Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υπάρχει και κάπου αλλού...ελπίδα


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα,

Είμαι μέλος του Forum εδώ και λίγο καιρό -απο τον Ιανουάριο για την ακρίβεια που έκανα και την 1η μου εξωσωματική- επιτυχημένη μεν ως διαδικασία- προφανώς όμως αποτυχημένη ως εγκυμοσύνη όπως πάει, καθώς η ανάπτυξη του εμβρύου δυστυχώς δεν είναι καλή.

Αυτό που νιώθω την ανάγκη να πω αλλά να μάθω και την γνώμη σας είναι πως κοριτσια ίσως ξεχνάμε κάτι πολύ βασικό-

Αγάπη μπορούμε να δώσουμε και σε ένα παιδί που δεν εχει την τυχη να μεγαλώνει με τους φυσικούς γονείς του. Ξέρω οτι το να γινεις 'μάνα' είναι μοναδική εμπειρία, αλλά ας μην μας γίνεται έμμονη ιδέα ωστε σε κάποιες περιπτώσεις να χαλάμε την ζωή ίσως και τις σχέσεις με τους γύρω μας.

Δεν ξέρω πόσες απο σας νιώθουν όπως εγώ ή πόσες έχουν ήδη ένα υιοθετημένο παιδάκι, αλλά θα ηθελα την γνώμη σας.

Οσον αφορά εμένα, σκοπεύω να ξαναπροσπαθήσω με εξωσωματική, αλλά και η υιοθεσία είναι κάτι που με απασχολεί -όπως και να έρθουν τα πράγματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

einai poli kalo to themataki pou anixes...euxomai i eggumosini sou na paei kala...kai an den paei euxomai i deuteri prospathia sou na nai epituximeni....einai wraio pou skeftese tin upothesia....mana den se kanei mono na gennas ena paidi alla na tou dwseis agapi kathws to megalwneis kai na to kaneis melos autis tis koinwnias...uparxoun tosa paidakia edw stin ellada pou menoun se idrumata...xeris poio einai to kako omws ??to kwlokratos pou zoume i grafiokratia....gia na uothetiseis ena paidi tha prepi na tou grapseis mia alfa periousia....diladi kapio akinito kai toulaxiton 50 xiliades eurw..sou ta lew auta apo prwsopiki empiria enos atomou apo ton oikogeniako mou kuklo kathws tis apeklisan to endexomeno na kanei diko tis paidi,..xeris ti tis eipan oti prepi na tou grapsei oli tin periousia tis...auti efige...xeris ti egine???o giatros tou idrumatos tin eperne kathe mera til kai tis elege me 25 xiliades eurw tha pareis paidi....tha nai neogennito kai kateuthian tha graftei sto onoma sou...xereis ti tou eipe??na pas sto dialo.....egw thelw na dwsw agapi se ena paidii oxi aurio methaurio pou tha rwtisei na tou pw se agorasa!!!!einai tragiko na uparxoun tosa paidakia na uparxoun toses oikogenies pou theloun na paroun ena kai na min tous ta dinoun.....ta lefta den kanoun tous anthrwpous i agapi mas kanei anthrwpous.......sou euxomai oti apofasi kai na pareis na nai i klaiteri gia sena!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα καλα βρε κουκλιτσα μου με την πρωτη κατεθεσες τα οπλα.....

κατσε..περιμενε λιγο...υπαρχουν κοπελες που κανουν και δυο και τρεις...αν και πιστευω..και σου ευχομαι ολοψυχα..η επομενη προσπαθεια σου να ειναι επιτυχημενη.

Απο την αλλη δεν θελλω να σε απογοητευσω αλλα η διαδηκασια της ιυοθεσια στην Ελλαδα ειναι πολυ ψυχοφθορα. Ειχα δυο περιπτσωσεις στο φιλικο μου περιβαλλον, το ενα ζευγαρη τελικα προχωρησε..το αλλο δεν εντεξε.

Δεν ξερω τι ειναι τελικα πιο ψυχοφθορο.

Ατελειωτες συναντησεςι, ψυχολογοι..κλπ κλπ.

Μονο αν βρεις καποια κοπελα που να ειναι αγγυος και να συνεναισει πριν γεννησει να ιυοθετησετε ειναι πιο ευκολα τα πραγματα. Αλλιως σε περιμενει ενας παρομοιος γολγοθας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο σου που σκέφτεσαι έτσι!

Μακάρι να ήταν κοινό αίσθημα αυτή η σκέψη. Τελικά σημασία έχει μόνο το γεγονός οτι δίνεις αγάπη και όχι σε ποιον. Είναι εγωιστικό να σκεφτόμαστε αρνητικά τέτοιες 'λύσεις'.

Πάντως να μην απογοητέυσε. Πολλές κοπέλες εδώ μέσα έχουν επιτύχει εγκυμοσύνες μετά από 2-3 προσπάθειες εξωσωματικής.

Εύχομαι να σου έρθουν όλα δεξιά και με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο να κρατήσεις ένα μωράκι στην αγκαλιά σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

http://www.hostingphpbb.com/forum/profi ... =e2536f28a

Συγχαρητηρια!!!!!!Αν το κανεις ειμαι σιγουρη οτι δεν θα το μετανιωσεις και αν το σκεφτεσαι σοβαρα το παραπανω λινκ ειναι για εκεινους που σκεφτονται την υιθεσια και για γονεις που εχουν ηδη υιοθετησει παιδακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχομαι να σου πανε ολα καλα ειτε με αυτην την εγκυμοσυνη ειτε με επομενη εξωσωματικη....ειμαι υπερ της υιοθεσιας ,ο αντρας μου παλι οχι,ειλικρινα θα μου αρεσε παρα πολυ να υιοθετησω ενα παιδακι (οχι μωρακι αλλα παιδακι) γτ ολοι θελουν μωρα κ εχει τοσα παιδακια στα ιδρυματα,μεχρι κ την αναδοχή σκεφτηκα αλλα ο συζυγος....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ που συμμετέχετε και λέτε την γνώμη σας για αυτο το τεράστιο θέμα.

Ξέρω οτι θα είναι δύσκολο να υιοθετήσω ένα παιδί -με βάση τα λίγα που έχω διαβάσει και έχω ακούσει.

Ωστόσο, θέλω να το δω απο μόνη μου -όσο δυσκολο και να είναι , αξίζει τον κόπο. Ας μην μείνω σε αυτά που ακούω, ε?

Όπως είπαν οι φίλοι μας οι κινέζοι "Αυτός που θέλει να κόψει τριαντάφυλλα, πρέπει να αντέχει τα αγκάθια...»αλλά και "Ακόμα κι ένα ταξίδι χιλίων μιλίων αρχίζει με ένα μόνο βήμα"...

Οι παραπάνω παροιμίες πάνε φυσικά και στις προσπάθειες για το δικό μας παιδί αφού δεν θα σταματήσουν εδώ, καθώς είμαι αισιόδοξη για την επόμενη φορά.

ευχομαι σε όλες σας- μανούλες καθώς και υποψήφιες και μη- κάθε οικογενειακή ευτυχία- και μόνο χαρά στη ζωή σας :)

και μην ξεχνάμε οι κινέζικες -και μη παροιμίες- που μας ταιριάζουν γάντι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΥΑΛΑ ΣΑΝ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ!

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ!

Ο ΚΑΛΟΣ ΘΕΟΥΛΗΣ ΘΑ ΣΕ ΑΝΤΑΜΟΙΨΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ!

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΑΣΑΙ!

ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΡΜΑΚΙ! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιωτα μου α αντρας σου ειναι σαν τον δικο μου.

Οσες φορες και να το εχουμε συζητησει ειναι αρνιτικος. και εγω θα ηθελα παιδακι, οχι μωρακι. Λεει αφου κανουμε 3 δικα μας ...ισσος και να το σκεφτει.

Μπραβο παντως στην ΕΚΟ, Εχυομαι οτι και να κανεις να το πετυχεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο πάντως και απο εμένα που έχεις τόσο θετικές σκέψεις ακόμα και τώρα που λες πως τα πράγματα δεν πάνε και πολύ καλά σε σχέση με το μωράκι σου.

Θεωρώ πως οι άνθρωποι που προβαίνουν σε τέτοιες ενέργεις έχουν ένα μεγαλείο ψυχής που διαφέρει απο των υπολοίπων ανθρώπων.

Πάντως μην απογοητεύεσαι τόσο εύκολα και σκέψου το ενδεχόμενο να κάνεις και δικό σου παιδί αλλά και να υιοθετήσεις. Δεν θα ήταν υπέροχο? ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eko mou min viazese.........perimene mexri ti deftera pou tha pas sto giatro..mpori na ine kala to moro sou.

fisika ine kali i iothesia distixos omos protereotita exoun ta arosta pedia k prepi na exi kanis poli kouragio k agapi gia na to tolmisi.

k pali den ine efkolo.efxome na ise tixeri se opia apofasi paris.

opos kseris ego exo kani 7 k den exo apelpisti.min to vazis kato me tin proti apotixia.

k fisika den enoo pos ta arosta pedakia prepi na ta aporiptoume.......

apla leo pos xriazete poli poli agapi gia na to tolmisi kapios k fisika mpravotou an to kani.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πραγματικα θα ηταν υπέροχο να έχω και το δικό μου παιδί αλλα και να υιοθετήσω. Sakoulina αυτό θα ήταν το καλύτερο. ευχομαι να γινουν και τα 2.

Αλλα και δικό μου παιδί να μην αποκτήσω, αγάπη εχω πολύ να δώσω.

είμαστε όλες εδώ γιατι θέλουμε να δίνουμε αγάπη, δεν είναι έτσι? :)

φιλιά πολλά και σας ευχαριστω για τα ενθαρρυντικά σας λόγια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eko mou glykia symfono apolita mazi sou :)

ego exo enan mpempouli alla poli prin min egkyos ..mallon poli poliii prin panta i8ela na uio8etiso ena paidaki ...

den ksero giati alla eilikrina panta to evriska poli yperoxo na doseis tin agapi sou se ena paidaki pou tin steri8ike apo tous viologikous tou gneis ...

eytixos gia mena kai o antras mou symfonei apolita ... :)

na exoume tin ygeia mas kai argotera ...makari ...

alla einai ena 8ema dyskolo i uio8esia ...pernei poli xrono ...

kai dystixos stin ellada den to epilegoun polla zeygaria ... :(

ta idrymata einai gemata ....

filia polla Eko !!!

Aaaa m aresei poliiiiiiii to skylaki sou !!!! 8elo na to zoupikso :)

3Ha1m4.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eko έγραψε:

Πραγματικα θα ηταν υπέροχο να έχω και το δικό μου παιδί αλλα και να υιοθετήσω. Sakoulina αυτό θα ήταν το καλύτερο. ευχομαι να γινουν και τα 2.

Αλλα και δικό μου παιδί να μην αποκτήσω, αγάπη εχω πολύ να δώσω.

είμαστε όλες εδώ γιατι θέλουμε να δίνουμε αγάπη, δεν είναι έτσι? :)

φιλιά πολλά και σας ευχαριστω για τα ενθαρρυντικά σας λόγια.

Eko, μπράβο, μπράβο!!!!!

Πραγματικά, με συγκίνησες πάρα πολύ! Λίγοι είναι αυτοί οι άνθρωποι που έχουν τέτοιο μεγαλείο ψυχής!!!!!!!!!

Ξέρεις τι πιστεύω?? Ότι ανθρώπους, σαν εσένα, με αυτά τα συναισθήματα τρυφερότητας και αγάπης, τους ευλογεί ο Θεός!! Μπορεί να περνάμε κάποιες δοκιμασίες, αλλά θεωρώ, ότι το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει!

Από την καρδιά μου, σου εύχομαι να έχεις κάθε καλό στη ζωή σου, κοριτσάκι μου, και να αποκτήσεις όλα αυτά που ονειρεύεσαι και επιθυμείς, γιατί το αξίζεις!!!!! :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koρίτσια ευχαριστώ για τα γλυκά σας λόγια. Κάπως έτσι πιστεύω οτι αισθάνεται κάθε γυναίκα που θέλει να δώσει την αγάπη της σε ένα παιδι.

Ευχομαι κάποια στιγμή τα όνειρα να γίνουν πραγματικότητα. Για όλες μας το εύχομαι.Είτε πρόκειται για το δικό μας είτα για ένα υιοθετημένο παιδί -τα παιδια όλου του κόσμου νιώθω οτι πρέπει να τα αγαπάμε το ίδιο.

Σήμερα πήγα για απόξεση και είναι μια 'περίεργη' μέρα για μένα.

Θα ξαναπροσπαθήσω -δεν υπάρχει περίπτωση- και εύχομαι καλή επιτυχία και ευτυχία σε όλες και όλους. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ναι ναι...έχω κάτι μικρές ενοχλήσεις πολύ χαμηλά από το κεφαλάκι θεωρώ και πιο πάνω γίνεται πάρτυ με τα ποδαράκια να χτυπάνε όπου βρουν 😁😁🧿🧿
    • Μακάρι μακάρι μακάρι...αν κ δύσκολο!! Είχαμε δύο επαφές μόνο 😭 που να φανταστώ ότι αποφάσισε να κάνει στην ώρα του ωορρηξία 🤣🤣🤣 ήταν κ λίγο άκυρες!! Δλδ  φαντάσου 8η και 11η ημέρα κύκλου...πφφφφ
    • Ναι μακάρι γτ όντως είναι πολύ δύσκολο... Χμμμμμ δεν ξέρω κατά πόσο ήταν καλές οι επαφές γτ λόγω δουλειάς καταφέραμε μόνο δύο και ίσως άκυρες μέρες!! Με λίγη βοήθεια όμως 🙏🏼 και ελπίδα....αυτή πεθαίνει τελευταία δεν λένε;; Χαχα  Μου είπε η γυναικολόγος πως λογικά σε 10 με 12 ημέρες θα πρέπει να έρθω περίοδο αν όντως έγινε η ωορρηξία!!   Για να δούμε;;!!!!
    • Αγαπη μου καλη επιτυχια ευχομαι κ το μικρακι σας να φωλιασει στην κοιλιτσα σου για 9 μηνες!!! 🙏🙏 Εγω δν ειχα καθολου συμπτωματα... ισως μια καποια συχνοουρια αλλα δν ξερω αν ηταν απ την εμφυτευση ή λογω του νερου π επινα... λιγο τα φατμακα, λιγο υο οτι πινω αρκετο νερο κ με τοση ζεστη επινα τλχ 2-3 λιτρα νερο τη μερα. Κ νομιζω καπου ειχα διαβασει οτι συστηνεται μετα την ετ αρκετο νερο γ να ενυδατωνεται η μητρα... Αλλα ουτε στηθος, ουτε κτ αλλο... α! Κι 1-2 βραδια ειχα εξαψεις.. εκει κοντα στη χοριακη... αλλα ισως φταινε κ τα φαρμακα.. μ τοση προγεστερονη.. Κι εγω προτεινω ν μεινεις σπιτι ν ξεκουραστεις!! Κι εγω πηρα την αδεια ειδικου σκοπου κ ξρκουραστηκα!! Βεβαια ολο ξυπνητηρια ειχα το πρωι γ τα φαρμακα αλλα τλχ ημουν ηρεμη...
    • Κοίτα η μπανάνα μυρίζει και "περίεργα". Η δικιά μου τους πρώτους μήνες της σιχαινόταν 😅 Νομίζω το ψωμί και τα μπισκότα τα λατρεύουν. Τουλάχιστον η δικιά μου τρελένεται. Οπότε αν θες άσε της ένα κομμάτι ψωμί κόρα ή ένα μπισκότο και άσε να δεις αν θα το φάει. Επίσης φροντίσε να πεινάει λίγο όταν θα της τα δώσεις. Να δεις αν θες δείξει περισσότερο ενδιαφέρον ετσι.  Μπράβο για την υπομονή και την ψυχραιμία 💪💪💪 Έτσι θέλει! Το χεις μανούλα!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...