Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τι μαρτύριο είναι αυτό...;;;


Recommended Posts

Κοριτσάκια μου περνάω δύσκολα... Από χαρά σε λύπη και από λύπη σε αγωνία... Στις 19/2 μετά από 14 ημέρες από εμβρυομεταφορά τα χαρμόσυνα νέα έδειξαν χοριακή 120... :) τέλεια... :) Την επόμενη εβδομάδα, δηλαδή στην 21η ημέρα από την εμβρυομεταφορά ο υπέρηχος έδειξε σάκο κύησης 8χιλ. χωρίς κάποια άλλη ένδειξη... ενδομήτριο τέλειο και ωοθήκες πολύ καλές(εβδομάδα κύησης 5η +2) :) όλα καλά μέχρι έδω... όμως μετά από τα αποτελέσματα της χοριακής η οποία έδειξε 530... απογοήτευση...:( Σήμερα στην 5η +6 εβδομάδα ο υπέρηχος δεν έδειχνε πια σάκο παρόλο που το ενδομήτριο και οι ωοθήκες ήταν πολύ καλά και ενώ περιμέναμε να πέσει η χοριακή αυτή αυξήθηκε σε 1358...

Ο γιατρός είπε ότι όλα είναι πιθανά, δηλαδή για εξωμήτριο, αλλά ακόμα δεν μπορεί να πει τίποτα... Θα τα ξαναπούμε την παρασκευή... Μέχρι τότε τα μαρτύρια του Ιωβ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπομονή καλή μου, είναι πολύ ψυχοφθόρα όλα αυτά που περνάς αλλά τι μπορείς να κάνεις πέρα από υπομονή!!!

Προσπάθισε να σκέφτεσαι όσο πιο θετικά μπορείς, όλα θα γίνουν.... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφού στον 1ο υπέρηχο είδατε σάκο, τι εξωμήτριο σας λέει τώρα;;;

Η αυτό που χε δει τότε ήταν κάτι άλλο (π.χ. κάποιο ινομύωμα), το οποίο πρέπει να συνεχίζει να το βλέπει ή υπήρχε και ενδομήτρια κύηση (που παλλινδρόμησε, αυτός ο σάκος που βλέπατε τότε) και εξωμήτρια...αλλιώς πείτε του ότι τα μάτια του κάνουν πουλάκια!!!

Σε καταλαβαίνω...Τα χω περάσει...Κουράγιο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mirlitsa μου σ΄ευχαριστώ πολύ!!! Πραγματικά δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο... από υπομονή... αλλά εως πότε;

Τι ζόρι είναι αυτό που τραβάμε για να γίνουμε μανούλες;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Irene μου αυτό σκέφτηκα και εγώ... αλλά επειδή δεν γνωρίζω από εξωμήτρια κύηση... αυτή μπορεί να διαγνωστεί από τον υπέρηχο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα γίνεις μανούλα Μαριάντα μου,μην στεναχωριέσαι!

Καταλαβαινω την αγωνία σου αλλα δεν σου επιτρεπω να σκέφτεσαι αρνητικα!!!

Περιμένουμε ως την Παρασκευη και να δεις που ολα θα είναι αλλιως!!!!

Και αφού όλα είναι πιθανά,ποιος αποκλειει οτι είναι πιθανό να γίνεις μανούλα?????????Κανένας!!!!

Γι αυτό υπομονή και πίστη!

Καλή τύχη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για το π.μ. μπαίνεις στην αρχική σελίδα του φόρουμ και πάνω δεξιά θα δείς που γράφει ΣΥΝΔΕΣΗ (από κάτω) δεν έχετε ή Εχετε 1 προσωπικό μήνυμα, θα κλικάρεις πάνω και θα στο εμφανίσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαριάντα μου εχεις μαζί σου τη σκέψη μας. δυστυχώς κάποιες έχουμε περάσει το συγκεκριμένο στάδιο και σε καταλαβαίνουμε απόλυτα.Το πως εξαφανίστηκε ο σάκος μου κάνει εντύπωση όπως και το ότι τον είδε με τόσο χαμηλή μετρηση χοριακης. Εύχομαι το 2010 να φέρει σε όλες μας αυτό για τοοποίο παλεύουμε καιρό τώρα. φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαριάντα έγραψε:

Irene μου αυτό σκέφτηκα και εγώ... αλλά επειδή δεν γνωρίζω από εξωμήτρια κύηση... αυτή μπορεί να διαγνωστεί από τον υπέρηχο;

Μαριάντα μου καλησπέρα.Καταλαβαίνω και συμμερίζομαι απόλυτα την αγωνία σου!

Έχω στο ιστορικό μου 2 εξωμήτριες κυήσεις. Από τη δική μου -πάντα- εμπειρία δεν μπορούσαν να διαγνωστούν από την αρχή στο υπερηχογράφημα. Σε μένα, τουλάχιστον και στις δύο περιπτώσεις, έδειχνε να ανεβαίνει η χοριακή (όσο τόσο, όσο θα έπρεπε), αλλά ανέβαινε. Την πρώτη φορά υπήρξε και σάκος στην αρχή(και μου είπαν ότι ήταν και ενδομήτριο (το οποίο μετά παλλινδρόμησε) και εξωμήτριο. Τη δεύτερη φορά, μέχρι την 6η (αν δεν κάνω λάθος) εβδομάδα δεν φαινόταν ούτε σάκος, ούτε τίποτε άλλο, και μετά από μερικές μέρες, άρχισε αχνά να φαίνεται μία μικρή σκιά στη σάλπιγγα, όπου και βεβαιώθηκαν. Συνήθως, σε αυτές τις περιπτώσεις, σε παρακολουθούν συνεχώς για να γίνει η σωστή διάγνωση.

Να έχεις πίστη, υπομονή και όσο μπορείς θετική σκέψη!

Υ.Γ.Να σε ρωτήσω κάτι?? Πονάς καθόλου στην κοιλιά σου (δεξιά ή αριστερά)?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ όλες για το ενδιαφέρον σας... τι θα έκανα χωρίς εσάς; Πραγματικά οι εμπειρίες σας είναι πολύτιμες και βοηθάτε οποια κοπέλα έχει ανάγκη.

Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο από το να περιμένω την παρασκευή... απ΄ότι μου είπε ο γιατρός επειδή η χοριακή δεν είναι πολύ αυξημένη, θα μου κάνει κάποια ένεση προκειμένου να αποβληθεί το εξωμήτριο.

Πάντως δεν έχω κάποιο σύμπτωμα... δεν πονάω καθόλου στην κοιλιά, ούτε έχω αίμα... προφανώς είναι ακόμα μικρό... τι να κάνουμε... θα το περάσουμε κι αυτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαριάντα έγραψε:

Μαριάντα μου εγώ δεν πιστεύω ότι έχεις και εξωμήτριο, αν ήταν έτσι με ενδομήτριο που είδατε αλλά και εξωμήτριο θα είχες πολύ πιο ψηλή χοριακή πιστεύω. Τώρα αν το είδε ο γιατρός σου αλλάζει. Μήπως σου είπε για την περίπτωση ότι μπορεί η μέτρηση να είναι κατάλοιπο της ενδομήτριας κύησης και μετά να αρχίσει να κατεβαίνει? δεν ξερω έχω τρελαθεί ξαναζω και εγώ τις δικές μου στιγμές. να ξέρεις ότι οι πιθανότητες να σου ξανασυμβεί κάτι τέτοιο στο μέλλον είναι ελάχιστες. φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι μου δεν γνωριζω καθολου απο αυτες τις περιπτωσεις εξωμητριας κ.λ.π, θα σου πω μονο να εισαι ηρεμη οσο μπορεις και να προσευχεσαι στον Θεουλη να πανε ολα καλα και να σου δινει δυναμη. Υπομονη και οτι ειναι να γινει να γινει για καλο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαριάντα έγραψε:

Σας ευχαριστώ όλες για το ενδιαφέρον σας... τι θα έκανα χωρίς εσάς; Πραγματικά οι εμπειρίες σας είναι πολύτιμες και βοηθάτε οποια κοπέλα έχει ανάγκη.

Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο από το να περιμένω την παρασκευή... απ΄ότι μου είπε ο γιατρός επειδή η χοριακή δεν είναι πολύ αυξημένη, θα μου κάνει κάποια ένεση προκειμένου να αποβληθεί το εξωμήτριο.

Πάντως δεν έχω κάποιο σύμπτωμα... δεν πονάω καθόλου στην κοιλιά, ούτε έχω αίμα... προφανώς είναι ακόμα μικρό... τι να κάνουμε... θα το περάσουμε κι αυτό!

Αυτό που είπε η Εmi για τη χοριακή είναι πολύ σωστό! Συνήθως είναι πολύ ανεβασμένη όταν πρόκειται για ενδ. & εξωμ. Επίσης, το ότι δεν πονάς καθόλου και δεν έχεις δει αίμα, είναι, κατά τη γνώμη μου, επίσης καλό! Επιπλέον, είναι σημαντικό που το κατάλαβε έγκαιρα ο γιατρός σου, οπότε -αν είναι εξωμήτριο- είναι μικρό και θα αποβληθεί με την ένεση.

Μαριάντα, και εγώ, μιλώντας γι αυτά, θυμάμαι και τα δικά μου και μου είναι δύσκολο....

Αυτή η διαδικασία είναι ψυχοφθόρα, σε κατανοώ απολύτως, αλλά θα το ξεπεράσουμε και θα πάμε παρακάτω... Έτσι δεν είναι??

Κάνε λίγη υπομονή μέχρι την Παρασκευή, να είσαι ήρεμη και να έχεις πίστη στο Θεό!! Όλα θα πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Marianda μου,δεν εχω καποια εμπειρια επι του θεματος....

Σου γραφω απλα για να σου εκφρασω την συμπαρασταση μου σε ολο αυτο το τοσο δυσκολο που βιωνεις κ να σου πω πως πραγματικα ευχομαι να μην συμβαινει τιποτα απο ολα αυτα κ να πανε ολα καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ναι ναι...έχω κάτι μικρές ενοχλήσεις πολύ χαμηλά από το κεφαλάκι θεωρώ και πιο πάνω γίνεται πάρτυ με τα ποδαράκια να χτυπάνε όπου βρουν 😁😁🧿🧿
    • Μακάρι μακάρι μακάρι...αν κ δύσκολο!! Είχαμε δύο επαφές μόνο 😭 που να φανταστώ ότι αποφάσισε να κάνει στην ώρα του ωορρηξία 🤣🤣🤣 ήταν κ λίγο άκυρες!! Δλδ  φαντάσου 8η και 11η ημέρα κύκλου...πφφφφ
    • Ναι μακάρι γτ όντως είναι πολύ δύσκολο... Χμμμμμ δεν ξέρω κατά πόσο ήταν καλές οι επαφές γτ λόγω δουλειάς καταφέραμε μόνο δύο και ίσως άκυρες μέρες!! Με λίγη βοήθεια όμως 🙏🏼 και ελπίδα....αυτή πεθαίνει τελευταία δεν λένε;; Χαχα  Μου είπε η γυναικολόγος πως λογικά σε 10 με 12 ημέρες θα πρέπει να έρθω περίοδο αν όντως έγινε η ωορρηξία!!   Για να δούμε;;!!!!
    • Αγαπη μου καλη επιτυχια ευχομαι κ το μικρακι σας να φωλιασει στην κοιλιτσα σου για 9 μηνες!!! 🙏🙏 Εγω δν ειχα καθολου συμπτωματα... ισως μια καποια συχνοουρια αλλα δν ξερω αν ηταν απ την εμφυτευση ή λογω του νερου π επινα... λιγο τα φατμακα, λιγο υο οτι πινω αρκετο νερο κ με τοση ζεστη επινα τλχ 2-3 λιτρα νερο τη μερα. Κ νομιζω καπου ειχα διαβασει οτι συστηνεται μετα την ετ αρκετο νερο γ να ενυδατωνεται η μητρα... Αλλα ουτε στηθος, ουτε κτ αλλο... α! Κι 1-2 βραδια ειχα εξαψεις.. εκει κοντα στη χοριακη... αλλα ισως φταινε κ τα φαρμακα.. μ τοση προγεστερονη.. Κι εγω προτεινω ν μεινεις σπιτι ν ξεκουραστεις!! Κι εγω πηρα την αδεια ειδικου σκοπου κ ξρκουραστηκα!! Βεβαια ολο ξυπνητηρια ειχα το πρωι γ τα φαρμακα αλλα τλχ ημουν ηρεμη...
    • Κοίτα η μπανάνα μυρίζει και "περίεργα". Η δικιά μου τους πρώτους μήνες της σιχαινόταν 😅 Νομίζω το ψωμί και τα μπισκότα τα λατρεύουν. Τουλάχιστον η δικιά μου τρελένεται. Οπότε αν θες άσε της ένα κομμάτι ψωμί κόρα ή ένα μπισκότο και άσε να δεις αν θα το φάει. Επίσης φροντίσε να πεινάει λίγο όταν θα της τα δώσεις. Να δεις αν θες δείξει περισσότερο ενδιαφέρον ετσι.  Μπράβο για την υπομονή και την ψυχραιμία 💪💪💪 Έτσι θέλει! Το χεις μανούλα!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...