Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ SOS!!!


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα, θέλω τα φώτα σας!Σαράντησα πριν 3 μέρες και αποφάσισα να κόψω τα θήλαστρο. Τράβαγα μέχρι τώρα με το θήλαστρο γιατί το μωρό γεννήθηκε μικρό και δεν τράβαγε καλά από το στήθος. Έφτασε τώρα τα 3600 και είπα να το κόψω σιγά σιγά. Μέχρι χτες ένιωθα το στήθος μου βαρύ, σήμερα όμως παρότι βγάζει γάλα όταν το πιέζω δεν το νιώθω τόσο βαρύ, είναι φυσιολογικό αυτό? το αδειάζει το μωρό ή μου κόβεται το γάλα? Μετά το θηλασμό κοιμάται, κάνει και κακά?Αυτό σημάινει ότι χόρτασε? Είναι φυσιολογικό να κοιμάται 3-4 ώρες μετά το θηλασμό? Χορταίνει τόσο καλά? Μπορεί να πεινάει και να κοιμάται? Να την ξυπνάω? Κάποιες φορές τραβάει καλά, κάποιες φορές ίσα ίσα που πιπιλάει, την νύχτα απ'την άλλη δεν κοιμάται με τίποτα και έχω την αίσθηση ότι θέλει να πιπιλάει στο στήθος για να κοιμηθεί, την μέρα αν δεν την ξυπνήσω θα κοιμάται 4 ώρες, Τι να κάνω?Μήπως μένει νηστικό?Μήπως δεν έχω γάλα? Βοήθεια έχω αγχωθεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χριστινακι μου να σου ζησει...λοιπον να κοψεις το θηλαστρο γιατι σιγουρα θα σου μειωθει το γαλα....

αν το μωρακι σου βρεχει 6 με 8 πανες την ημερα και κανει πανω απο 4 φορες κακα τοτε σημαινει οτι τρεφεται σωστα....

καλο θα ηταν να μην την αφηνεις τοσο πολυ την ημερα...δηλαδη στις 2 με 3 ωρες να την ξυπνας...

προφανως απο οσα γραφεις τρεφεται καλα...

αλλα να κοψεις οπωσδηποτε το θηλαστρο...και οσο για το πιπιλισμα πολλες φορες εχουν αναγκη να πιπιλησουν και οχι να φανε ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου

Θηλάζεις αποκλειστικά ή δίνεις και συμπλήρωμα?

Πόσους θηλασμούς κάνετε το 24ωρο?

Πρέπει να κάνετε τουλάχιστο 8

Πόσες πάνες βρέχει το 24ωρο?

Αν έχει 6-8 βρεγμένες πάνες είναι καλά.

Το ότι δεν νοιώθεις βαρύ το στήθος

δεν είναι ένδειξη ότι δεν έχεις γάλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινα ηρεμησε και ολα θα πανε καλα. Οσο βαζεις το παιδι στο στηθος θα κατεβαζεις γαλα γι'αυτο αστο να σε πιπιλαει οσο θελει. Φαε σουπες, παρε αρκετα υγρα, ξεκουρασου και ασε το στομα του μωρου να ρυθμισει την παραγωγη. Νομιζω 3-4 ωρες ειναι οκ, αλλα μεχρι να εισαι σιγουρη οτι εχει εγκατασταθει καλα ο θηλασμος να το ξυπνας μετα τις 4 ωρες να φαει. Αν καποιες φορες βεντουζωνει καλα νομιζω σημαινει οτι μπορει να πιασει καλα τη θηλη, οποτε τις αλλες στιγμες πιπιλαει για συναισθηματικους λογους που ειναι μεσα στο προγραμμα. Αν οταν κλαιει το βραδυ ησυχαζει με το θηλασμο, αφηνε το πανω στο στηθος σου. Να δουμε βεβαια τι θα σου πουνε και πιο εμπειρες κοπελες. Εγω θηλαζω αποκλειστικα 5 μηνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο θηλάζεις, έχεις γάλα. Αν δεν του φτάνει, θηλάζει περισσότερο. Βάζεις το μωρό όποτε θέλει και για όση ώρα θέλει. Θηλάζω 14 μήνες και το στήθος μου είναι.... τσέπη!!!! Αν το πιέσεις όμως το γάλα φτάνει στον απένατι τοίχο. Δεν έχει να κάνει το σκληρό στήθος με την ποσότητα γάλακτος.

Για να μάθει να κοιμάται τη νύχτα, κάνε φασαρία τη μέρα και γενικότερα το σπίτι να έχει τους φυσιολογικούς του ρυθμούς. Προσπάθησε να την έχεις ξύπνια από τις 18:00. Τη νύχτα να έχεις πάντα απαλό φωτισμό, να μη την αλλάζεις αν δεν έχει λερωθεί η πάνα, να μη της μιλάς και να μη της κάνεις παιχνίδια. Αν θέλει στήθος για να φάει, δώσε της. Εγώ τη νύχτα θηλάζω πάντα ξαπλωμένη. Αν το πιπίλισμα σε ενοχλεί, δοκίμασε να της δώσεις πιπίλα - αυτό είναι καθαρά δική σου επιλογή.

Μην αγχώνεσαι για το αν έχεις γάλα ή αν χορταίνει το παιδί. Ένα μωρό που είναι ήσυχο και κοιμάται προφανώς είναι χορτάτο. Μπορείς να μετράς τις βρεγμένες πάνες και να ελέγχεις το βάρος της. Έτσι θα σου φύγουν οι αμφιβολίες.

Καλή συνεχεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας!Τρώμε περίπου 7-8 φορές την ημέρα, λίγες είναι?Κάνει κακά τουλάχιστον 5-6 φορές, σχεδόν μετα απο κάθε γευμα.Για τα τσίσα δεν είμαι σίγουρη, τι εννοείται βρεγμένη πάνα με μία φορα πιάνεται?Από τότε που έκοψα το θήλαστρο δίνω 1 φορά τν ημερα ξένο από το αγχος μου γιατί νομίζω οτι δεν την ταιζω καλά. Οι ψευδοθηλές βοηθάνε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα κανεισ κ κοβεισ το θηλαστρο...

μια χαρ ατα πατε νομιζω...

αυτο που λενε κ τα κοριτσια..

αν βρεχει 6-8 πανεσ εισαι τελεια...

ευχομαι αν κοιμαται ΠΑΝΤΑ τοσο πολυ ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΡΙΣΤΙΝΑ Κ. έγραψε:

Σοβαρά μπορεί να έχω γάλα κι ας μην νιώθω βαρύ το στήθος μου?

θηλαζω ενα χρονο...ποτε δε ειχα βαρυ πρησμενο στηθοσ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ασε τις ψευτοθηλες..εγω ειδα και επαθα να τις ξεφορτοθω..δεν σου χρειαζονται. Ουτε το συμπληρομα σου χρειαζετε. Οταν λεμε βρεχει εννωουμε βρεχει οχι τιγκαρησμενη πανα αλλα βρεγμενη.

Αν και βλεπω να ειστε μια χαρα. Απο βαρος πως παει;;

Να ξερεις οτι καλητερο θηλαστςο απο το μωρο σου δεν υπαρχει. Ουτε εγω ειχα πρισμενο στηθος ποτε..και μια χαρα παχενε ο μικρος..εφτασε να βαλει 1200 σε εναν μηνα...και η παιδιατρος μας να παθει εγκεφαλικο.χιχιχιχι με την καλη εννοια παντα!!!!

Συνεχησε να θηλαζεις...ειστε μια χαρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν το παιδί έχει 6-8 φουσκωμένες πάνες μεχρι εκεί που δεν πάει.... θα πάθει αφυδάτωση!!!!!!!! :) :)

Γιατί δίνεις συμπλήρωμα;;; Πότε το δίνεις και πόσο δίνεις; Προσωπικά οι ψευδοθηλές δεν με βοήθησαν και μου μείωσαν την παραγωγή. Όλα έφτιαξαν όταν τις έβγαλα.

Σεσιλια και εμενα ο παιδίατρος μου μιλούσε για μωρό που έβαλε 1,5 κιλό με αποκλειστικό θηλασμό και το έβρισκε πολύ!!!!! Είχε και το έλεγε.

Αν θες να γλιτωσεις απο μπιμπερό, προσπάθησε σιγά σιγά να μειώσεις το ξένο γάλα που δίνεις και να αφήνεις απλά το παιδί στο στήθος σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μεσημέρι ας πούμε νόμιζα ότι δεν έχω γάλα επειδη το στήθος μου ήταν ελαφρύ και της έδωσα ξένο, και χτες το μεσημέρι δεν έπιανε καλά το στήθος μου. Ακόμη δεν ξέρω από βάρος τι κάνουμε γιατι είναι 3 μέρες που έχουμε κόψει το θήλαστρο, μέχρι τώρα έβγαζα και με το θήλαστρο και την έβαζα στο στήθος για λίγο και μετά της έδινα αυτό που είχα τραβήξει. Ετσι μου είχε πει να κανω η παιδίατρος επειδή ήταν αδύνατη και είχε και ίκτερο τώρα όμως πήρε τα πάνω της και αποφάσισα να κόψω το θήλαστρο. Την πήρα από το μαιευτήριο 2280 και ήταν 3500 το Σάββατο, σαραντήσαμε την Κυριακή. Περιμένω να έρθει το Σάββατο για να την ζυγίσω πάλι. Με αγχώνει και η παιδίατρος, την ζύγισε στο μήνα πάνω και ήταν 3100 και μου είπε να της δίνω καί ξένο 2_3 φορές την ημέρα αλλά δεν το τήρησα. Ο γυναικολόγος μου είπε ότι δεν παχαίνει περισσότερο το ξένο γάλα, και ότι κάθε παιδί τρώει όσο θέλει, μπορεί να ολιγόφαγο, ας πούμε άλλος θέλει 1 πιάτο για να χορτάσει και άλλος 2.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει το μωρακι σου!

ποσο γεννηθηκε?

σε ποια εβδομαδα?

μπηκε μοναδα?

ζυγησεις:

ποσο ικτερο?

τι θηλαστρο ειχες?

ποσο συμπληρωμα δινει συνολικα !

σε ποσα γευματα και απο ποσο?

ποσες πανες βρεχει την ημερα?

βρεχει(κανιε τσισα)οχι ασηκωτες

πως θηλαζεις?

για τις οδηγιες απο την παιδιατρο δεν θα σχολιασω!

τα εχω ζησει !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χριστινακι και μενα ποτε δεν εβαλε το τρελο βαρος...για παραδειγμα εβαλε σε 2 βδομαδες μονο 200 γρ...αλλα η καλη μας η γιατρος ειπε οτι ειναι ενταξει..αλλη στη θεση της θα μας ειχε δωσει επι τοπου ξενο...ασχετα αν θα την εγραφα :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγχώνεσαι χωρίς λόγο

Το βάρος που έβαλε είναι πάρα πολύ

καλό και δεν μπορώ να καταλάβω τις

συμβουλές της παιδιάτρου.

Όταν λέμε βρεγμένες πάνες δεν

εννοούμε ασήκωτες, απλά βρεγμένες ;)

Καλό θα ήταν να θηλάζετε τουλάχιστον 8 φορές/24ωρο

Επίσης δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να δίνεις

συμπλήρωμα, μείωσε τό σταδιακά

Οι ψευδοθηλές δεν θα σε βοηθήσουν, το

αντίθετο μάλιστα μπορεί να μειώσουν την παραγωγή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην δινεις συμπλήρωμα θα σου μειωσει την παραγωγη. Το μητρικο γαλα ειναι εγγυηση για να αναπτυχθει σωστα το παιδακι σου. Εμενα γεννηθηκε 2850, βγηκαμε απο το μαιευτηριο 2650 και στο μηνα ηταν 4300 με αποκλειστικο θηλασμο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ απόλυτα με όλες τις προηγούμενες απαντήσεις.

Κι εμείς με αποκλειστικό θηλασμό παίρναμε 1,5 κιλό και πάθαινε το σοκ του ο παιδίατρος!

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να χρησιμοποιείς θήλαστρο. Το μωράκι σου πιστεύω ότι τρέφεται μια χαρά! Και φυσικά, κόψε και το συμπλήρωμα, γιατί το γάλα σου θα μειωθεί.

Ούτε εγώ είχα πρησμένο στήθος, και θήλαζα 8 μήνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ayto paei na pei pos to gala sou einai iperarketo k pos tin xortainei gia na koimatai k na min sikonetai tora to vradi mporei na exei apla ponakia an dn koimatai k sou klaiei!!an thelei na to pipilaei asti k emena o dikos mou eno epine exei arxisei k to pipilaei k mou fainetai pos dn pinei eno exo gala gt to patao k to vlepo leo na tou paro thilastro gia na min mou kopei to gala oso einai kairos akoma!!edo k dyo meres mou to kanei ayto!!na tin sikoneis an koimatai gia pente ores an koimatai kato apo pente ores na tin afineis gt me ton ipno megalonei!!vrexetai syxna??ayto na koitas!!k tha deis pantos gia na koimatai xortainei!!:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ!!!ΕΓΩ ΘΗΛΑΖΩ 6 ΜΗΝΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΝΤΑ ΒΑΡΥ ΣΤΗΘΟΣ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΧΑ ΓΑΛΑ!!ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΤΕΙΝΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΔΥΝΑΤΑ ΠΑΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΑΦΟΥ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΥ!!

ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΔΕ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΚΑΚΙΑ ΤΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ!!!ΝΑ ΚΟΙΤΑΣ ΤΙΣ ΠΑΝΕΣ 6 ΜΕ 8ΣΤΟ 24ΩΡΟ!!ΝΑ ΝΑΙ ΒΡΕΓΜΕΝΕΣ ΟΧΙ ΑΣΗΚΩΤΕΣ!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ ότι αφού κοιμάται 3-4 ώρες την ημέρα, θα χορταίνει. Επομένως αν, όπως σου απάντησαν και τα κορίτσια, έχεις αρκετό αριθμό από πάνες και το μωρό παίρνει ικανοποιητικό βάρος, μην το ξυπνάς για να φάει.

Τώρα όσο για τη νύχτα, κι εμένα πιπίλιζε, και του ξεκίνησα την πιπίλα, παρόλο που δεν είμαι υπέρ. Μπορείς να την δοκιμάσεις κι εσύ. Εμένα πάντως με βοήθησε πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...