Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Κορίτσια μία ερώτηση σχετικά με την άδεια από το ΙΚΑ. Έχω ΠΗΤ 02/09/2010

Γνωρίζω σχετικά με τα επιδόματα (όσο μπορώ το έψαξα)και ότι θα πρέπει να πάω στο ΙΚΑ της περιοχής μου να πάρω μία βεβαίωση του γιατρού για την ΠΗΤ. Θα κάθομαι 56 μέρες πριν την ΠΗΤ.

Το θέμα μου είναι ότι επειδή μέχρι τλωρα όλα μου πάνε πολύ καλά σκέφτομαι να κάτσω 30 μέρες πριν την ΠΗΤ και να πάρω τις 26 μέρες μετά για να είμαι περισσότερο χρόνο με το νινι μου.

Γίνεται? Είναι θέμα εργοδότη? Η ο γιατρός του ΙΚΑ θα μου βάλει απλώς ΠΗΤ 02/10/2010.

Όποια έχει εμπιρία για το παραπάνω θέμα ας απαντήσει παρακαλώ.

Ευχαριστώ πολύ.... ;):cheer:;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Γιουλη.

Κανονικα δεν γινεται αυτο,αλλα αν γνωριζεις τον γιατρο του ικα καλα μπορει και να στο κανει.

το θεμα ειναι οτι μπορει να εχεις προβλημα με τα επιδοματα γιατι κι εγω επειδη γεννησα 5 μερες με το που μπηκα στο μηνα μου φυσιολογικα σκεφτοντουσαν να με περασουν απο επιτροπη και καλα γιατι γεννησα προωρα.

Ακριβως δεν ξερω γιατι μιας και ειχε παει ο αντρας μου να πληρωθει και περιμενε μια ωρα να αποφασισουν για το επιδομα.

Εξαλλου υπαρχει το 6μηνο που δικαιουσε οποτε θα χαρης το μωρακι σου.

Ευχομαι με το καλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ Λέμον αλλά ο εργοδότης μου μόλις του είπα ότι είμαι έγκυος μου ευχήθηκε και μετά μου είπε "Αν σκοπεύεις να λείπεις σε σύνολο πάνω από 2 μήνες από την δουλειά να μου το πεις να ξέρω να σε αντικαταστήσω". Τέλος πάντων συμφωνήθηκε ότι δεν θα πάρω το εξάμηνο και ούτε και μειωμένο ωράριο. Την άδεια μου θα την πληρωθώ αλλά δεν θα την πάρω. Το μόνο που ΑΠΑΙΤΗΣΑ είναι οι 4 μήνες. Για αυτό καίγομαι. Θέλω να θηλάσω με το καλό και να απολαύσω όσο μπορώ το νινάκι μου.

:ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ Λέμον αλλά ο εργοδότης μου μόλις του είπα ότι είμαι έγκυος μου ευχήθηκε και μετά μου είπε "Αν σκοπεύεις να λείπεις σε σύνολο πάνω από 2 μήνες από την δουλειά να μου το πεις να ξέρω να σε αντικαταστήσω". Τέλος πάντων συμφωνήθηκε ότι δεν θα πάρω το εξάμηνο και ούτε και μειωμένο ωράριο. Την άδεια μου θα την πληρωθώ αλλά δεν θα την πάρω. Το μόνο που ΑΠΑΙΤΗΣΑ είναι οι 4 μήνες. Για αυτό καίγομαι. Θέλω να θηλάσω με το καλό και να απολαύσω όσο μπορώ το νινάκι μου.

:ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιουλι μου το αφεντικο σου ειναι πολυ απαιτητικο!

Βαση νομου δικαιουσαι το 4 μηνο αλλα και το εξαμηνο μετα!

Δεν μπορει να στο αρνηθει

Και επισης δεν μπορει να σε απολυσει για ενα χρονο.

τωρα εσυ σιγουρα θα κανεις οτι καλυτερο πιστευεις και για την δουλεια σου γιατι ζουμε σε δυσκολους καιρους.

Σου ευχομαι και παλι με το καλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιούλη, σκέφτομαι και εγώ οτι θα ήθελα να κάνω αυτό που λες και να "τρενάρω" την ημερομηνια όσο μπορώ.Ομώς η lemon έχει δίκιο.Απ οτι ρώτησα μια φίλη που είναι υπέυθυνη σε τμήμα μισθοδοσίας και τα ξέρει πολύ καλά , πρέπει να το μαγειρέψεις με τον γιατρό σου (γιατί θα πας κάποιο τελευταίο υπέρηχο στον γιατρό του ΙΚΑ για να παρεις την άδεια) και ο γιατρός του ΙΚΑ να το πιστεψει!Είναι αρκετά μεγάλο το ρίσκο γιατί αν το ΙΚΑ ανακαλύψει οτι έχει δηλωθεί αλλα αντι άλλων ΠΗΤ μπορεί μεχρι και να μην σου δώσει τα επιδόματα που δικαιούσε.Επίσης είναι ρίσκο αν έχεις πάρει μέχρι τότε κάποια αναρρωτική άδεια (γιατι εκεί θα φαίνεται η ημερομηνία). :(

Αν και ξέρω αρκετές κοπέλες που το έκαναν ...δεν ξέρω αν θα το ρισκάρω.

Πάντως αν το αποφασίσεις μην το παρακάνεις.... οχι παραπάνω από 15-20 μέρες...δεν ξέρεις τι γίνεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ.

Θα δω πως θα τα καταφέρω να "κλέψω έστω 15-20 μέρες". Είναι άδικο πάντως το ΙΚΑ να σε αναγκάζει να κάθεσε 2 μήνες πριν και 2 μήνες μετά. Κανονικά θα έπρεπε εσύ να διάλέγεις πότε θες να κάτσεις.

Σχετικά με την δουλειά μου άστα να πάνε. Έτσι δύσκολοι που είναι καιροί δεν τολμάς να πεις τίποτα. Ξέρω και εγώ και ο εργοδότης μου τι δικαιούμαι αλλά αν θέλω να είμαι καλά στην δουλειά χωρίς ψυχολογικές πιέσεις και χωρίς το άγχος της απόλυσεις (έστω και μετά από 1 χρόνο)θα πρέπει αναγκαστικά να υποκύψω στους εκβιασμούς.

Το έψαξα πάρα πολύ. Αν κάτσω 4 μήνες + 1 μήνα άδεια + εξάμηνο του ΟΑΕΔ ο εργοδότης μου μετά από 3 μήνες που θα επιστρέψω στην δουλειά θα έχει το δικαίωμα να με απολύσει. Επειδή έκανα χρήση του 6μηνου δεν έχω ένσημα ώστε να δικαιούμαι ταμείο ανεργείας. Πληροφοριακά δουλευώ 2 1/2 χρόνια στην ίδια εταιρία.

Αν κάποια κοπέλα γνωρίζει κάτι άλλο ας ενημερώσει παρακάλώ.

Βέβαια σήμερα άλλα ισχύουν αύριο άλλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ.

Θα δω πως θα τα καταφέρω να "κλέψω έστω 15-20 μέρες". Είναι άδικο πάντως το ΙΚΑ να σε αναγκάζει να κάθεσαι 2 μήνες πριν και 2 μήνες μετά. Κανονικά θα έπρεπε εσύ να διαλέγεις πότε θες να κάτσεις.

Σχετικά με την δουλειά μου άστα να πάνε. Έτσι δύσκολοι που είναι καιροί δεν τολμάς να πεις τίποτα. Ξέρω και εγώ και ο εργοδότης μου τι δικαιούμαι αλλά αν θέλω να είμαι καλά στην δουλειά χωρίς ψυχολογικές πιέσεις και χωρίς το άγχος της απολύσεις (έστω και μετά από 1 χρόνο)θα πρέπει αναγκαστικά να υποκύψω στους εκβιασμούς.

Το έψαξα πάρα πολύ. Αν κάτσω 4 μήνες + 1 μήνα άδεια + εξάμηνο του ΟΑΕΔ ο εργοδότης μου μετά από 3 μήνες που θα επιστρέψω στην δουλειά θα έχει το δικαίωμα να με απολύσει. Επειδή έκανα χρήση του 6μηνου δεν έχω ένσημα ώστε να δικαιούμαι ταμείο ανεργείας. Πληροφοριακά δουλεύω 2 1/2 χρόνια στην ίδια εταιρία.

Αν κάποια κοπέλα γνωρίζει κάτι άλλο ας ενημερώσει παρακαλώ.

Βέβαια σήμερα άλλα ισχύουν αύριο άλλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ.

Θα δω πως θα τα καταφέρω να "κλέψω έστω 15-20 μέρες". Είναι άδικο πάντως το ΙΚΑ να σε αναγκάζει να κάθεσε 2 μήνες πριν και 2 μήνες μετά. Κανονικά θα έπρεπε εσύ να διάλέγεις πότε θες να κάτσεις.

Σχετικά με την δουλειά μου άστα να πάνε. Έτσι δύσκολοι που είναι καιροί δεν τολμάς να πεις τίποτα. Ξέρω και εγώ και ο εργοδότης μου τι δικαιούμαι αλλά αν θέλω να είμαι καλά στην δουλειά χωρίς ψυχολογικές πιέσεις και χωρίς το άγχος της απόλυσεις (έστω και μετά από 1 χρόνο)θα πρέπει αναγκαστικά να υποκύψω στους εκβιασμούς.

Το έψαξα πάρα πολύ. Αν κάτσω 4 μήνες + 1 μήνα άδεια + εξάμηνο του ΟΑΕΔ ο εργοδότης μου μετά από 3 μήνες που θα επιστρέψω στην δουλειά θα έχει το δικαίωμα να με απολύσει. Επειδή έκανα χρήση του 6μηνου δεν έχω ένσημα ώστε να δικαιούμαι ταμείο ανεργείας. Πληροφοριακά δουλευώ 2 1/2 χρόνια στην ίδια εταιρία.

Αν κάποια κοπέλα γνωρίζει κάτι άλλο ας ενημερώσει παρακάλώ.

Βέβαια σήμερα άλλα ισχύουν αύριο άλλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...