισης να μην πας να κανεις χοριακη σε αλλο κεντρο γιατι το πιθανο ειναι οτι θα αγχωθεις χειροτερα γιατι καθε εργαστηριο εχει τις δικιες τους τιμες...μην αγχωνεσαι ολα καλα θα πανε και υπομονη μεχρι την δευτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:) Άβα μου, δεν γνωρίζω πολλά πράγματα για τη θρομβοφιλία (το ξέρεις, το συζητήσαμε). Όμως, κοριτσάκι μου, καλύτερα να κάνεις λίγη υπομονή και να επαναλάβεις τη χοριακή τη Δευτέρα στο κέντρο(αν και πιστεύω ότι ΔΕΝ υπάρχει θέμα με το μωρό)! Εξάλλου, ο αιματολόγος σου βεβαίωσε ότι η αιμορραγία ήταν ξεκάθαρα από την ασπιρίνη!

Γι΄αυτό, καλό μου, προσπάθησε να είσαι ήρεμη, όσο τουλάχιστον γίνεται!!! Και θετικές σκέψεις...

Σου στέλνω και ένα καρματάκι...

:):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια το χαλι μου συνεχιζεται. Πηρα τον αιματολογο το απογευμα και μου λεει κανε την ηπαρινη. Μετα απο δυομιση με τρεις ωρες ηρθαν παλι ροζ υγρα. Παιρνω την κλινικη και μου λενε να μην ξανακανω ηπαρινη μεχρι την Δευτερα και παλι ξαπλα. Ψαχνω τον αιματολογο και ειναι αφαντος. Τι να πω? σκεφτητε οτι ματωνουν τα ουλα μου που δεν ματωναν ποτε και οπου κανω ενεση ή μου παιρνουν αιμα , ματωνω και δεν κλεινει ευκολα και μετα μελανιαζω. Εχει καταντησει πλεον επικινδυνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άβα μου καλησπέρα! Καταρχήν σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Δεν ξέρω αν βοηθάει η δική μου εμπειρία, αλλά είχα βρεθεί και εγώ σε παρόμοια θέση με εσένα όταν έμεινα έγκυος, με την διαφορά ότι δεν είχα κάνει εξωσωματική. Ο γιατρός μου λοιπον, επειδή παλιότερα είχα μια παλλίνδρομη κύηση και είχε διαγνωστεί πρόβλημα θρομβοφιλίας, μου έλεγε να παίρνω κάθε μέρα και μια ασπιρίνη! Πραγματικά είχα μπερδευτεί πάρα πολύ και δεν ήξερα τι να κάνω! Και ο λόγος ήταν, γιατι από διαίσθηση, ότι και αν μου έλεγε ο γιατρός μου, εγώ δεν ήθελα να την πάρω! Τελικά βγήκα αληθινή, καθως πήγα σε έναν αιματολόγο και μου είπε και αυτος ότι δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος να παίρνω ασπιρίνη!

Στ΄αληθεια δεν ξέρω τι θα γινόταν αν έπαιρνα ασπιρίνη!

Από την στιγμή που την σταμάτησες, δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς! Ολα θα πάνε καλά! :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή μου Άβα, τώρα διάβασα το τελευταίο σου μήνυμα! Χωρίς να θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου... η γνώμη μου είναι να ακούσεις ότι σου λέει η κλινική!!! Από την στιγμή που ήδη ματώνουν τα ούλα σου, ποιος ο λόγος να κάνεις ενέσεις υπαρίνης για να αραιώσεις το αίμα;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσακια!!! Ευχαριστω για την συμπαρασταση!! Πηγα σημερα για την 4η χοριακη και ολα πανε καλα!!!!

Φιλακια :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αβα έγραψε:

Καλησπερα κοριτσακια!!! Ευχαριστω για την συμπαρασταση!! Πηγα σημερα για την 4η χοριακη και ολα πανε καλα!!!!

Φιλακια :kiss::kiss::kiss:

μπραβο κουκλα... :)
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...