Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΙΩΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΦΟΡΜΟΥΛΑΣ


papaki70

Recommended Posts

Οπως σας είπα στο θέμα "θηλασμός. Εγω δε θέλω", άνοιξα αυτό το post για να ενημερωθούν οι νέες μανούλες ή η έγγυες της παρέας από τα υπέρ και τα κατά της φόρμουλας. Θεωρώ ότι είναι καλό να γνωρίζουμε όλες τις πλευρές ΘΗΛΑΣΜΟΣ vs ΦΟΡΜΟΥΛΑ και να επιλέγουμε στο τέλος με πλήρη γνώση. Λοιπόν μανούλες που δίνετε ξένο γάλα στο παιδί σας, πείτε τις εμπειρίες σας? Ακόμα και άρθρα είναι πολύ εποικοδομητικό να αναρτηθούν. Πρόκειται για τη διατροφή των παιδιών μας. Αφού οι γιατροί κάνουν τους κινέζους και δεν ενημερώνουν τον κόσμο λες και είμαστε χαζές ας το κάνουμε μεταξύ μας. Διαβασμένες ή όχι, περιμένω τις απόψεις σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΩ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑΩ ΗΔΗ 10 ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΘΕΤΙΚΟ ΣΤΗ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΒΡΕΦΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΟΠΟΙΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΟ ΚΙ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κυρία κυρία να πω...... :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Εγώ δύο μήνες έδωσα στην μπεμπούλα μου δικό μου γάλα και μετά αρχίσαμε φόρμουλα...Με πλήρη επίγνωση μπορώ να σας πω ότι

-Κάναμε ένα μήνα να καταλήξουμε σε γάλα γιατί όλα της έπεφταν βαριά...Όλο γουλιές έβγαζε...όχι απλώς γουλιές, δηλαδή..Ρουκέτες...Σαν εμετό...Εντάξει, η αλήθεια είναι ότι και με το δικό μου γάλα, έβγαζε γουλίτσες, αλλά όχι τόσο πολύ....Φοβόμουν μη μου πνιγεί στον ύπνο το παιδί...

-Επίσης, χαλάσαμε απίστευτα πολλά λεφτά στα γάλατα...Παίρναμε ένα κουτί γάλα 16 ευρώ και περνούσαμε 2,5 μέρες...]

- Φυσικά όσο καλά και να αναπτύχθηκε η μπουμπούκα μου όσο καλό και να ήταν το γάλα, το ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟ...Δεν έχει ούτε τα μισά θρεπτικά συστατικά από το μητρικό....

-Βγαίναμε έξω και κουβάλαγα όλο το νοικοκυριό μαζί....Μπιμπερό, θερμός, το κουτί με το γάλα και μαχαίρι για να κόβω τις μεζούρες... :laugh: :laugh:

-Για να μη μιλήσω για αποστειρώσεις κλπ....

Το μόνο καλό της φόρμουλας είναι καθαρά τα θέματα ευκολίας της μαμάς...Δηλαδή μπορεί να αφήσει κάπου το παιδί και να βεγι έξω αφού και να πεινάσει δε χρειάζεται να είναι εκεί για να το ταίσει...

Επίσης, τα μωρά που πίνουν φόρμουλα συνήθως κοιμούνται περισσότερο και δεν ξυπνάνε τη νύχτα...Εμένα η δικιά μου ακόμα και όταν της έδινα το δικό μου γαλατάκι, ξυπνούσε μια φορά τη νύχτα..Και από 40 ημερών δεν ξυπνούσε καθόλου...Αλλά δεν μπορώ να σας πω ότι οφείλεται στη φόρμουλα...Γιατί ούτως ή άλλως η μπέμπα μου ήταν υπναρού...

Αυτά από μενα...Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα το προσθέσω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpempoula16 έγραψε:

Το μόνο καλό της φόρμουλας είναι καθαρά τα θέματα ευκολίας της μαμάς...Δηλαδή μπορεί να αφήσει κάπου το παιδί και να βεγι έξω αφού και να πεινάσει δε χρειάζεται να είναι εκεί για να το ταίσει...

Επίσης, τα μωρά που πίνουν φόρμουλα συνήθως κοιμούνται περισσότερο και δεν ξυπνάνε τη νύχτα...Εμένα η δικιά μου ακόμα και όταν της έδινα το δικό μου γαλατάκι, ξυπνούσε μια φορά τη νύχτα..Και από 40 ημερών δεν ξυπνούσε καθόλου...

Ετσι ακριβως ειναι...!!!

Εγω θηλασα 20 μερες και μαλιστα χρησιμοποιουσα θηλες σιλικονης για "τεχνικους λογους"...!

Οταν ξεκινησαμε το ξενο γαλα δεν ειχαμε κανενα προβλημα... το μωρο το δεχτηκε ευκολα... στον 4ο μηνα χρειαστηκε να του το αραιωνω περισσοτερο με νερο γιατι του επεφτε βαρυ και δυσανασχετουσε... αλλα με αυτον τον τροπο λυθηκε το θεμα και συνεχισα να του το δινω ετσι... η αληθεια ειναι πως μας εφυγαν πολλα χρηματα για το γαλα, αλλα αφου εγω δεν ειχα αλλο πια επρεπε να δινω ξενο... οι αποστειρωσεις ειναι ενα θεμα... το καλο ειναι οτι τα μωρα κοιμουνται περισσοτερες ωρες το βραδυ και ξεκουραζεται η μαμα...!!!

Παρ'ολα αυτα ευχομαι στο δευτερο παιδακι μου με το καλο, να μην χρειαστει να ξανακανω αποστειρωση... :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα παλι ξυπναγε καθε 2 με 3 ωρες ο μικρος (μονο 20 μερες τον θηλασα),οποτε και αυτο με τον υπνο και το γαλα εμποριου σχετικο ειναι :huh: ,τωρα σταματησε να ξυπναει καθε βραδυ -ευτυχως! Αλλα τωρα εχουμε την μικρη μας που την θηλαζω :) και με ξυπναει καθε τρεις και λιγο.

Ευκολια για μενα ειναι ο θηλασμος,πετας ενα βυζι (καθαρο ειναι,δεν ειναι πολυ βαρυ :laugh: ) και ολα ΟΚ :laugh: :laugh: ενω με το μπουκαλι...ελεος...κουβαλα τα μπιμπερο,το θερμος,μην ακουμπησουν πουθενα βρωμικα κτλ κτλ.

Για τα πλεονεκτηματα του ενος και του αλλου δεν μιλαω,αυτα εννουνται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξεκινάω με το αυτονόητο: ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΤΟ ΒΡΕΦΟΣ. Εκει υπερέχει σε σχέση με το ξένο γάλα. Αλλά αν η μαμά δεν μπορει να θηλασει, δεν είναι και η συντέλεια του κόσμου. Βέβαια όντως σου φέυγουν πολλά χρήματα, αλλά η αποστείρωση γίνεται μόνο για τους πρώτους 6 μήνες. Εντάξει όταν βγαίνεις βόλτα ΄πρέπει να πάρεις καποια πράγματα μαζί σου αλλά με σωστή οργάνωση απλα κουβαλάς μια πιο μεγάλη τσάντα αντι για τη δικιά σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι υπόλοιπες που είστε καλέ? Αν είναι για τσακωμούς ροδάνι πάει η γλώσσα!!! :laugh: :laugh: :kiss:

Άντε περιμένουμε κι άλλες απόψεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηρθα και εγω! :P

Λοιπον, την μεγαλη μου την θηλασα με συμπληρωμα και σταματησα 4 μηνων το θηλασμο.

Δεχτηκε αμεσως το μπουκαλι και δεν την εννοιαξε καθολου!

Εμαθε να κοιμαται σερι ολλο το βραδυ, επιασε πιπιλα και μπορουσα να την αφησω οποτε ηθελα χωρις ανχος!

Η μεγαλη λογω ξενου γαλακτος ειχε αλλεργιες!

Ξοδεψα π[ολλα λεφτα για τα γαλατα της!

Το νινι, το θηλαζω και δεν εχω καταλαβει πως μεγαλωσα παιδι!

Παντου, παντα μαζι, με τα δυο μου παιδια και το μεμε μου!

Κοιμομαστε μαζι και δεν εχω κουραστει καθολου!

Της δινω πλεον ενα μπουκαλι γαλα για περιπτωσεις ειδικες που πρεπει να λειψω βραδυ απο το σπιτι!

Αυτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω τον γιο μου τον θηλασα 5,5 μηνες..... μετα επινε του εμποριου, εκτος απο ολα τα παραπανω που ειπωθηκαν περι κουβαληματος κ.λπ. καμμια φορα ξεχνουσα να αγορασω γαλα!!! και το βραδυ που το ανακαλυπταμε ετρεχε ο μπαμπας στο Σ/Μ να αγορασει!!!! θα μου πειτε: να ησουν πιο οργανωτικη!!!! εδω το γαλα δεν ειναι τοσο ακριβο οσο ειναι στην Ελλαδα, ωστοσο ειναι ενας μπελας η φορμουλα.....

την μικρη την θηλαζω ακομη -17 μηνων- και δεν εχω κανενα προβλημα: ουτε μπουκαλια πλενω, ουτε ανησυχω αν θα εχω γαλα στο σπιτι η οχι!!!!

και βεβαια τα πλεονεκτηματα του μητρικου ολοι πια τα ξερουν......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

egw koritsakia mou den thilasa.....edina kseno gala....den eixa kanena problima......to epine kala..anaptisotane kala,,,,den ebgaze goulies tipota ola kala......

ALLA AN MPOROUSA NA EXW MAZI MOU THN LALA GIA MIA EBDOMADA THA THILAZA ME XILIA ....giati i alitheia einai oti an eixa ena atoma me pliri gnwsi epi tou thematos panw apo to kefali mou na me boithaei tha ta eixa kataferei......giati pitsyew oti san to mitriko tipota kalitero alla ti na kanoume den mporosa...:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

genaw apo ebdomada lala mou....

eipa ton giatro mou eipe oti stin kliniki tha pei mia sigkekrimeni maia na me boithisei.....

elpizw na ta kataferw ti na pw!!!!tha prospathisw pantws:)

eyxaristw poli etsi ki alliws....

alla makari na se eixa edw....thewrw oti prepei na exeis poli thelisi gia na to katafereis ayto kai epeidi esi exeis tha me boithouses..elpizw kai i maia na to kanei

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφτασε η ωρα ?? Αντε με το καλο !!!! :)

Αν εχεις προβλημα θα παρεις εδω τηλεφωνο .

Λάρισα/Larissa

•Πέγκυ Πηλίτση (Ελληνικά/Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 2410 751323

Email:peggy_pilitsi@yahoo.gr

Ειναι εθελόντρια , leader LLL και πιστευω θα σε βοηθήσει . Ολα καλα θα πανε , τοσα εχεις διαβάσει και εισαι πλεον πιο αποφασισμένη ! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια γεια σας!

εγω με τα διδυμακια μου τι να πω;;; προσπαθησα απο την κλινικη να θηλασω. και βεβαια ειμαι υπερ του θηλασμου και πιστευω οτι το μητρικο γαλα ειναι αναντικαταστατο! αλλα το στηθος μου στην εγκυμοσυνη και η θηλη ειχαν γινει ΤΕΡΑΣΤΙΑ και τα μωρακια μου (2300 το καθενα) ειχαν μικρα στοματακια και δε μπορουσαν να ρουφιξουν. ξεκινησα απο την κλινικη να βγαζω με θηλαστρο, για να τους δινω εστω λιγο δικο μου. στο σπιτι με τον πανικο που επικρατουσε στην αρχη και την κουραση μου, δεν εβγαζα σε τακτα διαστηματα με το θηλαστρο, οταν εβγαζα ετρωγα συγχρονως ή με επαιρνε ο υπνος στον παγκο της κουζινας, προσπαθουσα οταν ηταν ηρεμα να τα βαλω στο στηθος μπας και πιουνε λιγο μονα τους, αλλα ματαια.. αρχισε το γαλα να γινεται λιγοστο. ματωσαν και οι θηλες μου και οταν σαραντησα σταματησα τελειως.

απο την αρχη τρωνε και τα δυο almiron 1. ειχαμε καποια μικρα ευτυχως διαστηματα δυσκοιλιοτητας τα οποια τα ξεπερασαμε με λιγο χαμομιλι. εμετους δεν κανανε. απο αναπτυξη, δοξα τω Θεο, βαζουνε 1 κιλο το μηνα και απο υψος ειμαστε ψηλα στην καμπυλη, ο μπεμπης κοντευει να ξεφυγει.

σιγουρα ειναι δυσκολο οταν παμε καπου να κουβαλαω τη μιση κουζινα, αλλα τι να κανω. και απο λεφτα... 200Ε το μηνα μονο για γαλατα υπολογισαμε! ο φαρμακοποιος ολο γλυκες μας κανει!!!

αν μεινω εγκυος σε 1 μωρο, χωρις εξωσωματικη αυτη τη φορα, θα προσπαθησω και παλι να θηλασω και ελπιζω να τα καταφερω... αλλα νωρις ειναι ακομα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον.....για μενα το μεγαλυτερο πλεονεκτιμα του ξενου γαλακτος ειναι οτι μεγαλωσε το παιδι μου...

τα μειονεκτηματα του ειναι:

οι συνεχης αποστειρωσεις

το κουβαλημα ολων οσων χρειαζεσαι για το γαλα οταν βγαινεις εξω.

το κοστος του γαλακτος(εμενα εκανε 10ευρω το κουτι και ηθελα σχεδον 2 κουτια την εβδομαδα).

το οτι πολλα γαλατα δεν του εκαναν η δεν του αρεσαν και αναγκαζομασταν να αλλαζουμε συνεχως μεχρι να βρουμε το καταλληλο.

οι γουλιες...αχχχχ ολα μου τα ρουχα μυριζαν γαλα.

απο τα καλα του θυμαμαι οτι ετρωγε καθε 3 ωρες οποτε ειχα χρονο να κοιμηθω η να ξεκουραστω(αν γινοταν χιχι)

κοιμοταν πιο πολυ την νυχτα, μετα απο ενα χρονικο διαστημα, ωσπου μετα κοιμοταν ολη την νυχτα χωρις να ξυπναει ενδιαμεσα.

οταν χρειαζοταν να παω καπου δεν ειχα αγχος ποιος θα τον ταισει γιατι το γαλα ηταν εκει και οχι μαζι μου.

τωρα οσον αφορα την αναπτυξη του δεν μπορω να πω οτι ειναι στα υψηλα ορια αλλα δεν νομιζω να οφειλεται στο γαλα μιας και ειναι προωρος και τωρα που τρωει παλι το ιδιο γινεται.

η αναπτυξη του ειναι αργη και σταθερη αλλα καλη.

αυτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas k apo mena.emena epeidh gennhthike prowros mou eipan na tou dinw k xeno.to ekana gia 1 ebdomada peripou k molis hrtha sth nisuro edina mono diko mu.to kako htan oti xekinhsa na douleuw 2 mhnwn k eleipa apo tis 3-10 to bradu.oso k an trabousa me to thilastro den eftane k etsi arxisa xeno.epishs epeidh eixe kolikous entonous mou eixe dwsei h paidiatros to sanilac ac pou htan eidiko.polu ikanopoihmenh.to piname mexri 6 mhnwn giati eixame problhmataki opws eipa.twra frisomel.oso gia anaptuksh den sas lew tpt.pio pshlos apto fusiologiko k sta kila pou prepei!!!ftou mas!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια συμφωνώ σε όσα προαναφέρθηκαν εν μέρει...

εξάλλου ο καθείς θεωρεί ενοχλητικό κάθε φορά διαφορετικό...

Εγώ θ'αναφέρω τη θερμοκρασία του γάλατος...!

Κουραστικό κάθε φορά με το μπιμπερό, ιδιαίτερα σε περιόδους έντονης κούρασης...!

Αλλά θα συμφωνήσω με την ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ ότι η φόρμουλα όπως αναφέρει η φίλη μας το Παπάκι μεγάλωσε το κοριτσάκι μου και μάλιστα έχει γίνει κοριτσάρα!

Σαφώς ο μητρικός θηλασμός θεμελιώδης και πρωτεύων για τα παιδιά μας αλλά ουδείς αναντικατάστατος!

Δεν είμαι κατά του ΘΗΛΑΣΜΟΥ!!!ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ!

Παπάκι ίσως το θέμα έπρεπε να ήταν: θηλασμός και φόρμουλα.

Θετικά και αρνητικά. Έτσι οι διαφορές θα ήταν περισσότερο κατανοητές θεωρώ και οι απόψεις και εμπειρίες περισσότερες!

Τώρα υπάρχει μονομέρεια..πάντως εύστοχο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χιχι δεν θα ξεχασω ποτε ενα βραδυ στις αρχες,με τα πολλααααα ξενυχτια πηγα να φτιαξω το γαλα του μικρου κατα τις 3 νομιζω και αντι να πιασω το γαλα επισα το κουτι με την ζαχαρη....η ποσες φορες απο την νυστα μου εβαζα τις μεζουρες και ξεχνουσα ποσες ειχα βαλει και φτου ξανα απο την αρχη...και ο μικρος να τσιριζει!!!!!

αν θηλαζεις τουλαχιστον ολο αυτο το γλυτωνεις ε????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:

χιχι δεν θα ξεχασω ποτε ενα βραδυ στις αρχες,με τα πολλααααα ξενυχτια πηγα να φτιαξω το γαλα του μικρου κατα τις 3 νομιζω και αντι να πιασω το γαλα επισα το κουτι με την ζαχαρη....η ποσες φορες απο την νυστα μου εβαζα τις μεζουρες και ξεχνουσα ποσες ειχα βαλει και φτου ξανα απο την αρχη...και ο μικρος να τσιριζει!!!!!

αν θηλαζεις τουλαχιστον ολο αυτο το γλυτωνεις ε????

Συμφωνώ!!!

Αναστασία και εσένα πολλοί θέλουν να σε γνωρίσουμε παρεπιπτόντως!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina έγραψε:

Παπάκι ίσως το θέμα έπρεπε να ήταν: θηλασμός και φόρμουλα.

Θετικά και αρνητικά. Έτσι οι διαφορές θα ήταν περισσότερο κατανοητές θεωρώ και οι απόψεις και εμπειρίες περισσότερες!

Τώρα υπάρχει μονομέρεια..πάντως εύστοχο!

Σωστά κατρίνα μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...