Μετάβαση σε περιεχόμενο

papp-A kai alpha test


Recommended Posts

βαστερ γεια σου.

το alpha test δεν ξερω τι ειναι παντως οταν κανεις αυτη την εξεταση θα κανεις Αυχενικη διαφανεια (υπερηχος) που συνοδευεται απο την εξεταση PAPP-A που ειναι εξεταση αιματος. τις κανεις την ιδια μερα και ουσιαστικα η μια εξεταση καλυπτει την αλλη. με αυτη την εξεταση ο γιατρος βλεπει ποσες πιθανοτητες εχει το παιδι να γεννηθει με συνδρομο νταουν.

σου ευχομαι καλα αποτελεσματα! :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εκανα αυχενικη και papp-A εχθες,και θα κανω και alpha-test την 18η αν θυμαμαι καλα,αλλα γνωριζω πως τα ιδια κοιτανε,εχω μπερδευτει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΠΡΟΧΘΕΣ ΤΟ ΛΕΓΟΜΕΝΟ ΤΡΙΠΛΟ ΤΕΣΤ..ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΤΡΗΣΗ 3 ΟΡΜΟΝΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΚΟΠΟ ΚΑΙ ΤΗ ΑΝΙΧΝΕΥΣΗ ΕΜΒΡΥΩΝ ΜΕ ΣΥΝΔΡΟΜΟ DOWN ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΙΧΝΕΥΣΗ ΒΛΑΒΩΝ ΤΟΥ ΝΕΥΡΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ(ΒΛΑΒΕΣ ΤΗΣ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗΣ ΣΤΗΛΗΣ Ή ΤΟΥ ΚΡΑΝΙΟΥ)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

κοριτσια καλησπερα. ειμαι 11 εβδωμαδων εγκυος και μου ειπε ο γιατρος να κανω αυχενικη και papp a αλλα οικονομικα για την αιματος δεν εχω. την αυχενικη θα την κανω στο 3 θεραπευτηριο στην κανιγγος. οχι οτι ειμαι τσιγγουνα αλλα προσφατα εμεινε χωρις δουλεια ο αντρας μου και για αυτο. θελω να ρωτησω λοιπον ειναι υποχρεωτικο να κανω την papp a η μονο με την αυχενικη θα ειμαι καλυμενη.????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fufou έγραψε:

κοριτσια καλησπερα. ειμαι 11 εβδωμαδων εγκυος και μου ειπε ο γιατρος να κανω αυχενικη και papp a αλλα οικονομικα για την αιματος δεν εχω. την αυχενικη θα την κανω στο 3 θεραπευτηριο στην κανιγγος. οχι οτι ειμαι τσιγγουνα αλλα προσφατα εμεινε χωρις δουλεια ο αντρας μου και για αυτο. θελω να ρωτησω λοιπον ειναι υποχρεωτικο να κανω την papp a η μονο με την αυχενικη θα ειμαι καλυμενη.????

η papp-a ειναι συμπληρωματικη της αυχενικης,δλδ τα ποσοστα θα βγουν σε συνδιασμο της αυχενικης με την papp-a

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω εκανα το papp μαζι με αιμα στις 10-4 και την προηγουμενη εβδομαδα εκανα το a test.Ρωτησα την γιατρο γιατι κανουμε και τα δυο αφου ειναι το ιδιο και μου ειπε κατι αρλουμπες δεν καταλαβα τιποτα.Να σημειωσω καμια απο τις γνωστες μου δεν εκανε αυτο το τεστ.το οποιο ουτε γραφεται παλι και κοστιζει 130ε!!τι να πω...αφου διαλεξα αυτο το γιατρο πρεπει να ακολουθω τις οδηγιες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ERI79 έγραψε:

εγω εκανα το papp μαζι με αιμα στις 10-4 και την προηγουμενη εβδομαδα εκανα το a test.Ρωτησα την γιατρο γιατι κανουμε και τα δυο αφου ειναι το ιδιο και μου ειπε κατι αρλουμπες δεν καταλαβα τιποτα.Να σημειωσω καμια απο τις γνωστες μου δεν εκανε αυτο το τεστ.το οποιο ουτε γραφεται παλι και κοστιζει 130ε!!τι να πω...αφου διαλεξα αυτο το γιατρο πρεπει να ακολουθω τις οδηγιες.

to alpha τεστ ειναι η παλια εξεταση που εκαναν για συνδρομο νταουν,τωρα αυχενικη με papp-a ειναι η καινουργια εξεταση,ρωτησα την γιατρο μου,γιατι πριν 2 μηνες εγω ανοιξα αυτο το θεμα,ειχα απορια!δεν ξερω γιατι καποιοι γιατροι εξακολουθουν να ζητουν το alpha τεστ...ασε που ακουσα πως πολλες φορες βγαζει και ψευδως θετικο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ειχα κανει την αυχενικη διαφανεια αλλα τιποτα αλλο..αφου στον υπερηχο ηταν ολα καλα,δεν ηθελα να μπω στη διαδικασια να ψειριζω το θεμα με ενα σωρο εξετασεις..

ετσι δεν εκανα τιποτα..τα θεωρω ψυχοφθορα ολα αυτα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alkost έγραψε:

εγω ειχα κανει την αυχενικη διαφανεια αλλα τιποτα αλλο..αφου στον υπερηχο ηταν ολα καλα,δεν ηθελα να μπω στη διαδικασια να ψειριζω το θεμα με ενα σωρο εξετασεις..

ετσι δεν εκανα τιποτα..τα θεωρω ψυχοφθορα ολα αυτα..

εδω που τα λεμε ,εκτος της αυχενικης,οι αλλες 2 εξετασεις ειναι για ποσοστο πιθανοτητων...και πραγματικα ειναι ψυχοφθορα η ολη διαδικασια :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλες αυτές οι εξετάσεις μιλούν για ποσοστά λοιπόν!!Η διαφορά τους είναι μέχρι πόσα παιδιά με σύνδρομο ντάουν μπορούν να πιάσουν.Συγκεκριμένα:

Α τεστ (είναι παλιότερο από το papp a): 50-60% (σαν να λέμε 5-6 παιδιά στα 10)

αυχενική από μόνη της:75-80%

αυχενική+ pappa:90-95%

Αυτή είναι η διαφορά τους σύμφωνα με τις έρευνες.Από εκεί και πέρα η κάθε γυναίκα διαλέγει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρωτησα και γω το γιατρο μου,στον οποιο εχω πολυ πολυ εμπιστοσυνη γιατι ειναι πολυ εντιμος και μου πε οτι αυχενικη με παπ α αρκουν (και μετα φυσικα αν ολα καλα, β επιπεδου). Το αλφα τεστ ειναι παναρχαιο και δεν το πολυσυστηνουν πια. Ομως πολυ γιατροι επειδη τα θελουν προφανως τα ποσοστουλια τους ή απλά γιατι θελουν να ναι διπλοκαλυμμενοι ή απλα επειδή αδιαφορούν σου ζητουν να τα κανεις ολα αδιαφορώντας για το αν ειναι μια εξεταση που εχει ξεπεραστει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...