Μετάβαση σε περιεχόμενο

Aναγογές!!sos!!


Recommended Posts

Tο αγοράκι μου είναι σχεδόν 3 μηνών και θηλάζει αποκλειστικά.Τα γευματάκια του δεν τα έχει σταθεροποιήσει ακόμη οπότε τρώει όποτε πεινάσει..Η ανάπτυξή του γενικά είναι αρκετά καλή,αλλα συνεχώς βγάζει πίσω πολλά υγρά απο το στομαχάκι του ,πότε σα νερό και άλλωτε σαν υγρό τυρί που μυρίζει πολύ!!Επιπλέον είναι δισκοίλιος..Κλαίει και έχει πολλά αέρια...Καταλαβαίνω οτι πονάει..Του δίνω biogaia τελευταία,αλλα ούτε κι αυτό τον βοήθησε...χαμομίλι δεν πίνει γιατί σιχαίνεται την πιπίλα,σε σημείο που μου έκανε μέχρι εμετό!!Πώς νομίζετε οτι μπορώ να τον βοηθήσω??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το συζήτησες καθόλου με το γιατρό σου?

Ισως αυτός ξέρει να σε καθοδηγήσει!

Μήπως το μωράκι σου κρύωσε και γι αυτό έχουν έντονη μυρωδια οι

αναγωγές του?

Ξέρω οτι υπάρχουν αντιαναγωγικά γάλατα αλλά εσένα που θηλάζει

δε μπορεί να τα πάρει!

Πιστεύω οτι αν προσέξεις λίγο τη διατροφή σου και κάνεις

υπομονή θα του περάσει!

Θα σε βοηθήσουν ομως περισσότερο τα κορίτσια που έχουν θηλάσει και

ξέρουν περισσότερα!(εγώ δυστυχώς θήλασα μόνο 47 μέρες) :(

Περαστικούλια σας.........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου bebeq και να σου ζησει το αγορακι σου!!

λοιπον για τις αναγωγες θα κανεις τα εξης

θα τον ρευεις καλα και θα προσπαθεις να τον ρευεις συχνα,πρεπει να προσεχεις την σταση που τον ταιζεις να μην ειναι ξαπλωτη τελειως αλλα ελαφρα σηκωμενο ετσι ωστε να μην παλινδρομει το γαλα.

στην κουνια του να τον κοιμηζεις με κλιση οχι τελειως ξαπλωτο να ειναι δηλαδη ο κορμος του λιγακι πιο σηκωμενος.

οσον αφορα την δυσκοιλιοτητα...δηλαδη ποσες φορες κανει κακακια του??

πολλες φορες μωρα που θηλαζουν δεν κανουν συχνα κακα.

μπορεις επειδη δεν θελει πιπιλα(και ειναι φυσικο) μετα το μπανακι να παρεις λιγο λαδακι φαγητου και να βαλεις στο ποπουδακι του στην τρυπουλα(απο εξω ε??)και ετσι να ερεθισεις την περιοχη(εμενα μονο ετσι εκανε κακα του που ηταν δυσκοιλιος επειδη επινε ξενο γαλα.)

μπορεις επεισης να του τριβεις την κοιλιτσα με κινησεις προς τα κατω να μαλακωνει.

αυτο το biogaia τι ειναι???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει το μωρακι σου!

προγραμμα δεν ειναι απαραιτητο να βαλει!

κια να βαλει δεν ειναι σιγουρο οτι θα το κρατησει!

λογικο να θηλαζει συνεχεια....!

ποσες πανες βρεχει την ημερα?

ποσο σε ποσοτητα ειναι αυτο που αναφερεις οτι βγαζει?

και ποτε τ βγαζει?

πως ειναι οι αναγωγες που αναφερεις?

πως βγαινουν?

ρουκετοειδες?

η σαν γουλια?

πως θηλαζεις?

ενα γευμα ενα στηθος?

η εναλλαξ?

με ρολοι?

οταν λες δυσκοιλιο?

τα μωρα που θηλαζουν μπορει να καονου και μια εβδομαδα να κανουν κακα τους!

ειναι λογικο!

θα τα κανουν.... αναδρομικα!

μην δινει χαμομηλι και γενικα κατι αλλο εκτς απο γαλα!

δεν ειναι χαζο να τουα ρεσει η πλασρικη πιπιλα απο το β@ζακι της μαμας!

η δοατροφη σου πως ειναι?

τους πρωτους μηνες πολλα μωρακια επηρεαζονται πολυ απο την διατροφη της μαμας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To biogaia μας το σύστησε η παιδίατρός μας...Είναι προβιοτικά τα οποία είναι τα 'καλά' βακτήρια που αναπτύσονται στον οργανισμό για την καλή λειτουργία του πεπτικού συστήματος...

Παρ'όλ'αυτά,δεν βλέπω διαφορά...

Μιά βασική λεπτομέρια είναι οτι το πρωί πίνω ένα νές με γάλα ,αλλα ντεκαφεϊνέ.Και ποτέ δεν τον πίνω ούτε το μισό,γιατί έχω άλλο 1 μωράκι 17 μηνών,οπότε δεν προλαβαίνω...

Επίσης αγαπώ πολύ την fanta...και καμιά φορά πίνω γιατί με ξεδιψάει...

Λέτε να φταίω εγώ που υποφέρει το μωράκι μου?

Παλιότερα έπινα πολύ φρέσκο γάλα..έμαθα οτι δεν κάνει κα το έκοψα τελείως...

Όσο για την στάση που θηλάζω επειδή έχω κάνει καισσαρική,είναι όντως ξαπλωτή...κοιμόμαστε με την θυλή στο στόμα σχεδόν,οπότε όταν τρώει τη νύχτα δεν ρεύεται καλά.αλλα είναι ο μόνος τρόπος να κοιμόμαστε ωστε να μπορώ την επόμενη μέρα να ανταπεξέλθω και στις ανάγκες του άλλου μωρού μου...

Το γάλα που βγάζει δεν πρέπει να είναι παληνδρόμηση γιατί βγαίνει σαν γουλιές..απλά είναι αρκετό κάποιες φορές και με επαναλήψεις..μπορεί να βγάλει και 10-15 ml..

H διατροφή μου είναι μιά κόλαση,αν σκεφτείς οτο τρώω οτι βρώμπροστά μου προκειμένου να προλάβω να τακτοποιήσω τα 2 μωρά και τα ρούχα τους τα οποία πλένω ασταμάτητα,και μόνο όταν είναι ο μπαμπάς τους εδώ που με βοηθάει,προλαβαίνω να φάω κανονικά..αλλιώς....Πότε τοστάκι,πότε γλυκά,πότε μπισκότα,πότε κρουασάν,η οτι μένει απο του μικρού το φαγητό..οτι πιό εύκολο δηλαδή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To biogaia μας το σύστησε η παιδίατρός μας...Είναι προβιοτικά τα οποία είναι τα 'καλά' βακτήρια που αναπτύσονται στον οργανισμό για την καλή λειτουργία του πεπτικού συστήματος...

Παρ'όλ'αυτά,δεν βλέπω διαφορά...

Μιά βασική λεπτομέρια είναι οτι το πρωί πίνω ένα νές με γάλα ,αλλα ντεκαφεϊνέ.Και ποτέ δεν τον πίνω ούτε το μισό,γιατί έχω άλλο 1 μωράκι 17 μηνών,οπότε δεν προλαβαίνω...

Επίσης αγαπώ πολύ την fanta...και καμιά φορά πίνω γιατί με ξεδιψάει...

Λέτε να φταίω εγώ που υποφέρει το μωράκι μου?

Παλιότερα έπινα πολύ φρέσκο γάλα..έμαθα οτι δεν κάνει κα το έκοψα τελείως...

Όσο για την στάση που θηλάζω επειδή έχω κάνει καισσαρική,είναι όντως ξαπλωτή...κοιμόμαστε με την θυλή στο στόμα σχεδόν,οπότε όταν τρώει τη νύχτα δεν ρεύεται καλά.αλλα είναι ο μόνος τρόπος να κοιμόμαστε ωστε να μπορώ την επόμενη μέρα να ανταπεξέλθω και στις ανάγκες του άλλου μωρού μου...

..και όταν λέμε είναι δισκοίλιος,περνάνε 3 μέρες χωρίς να ενεργηθεί,οπότε εκεί του κάνω κλισματάκι γλυκερίνης...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σχετικά με τον τρόπο και τον χρόνο,το καθορίζει εκείνος..

Δηλαδή μόλις φάει λίγο,μπορεί να κοιμηθεί...μετά όμως θα του δώσω απο το άλλο στήθος.Οπότε,ναι,εναλλάξ.Και όταν είναι καλά έχουμε το ιδανικό.Του δίνω απο 15' απο τον κάθε μαστό,και ενδιάμεσα ρεύεται.Αν όμως βγάλει ξανά,ζητάει κι άλλο και δεν ηρεμεί αν δεν κοιμηθεί κάνοντας πιπίλα...

Σ'αυτή την φάση μπορεί να κοιμηθεί και 3 ώρες και μετά θα ξυπνήσει ξανά για φαγητό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

arxika θα σου προτεινα να μην κρατας ρολοι!

μπορει ν ατρωει και 1 ωρα!

καταλαβαινω ειναι δυσκολο !

καλο θα ειναι να τρωει ενα γευμα ενα στηθος!

ποση ποσοτητα ειναι αυτη που βγαζει?

καθε ποτε?

πολλα φαγητα που εμειτρωμε πειραζεουν τα μωρα μας!

θυμαμαι οταν ηταν ην κορη μου 2 μηνων ειχα φαει 1 πιατο φασολαδα..... εεεε δεν την ξαναεφαγα για 1 χρονο!

οπως και το κρενυδι η τα ανψυκτικα

την ενοχλοσαν

τωρα δεν την ενοχλει τιποτα!

μονη θα δεις τι μπορει να ενοχλει παο την δοατροφη σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι,κάποιες φορές,μπορεί να με τυραννάει για 2 και 3 ώρες (με τα μικροδιαλείμματα μαζί)..Ρολόϊ δε μπορώ να έχω πάντα,απλά το κάνω για να ξέρω οτι έφαγε και άπο τους 2 μαστούς σχεδόν ίδια ποσότητα..

Αν αφήσω πολλές ώρες τον ένα απο τους 2 μαστούς γεμάτο,πρήζομαι και πονάω..οπότε προτιμώ να γίνεται και απο τους 2 μαζί..

Γενικά δηλαδή δεν ισχύει οτι συγκεκριμένες τροφές πειράζουν τα μωρά όπως και να'χει?Παίζει ρόλο και σ'αυτό οτι το κάθε μωρό έχει τα δικά του?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν θηλαζεις ενα γευμα ενα στηθος σε 4-5 ερες θα ρυθμιστει η παραγωγη σου και δεν θα εχει προβλημα!

ετσι θαπερνει και το μωρο το πιο παχυ γαλα!

εγω εχω σταματησει τα επιθεμαα απο τον 4ο μηνα!

ναι καθε μωρο τα ενοχλουν διαφορετικα πραγματα πο ενα αλλο!

οπως και καποιον ενηλικα!

αν θες απαντησε για τις αναγωγες , ποση ποσοτητα και ποτε?

ισως ετσι καταλαβουμε τι μπορει να ενοχλει το ,μωρακι σου!

αν και υποψιαζομαι τι μπορει να εναι!

τα κακακια σας πως ειναι?

παω να θηλασω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν.Οι αναγωγές δεν είναι σταθερές κι αυτές..Κάποιες φορές βγάζει λίγο νεράκι,και άλλες βγάζει σαν κομμάτια απο τυρί.Κάποιες φορές είναι 3-4 μαζεμένες,μέχρι και 15 μλ μπορεί να είναι αν το υπολογίζω σωστά,κάποιες άλλες σταματάει με το λίγο και τέρμα.τα κακά είναι υγρά,μουσταρδί και έχουν το γνωστό ασπράκι μέσα απο το γάλα..είναι όμως αρκετά υγρά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα bebeq. Μη σε ανησυχεί πολλά παιδάκια βγαζουν γάλα. Και ο γιος μου που δε θήλασε και η κόρη μου που θηλάζει βγάζει γάλα. Σε κάθε γευμα, παρόλο που τη ρευω, σωστό μπυρορέψιμο αν δε βγάλει εκείνη τη στιγμή θα το βγάλει αργότερα. ίσως τρώει λαιμαργα. το γάλα που βγάζει σε κομματάκια είναι γάλα που έχει χωνέψει. Και εγώ πλένω συνεχώς. τα ρουχα, σεντονια πάνες και πανάκια γεμίζουν ολόκληρο πλυντήριο. όσο για τη διατροφή σου μην τρως ότι βρίσκεις μπροστά σου! Προσπάθησε να ακολουθήσεις μια ολοκληρωμένη διατροφή, με πρωτείνες, λίπη και πολλά ιχνοστοιχεία, τα χρειάζεται ο οργανισμός σου. Τα κακά είναι τα κλασικά κακά μωρού που θηλάζει. όσο για το΄κλάμα ίσως έχει κολικούς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορεί να είναι οι κολικοί ...Πάντως πρίν απο λίγο,αφού καταξέρασε όλο το σύμπαν,μετά έκανε και κακά..πολλά όμως...και μετά απο κλίσμα που του έκανα εχθές αργά το βράδυ.Μετά τον έκανα μπάνιο,ξαναέφαγε και τώρα ηρέμησε και κοιμάται σαν πουλάκι...Και μάλλον τελικά,τα κακά θα φταίνε γιατί πάντα,μόλις κάνει,μετά τρώει και ηρεμεί....

ΑΧ...ΑΘΛΟΣ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΙΑ χαρα ειναι και τα κακα σας!

οσο για τις αναγωγες μαλλον ειναι απο αερα που εχει παρει ή let down

= πολυ γαλα που δεν μπορει να το διαχειριστει το μωρο(πεταγεται τα γαλα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και η δικια μου ολο γουλιες ειναι ποτε σαν νερακι ποτε πιο πηχτες ποτε σαν τυρι με μυρωδια ξινιλας....ολα τα ειδη

θηλαζουμε αποκλειστικα και πολλες φορες δυσκολευεται και στο ρεψιμο

αυτο ρωτησα σημερα το γιατρο και ειπε εφοσον περνουμε το βαρος που πρεπει να μην αγχωνομαι ειναι απολυτως φυσιολογικα αυτα στο μητρικο γαλα

παιζει ρολο και που τρωει λαιμαργα και σιγουρα η διατροφη μας πρεπει να κανουμε δοκιμες τι τα ενοχλει μου ειπε οχι καφε νες, οχι αναψυκτικα οχι σοκολατες και οσπρια.......

υπομονη λοιπον στα μωρουλια μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bebeq έγραψε:

..και όταν λέμε είναι δισκοίλιος,περνάνε 3 μέρες χωρίς να ενεργηθεί,οπότε εκεί του κάνω κλισματάκι γλυκερίνης...

Γιατί κλισματάκι? Δείχνει να ενοχλείται? Να πονάει?

Δεν μπορεί να είναι φυσιολογικό να κάνει πάνω από 3 μέρες να ενεργηθεί? :dry:

Επίσης μήπως παίρνεις σίδηρο? Ο σίδηρος μπορεί να προκλέσει δυσκοιλιότητα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλες μου,συγνώμη που δεν σας απάντησα αλλα γέννησε η αδεφούλα μου!

Λοιπόν.Σίδηρο δεν παίρνω..Πίνω όμως fanta που και πού,κανένα nes decaffeine όμως που νόμιζα οτι δεν πειράζει και πολλές σοκολάτες..

Απο την ημέρα που μιλήσαμε,τα έκοψα αυτά,και το μωράκι το θηλάζω σε λιγότερο ξαπλωτή στάση και έχει βελτιωθεί η κατάστασή του..

...Πάντως για τα κακά του,ναι,δείxνει οτι πονάει και έχει πολλά αέρια...

Σας ευχαριστώ πάντως,με βοήθησε πολύ η συζήτηση αυτή μαζί σας.. :)

Και΄για όποιον δεν κατάλαβε,-όχι- δεν σας είπα ανάγωγες!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pebii έγραψε:

.......let down

= πολυ γαλα που δεν μπορει να το διαχειριστει το μωρο(πεταγεται τα γαλα)

Δέν ήξερα οτι γίνεται έτσι...,ναι,πίνει λαίμαργα και πολύ απο την πρώτη του κι όλας φορά..Μπορεί να φταίει ΚΑΙ αυτό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμενα η μπεμπα μου ειχε αναγωγες κ σταματησανε τωρα (κοντευει ενος ετους). Αλλα εμενα εκανε αναγωγες και κατα τη διαρκεια του θηλασμου με αποτελεσμα να πνιγεται, οποτε τη θηλαζα οσο πιο ορθια γινοτανε...Η μεταβαση στο ξενο γαλα βοηθησε πολυ την κατασταση περιεργως, κ με το στομαχι αλλα κ με τα εντερακια της..Μετα απο καθε γευμα παντως επρεπε να την κραταω μιση ωρα ορθια. Την κοιμηζα με ενα ειδικο μαξιλαρακι 45 μοιρων, παντα στο πλαι..αυτα..

Μην στεναχωριεσαι παντως, αφου παιρνει βαρος κανονικα. Θα περασει σιγα σιγα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas manoules...eimai kai egw nea mama kathws h mikrh mou einai molis 2 mhnwn!

exw idiaitero provlima me tis anagoges kai me toys emetous kai twra arxisa na exw kai me ta kaka ths..

stamathse o thulasmos kai twra pinei mono xeno gala..exei idiaiteres enoxlhseis kai ola ths prokaloun emetous kai ponakia sthn koilia

monimws akougontai ta entera ths!!ksupnaei sto nupno ths kanei emeto kai ta kaka ths pou ta kanei mia fora th mera einai idiaitera sfixta!!

twra xekinhsa ena gala free laktozhs mhpws kai exei dusanexia sto gala.

Yparxei kapoia pou na eixe paromoio provlima?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

moutsou να συζητησεις με τον γιατρο σου να κανετε εναν υπερυχο για παλινδρομηση, το παιδι μπορει να εχει αυτο γιατι κανει εμετο συχνα απο οτι λες, και εμεις ειχαμε μπερδευετει με αλεργεια στο αγελαδινο γαλα αλλα τελικα αποδειχτηκε οτι η μικρη μου ειχε παλινδρομηση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

euxaristw gia thn protash alla to exoume kanei hdh.den exei oute palindromish alla oute kai stenwsh(eutyxws)!

parola auta egw mikrh eixa dusanexia sthn laktozh kai mou eipan pws uparxei periptwsh na to exei klhronomhsei..den mporw omws na ths kanw to test akomh giati einai polu mikrh

sthn arxh ekane anagoges kai twra eftase se emetous rouketes!

den voleuetai me tipota!!!

ti na pw...exw trelathei!

euxaristw pantws.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα εγω οταν νομιζαμε οτι εχει αλεργεια, το μονο γαλα που την υσηχαζε ηταν το aptamil digestive comfort το οποιο εχει λιγη λακτοζη και εχει υποστει επεξεργασια, δεν ξερω πιο γαλατακι της δινεις, ελπιζω ολα να σας πανε καλα υπομονη κοπελα μου σε καταλαβαινω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...