Μετάβαση σε περιεχόμενο

MΠANIO META TH ΒΑΠΤΙΣΗ...


bell

Recommended Posts

Κορίτσια θα ήθελα τη γνώμη σας!

Μετά τη βάπτιση, κάνουμε το μωρό μπάνιο την τρίτη μέρα.

τί κάνουμε το νερό της μπανιερίτσας;

Έχω ακούσει τα εξής:

Το μαζεύουμε και το πετάμε στον κήπο

-----------"-------------- στη θάλασσα

-----------"---- το πάμε στην εκκλησία όπου θα το ρίξουν στο χωνευτήρι της εκκλησίας, εκεί όπου ρίχνουν και το νερό της κολυμπήθρας.

Εσείς τι κάνατε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σουυυυυυυυυυυυ

λοιπον το κανεις μπανακι μετα απο τις μερες...εγω τον εβαλα σε μια λεκανη και μετα εριξα τα νερα σε μια γλαστρα...το ιδιο κανεις και με τΑ ΡΟΥΧΑ...

ΦΙΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!

Εμείς το πήγαμε στην εκκλησία. Το νερό που έκανε μπάνιο το μωρό καθώς και τα λαδόπανα που φορούσε και την πετσέτα τα περασα ένα νερό σε μια λεκάνη και το νερό αυτό πήγα στην εκκλησία

:huh: Κατάλαβες τίποτα από αυτά που γράφω?? Τεσπά στην εκκλησία το πήγαμε εμείς όοολο το νερό :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MariaIoanna έγραψε:

Καλημερα!!

Εμείς το πήγαμε στην εκκλησία. Το νερό που έκανε μπάνιο το μωρό καθώς και τα λαδόπανα που φορούσε και την πετσέτα τα περασα ένα νερό σε μια λεκάνη και το νερό αυτό πήγα στην εκκλησία

:huh: Κατάλαβες τίποτα από αυτά που γράφω?? Τεσπά στην εκκλησία το πήγαμε εμείς όοολο το νερό :P

ναί καταλαβα.. τα ρουχα και τα λαδοπανια τα ξεπλενεις στη μπανιερα του μωρου στο νερο με το οποιο το 'εκανες μπάνιο.

Σας ευχαριστώωωωωωωωω!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Bell μου εμεις ακριβως οπως τα κοριτσια,ξεπλυνα μεσα στην μπανιερα του μωρου και τα λαδοπονα και τα εβαλα σε ενα κουβα και τα πηγα στην θαλασσα.

Εχω ακουσει ομως και για γλαστρες η καποιο δεντρο αν θες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ολα αυτα που λενε τα κοριτσια...οπως επισης επειδη ειχα ρωτησει τον παπα μπορεις και σε ποταμι αν εχετε καποιον εκει κοντα...βεβαια εγω τα εριξα στισ γλαστρες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι αν ζεις κοντά σε θάλασσα πετάς το νερό εκεί και αν όχι τότε το ρίχνεις στον κήπο. Όλα τα ρούχα της βάπτισης πρέπει να πλυθούν και το νερό να το ρίξεις μαζί και όχι σε δόσεις.

Τελος πάντως σε κάθε περιοχή ισχύει και διαφορετική παράδοση, εσύ θα αποφασίσεις τι θα κάνεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ολα τα παραπάνω ισχύουν που γράψατε!

Μόνο να συμπληρώσω κάτι...

Εαν το νερό πεταχτεί στον κήπο ή σε χωράφι,θα πρέπει να είναι σε

σημείο που δε θα πατιέται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι πρεπει να πεταχτουν σε μερος που δε θα πατηθουν.εμας οι κουμπαροι μας μαζεψαν το νερο που εκανα μπανιο τον μικρο και πεοραν τα λαδοπανα και πηγαν στη θαλασσα,πεταξαν το νερο απο το μπανιο και βουτιξαν τα λαδοπανα στη θαλασσα να ξεπλυθουν και μετα τα επλυνε κανονικα στο πλυντηριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο?

Εμένα τα λαδόπανα και τις πετσέτες ανέλαβε η κουμπάρα μου να τα πάει

στη θάλασσα!Το παιδί το βαπτίσαμε στις 2 Ιανουαρίου και λόγω

κακοκαιριών αυτή την εποχή δεν έχει πάει ακόμη.

Λέτε να έχουν στύψει από τα λάδια?

Εσάς καθάρισαν εύκολα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Molly δεν χρειαζεται να τα πλυνει καλα ισα ισα να τα ξεβγαλει στην θαλασσα και μην φοβασαι οπως ειπε και η κατσαριδουλα αυτα δεν στυβουν εκτος της πετσετας αλλα αμα την τριψεις με λιγο απορρυπαντικο για τα πιατα πριν τα βαλεις στο πληντυριο θα καθαρισει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι θαλασσα καλε?ο πατερ οταν βαπτισα τη βαπτισικια μου ειπε να τα ξεπλυνουμε στο νερο που θα την κανουμε μπανιο,κ το νερο αυτο να το ριξουμε στη γη ,εγω το εριξα στη μπανιερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ κορίτσια!Εννοείται οτι μετά θα τα πλύνω κι

εγώ απλά επείδη το σεντόνι και η πατσέτα είχαν και μια

μεταξωτη μπορντούρα επάνω,μήπως αυτή έστυψε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...