Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΟΑΕΔ-ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ-ΙΚΑ???


ntina.ef.

Recommended Posts

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΓΡΑΦΤΕΙ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ..

ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ,ΛΗΓΕΙ ΜΑΙΟ

ΜΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΛ Η ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ Κ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΑ ΕΞΗΣ-

-ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΝΙΚΟΣ(ΑΦΕΝΤΙΚΟ)ΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΙΚΑ..ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΑΠΟΛΥΣΗ(ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΝΟΗΤΕ ΤΙΠΟΤΑ)Κ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΣΕ ΤΑΜΕΙΟ,ΠΗΡΕ Κ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗ Κ ΕΙΠΕ ΝΑ ΦΕΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ..

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΡΩΤΗΣΕΙ ΕΜΕΝΑ ΚΑΝΕΙΣ!!!ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΩ Η ΟΧΙ!!ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΣΑΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ Κ ΖΗΤΟΥΝ Κ ΧΑΡΤΙΑ :angry::angry::angry:

ΦΥΣΙΚΑ ΣΧΕΔΟΝ ΤΗ "ΔΙΑΟΛΟΣΤΕΙΛΑ"(ΕΥΓΕΝΙΚΑ) Κ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΕΓΩ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗ..Κ ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΜΗ ΠΡΟΤΡΕΧΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΜΟΥ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΦΟΡΟΥΝ!!

ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ??ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ??

Κ ΑΝ ΝΑΙ ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Η ΑΔΕΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΡΩΤΑ??ΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ??

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΤ ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΥΜΜΕΝΗ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε μπορει να σε απολυσει κανεις κ για κανενα λογο ενω εχεις αδεια μητροτητας!!! Μονο μετα τη ληξη της! Και φυσικα δε μπορει να σε απολυσει χωρις αποζημειωση!! (ποσο καιρο δουλευες εκει?)

Αν θες μπορω να ρωτησω ενα φιλο του αντρα μου που τα ξερει πολυ καλα να σου πω κ τι ακριβως διαδικασιες μπορεις να κανεις.

Ισως η επιθεωρηση εργασιας να μπορεσει να σε βοηθησει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για να σε απολυσει καποιος νομιμα πρεπει να εχεις κλεισει ενα χρονο απο την μερα που γεννησες. αυτο δεν αλλαζει. οποιαδηποτε απολυση πριν ειναι παρανομη. αφου θα σου κανει απολυση στο χαρτι της απολυσης αν λεει οτι σου εδωσε αποζημιωση να μην υπογραψεις. αφου θελει να σε διωξει να σε πληρωσει. δεν γινεται διαφορετικα. ταμειο θα μπεις ετσι κι αλλιως αν προχωρησει ο "Νικος" σε απολυση. χαρτια απο οτι ξερω δεν χρειαζονται για να σε απολυσει καποιος...... τι χαρτια σου ζητησαν? να του το πεις οτι δεν μπορουν να σε απολυσουν μεχρι να κλεισει ενα χρονο ο γιος σου και οτι στα ειπανε στην επιθεωρηση εργασιας αυτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΩ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ..ΔΟΥΛΕΥΑ 8ΩΡΟ Κ ΤΟ Ν ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΧΡΟΝΟ (ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΖΗΤΗΣΕΙ)4ΩΡΗ..

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΤΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ Κ ΕΝΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ..

ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΠΟ@@@@Α(ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΗ :blush: )

ΗΔΗ ΜΕ ΕΚΝΕΥΡΙΣΑΝ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Κ ΑΠΛΑ ΠΗΡΑΝ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ :blink::angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΠΩΣ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ..ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΖΗΤΗΘΕΙ ΠΡΟ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΝΑ ΓΙΝΩ ΕΓΩ ΥΠΕΥΘΥΝΗ..

ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕ ΔΙΩΞΕΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΕΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ ΚΤΛ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κανε τον βλακα τοτε. απολυστε με πες να δουμε τι θα πει και η επιθεωρηση. απο το γυναικολογο τι ακριβως θελουν? περιεργα πραγματα. πο@@@@@ δεν μπορουν να σου κανουν εκτος αν σου δωσουν κανα χαρτι να υπογραψεις που να λεει οτι αποχωρεις απο μονη σου. και για να ξερεις να μην σου πουλανε τρελα....αν μια εταιρια κλεισει η τελευταια που θα απολυθει ειναι αυτη που ειναι εγκυος ή σε αδεια μητροτητας.

ο νομος που εβγαλε η Πετραλια ειναι μισος κατα την αποψη μου. παιρνει καποια την αδεια μητροτητας αλλα μεχρι να γυρισει εχουν περασει 11 μηνες και πολλες κοπελες στον χρονο απολυονται. θα επρεπε να αυξησουν το οριο σε 2 χρονια. πολλες εχουν βρεθει προ εκπληξεως πιστεψε με. οτι και να σου πουν πες οτι δεν προλαβαινεις να τους πας τα χαρτια. αν θελουν ας κανουν την απολυση απο μονοι τους. ξερουν πολυ καλα τι παιζει και προσπαθουν μαλλον να σε ξεγελασουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ntina.ef. έγραψε:

ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΠΩΣ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ..ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΖΗΤΗΘΕΙ ΠΡΟ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΝΑ ΓΙΝΩ ΕΓΩ ΥΠΕΥΘΥΝΗ..

ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕ ΔΙΩΞΕΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΕΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ ΚΤΛ..

τον Σεπτεμβριο μπορει να σε απολυσει. δεν μπορει να γλυτωσει τιποτα εκτος αν παραιτηθεις. τοτε εσυ χανεις αποζημιωσεις και ταμειο ανεργιας. να πεις στον λογιστη οτι σε καλυπτει ο νομος και μην φοβασαι τιποτα. οτι αλλο θες ρωτα μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΩ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ..Κ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ "ΨΥΛΙΑΣΤΙΚΕ" ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΗ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ..ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ??ΕΠΙΒΑΡΥΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΤΙ??ΤΟ ΟΑΕΔ ΔΕ ΜΕ ΚΑΛΥΒΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ??

ΓΙ ΑΥΤΟ Κ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΑΠΟΛΥΣΗ ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΔΕ ΘΑ ΑΡΝΗΘΕΙ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ..

*ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΩ ΔΕ ΠΑΙΡΝΩ ΤΙΠΟΤΑ??ΟΥΤΕ ΑΔΕΙΑ,ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΚΤΛ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απο την στιγμη που σε πληρωνει ο οαεδ αυτος δεν δινει τιποτα για σενα. και ενσημα συ κολλαει ο οαεδ που μετρανε ομως μονο για συνταξη. οποτε δεν καταλαβαινω την βιασυνη του να σε διωξει. αν παραιτηθεις δεν μπορεις να μπεις στο ταμειο ανεργιας. απο το αφεντικο σου θα παρεις το επιδομα αδειας μονο και αναλογια του δωρου Πασχα. αν δεν εχεις παρει την κανονικη σου αδεια ισως να δικαιουσαι και αποζημιωση αδειας. το ποιο σημαντικο ομως ειναι οτι δεν θα μπορεις να μπεις στο ταμειο ανεργιας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΑΦΕΙΣ Κ ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ..

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗ ΤΟΥ ΕΓΩ Η ΙΔΙΑ Κ ΝΑ ΛΥΣΩ ΤΟ ΘΕΜΑ..

:kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια καλησπέρα,

επιδή ασχολουμαι με μισθοδοσία σας λεω το εξης: απο τη μερα που ληγει η αδεια λοχειας (63 μερεσ μετα τον τοκετο) και για 1 χρονο δεν σας κουναει κανείς. αν παρετε και το εξαμηνο ο χρονος ξεκινα απο τη ληξη του εξαμηνου.

Επισης εαν υποψιαζεστε οτι ακολουθει απολυση, μπορειτε να παρετε το μειωμενο ωραριο μαζεμενο σε μερες (οπωσ στο δημοσιο) και ειναι περιπου 87 εργασιμες ημερες (3,5 μηνες) στους οποιους πληρωνεστε κανονικα απο το εργοδοτη και δεν εχει δικαιωμα να αρνηθει να παρετε το μειωμενο μαζεμενο.

Επισης για οσες εχετε γεννησει απο τον Απριλιο 2008 και μετα παιρνετε χρηματα πισω απο το ΙΚΑ λογω μειωσης των εισφορων για τον πρωτο χρονο μετα τον τοκετο (αρ.εγκυκλιου ΙΚΑ 15)

Μην υπογραφετε τιποτα και εαν σας πιεζουν να γραφετε διπλα στηνυπογραφη σας "με επιφυλαξη για καθε νομιμο διακιωμα"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν σε ακουμπανε μεχρι να κλεισει χρονο ο μικρος. να το θυμασαι αυτο. και μην τους κανεις καμια χαρη. το ειπες σωστα και μονη σου...ο οαεδ πληρωνει τα παντα τωρα. κοιτα το συμφερον σου και μονο αφου σου φερονται ετσι. και πετα και μια σποντα οτι μολις μιλησες με την επιθεωρηση. δεν θα σου πουν παλι κουβεντα. ολα θα πανε καλα κοπελα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ήμουν και εγώ στην άδεια μητρότητας, με απολύσαν 10/01/10 με τα που είχα μπει στη άδεια.

Η άδεια έληγε 10/06/10,

Με παίρνει η υπεύθυνη τηλ και μου λέει θα πρέπει να υπογράψω κάτι χαρτιά και ότι η επιχείρηση έκλεισε, και το πήραν άλλοι.(καφετέρια), μου φέρνει τα χαρτιά στο σπίτι για να υπογράψω επειδή ήμουν με 40 πυρετό και δεν μπορούσα να βγω,( μου είπε ότι είναι επείγον και ότι θα πρέπει να υπογράψω σήμερα) υπόγραψα και αποζημίωση μου λέει δεν θα πάρουμε. Στο οαεδ μου είπαν ότι η άδεια διακόπτεται από την στιγμή που αλλάζει επωνυμία και ότι θα πρέπει να πάω την απόλυση. Την πήγα και τώρα έκανα τα χαρτιά για ταμείο ανεργίας.

Πριν κάνεις ότι κίνηση ενημερώσου πρώτα μην την πατήσεις σαν έμενα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α ο ύποπτης εργασίας μου λέει ότι θα πρέπει να περάσουν 3 μήνες και μετά να του κάνω αγωγή για την αποζημίωση που δεν δεινή,( 2000 ευρο) αλλά ρωτώ αξίζει, να πιάσω δικηγορώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

roula_pap έγραψε:

κορίτσια καλησπέρα,

επιδή ασχολουμαι με μισθοδοσία σας λεω το εξης: απο τη μερα που ληγει η αδεια λοχειας (63 μερεσ μετα τον τοκετο) και για 1 χρονο δεν σας κουναει κανείς. αν παρετε και το εξαμηνο ο χρονος ξεκινα απο τη ληξη του εξαμηνου.

Επισης εαν υποψιαζεστε οτι ακολουθει απολυση, μπορειτε να παρετε το μειωμενο ωραριο μαζεμενο σε μερες (οπωσ στο δημοσιο) και ειναι περιπου 87 εργασιμες ημερες (3,5 μηνες) στους οποιους πληρωνεστε κανονικα απο το εργοδοτη και δεν εχει δικαιωμα να αρνηθει να παρετε το μειωμενο μαζεμενο.

Επισης για οσες εχετε γεννησει απο τον Απριλιο 2008 και μετα παιρνετε χρηματα πισω απο το ΙΚΑ λογω μειωσης των εισφορων για τον πρωτο χρονο μετα τον τοκετο (αρ.εγκυκλιου ΙΚΑ 15)

Μην υπογραφετε τιποτα και εαν σας πιεζουν να γραφετε διπλα στηνυπογραφη σας "με επιφυλαξη για καθε νομιμο διακιωμα"

Ρουλα μια ερωτηση να κανω μονο. το εξαμηνο μπορουμε να το παρουμε αν θελουμε. δεν χρειαζεται να συμφωνησει ο εργοδοτης. ομως απο οσο ξερω το μειωμενο ωραριο μαζεμενο θελει και την συγκαταθεση του εργοδοτη. απο επιθεωρηση τα ξερω αυτα και απο φορουμ λογιστων τα διασταυρωσα. κανω λαθος? να μην παραπληροφω και εγω αν εχει αλλαξει κατι. επισης ξερω στα σιγουρα οτι ο χρονος μολις χρονιασει το παιδι. δεν εχει ειπωθει πουθενα πως αν παρει καποια το εξαμηνο θα παει ο χρονος μετα την ληξη του εξαμηνου. εκτος αν εγιναν αλλαγες τους τελευταιους 3 μηνες. υπαρχουν καπου γραπτως αυτα που λες? για να διασφαλιστει και η Ντινα. ειναι πολυ σημαντικα αυτα που ανεφερες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΛΕΙΣΕΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕΣ.ΕΦΟΣΟΝ ΣΟΥ ΦΕΡΕΤΑΙ ΕΤΣΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΣΗ ΠΟΥΑ ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΗ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑΜΕΙΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Χαίρετε, θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να ρωτήσω. Δουλεύω σε ωδείο και τα καλοκαίρια έμπαινα ταμείο ανεργίας. Γέννησα τον οκτώβρη, οπότε το περασμένο καλοκαίρι δεν μπορούσε να με απολύση, επειδή ήμουν έγκυος , παρότι το ωδείο δέν λειτουργούσε! Τον Ιούνιο τελειώνει το 6μηνο του ΟΑΕΔ αλλά το ωδείο εννοείται οτι τότε κλείνει για καλοκαίρι... Θέλω να ξέρω : έχει το δικαίωμα να με απολύσει; και αν ναι , εγώ θα έχω το δικαίωμα να μπω στο ταμείο ανεργίας για το καλοκαίρι (τα ένσημα του 2009 φτάνουν); Γιατί αν ισχύουν αυτά που λέτε τότε εγώ και δεν θα δουλεύω, οπότε δεν θα πληρώνομαι, και πολύ πιθανόν του χρόνου το καλοκαίρι, να μην έχω τα απαραίτητα ένσημα για να μπώ ταμείο ανεργίας, μιας και τα ένσημα του 6μήνου του ΟΑΕΔ μετριούνται μόνο ως συντάξιμα!!!! Γιατί τόσο μπλέξιμο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν κανεις συμβαση ορισμενου χρονου μπορει να σε απολυσει. αλλιως σε απολυει ενα χρονο αφοτου γεννησες, δηλ τον Οκτωβρη. τωρα αυτο με τον αοεδ ειναι θεμα μιας και πηρες το εξαμηνο και δεν ξερω ποσα ενσημα θελει το ταμειο ανεργιας. ισως και να τα μαζευεις.... εβγαλαν το εξαμηνο αλλα εκανες μισες δουλειες. ουτε ενσημα.....ουτε κινδυνος απολυσης εστω στα 2 χρονια..... ισα για να μας βαζουν σε σκεψεις για το αν θα το παρουμε ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

¨Εχω σύμβαση αορίστου, οπότε δεν μπορεί τελικά να με απολύσει, οπότε... χωρίς λεφτά θα περάσει το καλοκαιράκι.... τι να κάνουμε.... Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!

xmaria έγραψε:

αν κανεις συμβαση ορισμενου χρονου μπορει να σε απολυσει. αλλιως σε απολυει ενα χρονο αφοτου γεννησες, δηλ τον Οκτωβρη. τωρα αυτο με τον αοεδ ειναι θεμα μιας και πηρες το εξαμηνο και δεν ξερω ποσα ενσημα θελει το ταμειο ανεργιας. ισως και να τα μαζευεις.... εβγαλαν το εξαμηνο αλλα εκανες μισες δουλειες. ουτε ενσημα.....ουτε κινδυνος απολυσης εστω στα 2 χρονια..... ισα για να μας βαζουν σε σκεψεις για το αν θα το παρουμε ....
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...