Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΛΛΕΣ ΕΜΜΟΝΕΣ+ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ=ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ


ΑΡΤΕΜΗ

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω αν τα δικά σας παιδιά έχουν την τάση να κάνουν τα ίδια πράγματα, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και αν ζητάνε κι από εσάς το αντίστοιχο. Τι εννοώ: ο γιος μου(2,5 χρονών)θέλει πάντα για παράδειγμα να του βάζει συγκεκριμένος άνθρωπος τα παπούτσια, την πάνα να την φέρνει πάντα αυτός και πολλά χιλιάδες τέτοια πράγματα που καταντούν πολύ κουραστικά. Επίσης είναι τρομερά φοβιτσιάρης. Είναι λογικό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για να πω την αληθεια οχι,κανουν ταακριβως αντιθετα τι εννοω?λεω στον μεγαλο να μου φερει τα παπουτσια και αυτος προτημαει να καθηση να κλαψη παρα να το κανει,ο μικρος παλι οταν του το πω το κανει.εμενα μου το κανουν αυτο που λες στης κουβεντες-λεξεις θα πει ο μεγαλος κατι θα πει και ο μικρος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν σου εγραψα για τον φωβο,ο μικρος μου ειναι 2.και δεν φωβαται σχεδων τιποτα.μονο τωρα της αποκριες τη μασκα του ανοιψιου μου.αλλα γενικα ουτε σκοταδυ ουτε κατι αλλο γεννεο παιδι.ο μεγαλος παλι,φωβαται,το μιξερ,το πιστολακι για τα μαλλια,το σκοταδυ,το σβηστο φως οχι και πολυ αλλα τον τρομαζει καπου καπου,το μπλεντερ.ειναι φυσικο να φωβουνται,εχω ρωτηση τον γιατρο μου αλλα λεει θα φυγη ολος ο φωβος μονο του.μια ανηψια μου οταν ηταν μικρι φωβοταν τα τριανταφιλλα και τα αρκουδακια.μηλαμε να τσιριζη απο το φωβο της αλλα μετα που εγηνε κοντα στα 4 εφυγαν ολα.ολα καλα θα πανε θα φυγουν ολα καπιοα στηγμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ολα τα παραλογα για μας οσον αφορα τα παιδια,ειναι λογικα!Ο γιος μου π.χ.πινει το γαλα ΜΟΝΟ με καλαμακι, τρωει ΜΟΝΟ με ενα συγκεκριμενο πιρουνι,και φοραει ΜΟΝΟ ασορτι ρουχα ΚΑΙ εσωρουχα,αλλιως προτιμα να μεινει γυμνος..Ασε σου λεω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΘΕΛΟΥΝ ΙΔΙΑ Κ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ Κ ΥΓΙΕΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ . Η ΣΥΝΗΘΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥΣ, ΟΤΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΕ ΟΠΩΣ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ TV Κ ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΡΕΚΛΑ .

Κ ΕΜΕΝΑ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΦΟΒΗΤΣΙΑΡΗΣ (ΣΑΝ ΑΙΓΟΚΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ) ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΞΕΘΑΡΡΕΥΕΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαρσιστώ πολύ, ηρέμησα τώρα. Ελπίζω μόνο όλοι αυτοί οι φόβοι να μην κρατήσουν τόσο που να του δημιουργήσουν προβλήματα στη μετέπειτα ελέλιξή του.Το λεώ αυτό γαιτί κι εγώ έχω αρκετές φοβίες, που τις κουβαλάω από παιδί και έχουν δυσκολέψει τη ζωή μου, κατά καιρούς. Επίσης αυτή η εμμονή στην επανάληψη των ιδίωνν πραγμάτων, παρόλο που με κουράζει κάποιες φορές, επλίζω κι αυτή να σβήσει στο πέρασμα απ΄την νηπιακή στην προσχολική ηλικία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...