Μετάβαση σε περιεχόμενο

μητρικο γαλα -ποσα μλ πινει???


Recommended Posts

θηλαζουμε 3 μηνες αποκλειστικα καθε 2-3ωρες εκτος απο το βραδυ που θηλαζει ανα 4-5ωρες. Δοκιμασαμε να πιει απο μπιμπερο για να προετοιμαστει για τις 22 του μηνα που γυρναω στη δουλεια. Πινει 50μλ με το ζορι . Ειναι δυνατον να χορταινει με τοσο λιγο η ειναι μεχρι να συνηθισει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορεί να έτυχε,

άλλη φορά μπορεί να πιεί περισσότερο.

Άλλα μωρά πίνουν μικρότερες ποσότητες

και κάνουν συχνότερα γεύματα και άλλα

μωρά πίνουν μεγαλύτερες ποσότητες και

πιο αραιά.

Οι μερίδες που θα αφήνεις να είναι

μικρές ποσότητες ώστε να μην χρειαστεί

να πετιέται γάλα που με κόπο θα μαζεύεις

Καλύτερα να θέλει κι άλλο να ξαναζεστάνουν

και να του δώσουν.

Θα το δείς και στην πράξη.

Η δικιά μου 3 μηνών στο 8ωρο που έλειπα

έκανε 3 γεύματα των 150Ml

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω αυτη την απορια εχω αν και της δινω μητρικο με μπιμπερο πανω απο 2 μηνες. Στην αρχη της αφηνα 150ml και τωρα απο 190 μεχρι 210 αναλογα ποσα εχω. Ποτε δεν εχει αφησει σταγονα. Το Σαββατο το βραδυ της αφησα 235 τα ειπιε ολα και σε 4 ωρες πειναγε παλι. Δεν ξερω τι να πω. Ο γιατρος που τον ρωτησα την προηγουμενη εβδομαδα μου ειπε να της δινω 200 με 220

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα εγω ειχα απαντησει εδω , που πηγε η απαντηση μου ? :dry:

Ποσα κιλα ειναι το μωρο σου? Υπολογισε περιππου 120-160 μλ ανα γευμα . Οπως λεει και η νατασσουλα μικρες μεριδες καλυτερα .

Το γαλα ποιος της το εδωσε ? Εσυ που ησουν ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Καλα εγω ειχα απαντησει εδω , που πηγε η απαντηση μου ? :dry:

Ποσα κιλα ειναι το μωρο σου? Υπολογισε περιππου 120-160 μλ ανα γευμα . Οπως λεει και η νατασσουλα μικρες μεριδες καλυτερα .

Το γαλα ποιος της το εδωσε ? Εσυ που ησουν ?

Lala μου η δικια μου ειναι 6100 και οταν της αφηνω 180 με 190 κλαιει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δωσε στο μωρο οσο γαλα θελει ! Το μητρικο γαλα δεν εχει καμια σχεση με το ξενο ουτε υπάρχει κανενα προβλημα το μωρ να πινει "πολυ".

Μηπως κανει μεγαλα και αραια γευματα ? Το 4ωρο που λες ειναι πολυ . Βεβαια επειδη λες βραδυ , να ξερεις οτι τα μωρα ξυπνουν για θηλασμο το βραδυ οχι μονο απο πεινα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καθε απογευμα την ταιζω στις 5:30 και πηναινω για δουλεια. Μετα πειναει γυρω στις 7:30 με 8 και την ταϊζει η μαμα μου. Αν της αφησω 180 με 190 κλαιει. Σημερα της εχω αφησει 200 και βλεπουμε. Βραδυ την αφηνω μονο το Σαββατο αν βγουμε και εκει της αφησα για σιγουρια 230 τα εφαγε ολα και δεν εκλαψε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι 6 περιπου κιλα και απ οτι διαβασα ειναι 150μλ/κιλο την ημερα?τρωμε περιπου 9 φορες τη μερα αρα περιπου 100μλ το γευμα βγαινει....

Το γαλα της το εδινε η γιαγια οποτε βγαιναμε το επινε .Την προηγουμενη εβδομαδα δεν το ηπιε απο τη γιαγια ειχα αφησει 170 και ηπιε ουτε 50 Δοκιμασα εγω ενα πρωι ηπιε 50 και σημερα ουτε 30 ομως σημερα ειχε πολυ γκρινια γενικοτερα...

Εχω αγχωθει λετε απλα να θελει το χρονο της?εννοειται μεριδες μικρες απο δω και περα γιατι καθε σταγονα που πεταω με ποναει!!!

γιατι ομως αφου πιο μικρουλα το επαιρνε το μπιμπερο τι εγινε μεγαλωσε και εγινε δυσκολη????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μην της δίνεις ποτέ εσύ με μπιμπερό

πάντα κάποιος άλλος. Είναι λογικό να μην

πίνει εαν την το δίνεις εσύ, θα θέλει να πιεί

από το στήθος ;)

Τα μωρά καταλαβαίνουν. Εμένα πίνει από μπιμπερό

μόνο το πρωϊ που λείπω στη δουλειά. Βράδυ που

την άφησα κάποιες φορές δεν έπινε και γύρισα

για να την θηλάσω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...