Μετάβαση σε περιεχόμενο

εμβολιο κατα του καρκινου της μητρας


Recommended Posts

κατερινα απ οσο γνωριζω δεν μπορεις να κανεις το εμβολιο εφοσον εισαι εγκυος.. κ αν μεινεις εφοσον το εχεις κανει ενω προσπαθεις πρεπει να ρωτησεις το γιατρο για το αν θα συνεχιστει η εγκυμοσυνη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατί βιάζεσαι τόσο πολύ να το κάνεις? Υπάρχει κάποιος λόγος? Δε θα έκανα ποτέ εμβόλιο κατά τη διάρκεια της κύησης ακόμα και αν ήταν δοκιμασμένο χίλιες φορές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω θα σου ελεγα να μην το κανεις καθολου...θεωρω και η γιατρος μου οτι το συγκεκριμενο εμβολιο πρεπει να γινεται σε γυναικες που δεν εχουν ξεκινησει τις σεξουαλικες επαφες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΧΙ!!!!!!!ο γιατροσ μου ειπε οταν του ανακοινωσα την εγκυμοσυνη οτι την τελευταια δοση θα τη καναμε μετα απο την γεννα και οταν θα εχω τελιωσει και με τον θηλασμο βεβαια εκεινος ηθελε να κοψω τον θηλασμο στους 6 μηνες για να μην ειναι λεει το μωρο κολλημενο πανω μου και να γινει ανεξαρτητο ατομο εγω ομως συνεχιζω και εχω σκοπο να το συνεχισω πολυ καιρο ακομα αν το θελει λκαι η ζουζουνα μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι το ξερω οτι ειναι μεχρι τα 26...αλλα αυτος ο ιος που προκαλει τον καρκινο στις πιο πολλες περιπτωσεις...μεταδιδεται σεξουαλικα και πολυ πιθανον να τον εχεις και να μην φανει με ενα τεστ παπ....καλο θα ηταν λοιπον να γινεται σε γυναικες χωρις ερωτικες επαφες....η σε γυναικες που χρησιμοποιουν σε ολες τους τις επαφες προφυλακτικο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι εγκυες καλο ειναι να μην κανουν τετοια εμβολια κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης, αν ειχες ιστορικο να το καταλαβω αλλα και παλι αφου εχεις γεννησει πρωτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδή είχα ασχοληθεί λόγω της δουλειάς μου με το εν λόγω εμβόλιο, η χορήγησή του συστήνεται σε κοπέλες κυρίως 12-15, πριν δηλαδή ξεκινήσουν οι πρώτες επαφές... από εκεί και πέρα, επειδή δεν έχει αποδειχτεί ότι έχει τόσο μακροπρόθεσμη δράση, μπορείς να κάνεις επαναληπτικές δόσεις μέχρι τα 26... το όριο των 26 είναι και λίγο θεωρητικό, με την έννοια ότι σε εκείνη την ηλικία περίπου η γυναίκα "συνήθως" σταθεροποιείται σε κάποια σχέση και δεν έχει πολλούς συντρόφους (σχετικό αυτό πλέον) και μειώνεται ο κίνδυνος να κολλήσει τον ιό... δεν ξέρω πώς και σου το πρότεινε η γιατρός σου στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αλλά ίσως είναι καλό να περιμένεις λίγο... γενικά λένε ότι καλό είναι να αποφεύγουμε τα εμβόλια στην εγκυμοσύνη, ιδιαίτερα όσα έχουν εξασθενημένους ιούς... βέβαια εγώ σε καμία περίπτωση δεν ξέρω περισσότερα από τη γιατρό σου, οπότε αν σε ικανοποιούν οι λόγοι που σου το προτείνει μπορείς να προχωρήσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...