Μετάβαση σε περιεχόμενο

IKA -ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ


Recommended Posts

eggioules kai mi eggioules kalispera...simera anakalypsa oti eimai eggyos kai exw idi arxisei kai epexargazomai ta nea dedomena!!!!!!

8a i8ela na mou pei kapoia an xerei ti ginetai meta ton 7o mina eggimosinis..apo poion plirwnomai posi adeia dikaioumai mazi me oaed kai genikws ola osa prepei na xerw!!!!!

efxaristw poly!!!anamenw apantisi!!!

filakia :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ston 7 mhna egkimosinis tha kleiseis ena rantebou sto ginaikologiko tou ika kai tha zitiseis Π.Η.Τ.....dikaousai na stamathseis 56 hmeres prin apo aythn thn hmeromia kai 64 meta........apo thn douleia sou tha plirwtheis mexri kai tin 56 imera prin thn Π.Η.Τ...DHLAdi mexri kai tin teleytaia mera pou tha doulepseis...meta den plirwnesai apo POUTHENA..otan me to kalo genniseis tha pareis lefta mazemena apo to ika......afou teleiwsoun kai 64 meres meta tin genna tha pas ston oaed na kaneis ta xarta tou 6 minou....kai sxedon 2 mines afou ta kaneis tha plirwtheis girw sta 650 eyrw an eisai 8wri..kai sta 325 an eisai 4wrh ekei pou douleueis!!ayta

ola me to kalo na sou pane

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ SITE ΤΟΥ ΙΚΑ - Το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ επιδοτεί τις άμεσα ασφ/νες για 56 ημέρες πριν το τοκετό και 63 ημέρες μετά τον τοκετό.

Για να τύχουν αυτών των επιδομάτων πρέπει να έχουν συμπληρώσει 200 ημέρες εργασίας στην ασφάλιση τα δύο προηγούμενα χρόνια από την πιθανή ή την πραγματική ημέρα τοκετού και να μην εργάζονται κατά τον χρόνο της επιδότησης.

Δικαιολογητικά:

* Ασφαλιστικά βιβλιάρια των δύο τελευταίων ετών ή βεβαίωση εργοδότη επικυρωμένη από το Υποκ/μα ΙΚΑ-ΕΤΑΜ το οποίο ελέγχει τον εργοδότη.

* Βιβλιάριο υγείας (ατομικό, οικογενειακό)

* Βεβαίωση του γυναικολόγου του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για την πιθανή ημέρα τοκετού

* Δήλωση από τον εργοδότη ότι σταμάτησε να εργάζεται - Δήλωση δική της για την ημέρα διακοπής (χορηγείται έντυπο από το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ)

* Ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού (μετά τον τοκετό για το επίδομα λοχείας)

Επίσης με τις διατάξεις του άρθρου 35 του Ν.2676/99, προβλέπεται ότι πρόσωπα που ασφαλίστηκαν διαδοχικά σε περισσότερους από έναν φορείς ή κλάδους ασθένειας αρμοδιότητας Γ.Γ.Κ.Α που χορηγούν επιδόματα μητρότητας δικαιούνται των επιδομάτων αυτών από του φορέα στην ασφάλιση του οποίου επήλθε ο ασφαλιστικός κίνδυνος, εφόσον η άμεσα ασφ/νη έχει συμπληρώσει τις απαιτούμενες από την νομοθεσία του τελευταίου φορέα προϋποθέσεις, με συνυπολογισμό του χρόνου ασφάλισης και των άλλων φορέων.

Τα επιδόματα μητρότητας καταβάλλονται εξολοκλήρου από τον Οργανισμό στην ασφάλιση του οποίου επήλθε ο τοκετός, σύμφωνα με την νομοθεσία του, χωρίς τη συμμετοχή των άλλων φορέων στη δαπάνη επιδότησης.

Οι παραπάνω διατάξεις ισχύουν μόνο για τους οργανισμούς που χορηγούν επιδόματα μητρότητας, όπως το ΤΑΙΣΥΤ, ΤΑΤΤΑ, Ταμείο Προνοίας Δικηγόρων, ΤΑΠΕΤΕ και κατά συνέπεια, δεν μπορούν να υπολογιστούν ημέρες που πραγματοποιήθηκαν στο κλάδο ασθένειας Ασφαλιστικών Ταμείων που δεν χορηγούν επιδόματα μητρότητας, όπως π.χ. το ΤΕΒΕ.

Απαραίτητο δικαιολογητικό εκτός των άλλων, είναι και η προσκόμιση βεβαίωσης από τον προηγούμενο φορέα όπου θα αναφέρονται:

α) ο χρόνος ασφάλισης ανά μήνα και έτος, στον κλάδο ασθένειας του φορέα, καθώς και οι ακαθάριστες αποδοχές για το χρόνο αυτό,

β) ότι καταβάλλει επιδόματα μητρότητας και

γ) ότι δεν έχουν καταβληθεί επιδόματα μητρότητας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

jovanna έγραψε:

ston 7 mhna egkimosinis tha kleiseis ena rantebou sto ginaikologiko tou ika kai tha zitiseis Π.Η.Τ.....dikaousai na stamathseis 56 hmeres prin apo aythn thn hmeromia kai 64 meta........apo thn douleia sou tha plirwtheis mexri kai tin 56 imera prin thn Π.Η.Τ...DHLAdi mexri kai tin teleytaia mera pou tha doulepseis...meta den plirwnesai apo POUTHENA..otan me to kalo genniseis tha pareis lefta mazemena apo to ika......afou teleiwsoun kai 64 meres meta tin genna tha pas ston oaed na kaneis ta xarta tou 6 minou....kai sxedon 2 mines afou ta kaneis tha plirwtheis girw sta 650 eyrw an eisai 8wri..kai sta 325 an eisai 4wrh ekei pou douleueis!!ayta

ola me to kalo na sou pane

Jovanna μιλάς σοβαρά???? εγώ είχα καταλάβει ότι κατά την άδεια εγκυμοσύνης πληρώνεσαι κανονικα....αυριο θα πάω στο λογιστήριο και θα ρωτήσω τα σχετικά από την εταιρεία μου, αλλά αυτό μου φαίνεται κουφο!!!! εισαι σίγουρη Jovanna? αν υσχίει αυτό είναι τραγικό!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα.56 μερες πριν την πητ σταματας απο την δουλεια και πληρωνεσαι ενα μηνα αδειας απο το αφεντικο σου(αν δουλευεις 1 χρονο εκει, αν δουλευεις λιγοτερο πληρωνεσαι μισο μηνα).Επειτα πας στο ικα και παιρνεις το επιδομα τοκετου, δηλαδη πληρωνεσαι τις 56 ημερες.Αφου γεννησεις με το καλο πας παλι στο ικα και πληρωνεσαι το επιδομα λοχειας, τις 63 μερες, και το επιδομα μητροτητας που ειναι περιπου 1000 ευρω.Οτι θες στειλε μου pm να στα εξηγησω ακριβως.Α, ειναι και το επιδομα του οαεδ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι όπως λέει η sophiak (με μια επιφύλαξη αν έχεις πάρει μέρες αναρρωτικής αδείας αφαιρούνται από τον μήνα που πληρώνει ο εργοδότης-δεν τις πληρώνεσαι-καθώς πο μέρες πριν τον τοκέτο θεωρούνται αναρρωτική!!).Για τις μέρες μετά τον τοκετό που πληρώνει ένα ποσό το ΙΚΑ...ο ΟΑΕΔ συμπληρώνει το ποσό αυτό μέχρι τον μισθό που πέρνεις κανονικά από τον εργοδότη σου.Αν πάρεις το 6 μηνο πληρώνεσαι απο τον ΟΑΕΔ με τον βασικό κατώτατο μισθό(όσος είναι τώρα...).Είναι λίγο μπερδεμα,χαρτούρα και θέλει τρέξιμο(από τον μπαμπά φυσικά).Και εγώ τώρα τα ψάχνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

simple έγραψε:

eggioules kai mi eggioules kalispera...simera anakalypsa oti eimai eggyos kai exw idi arxisei kai epexargazomai ta nea dedomena!!!!!!

8a i8ela na mou pei kapoia an xerei ti ginetai meta ton 7o mina eggimosinis..apo poion plirwnomai posi adeia dikaioumai mazi me oaed kai genikws ola osa prepei na xerw!!!!!

efxaristw poly!!!anamenw apantisi!!!

filakia :cheer:

:):):):) με το καλο κοριτσακι μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rena mou...douleyw 10 xronia sinexomena ston galaksia(super market)kai sthn prwti mou egkimosini alla kai twra eginan akribws ta idia pragmata....twra douleya mexri 6 febrouariou ston galaksia kai mexri tote tha plirwthw apo ekei....otan tha gennisw tha parw kapou sta 3 xiliarika apo to ika pou einai epidoma toketou epidoma loxeias kai den kserw ti allo....kai analoga apo ton oaed ti dikaiousai pou den thimamai....ta opoia lefta feygoun se kliniki kai giatro!!!!!!

apo ekei kai pera omws mexri na kaneis ta xartia ston oaed kai na plirwheis pernane kapou 2 mines

kai to ksanalew apo 6 febrouariou.....mexri kapou iouniou(den metrisa na dw)den plirwnomai apo ton ergodoti mou!!!

ayta

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

madrid05 έγραψε:

Είναι όπως λέει η sophiak (με μια επιφύλαξη αν έχεις πάρει μέρες αναρρωτικής αδείας αφαιρούνται από τον μήνα που πληρώνει ο εργοδότης-δεν τις πληρώνεσαι-καθώς πο μέρες πριν τον τοκέτο θεωρούνται αναρρωτική!!).Για τις μέρες μετά τον τοκετό που πληρώνει ένα ποσό το ΙΚΑ...ο ΟΑΕΔ συμπληρώνει το ποσό αυτό μέχρι τον μισθό που πέρνεις κανονικά από τον εργοδότη σου.Αν πάρεις το 6 μηνο πληρώνεσαι απο τον ΟΑΕΔ με τον βασικό κατώτατο μισθό(όσος είναι τώρα...).Είναι λίγο μπερδεμα,χαρτούρα και θέλει τρέξιμο(από τον μπαμπά φυσικά).Και εγώ τώρα τα ψάχνω.

Καλημερα οτι θελετε ρωτηστε, εγω απο το ικα πληρωθηκα και σε 2 εβδομαδες περιπου θα πληρωθω απο τον οαεδ(εγω δεν ειχα παρει αναρρωτικη κ με αυτο δεν ξερω τι παιζει).Αν παει ο αντρας σου,που θα παει γιατι εσυ θα εχεις γεννησει και δε θα μπορεις, χρειαζεται να του φτιαξεις καποιες εξουσιοδοτησεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δηλαδή Σοφία μου αν μου έχουν μείνει 18 μέρες άδειας στο 2010, και τις πάρω μετά την άδεια λοχείας, δεν τις πληρώνει ο εργοδότης σαν επίδομα αδείας???? και μετά τι γίνεται με το μειωμένο ωράριο????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

to P.H.T. einai peripou i mera pou 8a gennisw??afto den mporei na mou to dwsei kai o giatros mou o idiwtikos??vevaiwsi pote 8a gennisw peripou?

kapou to exw xasei me ola afta....gia perimene..plirwnomai tin 56h mera tin teleftaia mou - an i 56h einai i 20 tou mina dld den 8a parw olokliro mis8o??-gia enamisi mina dld prin gennisw den plirwnomai apo pou8ena!!!

molis gennisw mporei na paei kai o syzygos me xartia pou xreiazonati na parei lefta toketou??8elei exousiodotisi??

kai molis perasoun dio mines meta ton toketo paw oaed kai kanw xartia examinou??kai endiamesa den paw douleia??

kai plirwnomai pali meta apo dio mines afou kanw ta xartia???

imarton!!!

thanx

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολύ καλη η τιμή simple!!! μην ανυσηχείς καθόλου!!!!

όσον αφορά το ΙΚα, την τελευταία σου μέρα θα πληρωθείς από τον εργοδότη το επίδομα αδείας για όσι άδεια σου έχει απομείνει ώς εκείνη την μέρα, μετά από 2 εβδομάδες πάς στο ΙΚΑ και πληρώνεσαι ένα πρώτο ποσό, μετά την γέννα το δεύτερο μέρος του ποσού και μετά το υπόλοιπο (μέχρι τον κανονικό μισθό σου) το παιρνεις αρκετά μετά από τον ΟΑΕΔ.... ΟΥΥΥΥ ΜΠΛΕΞΕΙΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

BΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΑΙ? ΕΓΩ ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ 12 ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ. ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2009 ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2009 ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ!!!! ΛΟΓΙΚΑ ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΤΑ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΕΝΣΥΜΑ ΘΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΠΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΑΕΔ?

ΟΚ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ, Η ΟΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΕΝ ΚΑΙΡΟ ΗΜ/ΝΙΑ ΠΗΤ. ΜΕ ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΑΠΟ ΙΚΑ ( ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ) ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΩ ΓΙΑ ΤΙΣ 56 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ 63?

ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΕΑΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...