Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ναι ή όχι στα αλεσμένα και μέχρι ποια ηλικία;


Recommended Posts

Κορίτσια μου γεια σας! :)

Η μικρούλα μας είναι κοντά 16 μηνών. Κάνουμε ελεύθερη διατροφή αν και γενικά είμαι συντηρητική στην εισαγωγή νέων τροφών και την κάνω αργότερα από ότι μου συστήνει ο παιδίατρος. Το φαγητό της, της το αλέθω και τα φρούτα της επίσης. Για να εξασκηθούμε σιγά σιγά στο μάσημα της δίνω σε μικρές ποσότητες παιδικό μπισκοτάκι και βέβαια τις ούτως ή άλλως πιο μαλακές τροφές όπως μπανάνα, πατατούλα, αυγουλάκι που το έχω πατήσει ελαφρά με το πιρούνι κτλ.

Δεν βιάζομαι να σταματήσω να αλέθω - 6 δοντάκια έχουμε όλα κι όλα (4 επάνω και 2 κάτω) :lol: – είναι όμως κάτι για το οποίο θέλω να την προετοιμάσω σταδιακά και αβίαστα. Γενικά έχω παρατηρήσει ότι από μικρή προτιμούσε τα αλεσμένα της πιο υδαρή ενώ όταν τρώει μη αλεσμένο φαγητό δεν την πειράζει να το κρατάει στο στοματάκι της μέχρι να λιώσει, τη διασκεδάζει η διαδικάσία!

Η πιο βασική μου ανησυχία είναι η εξής: συνήθως για μεσημεριανό της κάνω σούπα με κρέας ή ψάρι, λαχανικά και ρυζάκι ή ζυμαρικό. Κάποια από τα συστατικά του φαγητού είναι μαλακότερα και λιώνουν εύκολα τι γίνεται όμως με το κρέας ή με το καρότο π.χ. που αν το βράσω πολύ για να μαλακώσει θα χάσει τις βιταμίνες του; Να αρχίσω να αλέθω τα μισά και τα άλλα να τα πατάω με το πιρούνι; Την ίδια ανησυχία έχω και για τα σκληρότερα φρούτα… :unsure:

Εσείς πώς το χειρίζεστε; Σε ποια ηλικία ξεκινήσατε να μην αλέθετε κάποιες ή και όλες τις τροφές; Τι σας δυσκόλεψε ή σας διευκόλυνε;

Και κάτι τελευταίο: μία φίλη μου που σταμάτησε νωρίς τα αλεσμένα μου είπε ότι το μετάνιωσε γιατί τώρα ο μικρούλης της τρώει λιγότερο από ότι πριν και ότι σε άλλο παιδάκι θα τα κρατήσει περισσότερο. Εσάς ποια είναι η γνώμη σας και οι εμπειρίες σας που έχετε με τα παιδάκια σας;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αγαπη μου εμενα ο μικρος ξεκινησε απο 12 μηνων να αρνειται τα αλεσμενα...και 14 μηνων σταματησε να τρωει τελειως...μετα του τα εδινα σε πολυ μικρα κομματακια...ακομα και το κρεας το εκοβα με δυο μαχαιρια σε πολυ μικρα κομματια...τωρα πλεον τρωει σχεδον μονος του,βεβαια μπορεις να καταλαβεις τι γινεται εκεινη την ωρα :S :silly:

ειναι θεμα παιδιου παντως και ποσα δοντια εχει βγαλει..

ο δικος μου παρολο που αργησε να βγαλει τωρα τα εχουμε ολα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique1983 έγραψε:

αγαπη μου εμενα ο μικρος ξεκινησε απο 12 μηνων να αρνειται τα αλεσμενα...και 14 μηνων σταματησε να τρωει τελειως...μετα του τα εδινα σε πολυ μικρα κομματακια...ακομα και το κρεας το εκοβα με δυο μαχαιρια σε πολυ μικρα κομματια...τωρα πλεον τρωει σχεδον μονος του,βεβαια μπορεις να καταλαβεις τι γινεται εκεινη την ωρα :S :silly:

ειναι θεμα παιδιου παντως και ποσα δοντια εχει βγαλει..

ο δικος μου παρολο που αργησε να βγαλει τωρα τα εχουμε ολα...

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! :)

Να τους χαίρεσαι και τους δύο σου τους γιους, να είναι ΠΑΝΤΟΤΕ γεροί κι ευτυχισμένοι! :cheer: Δυστυχώς δεν είχα την ευκαιρία να σου ευχηθώ νωρίτερα για το νέο μέλος!!! :blush:

Τρώει μόνος του ο μεγάλος; Τέλεια!!! :woohoo: Αλήθεια έχεις άγχος ακόμα μην φάει μεγάλες μπουκιές ή πλέον είναι εύκολη η διαδικασία; Σου τρώει το ίδιο με πριν;

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhspera!!

H koroula mou einai 16 mhnwn kai apo ton 10 mhna peripou arxisa

na alethw olo kai pio ligo to fagito ths.Ths edina tote thn

banana se komatakia.Twra exoume 8 dontakia oxi plhrws megalwmena

kai ths alethw mono to kreas kai ta fasolakia.Kai ayta oxi teleios.

Sta frouta ths alethw mono to mhlo kai gia na mhn einai sketo

vazw kai axladi mesa.Alla oxi teleios nania kai ayta.Vevaia trwei

pio ligo kai pio arga alla den peirazei,prepei na mathoun.

Sto xeri den ths dinw sxedon tipota akoma giati to vazei olo

mesa sto stoma ths.Opws kai den thelei na faei monh ths akoma.

Einai tempelitsa mallon! :laugh:

Na sou zhsei h mikroula sas!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα η Χαριλίνα αν και ειναι 19 μηνων και έχει μόλις 9 δοντάκια τρώει απο 9 μηνών την τροφή της κανονικά. Αρχισαμε σε αυτή την ηλικία με το αχλάδι της κομμένο κομματάκια και με τα βρεφικά μπισκότα. 12 μηνών καθόνταν στο καρεκλάκι και έτρωγε μαζί μας ό,τι τρώγαμε εμεις.

Αλλά η μικρή μου στον τομέα φαγητό αποτελεί μειοψηφία.

Θα σου συνιστούσα να ακολουθείς το παιδί σου και τις ανάγκες του. Αυτό θα σου δείξει.

Αν το παιδί σου δείξει οτι είναι έτοιμο μην το κρατήσεις πίσω, αν όχι μη σταματήσεις να αλέθεις. Αρκεί να τρώει το παιδάκι σου!

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η Ειρήνη μου είναι 12,5 μηνών και δε δέχεται αλεσμένη τροφή εδώ και καιρό παρόλο που έχει μόλις 3,5 δόντια. Από 9 μηνών (χωρίς καν δόντια τότε) τρώει τη μπανάνα μόνη της . Φυσικά και δεν τώει τις ίδιες ποσότητες που έτρωγε παλαιότερα με αλεσμένη την τροφή αλλά εφόσον δε δέχεται με άλλον τρόπο την τροφή είναι η καλύτερη λύση.

Δεν την πιέχω πια γιατί δεν οφελεί. ΄Πλέον τα φρούτα τα τρώει μόνη της. Της τα κόβω κομμάτια και τα τσιμπαει με το πιρουνάκι.

Γνώμη μου είναι να ακολουθείς και να αφουγκράζεσαι τις ανάγκες του παιδιού σου. Δεν χρειάζεται να το πιέσεις για κάτι. Απλά προσέφερε την τροφή με διαφορετικούς τρόπους για να δεις με τι βολέυεται πιο πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lenaki26, Sissio και lovie σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Να χαίρεστε τα παιδάκια σας!!! :)

Lenaki26 αχ! εμένα αυτό είναι που με ανησυχεί, το να λιγοστέψει την ποσότητα του φαγητού που τρώει… :unsure: Γι’ αυτό και της δίνω μη αλεσμένα σε μικρές ποσότητες… Τα αλεσμένα της τα τρώει πολύ ευχάριστα, σχεδόν πάντα το αδειάζουμε το πιάτο!

Sissio και lovie είχα στο μυαλό μου ότι θα υπήρχαν και μωράκια που προτιμούν τα μη αλεσμένα από πολύ μικρή ηλικία και μου το επιβεβαιώσατε! Και είναι πολύ σημαντικό το ότι κι εσείς μου προτείνετε να αφουγκραστώ τις ανάγκες της μικρούλας μας!!!

Φιλιά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αγάπη17 έγραψε:

bourique1983 έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! :)

Να τους χαίρεσαι και τους δύο σου τους γιους, να είναι ΠΑΝΤΟΤΕ γεροί κι ευτυχισμένοι! :cheer: Δυστυχώς δεν είχα την ευκαιρία να σου ευχηθώ νωρίτερα για το νέο μέλος!!! :blush:

Τρώει μόνος του ο μεγάλος; Τέλεια!!! :woohoo: Αλήθεια έχεις άγχος ακόμα μην φάει μεγάλες μπουκιές ή πλέον είναι εύκολη η διαδικασία; Σου τρώει το ίδιο με πριν;

:kiss:[/quote:9r5mhymg]αγαπη σε ευχαριστω για τις ευχες σου...να σαι καλα και να χαιρεσαι και εσυ την κορουλα σου..

να σου πω την αληθεια δεν ειχα αγχος για το φαγητο...ομως το καλοκαιρι και ενω ηταν 16 μηνων βουτηξε μισο βερικοκο και εκοψε ενα μεγαλο κομματι και του καθησε στο λαιμο :( δεν σου περιγραφω το τι εγινε...με τα πολλα το εσπρωξα με το δακτυλο για να κατεβει πιο κατω και να μπορει να αναπνευσει ομως αυτο εκλεισε τελειως τον οισοφαγο με αποτελεσμα να μην μπορει να φαει τιποτα...τον τρεχαμε στα νοσοκομεια τα ξημερωματα...αφου ουτε το γαλα του δεν μπορουσε να πιει :(

τελικα του κανανε γαστροσκοπηση με ολικη ναρκωση το κομματι αυτο ειχε κανει πληρη αποφραξη οισοφαγου και μου ειπε η γιατρος οτι η θα ειχε πνιγει αν δεν εβαζα το δακτυλο μου η θα ειχε παθει εισροφηση αν δεν το ειχα παει στο νοσοκομειο...μεγαλη στεναχωρια και αγχος...δεν συζηταω τα ποσα δωσαμε για μια νυχτα και για την γαστροσκοπηση...το ονομασα "το χρυσο βερικοκο"...

και φυσικα μετα ειχα φτασει στο αλλο ακρο δεν του εδινα απολυτως τιποτα στο χερι και ολα παρα παρα πολυ μικρα κομματακια...τωρα τον τελευταιο καιρο εχω ηρεμησει...

θεωρω οτι ειναι η πιο δυσκολη μεταβαση και οτι θελει παρα πολυ μεγαλη προσοχη...γι αυτο πρεπει να αφηνουμε το παιδι να μας δειξει ποτε εκεινο ειναι ετοιμο να φυγει απο τα αλεσμενα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγάπη (ωραίο όνομα :laugh: :laugh: ) εμένα το κοριτσάκι μου τρώει μη αλεσμένο φαγητό από 9 μηνών με μόλις 4 δοντάκια...Και το κρέας και το κοτόπουλο και τα λαχανικά της και τα ζυμαρικά της...Της αρέσει πολύ να το μασάει..Φέρνει τις μπουκίτσες μπροστά στα δοντάκια της και το μασάει κανονικα..Τα φρούτα της τα έχω δώσει επίσης κομμένα μικρά κομματάκια, επειδή όμως δεν τρώει την ίδια ποσότητα αν δεν είναι αλεσμένα και δε θέλω με τίποτα να κόψει τα φρούτα, της τα αλέθω..Υπάρχουν όμως φορές που της κόβω την μπανάνα σε κομματάκια και την τρώει κανονικά..Τρώει επίσης μπισκοτάκια Nutricia και ψωμάκι..

Α!Της έχω δώσει και φακές και φασολάδα (από 2 κουταλίτσες κάθε φορά) και τα έφαγε κανονικά...Α!!!Την τσικονπέμπτη της έδωσα και λίγο γύρο κοτόπουλο και πατατούλα τηγανιτή και πίτα και επίσης τα μάσαγε μια χαρά... :laugh: :laugh: :laugh:

Όμως γενικά είναι πολύ βολική με το φαγητό..Τρώει τα πάντα...Σίγουρα μη αλεσμένο η ποσότητα είναι λιγότερη, αλλά δεν έχουμε πρόβλημα με το βάρος..Οπότε δε μας ενοχλεί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγάπη μου, ξέρεις οτι δεν έχω προσωπική εμπειρία ακόμη...

Έχω, όμως, από τα διδυμάκια της κουνιάδας μου.

Τα οποία είναι σχεδόν 3 ετών και τώρα αρχίσανε να τρώνε μη αλεσμένα και όχι πάντα...

Βαριόντουσαν να τα ταϊζουν κανονικά και τα μωρά δεν ξέρουν να μασάνε...

Μη φτάσετε και σ’ αυτό το σημείο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όπως σου είπαν και τα άλλα κορίτσια είναι καλό να βλέπεις τις ανάγκες του μικρού σου και ανάλογα να κάνεις...εμάς είναι 10,5 μηνών και απο τον 9ο τα τρώει μισοαλεσμένα και τώρα πια και χωρίς να τις τα αλέθω. Και να φανταστείς πως έχουμε 1,5 δόντι αλλά δεν μας πειράζει καθόλου :woohoo:

ααα και προχτές έφαγε κεμπαπ με πατατούλες και τζατζίκι και γενικά έχει πολύ γέλιο γιατί της αρέσει να δοκιμάζει καινούριες γεύσεις και μάλιστα αυτές που τρώμε και εμείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μεγάλη άρχισε τα μη αλεσμένα από 10 μηνών και από 12 άρχισε να τρώει μόνη της. Η μικρή επειδή είναι ζόρικη δεν έφαγε ποτέ αλεσμένα. Τρώει σταφύλι, μήλο σε λεπτές φέτες και φαγητά κανονικότατα. Όταν θέλει βέβαια. Χτες χτύπησε τη μιση μπριζόλα του πατέρα της... Μέχρι και καρότο δοκίμασα να της δώσω και το έφαγε, αλλά επειδή το είχα άγχος, της το βράζω πριν της το δώσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασικα το θεμα δεν ειναι τι πρεπει αλλα τι θελουν τα παιδια μας!!

εμενα ο δικος μου κοντευει 20 μηνων και μου ειπε ενας παιδιατρος οτι τον εχω αργησει και πως πρεπει να σταματησω το αλεσμα και να τρωει κανονικα...το εκανα και το παιδι μου σταματησε να τρωει τελειως!!! μια βδομαδα δεν εφαγε ΤΙΠΟΤΑ!!

δεν ηταν ετοιμος παρολο που εχει 12 δοντια και τρωει ανετα ψωμι κ.α διαφορα στην διαρκεια της ημερας.

οποτε τον ξαναγυρισα στο αλεσμενο παλι και τωρα εδω και μια βδομαδα περιπου τρωει το φαγητο πατημενο με το πιρουνακι,προχθες στην ψαροσουπα του εβαλα τοσο ρυζι που λεω παει θα το δει και δεν θα το φαει...αντιθετως το εκανε να!!!!

θελω να σου πω οτι εκεινα θα μας δειξουν ποτε και αν ειναι ετοιμα να φανε ασχετα απο δοντια.

υπαρχουν μωρακια που δεν εχουν δοντακια και ομως δεν δεχτηκαν αλεσμενο φαγητο(πχ εγω μικρη αλεσμενο δεν εφαγα ποτε!!! ο γιος μου ομως το αντιθετο χιχι)

τωρα βλεπω μεγαλες αλλαγες ζηταει καθε μερα πραγματα να φαει με το χει μονος του!!! και αυτο με χαροποιει διχνει οτι αχριζει να ετοιμαζεται και ξερω οτι οταν ερθει η ωρα πολυ απλα θα μου το ζητησει οπως εκανε και με το γαλα του(πηρε το μπουκαλι και πινει μονος του πλεον)

ασε το μωρακι σου να σε κατευθυνει και αν θες πατα με το πιρουνακι τα μαλακα και το κρεας καντο στο μουτι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

περιπου 10 μηνων ξεκινησα να μην τ αλεθω ολα κ 12 μηνων σταματησα να αλεθω τις τροφες.τα εκανα νιανια με το πηρουνι κ τα τρωγε.ακομη κ τα φρουτα,του τα εδινα κομματακια (την μπανανα πχ την δαγκωνει μονος του,δεν την κοβω κομματια).δεν χρειαζεται να εχει πολλα δοντια για να τα φαει,αρκει να ειναι μικρα κομματια και μαλακα. μια χαρα τα μασουσε,και δεν περιορισε τις ποσοτητες φαγητου.συνεχιζει με τον ιδιο ρυθμο.και πια τρωει μονος του πολλες φορες,αυτονομειται με δικη του πρωτοβουλεια :) εσυ γιατι την καθυστερεις?τι σ ανησυχει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω παλι αν και ο μικρος ειναι 18 μηνων τα αλεθω ΟΛΑΑ...και γιατι αναγουλιαζει...και γιατι εχει μονο 6 δοντια(ξεπροβαλλουν αλλα 3)γιατι ειναι κακοφαγανος και αν του δινω κομματακια θα κανουμε βδομαδες για να τα φαει ολα.....τωρα για βιταμινες και τετοια...εγω αολα βραζω το κρεας πρωτα για λιγη ωρα μονο του και μετα ριχνω τα λαχανικα και μολισ μαλακωσουν και αυτα τα σβηνω!!!!καλως η κακως ετσι κανω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique1983 έγραψε:

αγαπη σε ευχαριστω για τις ευχες σου...να σαι καλα και να χαιρεσαι και εσυ την κορουλα σου..

να σου πω την αληθεια δεν ειχα αγχος για το φαγητο...ομως το καλοκαιρι και ενω ηταν 16 μηνων βουτηξε μισο βερικοκο και εκοψε ενα μεγαλο κομματι και του καθησε στο λαιμο :( δεν σου περιγραφω το τι εγινε...με τα πολλα το εσπρωξα με το δακτυλο για να κατεβει πιο κατω και να μπορει να αναπνευσει ομως αυτο εκλεισε τελειως τον οισοφαγο με αποτελεσμα να μην μπορει να φαει τιποτα...τον τρεχαμε στα νοσοκομεια τα ξημερωματα...αφου ουτε το γαλα του δεν μπορουσε να πιει :(

τελικα του κανανε γαστροσκοπηση με ολικη ναρκωση το κομματι αυτο ειχε κανει πληρη αποφραξη οισοφαγου και μου ειπε η γιατρος οτι η θα ειχε πνιγει αν δεν εβαζα το δακτυλο μου η θα ειχε παθει εισροφηση αν δεν το ειχα παει στο νοσοκομειο...μεγαλη στεναχωρια και αγχος...δεν συζηταω τα ποσα δωσαμε για μια νυχτα και για την γαστροσκοπηση...το ονομασα "το χρυσο βερικοκο"...

και φυσικα μετα ειχα φτασει στο αλλο ακρο δεν του εδινα απολυτως τιποτα στο χερι και ολα παρα παρα πολυ μικρα κομματακια...τωρα τον τελευταιο καιρο εχω ηρεμησει...

θεωρω οτι ειναι η πιο δυσκολη μεταβαση και οτι θελει παρα πολυ μεγαλη προσοχη...γι αυτο πρεπει να αφηνουμε το παιδι να μας δειξει ποτε εκεινο ειναι ετοιμο να φυγει απο τα αλεσμενα...

Αχ, κοπέλα μου τι πάθατε; :ohmy: Ανατρίχιασα με την περιγραφή σου!!!

Λογικό να αργήσεις να το ξεπεράσεις… :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις σας!!! :)

Συμπέρασμα: τα δοντάκια δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με τη διάθεση του κάθε παιδιού για μη αλεσμένες τροφές!!! :P

mpempoula16 και SAKOULINA τις βλέπω σε μερικά χρόνια τις μικρούλες σας σε διαφορετικό μεζεδοπωλείο κάθε βράδυ!!! :silly: :laugh:

AthinaK μισή μπριζόλα; Ουάου! :woohoo: Και εις ανώτερα!!!

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ και jovanna σας καταλαβαίνω απόλυτα! :)

Αν δεν τρώνε διαφορετικά, ΠΡΕΠΕΙ να τα αλέθετε, βέβαια! Όπως μας ανέφερε και η lovie που αντίστροφα αν της δώσει αλεσμένα δεν θα φάει καθόλου!

jovanna εμένα πάντα αναγούλιαζε με τα πηκτά αλεσμένα… Το μη αλεσμένο που το δαγκώνει μόνη της και επιλέγει τις μπουκίτσες το ελέγχει καλύτερα και δεν συμβαίνει το ίδιο.

Νανούκα μου σοβαρά; Βαριούνταν να τους εισάγουν τα μη αλεσμένα; :huh: Φυσικά, εκεί υπάρχει θέμα!!! :dry: Εγώ πάντως από υπομονή άλλο τίποτα! :cheer: Περισσότερο δεν θέλω να την πιέσω γιατί ακόμα τρώει με ευχαρίστηση την αλεσμένη τροφή και γι’ αυτό το κάνω σταδιακά!

bebadomama να σου πω, εκτός από το ότι δεν θα ήθελα να της κάνω απότομα την αλλαγή, οι ανησυχίες μου είναι βασικά 2. Καταρχήν, δεν θα ήθελα να μειώσει την ποσότητα του φαγητού που τρώει. Γι’ αυτό και ελπίζω ότι κάνοντας τη μετάβαση σιγά σιγά θα προσαρμοστεί καλύτερα. Η δεύτερή μου ανησυχία είναι να ανιχνεύσω σωστά το αν είναι έτοιμη πραγματικά ώστε αν μην συμβεί κάτι σαν και αυτό που μας περιέγραψε η bourique1983… :unsure: Πάντως μέχρι στιγμής πάμε καλά. Σιγά σιγά θα της αυξάνω και τις ποσότητες των μη αλεσμένων! :)

Φιλιά σε όλες και να χαίρεστε τα παιδάκια σας!!!

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:P :woohoo: :evil:EMEIS :laugh: ΦΤΑΣΑΜΕ 22-23 ΜΗΝΩΝ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 12ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΗΘΕΛΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΛΕΣΜΕΝΑ.ΕΙΧΕ ΚΑΛΟΜΑΘΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ.ΤΩΡΑ ΣΤΟ 2 ΤΕΡΜΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΑΝΑΠΑΤΑΩ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΦΑΓΗΤΟ.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mairybaggelhs έγραψε:

:P :woohoo: :evil:EMEIS :laugh: ΦΤΑΣΑΜΕ 22-23 ΜΗΝΩΝ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 12ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΗΘΕΛΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΛΕΣΜΕΝΑ.ΕΙΧΕ ΚΑΛΟΜΑΘΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ.ΤΩΡΑ ΣΤΟ 2 ΤΕΡΜΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΑΝΑΠΑΤΑΩ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΦΑΓΗΤΟ.

:):lol: :woohoo:

mairybaggelhs χαχαχα! Εντάξει, δεν ήταν και πολύ μεγάλος! :cheer: :silly:

Να τον χαίρεσαι, τα φιλιά μου!!!

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ο μικρούλης μου είναι 7.5 μηνών και

από 7 μηνών του έδινα λίγη "ψίχα" μανταρινιού ή πορτοκαλιού

σκασμένη με το δάχτυλό μου και τη μάσαγε κανονικά!!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Τώρα πλέον του δίνω και μπανάνα έτσι σκασμένη ή πατάτα πατημένη

με το πιρούνι.....

Βέβαια μη φανταστείς οτι τρώει ποσότητα!

Ενα κομματάκι τη φορά!Δεν του το κάνω για να τον μάθω να φάει μη

αλεσμένα πριν την ώρα του,απλά για να αποκτά καινούργιες εμπειρίες και

μια οικιότητα με τη στερεά τροφή!

Ο γιατρός μου,συστήνει πριν το χρόνο να ξεκινήσει η λήψη στερεών τροφών

γιατί έτσι γίνεται ευκολότερη η μετάβαση!

Κι εγώ έτσι πιστεύω,γιατί αυτό βλέπω και στη δουλειά μου!

Συμφωνώ με τα κορίτσια οτι δεν έχει σημασία πόσα δόντια έχει

το παιδί(ο δικός μου δεν έχει κανένα!)όπως και οτι θα πρέπει να

ακολουθούμε τους ρυθμούς ανάπτυξης του κάθε παιδιού!

Υπομονή χρειάζεται μόνο!Εμένα όταν ξεκινήσαμε φρούτα,κρέμες κλπ

επί ένα μήνα έγλυφε λίγο το κουτάλι και τα πέταγα!

Τώρα δεν έχουμε κανένα πρόβλημα!!!!Αλλά εγώ βέβαια σκάω γαιδαρο με την υπομονή μου(γι αυτό διάλεξα αυτό το επάγγελμα!!!!! ;) )

Ελπίζω να τα καταφέρετε!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

molly έγραψε:

Ενα κομματάκι τη φορά!Δεν του το κάνω για να τον μάθω να φάει μη

αλεσμένα πριν την ώρα του,απλά για να αποκτά καινούργιες εμπειρίες και

μια οικιότητα με τη στερεά τροφή!

molly μου σε ευχαριστώ για την απάντησή σου και για τις ευχές σου!!! :)

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες! :cheer: Κι εμένα αυτή είναι η φιλοσοφία μου! Βέβαια, αν θυμάμαι καλά, εγώ το ξεκίνησα αυτό αφού έγινε 8 μηνών (και για καιρό τα γλείφαμε απλώς :lol:) αλλά είναι πραγματικά πολύ καλή αρχή! Της έλεγα και κάθε φορά τι δοκιμάζαμε, φαντάζομαι το κάνεις κι εσύ!!!

Επίσης, πιστεύω πως το παιδί με αυτόν τον τρόπο μαθαίνει να αναγνωρίζει τις διαφορετικές, ΚΑΘΑΡΕΣ γεύσεις των τροφών και νιώθει πως κατανοεί και συμμετέχει περισσότερο στην όλη διαδικασία!!! :)

Να τον χαίρεσαι τον μικρούλη σου!!!

:kiss::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...