Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ?


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα σας!χρειαζομαι την βοηθεια σας γιατι κοντευω να τρελαθω!!!θηλαζα το μωρο μου(4 μηνων παρα 2μερες)αποκλειστικα μεχρι εχθες το βραδυ,και λεω μεχρι εχθες διοτι απο εχθες του εδωσα το βραδυ(οπως και σημερα το βραδυ μονο)συμπληρωμα συμφωνα με οδηγειες του παιδιατρου.το μωρακι μου ειχε αρχισει εδω και κατι μερες να γκρινιαζει πολυ τα βραδια,μου ελεγαν οτι το μωρο δεν χορταινει διοτι χτυπιοταν καθε φορα που τον εβαζα στο στηθος ειδικα στο δεξι,και ακομα χτυπιεται οταν τον βαζω στο δεξι ενω στο αριστερο νιωθω οτι πινει περισσοτερο αν και παλι γκρινιαζει.με εχει ριξει πολυ ψυχολογικα το γεγονος οτι δεν ειμαι αξια να το θηλασω αποκλειστικα και νιωθω χαλια οταν τον βλεπω να τρωει ξενο γαλα....καποτε τα στηθη πριζονταν,πετρωναν,ενω τωρα εχουν γινει κρεμασταρια...τρωω οπως και στην αρχη.τι φταιει βρε κοριτσια?τι να κανω?συγνωμη που σας κουρασα και ευχαριστω εκ των προτερων :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κουκλιτσα καταρχην με βαση το τικερακι σου πρεπει να περνατε αλμα αναπτυξης...οταν λοιπον τα μωρα περνανε αλμα αναπτυξης τρωνε πιο πολυ δηλαδη καθονται στο στηθος πιο πολυ ωρα για την ακριβεια αρκετες ωρες για να αυξησουν την παραγωγη..

και εμενα το στηθος ειναι πολυ μαλακο παρολα αυτα μια χαρα τρωει ο μικρος...

και εμεις αλμα αναπτυξης περναμε...και ενω δεν ξυπναγε τα βραδια ειναι τωρα 2 μερες που το κανει...και γενικα ολη την μερα ειναι ανυσηχος...

οσο για την προτιμηση και μενα εχει στο αριστερο στηθος και οταν εχει νευρα αρνειται το δεξι...

πιστευω οτι σε 2 με 3 μερες θα ηρεμησει...ξεκινα να κοβεις το συμπληρωμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εμενα μου εκανε απιστευτες γκρινιες στο στηθος αλλα δεν εδωσα συμπληρωμα απλα της επαιρνα το στηθος την σηκωνα να ρευτει και μετα απο λιγο παλι στο στηθος μολις πειναγε...εκεινες τις μερες ειναι που ξεκινησα να μαζευω γαλα για τραπεζα και νομιζω ηταν μεταβατικο μεχρι να ρυθμιστει η παραγωγη μου.Το στηθος και γω το ενιωθα πιο πεσμενο και οταν ηταν γεματο και το εβγαζε η μικρη απο το στομα της δεν πιτσιλαγε.

αυτο κρατησε περιπου 2 βδομαδες και τωρα ειναι μια χαρα.

δεν εχω πολυ εμπιστοσυνη στον παιδιατρο οσον αφορα το θηλασμο,το συμπληρωμα το εχουνε σαν πρωτη λυση και δεν ρωτησα καν,παντως ειμαστε μια χαρα τωρα, θα δω και το ζυγισμα την τεταρτη πιστευω να εκανα καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε τον άθλιο... Μέχρι τώρα μπορούσες να θηλάζεις και να μεγαλώνει μια χαρά και ξαφνικά δεν γίνεται??? Καλέ μην τρελλαθούμε. Ξέρεις πόσες φορές μου το έκανε εμένα αυτό που περιγράφεις? Όσο για το στήθος και που είσαι ακόμα. Άλλο τόσο θα μικρύνει. Τι νομίζεις? Ότι μια ζωή πάμελα θα είσαι??? :woohoo: Να σου πω κάτι. Μπορεί να σου ρθει περίοδος αν δε σου χει έρθει ακόμα αλλά και αυτό με το άλμα ανάπτυξης ισχύει. Εμένα μετά που αδιαθέτησα μειώθηκε αισθητά η παραγωγή αλλά Ω ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ μια χαρά μεγαλώνει το παιδάκι μου απλά κάθε φορά που είναι να μου ρθει για καμιά 10αριά μέρες έχω μείωση και τρώει πιο συχνά. Πέτα το κουτί τώρα που είναι νωρίς και αν έχεις απορίες πάρε τηλ μια σύμβουλο θηλασμού να σου δώσει καμιά σωστή οδηγία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πως γίνεται αυτό το πράγμα ρε κορίτσια!!! Απο που βγήκανε ολοι αυτοί οι γιατροί! Δεν ντρέπονται καθόλου??? Πως κοιμούνται τα βράδια???

Η δικά μας πρόϊν παιδίατρος μου έιπε, ότι τα παιδια της , αν θα τους δωσει μια φωτογραφία της - θα την πετάξουν! Φανταστητε τι παιδιά μεγαλώνουν! Ξέρουν τι κάνουν όμως!

nektarini κόψε το συμπήρωμα και πάρε τηλ. σύμβουλο θηλασμού! Θα σου το στείλω! Το μόνο που χρειάζεται - να την ακούς! Και όχι την ασχετη σου παιδίατρο!

Πολλές γυναίκες ζητάνε βοήθια, αλλά μετά ΔΕΝ ΑΚΟΥΝΕ την σύμβουλο! Ακούνε τις βλακίες!

Συγνώμη που ήμουν λίγο απότομη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλημερα!και παλι ευχαριστω για τις συμβουλες σας.εχθες ηταν η τελευταια φορα που του εδωσα και νιωθω φοβερες τυψεις.η περιοδος οντως δεν μου εχει ερθει ακομα.alexy μου εχεις δικιο και δεν γινεσαι αποτομη,μιλαμε για τα παιδια μας και εδω αστεια δεν χωρανε.σε ευχαριστω και για το π.μ.πολυ!!!papaki70 το παιδι τον προηγουμενο μηνα πηρε 900 γρ αλλα ουτε μπηκε στον κοπο να με ρωτησει μιας και δεν το θυμηθηκε αλλα και εγω η χαζη δεν του το τονισα...bourique1983 το ιδιο κανει και ο δικος μου,εκει πουπηγε να στρωσει λιγο,αρχισε παλι να μου ξυπναει καθε 1,5-2 ωρες :( annoula

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

annoula 1982 ξερεις φανταζομαι τι λενε οι μαμαδες οταν ακουνε το παιδι να κλαει την ωρα που θηλαζει...και μηπως τουτο και μηπως εκεινο....σε τρελαινουν...ετσι εκανα την βλακεια και του εδωσα κατοπιν και των οδηγειων του γιατρου μας.τελος απο σημερα το συμπληρωμα και ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου :):):) και να χαιρεστε τα αγγελουδια σας :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλμα ανάπτυξης περνατε οπως ειπαν τα κοριτσια . Μετα απο 4 μηνες θηλασμου δεν ανησχουμε οτι δεν φτανει τ γαλα μας . Το μωρο εχει μεγαλωσει και ξερει πολυ καλα τι να κανει για να ρυθμισει την παραγωγή . Ενα απο αυτα ειναι να ξυπνα την νυχτα !

Επισης αυτη η ηλικια ειναι η αρχη των κατορθωματων . Το μωρο αντιλαμβάνεται τον κοσμο γυρω του, ξερει οτι πλεον δεν ειναι ενα με τη μαμα και αρχιζει να αλλαζει απο το ησυχο μωρο που οπου το αφηνες στεκοταν σε ενα δραστηριο ανθρωπάκι ! Ολα αυτα δημιουργουν και αγχος στα μωρα πουεκδηλωνεται με γκρινια και αναγκη για θηλασμο , θαλπωρη και αγκαλια :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lala καλημερα!δεν ξερω αν θα το πιστεψεις αλλα περιμενα να μου απαντησεις και εσυ!τα κοριτσια σε εμπιστευονται πολυ και μεσα σε ολες ειμαι και εγω..εχω παρατηρησειοτι καμια φορα δεν θηλαζει αλλα μονο πιπιλαει χωρις να κοιμαται.ειναι απιστευτα εξυπνα,και αναζητα την αγκαλια μου συνεχως,φυσικα δεν του την στερησα ποτε αν και παντα τρεχω σαν τον ΒΕΓΓΟ να προλαβω τις δουλειες οταν κοιμαται...και παλι ευχαριστω πολυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το καταχτημα μολις την εβαζα στο στηθος το περασα και εγω απο τον τεταρτο μεχρι τπν πεμπτο καπου εκει ειχα βαλει και εγω θεμα και ακομα δειχνει μια καθαρη προτιμηση στο δεξι στηθος περισοτερο απο το αριστερο!!!!!ευτηχως τωρα ομως οταν την βαζω στο αλλο δεν καταχτυπιετε!!!!την βαζω λιγο πριν κοιμηθει 3-4 φορες τ6ην μερα μονο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Αλμα ανάπτυξης περνατε οπως ειπαν τα κοριτσια . Μετα απο 4 μηνες θηλασμου δεν ανησχουμε οτι δεν φτανει τ γαλα μας . Το μωρο εχει μεγαλωσει και ξερει πολυ καλα τι να κανει για να ρυθμισει την παραγωγή . Ενα απο αυτα ειναι να ξυπνα την νυχτα !

Επισης αυτη η ηλικια ειναι η αρχη των κατορθωματων . Το μωρο αντιλαμβάνεται τον κοσμο γυρω του, ξερει οτι πλεον δεν ειναι ενα με τη μαμα και αρχιζει να αλλαζει απο το ησυχο μωρο που οπου το αφηνες στεκοταν σε ενα δραστηριο ανθρωπάκι ! Ολα αυτα δημιουργουν και αγχος στα μωρα πουεκδηλωνεται με γκρινια και αναγκη για θηλασμο , θαλπωρη και αγκαλια :)

ΛΑΛΑ ΕΙΧΕΣ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΟΤΙ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΛΜΑΤΑ ΑΝΑΤΥΞΗΣ!!!!!ΤΗΑΝΧ!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sumfono me ta koritsia...!

perasa idia fasi prin liges meres pou adiathetisa,thilazo apokleistika 50 meres,kai prin 10 adiathetisa,to moro xafnika itan sto stithos mouoli mera kai oli nuxta,anisixisa toso pu pira tin paidiatro me kathisixase legontas mu oti pernaei faseis taxeias anaptixis,ontos meta apo merikes meres perase kai ola kala.

kai mena to stithos mu den einai pia prismeno.lene auto ginetai otan edraiothei i galouxia..

xalarose kai gnomi mou..allaxe paidiatro!

filakia :( !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν συμφωνώ κι εγώ με τα κορίτσια.

Περνάτε άλμα ανάπτυξης. Γι΄αυτό θηλάζει περισσότερο το μωράκι. Εγώ στην κόρη μου, έτσι την είχα πατήσει και στον τρίτο μήνα σταματήσαμε το θηλασμό, γιατί νόμιζα δεν χόρταινε, οπότε της ξεκίνησα συμπλήρωμα, οπότε ... bye-bye το γάλα της μαμάς. :(:(:(

Στο τελευταίο μου μωράκι, όμως, τρίτο παιδί, ήμουν πιο καλά διαβασμένη, κι έτσι τα κατάφερα και τον θήλασα, χωρίς καθόλου συμπλήρωμα, ούτε τσαγάκι - δεν χρειάζεται, 8,5 μήνες. (τώρα είμαστε 9 μηνών)

Α και κάτι άλλο. Επειδή απ' την αρχή είχα πληγωθεί στο δεξί στήθος, δεν κατάφερα ποτέ να έχω ικανοποιητική παραγωγή απ' το συγκεκριμένο. Και στους τελευταίους 3 ολόκληρους μήνες θήλαζα μόνο απ' το αριστερό!!! Σας κούφανα? Τα πάντα δηλαδή είναι θέμα ζήτησης.

Εγώ αδιαθέτησα όταν σταμάτησα να θηλάζω, δηλαδή τώρα.

Πράξε λοιπόν όπως σου είπαν και τα κορίτσια πριν, και είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις! ;);););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννουλα εχουμε γραει ψhttp://www.mammyland.com/index.php?option=com_kunena&Itemid=354&func=view&catid=16&id=217869 καποια πραγματα εδω αν θελετε συνεχίζουμ την συζήτηση :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...